Skocz do zawartości

Brak apetytu, chudnięcie i smierć pyszczaków


mati086

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

w ciągu ostatnich 2 miesięcy padły u mnie 3 ryby (2 maingano i 1 saulosi). Każdy przypadek był inny dlatego opisze osobno. Pierwszy maingano - przez około miesiąc może półtora tracił apetyt (tzn. pobierał pokarm ale w mniejszych ilościach niż pozostałe) i stopniowo chudł. Dodatkowo przebywał czasem w kątach i odstawał od reszty. Poza tym brak innych objawów. Tydzień temu padł. Drugi maingano całkowicie przestał jeść, przebywał w kącie i po 3 tygodniach padł (4 dni temu). Saulosi bez objawów choroby po prostu znikł jakieś 2 tygodnie wcześniej. Ponad rok temu miałem problemy z karmieniem dwóch rybek tzn. 1 rybka jadła normalnie ale jednak chudła. Po jakimś czasie wyzdrowiała i obecnie ma się dobrze. Druga wcale nie jadła i niestety nie przeżyła (próbowałem leczenie w osobnym akwarium metronidazolem i bactopurem direct).

Teraz kolejny pyszczak (acei) raczej zachowuje się normalnie (pływa w grupie z pozostałymi acei) ale w czasie karmienia odpływa w kąt lub pobiera pokarm ale wypluwa. Zachowuje się tak od 3 dni. Zaobserwowałem raz w niewielkiej ilości nitkowate odchody. Niestety testów wody dawno nie robiłem. Przedwczoraj sprawdzałem testami które mi zostały:

NO3 około 60 (JBL) - staram się obniżyć tzn podmieniam częściej, dziś kolo 50l podmienie

NO2 0,05 (JBL) - tu się zdziwiłem skąd te NO2

PH 7,5 (test Tropical)

Niestety dziś zauważyłem że testy są około pół roku przeterminowane... kupie nowe i podam wyniki

Akwarium ma niecałe 3 lata. Obsada od dwóch lat bez zmian: zostało 6 pseudotropheus saulosi, 5 pseudotropheus acei, 3 melanochromis cyaneorhabdos

375 l, wymiary standardowe

Filtracja - biologiczny JBL Crystal profi e1500, mechaniczny weipro TC-2500

pokarm: JBL malawi i spirulina, naturefood cichlid plant i color plus, tropical spirulina i malawi, OSI spirulina, Ocean Nutrition spirulina, Sera Flora

Podmiany wody - 60l co 2 tygodnie, teraz częściej tzn w sobotę 60l, dziś 50l

Chciałem zapytać czy według Waszej opinii problem wynika z wody tzn. wysokie NO3 i NO2 czy też może to być spowodowane np. przez wiciowce lub nicienie. Albo to jeszcze inny powód?

Z góry dziękuje za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie leczyłeś w ostatnim czasie ryb? Może biologia Ci padła?

Druga sprawa testów. Skoro są przeterminowane to na 90% przekłamują. Niezbędne są pewne wyniki plus ja poproszę o wynik NH3/4, gdyż u mnie z powodu podwyższonego NH3 ryby były płochliwe i osowiałe. Poza tym znając wynik pomiaru NH3/4 dowiemy się, czy biolog u Ciebie w akwa pracuje poprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO2 0,05 (JBL) - tu się zdziwiłem skąd te NO2

To żaden problem, wiele testów mierzy dopiero od 0,3. NO3 zbyt duże i tu prosi się o podmiany. Wielce prawdopodobne że problemem są jakieś pasożyty układu pokarmowego o czym świadczyłoby padanie pojedynczych, prawdopodobnie najsłabszych sztuk. Na początek poleciłbym podawanie raz w tygodniu pokarmu z czosnkiem D-Allio Plus tropicala i coś balastowego na poprawienie trawienia np. mrożonego cyklopa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie leczyłem ryb więc biolog powinien teoretycznie pracować. Testy kupie dopiero w piątek, wcześniej nie dam rady. Podam wyniki jak najszybciej.

--

To żaden problem, wiele testów mierzy dopiero od 0,3. NO3 zbyt duże i tu prosi się o podmiany. Wielce prawdopodobne że problemem są jakieś pasożyty układu pokarmowego o czym świadczyłoby padanie pojedynczych, prawdopodobnie najsłabszych sztuk. Na początek poleciłbym podawanie raz w tygodniu pokarmu z czosnkiem D-Allio Plus tropicala i coś balastowego na poprawienie trawienia np. mrożonego cyklopa.


Ok zmienię im dietę, wodę podmienię i zobaczę co dalej.

--

Jeszcze mam pytanie odnośnie cyklopa. Moje pyszczaki są dość wyrośnięte i nie chcą tak drobnego pokarmu jeść. Czy mogę coś większego w zamian podać np. wodzienia, artemię?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadnych nowych ryb nie miałem. Pod koniec ryba nie puchła, raczej wręcz chudła.

--

Dzisiaj poprawa. Podejrzana o chorobę acei zaczęła znowu pobierać pokarm (narazie suchy podałem). Nie ucieka też w kąt więc powinno być dobrze. Może pomogły podmiany wody. Jednak dalej zastanawia mnie czy w akwarium są jakieś pasożyty ze względu na wcześniejsze zgony ryb. Czy jeżeli będą znowu podobne objawy tzn chudnięcie, brak apetytu a parametry wody będą dobre to podać jakieś leki? Leczyć tylko chore w osobnym akwarium czy wszystkie w ogólnym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.