Jump to content

przymiarki


stas

Recommended Posts

na początek witam wszystkich bo jestem tu nowy i jest to mój pierwszy post.

Obecne posiadam akwarium roślinne 112L ale chciałbym z niego zrobić takie małe szkiełko Malawi.Jestem na etapie poznawania tego biotopu ale też mam kilka pytań (takie pójście na łatwiznę)

Akwarium jak już wiadomo mam 112l filtra jaki posiadam to tetra 700 czy ten Filtr wystarczy? czy jeszcze muszę dołożyć jeszcze filtr wewnętrzny?

oświetlenie mam 3x18w czy w Malawi wystarczy np 1x18w? jeżeli tak to jaką dać świetlówkę? czy obsada 1+4 P.Saulosi będzie wystarczająca? nie chcę ładować dużo ryb i różnych gatunków bo jest to akwarium małe na tyle ryb.

Czy wodę muszę dodatkowo natleniać?

Link to comment
Share on other sites

Witaj.

Tetra, którą posiadasz zda egzamin w przypadku filtracji biologicznej (tylko obserwuj ten filtr bo Tetry nie cieszą się dobrą "sławą" ponieważ lubią przeciekać). Dobrze byłoby się zaopatrzyć w filtr wewnętrzny do filtracji mechanicznej.

W przypadku surowego biotopu Malawi oświetlenie to kwestia gustu - jeśli Ci się podoba niezbyt rozświetlone akwarium to 1 świetlówka o mocy 18W wystarczy. Również do Ciebie należy wybór świetlówki o określonej temperaturze barwowej (najczęściej wybierane są świetlówki z przedziału pomiędzy 10.000 K - 15.000 K, choć niektórzy (np. ja ;-) mają świetlówki o temperaturze barwowej 18.000 K ;-)

Zaproponowana przez Ciebie obsada (gatunek i ilość ryb) jest rekomendowana do takiego zbiornika jak Twój.

Napowietrzanie wody uzyskasz poprzez ruch tafli wody (właściwe ustawienie wylotu filtra zewnętrznego).

Link to comment
Share on other sites

tetrę mam już kilka lat i nie mam z nią żadnych problemów, nigdy mi nie ciekła i cały czas pracuje cicho więc jestem z niej zadowolony. Może wystarczy gdy filtr podzielę 50/50 dwa kosza filtracja mechaniczna a dwa biologiczna? No i ważne pytanie czy ten biotop jest trudny w utrzymaniu? kilka lat posiadam akwarium roślinne z którym spokojnie dawałem radę tak z rybami jak i roślinami oraz wodą ale Malawi to już nie rośliniak, inne parametry wody roślin brak więc rośliny No3 nie zjedzą. Dlatego jest taka lekka nutka niepewności czy dam radę:/ martwię się też o glony choć te są w tym biotopie wskazane ale np cyjanobakterie wiadomo nie ale w tym biotopie jest chyba na nie duża szansa

--

dziękuję wszystkim miłośnikom Malawi za długie i wyczerpujace odpowiedzi pomogliście mi naprawdę baaardzo duzo teraz się zastanawiam czy tak cięzko odpowiedzieć na moje pytania czy miłośników Malawi jest tak mało? pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Na pewno dasz radę, pilnuj podmian wody, badaj parametry i wszystko będzie ok, co do tetry to miałem i ja ją i byłem zadowolony a u mnie w 240L pracował, musisz jakiegoś mechanika kupić do twojego akwa myślę że Aquael Turbo 1000 był by ok. A napowietrzanie to tak jak napisał kolega niżej ruch tafli wody przy wylocie filtra

Link to comment
Share on other sites


dziękuję wszystkim miłośnikom Malawi za długie i wyczerpujace odpowiedzi pomogliście mi naprawdę baaardzo duzo teraz się zastanawiam czy tak cięzko odpowiedzieć na moje pytania czy miłośników Malawi jest tak mało? pozdrawiamNie chcę być złośliwy, ale na pierwszego posta otrzymałeś odpowiedź - w mojej ocenie wyczerpującą. W odpowiedzi tej odniesiono się również pośrednio do kwestii, które poruszyłeś w kolejnym poście.

Nie dziw się natomiast, że nie nastąpiło odniesienie się do dywagacji na temat cyt. "cyjanobakterii" bo to po prostu jest śmieszne.


Nie chcę Cię urazić, ale moja rada to poświęcenie sporo czasu na przeglądnięcie forum, które jest ogromną skarbnicą wiedzy i w przypadku wątpliwości zadawanie rzeczowych i mądrych pytań.

Niemniej jednak plus dla Ciebie za uczciwość i stwierdzenie, że pytasz ponieważ chcesz "pójść na łatwiznę", ale nie oczekuj, że w takich przypadkach udzielana będzię Ci merytoryczna odpowiedź na tzw. dziwne pytania .

Link to comment
Share on other sites

Kiedy pierwszy raz zagościłem na tym forum przeczytałem je ,,od deski do deski'' dzięki temu zdobyłem wiedzę potrzebną do założenia zbiornika z tym biotopem,teraz odwiedzam to forum codziennie. Więc kolego litości trochę wysiłku i zaspokoisz swoją ciekawość co do tego biotopu przynajmniej w 90% po uważnej lekturze.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Tak. Prawidłowa nazwa to Cyrtocara moorii. Na zdjęciach nie ma żadnej maylandii (obecnie metriaclima), wszystko poza Acei (dwa samce) to non mbuna. Według mnie wszystkie oprócz Fire fisha to różne odmiany A. stuartgranti sam zobacz ile tego jest https://www.malawi.si/Malawi/Haplochromises/Aulonocara/Aulonocara stuartgranti/index.html https://www.malawi.si/Malawi/Haplochromises/Aulonocara/Aulonocara sp. 'stuartgranti maleri'/index.html Równie dobrze mogą to być krzyżówki, bo Aulonocary bardzo chętnie się krzyżują, a wtedy nie dojdziesz z tym do ładu.
  • Na jednym ze zdjęć dwa samce acei. Samice mają mniej zaostrzone płetwy grzbietowe. Na zdjęciu z Fire Fisch to nie jest Red Red, ma za bardzo szpiczastą łepetynę  Reszta poza acei non mbuna  czyli nie moja bajka i nie podpowiem
  • Witam wszystkich chętnych do pomocy. Zakładam, że dla większości moje zagadki będą oczywiste ale, że wątpliwości są to zapytam tu ekspertów.    Przejąłem akwarium z dojrzałymi pyszczkami a mimo to mam trudności z identyfikacją gatunku. No. Czy żółto płetwę to Acei i to samiec i samica? Granatowe to Stuartgranti i to też samiec i samica czy jeden to Stuartgranti a drugi to hansbaenschi i oba samce? Ten z plamkami to młody delfini? Ostatnie to parka firefish czy zebra red? Wszystkie nie wybarwione to maylandia czy to różnice rybki i jak podrosną to się wybarwia? 
  • No racja Sławek 🫣 Zapomniałem już 🙂 W dodatku pseudotropheus chialosi jest bardzo ładną rybą. Zarówno samice, jak i samce są urokliwe. Ten gatunek też polecam wziąć pod rozwagę koledze @123frytki do swojej wymarzonej obsady.
  • Nigdy nie mów nigdy.😄 Braliśmy kiedyś chailosi. 
  • Brak czasu. Akwarium żyje własnym życiem. Uzupełniam tylko karmnik i ścieram kurze.... Jeden zgon - chyba samiec saulosi - zakładam, że agresja, bo bez zapowiedzi... 20240518_144029.mp4   20240518_144120.mp4   20240518_143922.mp4        
  • Ok. Rozumiem. Ja z kolei od Darka nigdy nie kupiłem ryb. Bo gdy chciałem, to był problem z wysyłką. Teraz wiem, że już się to zmieniło. Bo też wysyła ryby kurierem UPS... Każdy na swoich ulubionych sprzedawców ryb. Ja brałem już ryby od kilku i moim faworytem jest Jacek 
  • Nie wiem czy to temat w tym miejscu, ale trzy przykłady: - miałem rdzawe od Jacka i od Darka, jakość bez porównania i tempo wzrostu, ale to może być oczywiście przypadek - sauolsi te od Jacka to jakieś gizmo, a Darek wolał 10 lat nie sprzedawać zanim znowu nie trafił na jakościowo 'dobre' stado - powiedzmy, że udało się mi poznać układy Darek, Jacek, Adrian z Chełmka. Mam wrażenie, że Jacek byleby nie polecić kogoś innego i nie dać kontaktu do kogoś innego weźmie rybę od kogokolwiek innego byle klient miał wszystko. Dwóch innych panów podejście jest zupełnie inne Darek to też specyficzna osoba. Jego podejście do niektórych gatunków, których oficjalnie nie ma w ofercie, a sprzedaje je na rynki zagraniczne. Jednak co IMO najważniejsze nigdy nie odmówił mi rozmowy czy porady. Można na niego liczyć jeśli chodzi o pomoc, nie ważne czy kupiłeś u niego ryby. To o czymś świadczy, nawet jeśli to jest jego forma marketingu. Oczywiście to jest tylko moje zdanie i moje doświadczenia. Nie mam na celu nikogo oczernić, nie czerpię z tego żadnych korzyści, a jako wolny człowiek uważam, że mam prawo do swojej opinii. 
  • @ziemniak rozwiń proszę dlaczego innych ryb od Pana Jacka już byś nie wziął? Ja teraz 100% obsady mam od Jacka i jestem zadowolony. W dodatku powiem, że p. Jacek to prawdziwy fachowiec i też nie jest " wciskaczem" aby tylko sprzedać. Kupiłem od niego wczoraj stado pewnych ryb. Ustalimy cenę na 400zł, po pół godzinie Jacek zadzwonił - przepraszam pomyliłem się 330zł. I to są hodowcy - mający pasję.
  • Ja mam crabro od Jacka z Żor. Jestem zadowolony, ale chyba innych ryb od niego bym nie wziął. Resztę ryb mam od Darka z Żor. Darek ma więcej gatunków w ofercie niż na stronie. Warto też z nim skonsultować obsadę już na miejscu. Absolutnie nie jest to człowiek, który będzie wciskał. Podejdzie indywidualnie i będzie studził zapędy. W ofercie ma świetne kropki typu: Maylandia estherae OB Minos Reef lub kulfony. 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.