Jump to content

koncepcja narurowca


lukaszzsch

Recommended Posts

9083b3d655e3fe34.jpg


powyżej koncepcja mojego narurowca.. zbudowany będzie na korpusach 3/4 cala, tylko fbf ma 1/2 cala. pompa omnigena 25/40.

pytanie, czy zaznaczone na schemacie na czerwono iksy, czyli zawory są w dobrych miejscach i czy ich nie za dużo. czy mogę zastosować normalne, metalowe zawory?

Link to comment
Share on other sites

Zawory żeliwo, ocynk mogą być, nie stosuj miedzi i mosiądzu.

Zawór między filtrem 50 i FBF jest niepotrzebny.

Na filtrach 100 wystarczy po jednym zaworze przed i za filtrami.

Pamiętaj, że FBF musi długo dojrzewać. Możesz na początek zamiast filtra 50 dać Seachem Matrix. Do korpusu wchodzi 1l.

Do jakiego litrażu będzie ta filtracja?

Link to comment
Share on other sites

Ten jeden moment Ci się przytka i cały system stoi.
Ja ma jeden i jeszcze się nigdy tak nie przytkał ;) ale zgadzam się że jak masz dwa przed, to daj i dwa za. Łączenie równolegle wkładów ma na celu zmniejszenie oporów, robiąc to tylko przed pompą podrażasz całość a zyskujesz niewiele.
Link to comment
Share on other sites

Ja po 3 miesiącach całkowicie zrezygnowałem z filtra 50 za pompą, mam tylko 100 przed - różnicy w czystości wody nie widać.

Przeglądając forum wnioskuję, że filtracja ma być do 300l.

Nie chcę bynajmniej kolegi zniechęcać do FBF, ale za pompą wystarczyłyby dwa korpusy szeregowo z Matrixem i po kłopocie:)

...Tak naprawdę to przy nieprzerybionym zbiorniku wystarczyłby jeden;)

Link to comment
Share on other sites

Ja po 3 miesiącach całkowicie zrezygnowałem z filtra 50 za pompą, mam tylko 100 przed - różnicy w czystości wody nie widać.

50 mikronów ma za zadanie wyłapać jak najwięcej materii organicznej (nawet niewidocznej gołym okiem) a co za tym idzie ograniczyć wzrost NO3, a IMHO to jest główny cel filtracji mechanicznej.

Link to comment
Share on other sites

Na upartego można dać te 2x50 przed pompą. Za pompą dwa korpusy szeregowo z ceramiką. Przy 300l filtracja w zupełności wystarczająca.


Dobrze byłoby wstawić jeszcze zawór spustowy do podmian wody.

Ja dałem przed całym układem. Wodę spuszczam z akwarium grawitacyjnie. Następnie podłączam wąż na szybkozłączce pod końcówkę z prysznica (jest na 3/4 cala) i uzupełniam wodę. Wszystko odbywa się przez zasys.

Link to comment
Share on other sites

tak, do 300 litrów. ja zawsze robię wszystko na zapas stąd taki, a nie inny układ.

zapomniałem o kraniku, dzięki za przypomnienie.

wydaje mi się, że same w sobie dwa 100 mikronowe wkłady spokojnie oczyszczą wodę, ten 50 mikronów to na zapas/ ceramikę raczej.

klamka zapadła, korpusy jadą, pompa już leży przede mną, szafka czeka w komórce, a akwa się klei.

zaczynam prawdziwą zabawę z malawi, jednak akwaria kurczą się w oczach.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Pogadaj z @Bartek_De i @aurban6. W duecie zmontują dla Ciebie światło, które się bardzo nadaje. Mam, używam, i wielce zadowolony jestem
  • Ma być pralka. Filtry mają zgarniać odchody ryb. Zupełnie inaczej niż przy roślinnym. Filtry opróżnij bo będziesz miał zgnilca. Wkłady można spróbować przepłukać czy nawet wygotować.  Gąbka 30ppi Punkty 1-3 ok, jak najbardziej. Co do korzeni to z moich wieloletnich obserwacji nic nie wskazywało na zainteresowanie Acei korzeniem. Miałem ze 3 lata i odpuściłem przy restarcie. Szkoda zagracać  akwarium. BTW Acei nie nadają się do tego akwarium tak jak pisał @yaro. To omówmy jednak w innym dziale...  
  • Zaraz będziesz pisał kolejne posty o  obsadzie, a to nie miejsce do tego, więc mod pewnie zaraz zacznie interweniować. Niestety z tego co widzę, zaczynasz iść w tej dziedzinie w złym kierunku, więc załóż w odpowiednim dziale temat i go rozwińmy.
  • Obawiam się, że Twoje akwarium jest za małe na ten gatunek. Nie mam na myśli pojemności, a powierzchnię dna, ta ryba potrzebuje minimum 150cm długości.
  • Dzięki za odpowiedź. Domyślam się że "prosty wylot filtra" oznacza że jest on około 1 ÷ 2cm pod powierzchnią wody i strumień wylotowy jest ustawiony równolegle do powierzchni wody żeby zgarniać napowietrzoną wodę i posyłać do reszty akwarium. Szybkość wypływania wody nie za duża, bo przy braku roślin łatwo można uzyskać "pralkę". Wypełnienie filtrów to wspomniane wcześniej Azoo active 4in1, ale filtry stoją wyłączone już ponad tydzień, więc cały cykl nitryfikacyjny będę musiał startować na nowo. Zakładałem że kupię nowe wkłady bo obecne są w tej chwili pełne martwej biomasy którą może być ciężko wypłukać? Czy przez "gąbka 30" masz na myśli "pory o wielkości 30 ppi" czyli taką gąbkę ? Dzięki za wskazówkę: lampę UV zostawię. CO₂ oraz nawożenie wywalam    Mam jeszcze pytanie: przy robieniu aranżacji, kładę rzeczy w tej kolejności: 1. spienione PCV na czyste dno 2. na spienione PCV kładę kamienie - chyba pozbieram kamienie z plaży nad morzem w Orłowie (mam niedaleko - tam jest taka kamienista plaża). Mam tylko nadzieję że fakt że leżały nad morzem za bardzo tu nie przeszkodzi. Pomoczę je trochę w misce z wodą i popłuczę żeby pozbyć się soli. Będę wybierał kamienie o ciemniejszych kolorach. 3. i dopiero na to piasek, jakiś żwir budowlany z castoramy średnicy około 1mm, np. do tynków, chyba będzie OK? Też go popłuczę w misce, żeby spłukać "pył" z tego piasku. Kolor niezbyt jasny, żeby ryb nie płoszyć. 4. na to chciałbym dać korzenie red moor wood, w książce "Pielęgnice Jezior Tanganika i Malawi - II wydanie" jest wzmianka o jednym gatunku Pseudotropheus sp. „acei” który lubi korzenie, więc ta ryba na pewno będzie w obsadzie akwarium  Do tego one pływają w toni a nie przy dnie, więc tym bardziej je muszę mieć, bo mam akwarium wysokie i nie chciałbym żeby wszystkie ryby siedziały przy dnie. 5. jak ułożę PCV, kamienie, żwir, korzenie to dopiero leję wodę i startuję cykl nitryfikacyjny. Wlewam bakterie (jeszcze nie wiem które) do akwarium żeby osiadły w filtrze i wrzucam dwie kostki mrożonego żarcia, żeby bakterie miały co jeść. zgadza się?   serdecznie pozdrawiam Janek
  • Wiesz, że tych ryb staramy się parami nie trzymać?  Samiec crabro powinien mieć min 3 samice, ale czas pokaże bo może będzie dobrze... z charakterem ryb jak ....
  • Witajcie. Czy ktoś ma w swoim baniaku, którąś z tych belek ? Zastanawiam się, która najlepiej sprawdzi się do malawi i ładnie odda kolory ryb. Z góry dzięki za odpowiedzi. 
  • Filtry wystarczą. Wyloty proste, żadnych deszczownic. Jakie masz teraz wypełnienie tych filtrów? Ja bym zbytnio nie cudował. Gąbka 30 na 2 poziomy a potem cokolwiek do biologii Lampę UV zostaw gdyby na początku były problemy z wodą. CO oczywiście nie jest potrzebne
  • Super, dzięki za odpowiedź, a więc zostawię. I mam kolejne pytania  1. Czy do filtracji tych 400 l wystarczą dwa filtry EHEIM 600T ? Zakładam że część wkładów (ile?) będzie tylko do filtracji mechanicznej, jeszcze szukam odpowiednich gąbek, na razie znalazłem te: https://www.akwarystyczny24.pl/produkt/gąbka-drobnoziarnista-50x50x5cm , reszta to będzie filtracja biologiczna Azoo active 4in1. Do dyspozycji mam w sumie 17.2 litrów wkładów do filtrów. 2. Lampa UV: Czy mam z obiegu wyłączyć lampę UV? Tzn. tylko same filtry podłączone do akwarium? Bo mam w tej chwili na wężu prowadzącym od filtra do akwarium zamontowaną lampę UV (której właściwie nie używałem) oraz CO2 (które zakładam, że trzeba usunąć bo po co komu CO2 jak nie będzie roślin). Ale może lampa UV w obiegu się przyda, żeby w razie czego wyjałowić akwarium? Mam też nawożenie, ale je oczywiście zlikwiduję
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.