Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
a co powiecie na temat lamp metalohalogenkowych ?

są lepsze od świetlówek ?



zdecydowanie sa lepsze, ale w malawi? chyba ze lubisz efekt promieni slonca...

Opublikowano
a co powiecie na temat lamp metalohalogenkowych ?

są lepsze od świetlówek ?


mam i mi pasuje ale rozwiązanie to ma wady jak i zalety

Opublikowano

A bliżej ?

można wymienić te zalety i wady ?

chciałbym je poznać aby rozważyć czym oświetlać swój zbiorniczek.

Opublikowano

Tak na szybko to

+ jeżeli nie korzystamy z firmowych zestawów akwarystycznych [chyba że ostatnio się coś tańszego pojawiło] tylko bawimy sie w samoróbki lub korzystamy z opraw przemysłowych co polecam osobiście i weźmiemy do tego żywotnosć w porównaniu ze świetlówkami to na plus wychodzi cena.

+ moc światła jakie mozemy uzyskać, szczególnie przy głębszych zbiornkiach, o roślinnych już nie wspominająć, ale ten plus przy akwa typu "Malawi" jest tylko plusikiem :wink: i ma mniejsze znaczenie.

+ powolne zapalanie się lamp znakomicie imituje wschód słońca, niestety gasną nagle


- brak możliwości mieszania/podkreślania pewnych "kolorów" jak to można robić w zestawie z kilkoma rurami i gdzie możemy dobrać kilka rodzai świetlówek naraz. HQI są dostepne w niewielu przedziałach barwowych a w dodatku nawet mająć dwie oprawy to stosowanie w każdej z nich innego żarnika raczej mija się z celem.

- wydzielanie bardzo wysokiej temperatury, ja swoje mam zabudowane w szawce nad akwa i nie używam grzałek wcale nawet w największe mrozy a ogrzewanie i tak jest praktycznie wyłaczone, za to w lato musze mieć zamatowane chłodzenie baniaka, i to własnie imo to wydzielanie ciepła jest najwiekszym problemem.


jak coś mi się jeszcze przypomni to dopiszę

a tak reasumując to jak bym miał robić to jeszcze raz i byłbym pewien że baniak bedzie zawsze "malawijskim" a nie np holendrem to bym chyba jednak pozostał przy świetlówkach.

Opublikowano

- brak możliwości mieszania/podkreślania pewnych "kolorów" jak to można robić w zestawie z kilkoma rurami i gdzie możemy dobrać kilka rodzai świetlówek naraz. HQI są dostepne w niewielu przedziałach barwowych a w dodatku nawet mająć dwie oprawy to stosowanie w każdej z nich innego żarnika raczej mija się z celem.



Jeśli chodzi o dobór barwy żarnika to fakt - nie ma wyboru np. co 1000K różnicy w temperaturze barwowej, jesteśmy zmuszeni do korzystania z temperatur 6500K (dla mnie żółta), 10000K (jako główne, rozświetlające zbiornik źródło światła sprawdza się najlepiej), 14000K (niebiesko-fioletowe, stosowana przy bardziej wymagających koralowcach) i 20000K (efekt widzialny praktycznie żaden - ledwo dostrzegalna fioletowa poświata, sprawdza się przy hodowli b. wymagających koralowców i przydaczni). Oczywiście zdażają się też sporadycznie inne barwy np. 13000K AquaMedica, choć w tym przypadku efekt jest taki sam jak przy żarniku 10000K firmy BLV. Jednak pomimo, że teoretycznie wszyscy producenci mają żarniki o tej samej temperaturze barwowej, to porównując efekt wizualny świecenia teoretycznie takich samych lamp różnych firm łatwo zauważyć dość znaczące różnice. Stąd wybór różnych 'kolorów' światła przy lampach HQI jest spory, wystarczy porząglować żarnikami różnych producentów. Można sobie na to pozwolić w akwariach, w których jakość światła nie ma żadnego znaczenia, jedynie kierujemy się doborem barwy światła, jakie widzi nasze oko. W innym przypadku lepiej zdać się na renomowane marki, np. AquaConnect.


Rację ma Mariusz - nie warto łączyć dwóch różnych żarników w jednej oprawie tak jak nie warto niewielkiego akwarium oświetlać dwoma różnymi żarnikami. Lepiej skorygować np. zbyt białe światło żarnika 10000K aktynicznymi świetlówkami, lub z drugiej strony zbyt niebieski żarnik 14000K świetlówkami białymi. Chodzi oczywiście o korektę czysto wizualną, bo przy głębszym zbiorniku ilość światła świetlówek, które dociera wgłąb wody na więcej niż 40cm jest znikoma.


Co do temperatury wydzielanej przez HQI to lepiej zawczasu zmontować nad akwarium oświetlanym metalhalogenem porządną wentylację. Przy małych żarnikach - 150W wystarczą dwa wentylatorki 12V, takie jak do obudowy kompa, jeden wdmuchujący a drugi wydmuchujący powietrze znad akwarium. Przy większych baniakach i wrażliwych na nawet niewielki wzrost temperatury zwierzakach pozostaje jedynie zainstalowanie klimatyzacji. Tak czy inaczej warto, bo efektu wizualnego jaki daje odpowiednio zestawione HQI nie da żadna, nawet najdroższa świetlówka.

Opublikowano

Lepiej skorygować np. zbyt białe światło żarnika 10000K aktynicznymi świetlówkami, lub z drugiej strony zbyt niebieski żarnik 14000K świetlówkami białymi. Chodzi oczywiście o korektę czysto wizualną, bo przy głębszym zbiorniku ilość światła świetlówek, które dociera wgłąb wody na więcej niż 40cm jest znikoma.




Faktycznie jest to dobra metoda na korektę barwy, sam tak robie i wtedy korekta "barwowa" przy pomocy świetlówek sie sprawdza. Ja własnie mam żarniki 10000 i było jak dla mnie zbyt biało wiec dodałem dwie rury po 120 cm Silvana GroLux bo wolałem bardziej ciepłą poświate.

Opublikowano

Pozwole sobie dorzucic , ze jest jeszcze 5200K dosyc czesto umieszczana w akwariach roslinnych. Mam taka w malawi i jak na razie nie narzekam.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.