Skocz do zawartości

Stała podmiana wody, ile podmieniać?


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Hejka.

Czy ktoś z was potrafi _policzyć_ ile należy wlewać na godzinę wody do akwarium 375l. Aby przez tydzień podmienić 50/75/90% objętości zbiornika?

Założenie podstawowe jak w temacie - woda jest dolewana, a podmiana.


Ja nie mam nawet pojęcia jak się za to zabrać...


Wysłane z Galaxy Nexus za pomocą Tapatalk

Opublikowano

teorii czyli całek itp do wyliczenia tego nie pamiętam, ale stworzyłem sobie arkusz excela jeszcze za czasów paletek żeby monitorować pracę plenum... chodziło o no3 w czasie i ile trzeba podmieniać....

łatwo go będzie przerobić na czasy krótsze... i przedłużyć na np dobę

wysyłam Ci mailem ;)

--

autopodmiana to rozcieńczanie a nie podmiana jakie zna większość, więc akurat ten arkusz może Ci pomóc...

Opublikowano

(50*375/100)/24/7 = ok 1,1 l/godz :) Czy to to chodziło ?

Zakładając,że tyle samo co wlewasz jednocześnie wylewa się do kanalizy i bez uwzględnienia parowania. A tak w praktyce najlepsza będzie tu automatyczna dolewka. Spotkałem w necie nawet takie rozwiązanie jak spłuczkowy pływak w sumpie.

Opublikowano

mógłbyś rozjaśnić ten wzór?


no ja mam pływak w sumpie - stosowany jako dolewka (wężykiem RO sie dolewa - ukryty w mieszkaniu)

a jak rozwinę wąż do wylewki wody i odkręcę zawór na kominie zewnętrznym to zlewaną wodę dolewka automatycznie doleje... przez 6h dwie pełne wanny - nie wiem ile to wody - strzelam że koło 500l - ale nastepuje rozcieńczanie

--

tylko tak nei rozcieńczysz... z przeprowadzonej symulacji widać że w ujęciu tygodniowym i w dużym uproszczeniu, jeśli zaczniesz autopodmianę od no3=25 i będziesz co godzinę podmieniał 2l wody na 330 (bo pewnie więcej nie ma w takim baniaku) jednocześnie będziesz karmił 3mg no3 co 24h to przy takiej podmianie będzie się utrzymywał ich poziom (no3) na około 20-25mg/l


proszę przypadkowych wizytujących poniższy dokument o zassanie sobie akrusza a nie grzebanie na online ;)

rozformatowało się menu - sugerujcie się kolorkami i napisami na nich - przesunęły się w lewo na imporcie...


tu dokument:

https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0Ah2FK9EA5XAhdC1wUnJOcmlMM1hSdnFlMFhnUm1pRUE

--

wypełniamy tylko pola beżowe (jasnożółte dla mężczyzn) :P

Opublikowano

Strzeliłem po prostu 50 proc z 375 w ciągu 24 godz x 7 dni i wychodzi lph.Chyba prościej się nie da? Zakładam,że woda się miesza i rozcieńcza to NO3 bez specjalnych zabiegów z naszej strony a brakującą wodę dolewa automat. Chyba nawet mógłby być uruchamiany cyklicznie timerem bo ciagła praca pompy czy syczenie dolewki będzie irytujące :] Bardziej martwiłbym się o straty temperatury przez ciągłe dolewanie zimnej wody.

Opublikowano

takie dolewanie 2l/h nie stanowi dla temp - przetestowałem

skupiłbym sie na no3 w tej symulacji, a nie na samej podmianie...


Yaro - nie wiesz jak się za co zabrać - za obliczenia? założenia? czy wogóle konstrukcję tematu?

Opublikowano

Generalnie chodzi o to że wywierciłem już przez ścianę 2 otwory i będzie się woda lać do akwa 24/7.

Z doświadczenia wiem, że u mnie muszę podmieniać minimum 50% wody co tydzień. A mimo to mi akwa zarasta (czyli no wysokie). Tak więc szacuje że podmiana 75% powinna być ok.



Wysłane z Galaxy Nexus za pomocą Tapatalk

Opublikowano

Wspomniałem o temperaturze bo pamiętam jak cezarix opowiadał o swoim przypadku: podczas wyjazdu walnęła grzałka i ryby przesiedziały w temp. kilkunastu stopni.

Opublikowano

imho jak już założysz ta podmianę to sprawdzisz organoleptycznie z użyciem wodomierza :P

będziesz lał tyle żeby ustabilizować no3... bo możemy sobie teoretyzować, ale:

- nie wiemy ile karmisz

- nie wiemy ile masz dokładnie wody w baniaku

- nie wiemy jaką masz wodę w kranie


i to załatwia temat...

jak masz odpływ wody (skuteczny, niezawodny, najlepiej grawitacyjny) to na dolewce którą zrobiłbym wężykiem RO ustawiasz ile ma kapać i kapie...

wężyk odpływu wystarczy 10mm ;)


także dojdziesz do tego

--

jak nie zamontujesz wodomierza to możesz policzyć nakapując do wiadra i mnożąc ;)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Co do obsady to Twoje akwarium nadaje się dla wszystkich pyszczakow z zastrzeżeniem żeby nie mieszać największych drapieżnych z mniejszymi gatunkami i najdelikatniejszych z tymi " normalnymi". Wybierz te które się najbardziej podobają zwracając uwagę na kolor samic bo u niektórych gatunków samice są szare lub brązowe.
    • Witam wszystkich To będzie moje pierwsze akwarium w tym klimacie. 220x70x70 powstaje  w chwili obecnej w Sea Garden - termin realizacji  końcówka sierpnia. Przednia i lewa szyba opti, komin z 4 otworami czarny plus czarna szyba. Całość zabudowana czarnym lacobelem. Do filtracji mam 2 kubełki  - Aquel Ultramax 2000 oraz chińczyk SunSun hw-304. Akwarium będzie umieszczone w narożniku salonu na południowej ścianie - brak bezpośredniego oświetlenia słonecznego przez cały dzień. Dekorację spróbuję na początek wykonać sam - zakupiłem 25kg Ceresita cr 65 i od jutra ruszam z ,,produkcją,,  :). To będzie moje 3 akwarium - mam jedno 190x60x60 oraz 120x50x50 które zapełnione są pielęgnicami różnego rodzaju :). To akwarium ma pełnić rolę dekoracyjną. I tu moje pytanie - jak obsada będzie najlepsza do tego ,,zadania,,?  Wodę z wodociągów mam bardzo twardą - na wejściu do domu mam zmiękczacz oraz filtrację zakończoną filtrem węglowym. Dodatkowo mam RO. Więc raczej z wodą i jej parametrami nie powinno być problemu.
    • Tak zadałeś ogólne pytanie, że nic Ci nie podpowiemy. Warto posiadać chociaż minimalną wiedzę o akwarystyce zanim kupi się ryby. To temat tak szeroko opisywany na tym forum i wielu innych, że można napisać nie jedną książkę, zresztą nie jedną napisano. My nawet nie wiemy, czy Ty chcesz posiadać akwarium z naszym biotopem czy jakiekolwiek inne.
    • Witam wszystkich. Minął rok od ostatniego wpisu, więc mała aktualizacja życia w zbiorniku… Delikatnie pozmieniałem układ kamieni i skałek (jedną podwiesiłem). Zmodyfikowałem też oświetlenie a właściwie zrobiłem nowe na bazie modułów led i sterownika led dimmer. Najwięcej zmian dokonało się w zakresie filtracji, w sumie to nie tyle zmian, co czynności. Wysoki poziom wody w modułach utrzymywał się przez około 3 miesiące po czym spadał licząc od górnej krawędzi o ok. 4cm. W każdym module wywierciłem po jednym otworze i zmniejszyłem rozmiar gąbek (tzn. pociąłem je na mniejsze kawałki), co wydłużyło w/w okres do pół roku. Tak więc w moim przypadku filtracja w modułach nie jest całkowicie bezobsługowa😊 Co do klarowności wody, przez dłuższy czas szału nie było. Skleiłem więc z pcv dodatkowy filtr na bazie arkusza gąbki ppi 45 o wym. 30x50 cm i pompy jebao. Miało być na próbę a działa już pół roku i póki co przejrzystość wody dla mnie jest ok. Co do obsady nic się nie zmieniło oprócz tego, że dokupiłem 3 szt. L. C. Yellow, bo kilka niestety wcześniej padło. Ryby urosły, są zdrowe, podchodzą do tarła. Ogólnie jest spokój bez agresji, poza nielicznymi, krótkimi i widowiskowymi starciami pyskami. Poniżej kilka fotek i filmik… VID_20250712_215332.mp4    
    • Witam wszystkich. Zaczynam dopiero swoją przygodę  akwarystyka, to moje powyżej akwarium Juwel Vision 450. Chciałbym kupić do tego ledy żeby ryby się przyzwoicie prezentowały i rośliny też dobrze rosły. Nie mam kompletnie pojęcia na co się zdecydować. Może ktoś doradzić coś
    • No tak masz racje tylko ja się pytałem nie pod kątem czy mnie się podoba tylko żeby ryby się nie płoszyły. Ale sprawa już się rozwiązała i tak od tygodnia jak pale tylko jedną 30 watową tube led to ryby się uspokoiły. Także jest ok.
    • Co kto lubi, dla jednych dobrze doświetlone akwarium jest lepsze od słabo oświetlonego, dla innych odwrotnie. Kolor podłoża, dekoracji, odległość źródła światła od tafli, kolor, kąt padania też będą miały znaczenie.  Ja osobiście lubię jak oświetlenie jest punktowe/nierównomierne. Można wtedy stworzyć strefy mocno oświetlone i bardzo słabo oświetlone, daje to ciekawy efekt. Nie da się na Twoje pytanie odpowiedzieć jednoznacznie.
    • Do tej pory miałem belke oświetleniową 48 wat led ale po tym jak kot chciał się "kąpać" (dosłownie) w akwarium to musiałem zainwestować w pokrywe firmy Aquastel. Pokrywa jest fajna ma dwa mocowania na tube led 30 wat. Jak miałem 2 x 30 wat to ryby były bardzo płochliwe ,uciekały obijały się. Ale jak od dwóch dni mam tylko 30 wat power glass to troche się uspokoiły.
    • Tak też uważam, chciałem się tylko upewnić  a jakiej gramatury gąbki? 30 pi?
    • No tak zgadza się powinienem użyć opcji szukaj, tylko że każdy ma inny zbiornik, inne oświetlenie, inne warunki. Dlatego tutaj napisałem.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.