Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

przy 45cm, które zlejesz max do 42-43cm przy wzmocnieniach wzdłużnych i poprzecznych wystarczy szóstka spokojnie bez popadania w paranoje...


oczywiście dla spokojnego snu każdy akwarysta stawiający pierwszy swój tak duży baniak przewymiaruje szybę do 8mm, chyba że się naczyta w necie na forach informacji od osób które nigdy takich baniaków nie miały samych strasznych rzeczy "przy takim litrażu", wtedy ogarnięty strachem wybierze 10 a nawet 12mm :D


dla przykładu, szyba 160x44h (poziom wody) z 10tki bez żadnych wzmocnień - działa na nią naprężenie 11,5MPa i wychyla ją o 4,17mm, a jak nalejesz już tylko 41cm wody to naprężene = 9,56 MPa a wchylenie = 3,36mm


inny przykład, ta sama szyba 160x44h bez wzmocnień jakichkolwiek, ale z szóstki - i uwaga: naprężenia 26 MPa i wychylenie 20mm ... taaadaaaa - jeszcze będzie stało, w teorii powinno, ale nie zawsze huta potrafi zrobić idealną taflę .. z idealnej by stało!

(wszystkie obliczenia by Wartek, pobrane z GG)


ja dzięki Wartkowi mam 10mm bez wzmocnień poprzecznych tylko wzdlużne, co przy wysokości szyby 55 i zalaniu do 54cm, daje wychylenie 3,34mm i ani tego nie widać, ani akwa nie jest groźnym dla otoczenia...

--

na 220cm daj szybę 8mm, wzmocnienie wzdłużne na całej długości szyb i dla pewności jedno poprzeczne na środku, albo dwa po jednym na 1/3 i 2/3 długości baniaka - bo dużo zależy od klejenia - więc dla pewności i akwa będzie grało.... wzdłużne każ sobie przykleić jak ja mam, czyli przy same górze, a nie jak klei np wromak 2cm niżej szkoda miejsca


planujesz sumpa, to jeśli szyba baniaka ma h=45cm to komin musi się kończyć 4cm niżej - resztę wysterujesz grzebieniem np aquamedica

--

ja przekonać? u mnie zadziałało w końcu - "kochanie i tak postawię duże, albo teraz albo kolejne, z tym że stawianie teraz będzie prawie 2x tańsze niż stawianie 2x" - uwierzyła ale tylko dlatego że wczeniej mialem mniesze baniaki i ni był to pierwszy

Opublikowano

Zrobiłbym z ósemki dla świętego spokoju. Jeśli chodzi o stelaże to niezmiennie polecam kątownik zamiast droższych profili bo dokładnie tak samo spełni zadanie.Mam też taką sugestię w kwestii proporcji awarium, może tak model poglądowy w skali 1:1 z kartonu? Może to brzmi śmiesznie, ale wtedy zobaczysz jak to będzie się prezentowało w praktyce. Nie ukrywam,że twój projekt bardzo mi się podoba bo co jakiś czas marzy mi się takie długie nisko ustawione odkryte akwarium dla lethrinopsów o których wspominał makok :)

Opublikowano

Pisze z tel. Końcówki pozmieniam jak siądę do kompa. Przepraszam.

Dobra, mala zmiana planów. Zona nie zgadza się na metalowy stelaż w salonie. Dzisiaj wylądowaliśmy na starociach i wyczailiśmy dębowa komodę. Komoda stoi na 8 nogach. Z tego co widziałem to sklejka jest tylko na plecach. Ww środku dwie drewniane przegrody o grubości 2cm po metrze od boku. a teraz wymiar - 260x52. wysokość około 90 cm. Minus tego. Brak miejsca na sumpa. Nie wiem czy mój filterek unimax 500 wystarczy do akwa o wymiarze 250x52x45.


EDIT:

poprawione

Opublikowano

Jaki masz wystroj w domu?

Jezeli taki bardziej nowoczesny to stelarz przy odrobinie zdolnosci manualnych obudujesz i jest cudo - wytlumacz zonie ze nie bedzie miala kawalu metalu w salonie.

Jezeli taki bardziej "pozne rokokoko" to rzeczywiscie bierz te komode i spoko.

Mozesz ja ewentualnie wzmocnic plecami i jakims porzadnym blatem


Wysyłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 2

Opublikowano

Dalej pisze z telefonu.

Styl mebli jest bardzie rustykalny wiec płyta odpada. W sumie pojechałem żeby poszukać czegoś czym mógłbym obudować stelaż, ale wpadła w oko tak komoda. Blatu w sumie nie sprawdziłem ale wydaje się dość gruby i wytrzymały, ale myślę o zwiększeniu jego szerokości o jakieś 2-3 cm dając jeszcze płytę na niego.

komoda ma blat o wymiarze 260/52 mnie więcej. Także pod ten wymiar będę najprawdopodobniej robił akwa.

Co do filtra. Chce dać 1-2 pompki do mieszania wody plus filterek. Na 700 unimaksa mnie na razie nie stać. Jakoś ciężko mi wyobrazić żeby 500 dala rady przejechać azotyny i azotany.


EDIT:

poprawione

Opublikowano
jakos ciezko mi wyobrazic zeby 500 dala rady przejyechac azotyny i azotany.
Jak wpakujesz tam 500 ryb to nic nie da rady :) Przy standardowym zarybieniu z azotynami sobie poradzi, z azotanami już nie bo to nie denitryfikator ;)
Opublikowano

Jak coś to zawsze można dodatkowo postawić hydroponikę żeby pomogła. Co myślicie o powiększeniu na szerokość trochę blatu płytą meblową 18-22mm. Tak z 2-5cm. Zawsze to większa powierzchnia dna się zwiększy. Może kosmetycznie, ale chyba zawsze coś.


Co do przerybienia, zawsze człowiek ma ochotę mieć więcej niż etyka pokazuje. Ale na razie nawet nie myślę jakie ryby tam będę trzymał. Najprawdopodobniej będę brał z aukcji allegro http://allegro.pl/super-ryby-aulonocara-pyszczak-pyszczaki-malawi-i2856907559.html. Jest o tyle fajnie bo jest z Augustowa - 30km od Suwaliszek.


Przy takiej długości myślę o wstawieniu dwóch pomp cyrkulacyjnych żeby rozwalały kupska na boki. Co do aranżu, tła oświetlenia - będę myślał jak baniak zamówię. Dopóki go nie mam sprawa jest odległa.




EDIT

Co myslicie o zawaleniu calego kubla keramzytem a na rurach zasysowych wstawieniu dwuch filtrow wody 100 cos na wzor firtracji narurowej?

Opublikowano

Może być, to i tak będzie wystarczająco duży biolog. Chociaz lepsza byłaby ceramika. Ale sa tu akwaryści którzy stosują same gąbki do biologa i to też się sprawdza.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dawno się nic nie działo w tym temacie, a to z powodu mojej choroby. Która mnie dopadła w czerwcu zaczęło się, od przeziębienia potem zapalenie płuc i tak mnie trzymało praktycznie do końca sierpnia. Nie ruszałem się właściwie z łóżka i schudłem ponad 20 KG do tej pory nie wiem co mnie tak uczuliło. Więc moje prace ograniczyły się tylko do karmienia, ale ryby przetrwały moją nie dyspozycje bez problemu. Teraz od kilku dni obserwuje mnóstwo młodzików za równo żółtych jak i pomarańczowych. 
    • Obsada: Aulonocara fire fish + Aulonocara ob marmalade Polecicie dietę? Hodowca (z Żor) polecił mi Discus red booster granules dla lepszego wybarawnienia.
    • Ooo... mam blisko do kolegi, 1,5h drogi i oglądanie na żywo 😉
    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.