Jump to content

Obsada 450 L


Recommended Posts

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów potrzebuje małej pomocy bo w sumie od tego jest forum aby się wspierać a mianowicie chce wrzucić 4 gat :


- Demansoni

-Socolofi white

- Saulosi Coral

-Hongi Red top / Membe deep


Co myślicie o tej obsadzie , bądź ewentualnie co z czym zamienić, baniaczek ma ładnie się prezentować kolorystycznie i oczywiście najważniejsze pytanko jaka obsada tych ryb , w większej ilości chciałbym Demansoni wiec tu może nawet 2+8 o ile się uda . I ostatnie pytanie po ile szt mlodziaków kupić aby ukształtować sobie odpowiednie haremy


Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Witaj

Saulosi zamieniłbym za Membe deep, dlatego ze samczyki demonka i saulosi są bardzo podobne do siebie i będzie iskrzyło.

Demasonkow kopiłbym na Twoim miejscu około 15szt i czekał co się z tego wyklaruje Wszystkich pozostałych maluchów kupiłbym po 10szt

Demasonki jak sie uda docelowo 12/13szt

hongi 1+3, membe deep 1+4/5,socolofi 1+4

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

membe deep 1+4/5
Tutaj proponowałbym układ wielosamcowy dlatego że, te ryby to lekkie kameleony (zarówno samce jak i samice), samotny samiec niestety tylko bywa ładnie wybarwiony. Pomarańcz samic też bardzo szybko potrafi się zmienić w szarobrązowy ;)
Link to comment
Share on other sites

Tutaj proponowałbym układ wielosamcowy dlatego że, te ryby to lekkie kameleony

Z moich krótkich obserwacji (nie cale 3 miesiące), fajnie jest mieć wielosamcowo. Osobiście miałem dwa samczyki i cztery samiczki. W chwili obecnej mam 1+3 wielkość 6-7cm Wcześniej zauważyłem straszna agresje u samiczek wykończyły jedna niekoniecznie najmniejsza. Od killku dni jeden z samczyków jest w "szpitalu" został pobity przez współlokator.

Samczyki obrały sobie rewiry na wprost siebie, cały czas się widząc. Pięknie były wybarwione czasami dochodziło do jakiejś potyczki( norma)

Ale w koncu sie przepychanki skończyły. Samczy teraz jeden jest pięknie caly czas wybarwiony, nastroszony. Kolorki to ma takiej jakby wyszedł spod pędzla przed chwila . Uważam ze jest to agresywna rybka wewnątrzgatunkowa. Samiczki niczym nie odbiegają walecznością od samiczek msobo magunga. Samczyki no cóż jak każdy samczyk:-)

Link to comment
Share on other sites

Samczy teraz jeden jest pięknie caly czas wybarwiony, nastroszony. Kolorki to ma takiej jakby wyszedł spod pędzla przed chwila
Obił kolegę to się puszy:)
Uważam ze jest to agresywna rybka wewnątrzgatunkowa. Samiczki niczym nie odbiegają walecznością od samiczek msobo magunga. Samczyki no cóż jak każdy samczyk
Niektórzy nazywają je młodszymi (mniejszymi) braćmi msobo i podobnie się zachowują.

Samice wredne są ;) u mnie też dwie zatłukły koleżankę i teraz "siedzą" po przeciwnych stronach baniaka, najczęściej w zacienionym miejscu. Dlatego proponuję układ z 3 samcami i pięcioma a jeszcze lepiej siedmioma samicami aby agresja się rozłożyła i ryby pokazały swoje piękno.

--------------------------

W Akwa będzie układ w którym demony i membe zajmą się sobą a socolofi jako największy będzie pełnił rolę policjanta ;)

Link to comment
Share on other sites

Eljot czyli sugerujesz żebym zrobił tylko 3 gatunki ??


Demonki , Membe i Socolofi ????


Jeśli membe i demony to tak .

Darek a moze P acei w ilosci 10-11szt do demonkow 10szt i membe deepa 7szt

Ja bym zaproponował jeszcze inaczej 15 demonów 1+4 socolofi i zamiast membe dał 1+4 reda po wyklarowaniu się ilości demonów dorzucił ew. harem hongi. Demony będą rządziły w skałach a redy i socolofi wypełnią te 60cm w 450-tce :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • To ma być biologia? Czy mechanik ? Sump jest słabym mechanikiem, a biologia nie potrzebuje mocnego przepływu. U mnie przy 2500 l jest około 1000 l i spokojnie daje radę,  a rade daje nie przez przepływ tylko przez ilość i jakość mediów filtracyjnych.
  • Ciekawe spostrzeżenie, choć modę obstawiałbym bardziej w przypadku zbytu na skalary, o czym pisał @Bojar w kontekście planowanej przez p. Darka Gażę zmiany profilu hodowli - i zgodziłbym się raczej z @pulpet i @crav, że coraz większą rolę odgrywają ceny wszystkiego ... i, moim zdaniem, ludzka wygoda. Dużo mniej wiedzy, techniki, kosztów i czasu taki gekon pochłania, a można wyjąć, pogłaskać, długo żyje... Terrarium z płyty sklepie każdy, kto nie ma dwóch lewych rąk. Do chomika/świnki morskiej wstyd się teraz przyznać, a gekon lamparci / orzęsiony / chiński brzmi egzotycznie. 😉 Jak wzrosły ceny szkła, każdy wie. Ile kosztuje prąd - przy wymagającej w naszym biotopie filtracji - również. To są dwa główne czynniki, wydaje mi się. A jeśli ktoś już się wykosztuje na wszystko i np. nie dobierze w przemyślany sposób obsady, to stwierdzi, że lepiej spokojniejsze skalary, bo "pyszczaki się gryzą". 😐 Jeśli ludzie w obecnych czasach oglądają każdą złotówkę dwa razy i wydatki (początkowe i bieżące) związane z naszym hobby wpływają na jego mniejszą popularność, to mniej lub bardziej niszowe biotopy jak Malawi pierwsze dostaną po d***. Sad but true.
  • Nie 8k, tylko 32k A jaki przepływ przy 10000L wody?
  • Zaczynam się gubić? Po co Wam przepływ przez sump rzędu 8 tys. litrów ?
  • Zobacz na ceny wszystkiego w sklepach, posłuchaj muzyki w radio, zobacz gazety w kiosku... itp itd
  • @triamond no trochę przerażające są te przepływy i średnice rur. Według tabelki fi50 grawitacyjnie, to jakieś 8300L - mało. Mam po jednej stronie 3 rurki Fi50, a jedna musi iść na rewizję. Czyli będzie dodatkowe wiercenie. Komin i tak można zasypać K2, można się też pokusić o jego fluidyzację. Gruby temat
  • Ja myślę, że nie inflacja i nie covid, tylko moda. W niedzielę byliśmy w Hali EXPO w Łodzi na Egzotycznych Zwierzętach. Ludzie przy stoiskach co wchwilę wydawali setki złotych na kupno różnych gadów i zwierząt oraz akcesoriów. Akwarystyka cieszyła się słabym zainteresowaniem w porównaniu zresztą. Gekony sprzedawały się jak ciepłe bułeczki.
  • Na szybkie odbicie bym nie liczył. Jak się wykruszą mali i średni rzetelni  hodowcy, znikną stada zarodowe przyzwoite jakościowo i dostęp do tańszych ryb, to ciężko będzie o nowych zapaleńców. Starczy poczytać forum, raczej niewielu zaczyna od dużych zbiorników i z pełną świadomością inwestuje większą kasę w obsadę. To raczej metoda małych kroczków, niewielki zbiornik, poszukiwanie ryb "po taniości". Potem , ci poważnie zarażeni bakcylem idą dalej, ale ciężko się będzie zarazić, bo nie będzie czym. W Niemczech obserwuję identyczną sytuację. Kilka lat temu wyszukałem sobie parę hodowli w okolicy gdzie mieszkam, albo obok których przejeżdżam regularnie. Tak w promieniu 250 km. było ich +/-  10. Od dużych, cieszących się renomą, poprzez średniaków do garażowo piwnicznych, często nieoficjalnych, takich bez szyldu i kasy fiskalnej. Ale można było trafić ciekawe, fajne jakościowo ryby często naprawdę w rozsądnych cenach. Teraz zostały 3 z czego dwie wyraźnie straciły na polocie i jakość oraz asortyment poleciały na łeb.  Szczerze, to trupem wieje i obawiam się że długo nie pociągną. I jeden ostry gracz, który ma ogromny wybór i ryby naprawdę top, asortyment ciągle się rozwija, ale ceny zdecydowanie wysokie.  Czyli niebawem będzie tak, że albo drogo, albo wcale. Zakładam, że osoby zaczynające przygodę z Malawi raczej odpuszczą, niż jak pisał  @TomekT kupią obsadę na raty. Tak, że przynajmniej na razie wielkich szans na to, że popularność Malawi będzie rosła nie widzę. 
  • Jakoś śrubunki trzeba będzie włożyć ( i mieć do nich dostęp ? ) ... 32000l/h   ok.  4 sztuki po 2 cale (https://aquariumscience.org/index.php/14-5-piping/) lub więcej mniejszych, na to siatka o oczkach mniejszych niż K1  Gąbka 5ppi ? i zasypać K1. Wyjąć łatwo - pływa. Rewizje ? 
  • Tylko pytanie jak taki komin obsługiwać  U mnie po obu stronach są szyby, ale z jednej strony szyba jest o metr krótsza więc w tym rogu może być duży komin. Zrobię chyba podłogę pod akwarium bez wylewki. Dopytam się jeszcze szpeców jak oni to widzą. Zamiast ogrzewać podłogę, to zrobię sobie wężownice w komorze sumpa, zaoszczędzę 10cm i wtedy sump mógłby mieć 35-40cm i będzie do wszystkiego sensowny dostęp. Muszę sobie zaprojektować tego sumpa i policzyć ile zmieści się tam mediów. Jeżeli filtracja miałby być w kominie, to bez jakiegoś okna rewizyjnego nie ma opcji, bo jak coś w tracie się uszkodzi i nie będzie do tego dostępu, to będzie poważny problem.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.