Jump to content

The forgotten Mbuna realm


Recommended Posts

Witam,

Efektem nieustannych pytań na forum powstał ten o to zbiornik. Jest to moje drugie malawi, wcześniej trzymałem Saulosi w 112l. Tym razem zbiornik jest nieco większy, znacznie bardziej przemyślany, choć nie ustrzegłem się błędów.


Zbiornik:::"The forgotten Mbuna realm" Rafał:::

wymiary:::150x50x55:::front ow, 412.5l

oświetlenie:::2x80W:::Sylvania 865, Narva Blue2

filtracja:::At-203, JBL CristalProfi250:::

dekoracje:::100kg serpentynit, 30kg piasek barwiony żywicą epoksydową, spienione pcv:::

obsada:::Metriaclima Callainos, Pseudotropheus Saulosi, Labidochromis Caeruleus:::


Update:

Ze0y5.jpg

WUNQI.jpg

n05aK.jpg

mLwS5.jpg

AqY4p.jpg

Xjn8c.jpg

post-11745-1469571346362_thumb.jpg

post-11745-1469571346429_thumb.jpg

post-11745-14695713464983_thumb.jpg

post-11745-14695713465425_thumb.jpg

post-11745-1469571346612_thumb.jpg

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Zapowiada się fajny zbiornik, ale ten mechanik wepchany na wcisk to chyba za wiele nie zbierze no i problem z wyciągnięciem gąbki do płukania jak domniemam.


Zastanawiam się jak postawiłeś tą skałę po prawej, ...aż skóra cierpnie:D


Co to za piach?

Link to comment
Share on other sites

Zapowiada się fajny zbiornik, ale ten mechanik wepchany na wcisk to chyba za wiele nie zbierze no i problem z wyciągnięciem gąbki do płukania jak domniemam.


Zastanawiam się jak postawiłeś tą skałę po prawej, ...aż skóra cierpnie:D


Co to za piach?Przykleiłem mocowanie do spienionego pcv wklejonego w kamień. Generalnie filtr nie dotyka szyby bo wtedy by były wibracja hałaśliwe. No może trochę gąbką. Z lewej strony tego kamienia, czego nie widać na zdjęciu jest przerwa między kamieniem a szybą i tamtędy ma docierać wszelaki brud, który zostanie tam popchnięty dzięki sile falownika i filtra biologicznego :P Tak sobie wymyśliłem, a czy taki obieg się uda to czas pokarze bo wymienionych filtrów jeszcze nie ma podłączonych.


To czarny piasek kwarcowy barwiony sztucznie, ale nie wygląda to moim zdaniem jakoś sztucznie, ani nie błyszczy ani nie jest przesadnie czarny. Nie posiada ostrych krawędzi co najważniejsze chyba dla podopiecznych. Tak sobie teraz patrze na to akwarium, chciałem docelowo 3+7 Saulosi 1+3 Callainos 1+4 Yellow, ale jakoś tych pięciu rewirów nie widzę. Przez moment chciałem ustawić kamienie tak by było dużo rewirów, a potem stwierdziłem że po pierwsze ustawienie nie wygląda ładnie a po drugie to ryby mają się dostosować a nie ja! Kamień, który jest skrzywiony stoi podparty na mniejszym kamieniu, którego nie widać bo jest w piasku. Generalnei stał tak średnio stabilnie, tzn nic się nie działa ale wolałem go skleić sylikonem tak solidnie.

Link to comment
Share on other sites

uzywasz odblysnikow?Pytam bo mam swietlowke marine blue i po zalozeniu odblysnikow akwa dzieli mu sie na 2 kolory u ciebie kolor jest w calym baniaku taki sam


Tak mam odbłyśniki i mogę w zasadzie zdecydować w jakim stopniu te światła się mieszają bo mogę je też obracać w dowolny sposób i przesuwać świetlówki.

Link to comment
Share on other sites

to swoja droga a duzo tez daje wystroj masz piasek czy zwirek?


moglbys opisac swoj zbiornik bo bardzo ladny moglo by sie przydac innymJeżeli się podoba to mnie cieszy. Jakiś większy opis skrobnę kiedy będą już ryby i będą właściwe zdjęcia. No, ale spróbuje jakiś szkic zrobić.


Zbiornik: 150x50x55, frontowa szyba opti 412.5L

Oświetlenie: Pokrywa zoolight.pl, 2x80W Sylvania 865 przód Narva Blue2 tył

Ogrzewanie: grzałka 150W

Filtracja: At-203, JBL CristalProfi250, planowany cyrkulator JVP

Dekoracje: 100kg Serpentynit. 30kg piasek barwiony żywicą epoksydową. Tło spienione PCV.

Inne: na dnie styropian 1cm + spienione PCV, w rogach pod pokrywą wklejone do środka akwarium spienione PCV z otworami na kable, ponieważ będzie szyba nakrywowa.

Obsada docelowa: Callainos, Saulosi Coral, Yellowek

--

Fotka z wodą w akwarium.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Kurcze wy się więcej zastanawiacie nad przepływem niż nad rybami... wiecie,  że te ryby to mają w du**e wasze problemy...
  • 1. Podnoszenie 30 tyś l/h wody o _jeden_ metr to moc ok. 82 W (bez uwzględnienia strat w związku z wydajnością pompy). Moduły to bardziej energooszczędne rozwiązanie - nie ma tego podnoszenia. Duży moduł w części za filarem + kilka pomp i sump ze wszystkimi komplikacjami nie nie potrzebny. 2. 16 cm - wejdzie np. Jebao dcp 20000. 2 - 4 sztuki? ? Wg moich obserwacji sprawność jest większa przy niższych obrotach. 3. Ryba 20 cm zanieczyszcza wodę, jak 5 sztuk po 10 cm.... Jedna 30 cm - jak 12 szt po 10 cm.  
  • Racja, po prostu kasa, czy też moda wymuszona oszczędnościami właśnie. Zobaczymy, kogo nie odstraszą koszty zakupu dużego zbiornika, sprzętu i rachunków za prąd, ten będzie szukał rozwiązań w zasilaniu np. kaseciaka falownikiem. Chyba sam tak zrobię do planowanego dużego akwarium. Przewiduję nową odsłonę obumarłego wątku o filtrze kasetowym, choć jest tam co czytać, ponad 1800 postów. 😄 Byle było co do tego akwarium wpuścić, nie za horrendalne pieniądze...
  • Niestety ale biotop Malawi wymaga dużych zbiorników i jest do duża przeszkoda w dobie szukania oszczędności na prądzie. Dla nas 200L dla saulosi to takie minimum i to niezbyt atrakcyjne, ponieważ mamy tylko jeden gatunek, dla wielu to bariera nie do przejścia. Dlatego pewnie gatunki ryb wymagające dużych szkieł jak pyszczaki, dyskowce czy inne duże pielęgnice są w odwrocie a powraca moda na małe ryby oraz akwaria w stylu low-tech.  
  • Jeszcze o tym bardzo nie myślałem. Na pewno będzie mix i na pewno zbiornik nie będzie na początku przerybiony. Co będzie po kilku latach, to się okaże jak uda się kontrolować narybek. Na pewno chcę mieć predatory + mbuna w dużych ławicach - taki wstępny plan. @yaro nie mam tutaj miejsca na pomyłki. Jak dam za mało rur na spływ do sumpa, to poprawienie tego będzie karkołomne. Jeżeli dam za dużo, to nie będzie problemem. Więc wolę dmuchać na zimne. Wiem na pewno, że wolny przepływ przez biologię, to mit akwarystyczny. Pytanie tylko gdzie jest złoty środek, bo przelać 30000L/h przez sumpa, a potem wypompować to na 2m, to dość trudny case, ale nie jest niewykonalny. Być może złotym środkiem będzie podwójna filtracja, czyli sump + filtr w dużym module/kominie. Po rozmowę z hydraulikiem i człowiekiem od wylewek wiem już, że mogę dać pod akwa zamiast styropianu 15cm, dobry xps 5cm + 5cm wylewka. To daje mi 66cm pod zbiornikiem więc sump mógłby mieć 40cm wysokości. 16cm na sumpem wystarczy? Czy lepiej dać niższy sump?
  • 10000 litrów robi wrażenie 👍 Ile ryb będziesz chciał mieć docelowo? Przy przykładowym przeliczniku 50 litrów na rybę daję aż 200 sztuk. 
  • Hm… moje akwarium produkuje ok. 9 ppm azotanów tygodniowo. Odpowiada to godzinowej produkcji 0,015 ppm NH3. Przyjmując że ryby wydalają  NH3 ze stałą prędkością, to stężenie obserwowane w testach to 0,015ppm/krotność przepływu przez filtr. Nawet jeśli miałbym całkowitą krotność filtracji na poziomie 0,4 (jak twierdzisz, że masz) to i tak obserwowany wynik 0,0375 ppm jest na granicy oznaczalności testów. Ale z tego co pamiętam, to masz filtry po 2 stronach i znając życie gąbka będąca kilka razy lepszym od ceramiki filtrem biologicznym, została zaliczona do „mechanika”. Do tego nitryfikacja jest bardzo łatwa… dla mojego zbiornika wystarczy 0,6l gąbki 20ppi, by nie było problemu. Aby woda była czysta trzeba znacznie więcej. Pojęcie czystości jest bardzo względne… No ale inaczej definiujemy pewne pojęcia. Jestem pewien, że Cię nie przekonam W każdym razie rekomendacja, żeby robić przepływ przez sump na poziomie 0,4 jest dosyć oryginalna. Zazwyczaj poleca się 3-5x, w morskich x10. 
  • W całym procesie myślowym jest jedna niedoskonałość, mam w swoim akwarium tyle ryb, że nie są w stanie zanieczyścić mi wody do poziomu by filtracja nie wyrabiała. Potwierdzają to testy, a nie wzory których nie znam i nie umiem z nich korzystać. Abyś nie myślał, że to jakiś osobisty atak. Po prostu uważam , że w wielkich baniakach utrzymujemy relatywnie mniejsze zarybienie niż w mniejszych akwariach.
  • Zróbmy małe doświadczenie myślowe. Porównajmy 2 filtry… jeden ma 40% przepływu zbiornika na godzinę. Drugi ma 200% przepływu zbiornika na godzinę. Oba filtry są tak duże, że usuwają 100% zanieczyszczeń. Ryby produkują jednostkę zanieczyszczeń na godzinę (100%) Przyjmując, że do filtra trafia tylko brudna woda (nie miesza się z czystą) Zanieczyszczenia: Pierwszy: po 15 minutach: produkcja 25%, przefiltrowano 10% zostaje 22,5% po 30 minutach: 25%+ 22,5%, zostaje 42,75% po 45 minutach: 25% + 42,75%, zostaje 61% po 1 godzinie: 25% + 61%, zostaje 77,4% (czyli skuteczność filtracji to ok. 33%) itd.. (rośnie do 225% godzinowej produkcji zanieczyszczeń) Drugi: po 15 minutach: produkcja 25%, przefiltrowano 50%, zostało 12,5%; po 30 minutach: 25% + 12,5%, po filtracji: 18,75%; po 45 minutach: 25%+18,75%, po filtracji: 21,9%; po 1 godzinie: 25%+ 21,9%, po filtracji: 23,45% (czyli skuteczność filtracji to ok. 77%). itd. - dąży do 25%. Filtr drugi daje 10x bardziej czystą wodę. Uwzględniając, że do filtra trafia nie tylko woda brudna, ale mieszanka brudnej i czystej, że produkcja i usuwanie są procesami ciągłymi otrzymujemy: Skuteczność filtracji (maksymalna, rozumiana jako ile zanieczyszczeń zostaje usuniętych z wody przy ciągłej ich produkcji lub jaki procent wody brudnej przechodzi przez filtr). = 1-e^(-krotność przepływu). W tabelce: krotność przepływu / skuteczność filtracji 1  63,21% 2  86,47% 3  95,02% 4  98,17% 5  99,33% 6  99,75% 7  99,91% 8  99,97% 9  99,99% 10  99,995% Dla filtra @yaro przy przepływie 0,4 zbiornika na godzinę wyjdzie skuteczność filtracji ok. 33%.  Prawie 70% zanieczyszczeń zostaje w wodzie (produkowanych na bieżąco), bo ta część wody _statystycznie nie bywa w filtrze_ … Nawet jak filtr jest gigantyczny. Bez odpowiedniego przepływu nie ma wydajnej filtracji…, ale nie wystarczy zwiększyć tylko przepływ, potrzeba też odpowiedniej powierzchni dla bakterii. Zdanie „sump jest słabym machanikiem” należy rozumieć: sump o zbyt małym przepływie jest złym filtrem (i biologicznym i mechanicznym, jakkolwiek to rozumiemy). Przy dobrym przepływie będzie dobrym Zagadnienie jest dotykane w książce "Aquatic Systems Engineering: Devices and how They Function" Pedro Ramon Escobal. Polecam, choć trudna.  Z wzorów podanych w rozdziale 2 można wyprowadzić podany wcześniej wzór na skuteczność filtracji.   Przykład dotyczy akurat sterylizacji UV. Wzór 2.10 określa czas potrzebny na uzyskanie 99,99% sterylizacji. Fo - przepływ. G pojemność zbiornika. Dla krotności przepływu 9.2x to 1h. Wydaje mi się szaleństwem pchanie się w sump (stopień komplikacji) bez odpowiedniego przepływu...
  • Narybek skalara już pływa w mauzerach. p.Darek wyprzedaje stada zarodowe mniej chodliwych gatunków. Jak mówił to bierze to zagranica bo u nas nie ma chętnych pomimo niskich cen. Brałem maluchy po 12-15 pln Niestety padło zainteresowanie malawi a tanga to już w ogóle wymiera po hodowlach jak mówił. Dobrze sprzedają się żyworódki i skalary stąd zmiana gatunków na hodowli. Cześć bardziej popularnych gatunków malawi zostanie. To co się sprzedaje po sklepach. Ja specjalnie pojechałem po M. gold kawanga a on mi mówi że na ten gatunek nie ma chętnych i stado zarodowe właśnie odjeżdża Hodowle ustawią się po prostu pod klienta masowego. Z rarytasami zostanie np tan-mal ALE oni nie są hodowcami więc ceny wyższe  
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.