Jump to content

The forgotten Mbuna realm


Recommended Posts

Witam,

Efektem nieustannych pytań na forum powstał ten o to zbiornik. Jest to moje drugie malawi, wcześniej trzymałem Saulosi w 112l. Tym razem zbiornik jest nieco większy, znacznie bardziej przemyślany, choć nie ustrzegłem się błędów.


Zbiornik:::"The forgotten Mbuna realm" Rafał:::

wymiary:::150x50x55:::front ow, 412.5l

oświetlenie:::2x80W:::Sylvania 865, Narva Blue2

filtracja:::At-203, JBL CristalProfi250:::

dekoracje:::100kg serpentynit, 30kg piasek barwiony żywicą epoksydową, spienione pcv:::

obsada:::Metriaclima Callainos, Pseudotropheus Saulosi, Labidochromis Caeruleus:::


Update:

Ze0y5.jpg

WUNQI.jpg

n05aK.jpg

mLwS5.jpg

AqY4p.jpg

Xjn8c.jpg

post-11745-1469571346362_thumb.jpg

post-11745-1469571346429_thumb.jpg

post-11745-14695713464983_thumb.jpg

post-11745-14695713465425_thumb.jpg

post-11745-1469571346612_thumb.jpg

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Zapowiada się fajny zbiornik, ale ten mechanik wepchany na wcisk to chyba za wiele nie zbierze no i problem z wyciągnięciem gąbki do płukania jak domniemam.


Zastanawiam się jak postawiłeś tą skałę po prawej, ...aż skóra cierpnie:D


Co to za piach?

Link to comment
Share on other sites

Zapowiada się fajny zbiornik, ale ten mechanik wepchany na wcisk to chyba za wiele nie zbierze no i problem z wyciągnięciem gąbki do płukania jak domniemam.


Zastanawiam się jak postawiłeś tą skałę po prawej, ...aż skóra cierpnie:D


Co to za piach?Przykleiłem mocowanie do spienionego pcv wklejonego w kamień. Generalnie filtr nie dotyka szyby bo wtedy by były wibracja hałaśliwe. No może trochę gąbką. Z lewej strony tego kamienia, czego nie widać na zdjęciu jest przerwa między kamieniem a szybą i tamtędy ma docierać wszelaki brud, który zostanie tam popchnięty dzięki sile falownika i filtra biologicznego :P Tak sobie wymyśliłem, a czy taki obieg się uda to czas pokarze bo wymienionych filtrów jeszcze nie ma podłączonych.


To czarny piasek kwarcowy barwiony sztucznie, ale nie wygląda to moim zdaniem jakoś sztucznie, ani nie błyszczy ani nie jest przesadnie czarny. Nie posiada ostrych krawędzi co najważniejsze chyba dla podopiecznych. Tak sobie teraz patrze na to akwarium, chciałem docelowo 3+7 Saulosi 1+3 Callainos 1+4 Yellow, ale jakoś tych pięciu rewirów nie widzę. Przez moment chciałem ustawić kamienie tak by było dużo rewirów, a potem stwierdziłem że po pierwsze ustawienie nie wygląda ładnie a po drugie to ryby mają się dostosować a nie ja! Kamień, który jest skrzywiony stoi podparty na mniejszym kamieniu, którego nie widać bo jest w piasku. Generalnei stał tak średnio stabilnie, tzn nic się nie działa ale wolałem go skleić sylikonem tak solidnie.

Link to comment
Share on other sites

uzywasz odblysnikow?Pytam bo mam swietlowke marine blue i po zalozeniu odblysnikow akwa dzieli mu sie na 2 kolory u ciebie kolor jest w calym baniaku taki sam


Tak mam odbłyśniki i mogę w zasadzie zdecydować w jakim stopniu te światła się mieszają bo mogę je też obracać w dowolny sposób i przesuwać świetlówki.

Link to comment
Share on other sites

to swoja droga a duzo tez daje wystroj masz piasek czy zwirek?


moglbys opisac swoj zbiornik bo bardzo ladny moglo by sie przydac innymJeżeli się podoba to mnie cieszy. Jakiś większy opis skrobnę kiedy będą już ryby i będą właściwe zdjęcia. No, ale spróbuje jakiś szkic zrobić.


Zbiornik: 150x50x55, frontowa szyba opti 412.5L

Oświetlenie: Pokrywa zoolight.pl, 2x80W Sylvania 865 przód Narva Blue2 tył

Ogrzewanie: grzałka 150W

Filtracja: At-203, JBL CristalProfi250, planowany cyrkulator JVP

Dekoracje: 100kg Serpentynit. 30kg piasek barwiony żywicą epoksydową. Tło spienione PCV.

Inne: na dnie styropian 1cm + spienione PCV, w rogach pod pokrywą wklejone do środka akwarium spienione PCV z otworami na kable, ponieważ będzie szyba nakrywowa.

Obsada docelowa: Callainos, Saulosi Coral, Yellowek

--

Fotka z wodą w akwarium.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Super dziękuję i przepraszam za zaśmiecanie , ale tak chciałam wyjaśnić Andrzejowi . Pozdrawiam
  • Dokładnie jak kolega wyżej napisał, a często cyrkulator jest przydatny jak są paskudne upały latem. Możesz wtedy dużo lepiej natlenic wodę, trochę lepiej będzie się chłodzić akwarium. Mam u siebie jbl e1502 i nie jest to jakiś demon przepływu. E1902 jest mocniejszy ale to może być tylko wystarczające przy małych rybkach.  Cyrkulator nie musi pchać wody na wprost aby zrobić tornado w akwarium. Mój jest tuż pod powierzchnią i celuje w górę, wzburza wodę i wszystko lepiej oddycha.  Mam dla przykładu np Copadichromis Borleyi Kadango " Kaziu" jakieś 20cm i jemu nie robi różnicy to że cyrkulator mocno wzburza wodę. Jest jak wielka łódź podwodna. Coś tam odczuwa i prawie od niechcenia rusza płetwami raz kiedyś. A tuż obok pływa mała Aulonocara jakieś 4,5cm i dla takiej ryby te same warunki to jak tajfun ale daje radę. Musi ostro zasuwać płetwami.  Odłóż sobie kasę na dobry cyrkulator, schowaj do koperty i w razie kłopotów szybko coś zamówisz Ide spać
  • Te dwa kubełki spokojnie powinny Ci wystarczyć do 375. W Aquaela bym się nie bawił, szkoda miejsca w baniaku i szpeciłby cały wystrój. Jeżeli uda Ci się odpowiednio ustawić wyloty z tych kubełków (zamiatanie odchodów z dna i ruch tafli wody) to falownika nie będziesz musiał mieć, ale to już wyjdzie w praniu, szybko, albo po pewnym czasie, jak pyski urosną i będą więcej trawić. 🙂 Falownik możesz dokupić w każdym momencie.
  • To może ja jeszcze wtrącę swoje trzy grosze chociaż doświadczenie z osób wypowiadających się chyba mam najmniejsze… 😉 W mojej opinii bycie świadkiem procesu dorastania młodych, wybarwiania i tworzenia się hierarchii jest bardzo ekscytujące i fajnie coś takiego przeżyć. Obserwacja jak w ciągu kilku miesięcy z 3/4 cm rybki wyrasta dumny 8/9 cm samiec dominujący  o rozłożystych płetwach, pięknych kolorach i wzorach dostarcza dużo radości.    Skoro zdecydowałeś się na Labeotropheusa to z tego co kojarzę u niektórych gatunków od narybku  wiadomo co jest samcem, a co samicą, wiec tutaj kwestia układu byłaby wyjaśniona.  To samo dotyczy też Metriaclimy, która odrzuciłeś chyba poprzez brak dostępności w TanMal, jeśli by się pojawiła to masz drugi gatunek z już gotowym układem.  W jednym i drugim przypadku szedłbym w układ 2/6 czyli 8 sztuk.    Przy „Maingano” to loteria, więc 8-10 sztuk. Chindongo Saulosi to specyficzny gatunek i tak jak już koledzy wspominali chyba nie ma przypadku żeby ktoś miał więcej lub tyle samo samic jak i samców, zawsze jest to na korzyść samców i to ze znaczną przewagą. Dlatego sugerowałbym zakup minimum 12 sztuk z czego masz szanse uzyskać 4-5 samic. Kolejna kwestią jest fakt, że Saulosi byłby najsłabszym pyskiem w Twoim baniaku i przy wzięciu 4 gatunków proces wybarwiania samców mógłby być opóźniony (mam to u siebie i kilka osób ma podobnie). Podsumowując,  ja zdecydowałbym się na młode ryby, a później zrobił redukcje, która wydaje mi się jest łatwiejsza (sprzedaż czy choćby oddanie za darmo) niż szukanie dorosłych samic i ich wprowadzanie do dorosłej obsady o ukształtowanej hierarchii i bardziej atrakcyjne od zakupu dorosłych ryb zwłaszcza, że to Twoje początki w Malawii. Mówię to jako młody adept malawistyki i jest duże prawdopodobieństwo, że za pare lat zrobiłbym inaczej. 😁  
  • Zbędne jak pisałem wcześniej.
  • @Dominikaa21 rozumiem, że chciałaś wyjaśnić Andrzejowi jakie akwarium zakladasz i wystarczy. Tu rozmawiamy o podmianie i uzdatniaczu. Nie chcę żeby wywiązała się dyskusja na temat Twojej filtracji, obsady itd... i od razu ją ucinam w tym momencie. Na te tematy możesz dyskutować w innych, odpowiednich działach. 
  • Pomijając preferencje żywnościowe ( Yellow wszystko ze wskazaniem na mięso a Saulosi roślinożerne) będziesz miała bardzo żółto.  Bawet 1 czy dwa samce  Saulosi tego nie zmienią.  
  • Akwa przed założeniem jeszcze gdyż najpierw porządnie się przygotowuje w planach pyszczaki yellow oraz saulosi . Najpierw po 10szt potem redukcja. Biotop piach kamienie . Filtry aquaela 2000 mechanik i 2000aquael biologiczny z przefiltrem plus ceramika ale zastanawiam się nad grysem koralowym do tego grzałka 300 aquaela Platinum tak się zbiegło ze ta marka 🙈😅 z odmulaczy do piasku mam problem bo ponoć zawsze zasysają ten piach i potem są braki w akwa . Mam nadzieję że na początek taka filtracja starczy, nie planuje przerybienia i docelowo 12szt rybek na 300l chyba nie będzie za dużo?  oraz falownik pewnie jakiś też dam albo napowietrzacze . 
  • Tam korpus jest na 1/4 cala . Czyli lipa. Pewnie można dokupić jakieś redukcje ale szkoda fatygi. 
  • Wiem, wiem ale w tym miejscu niema miejsca na większe ,myślę że w przyszłości po prostu będzie drugi projekt non mbuna i będę miał dwa 😉
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.