Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

kleiłem tylko komory .

Komora mech 14cm , 2 x bio 13 cm , kom techn 35cm , kom pompy 35 cm zmieniłem trochę niż na wcześniejszym rysunku .

Komora mechaniczna jest dość duża ale chciałem mieć dobry dostęp ręką bo tam najczęściej będą grzebał

Opublikowano

Sump już uruchomiony był drobny przeciek ale dodane kilka cm taśmy teflonowej pomogło .

w pierwszej komorze na dnie 100g waty sery + gąbki ,zmywaki do garów luzem wrzucone .

w komorze bio keramzyt z starego filtra .

Kupiłem nowy worek keramzytu ogrodowego tego samego producenta co kiedyś i nowy nie chce tonąć jest lżejszy. nowy keramzyt zatonie po jakimś czasie czy ? bo budowlany podobno nie tonie .


Kilka zdjęć

aa1ad3a6e1d6e015med.jpg


94d3bf954413bec4med.jpg


57e9b5777608c443med.jpg


4571770d4e793d6cmed.jpg

  • 3 lata później...
Opublikowano

Witam
Odgrzebie temat bo nie wiem czy moje pytanie jest warte aż jednego wątku :>
Mam Akwarium 500 L i w nim sumpa z 5 komorami o wymiarach 100 x 40 szer x 45 wys, cm (ok 160 L). Ile powinno w takim sumpie wylądować ceramiki do takiego zbiornika ?
 

Opublikowano

Seachem podaje ( a zna się na akwarystyce)  że w zupełności wystarcza 0,5l Matrixa na każde 200l pojemności akwarium więc tak na baniak 500l z nadmiarem - to 2 litry ale możesz zamiast drogiego Matrixa czy Siporexa dać w tej ilości zwykłą lawę wulkaniczną 2-3cm - bakteriom to bez różnicy.

Moim zdaniem wszystko co dasz więcej to nadmetraż dla bakterii bo jak dasz dużo więcej ceramiki to się g.. tam zbiera i NO2 rośnie zamiast wejść w wartości ujemne:huh: ??

Opublikowano

13957609_1050035855050868_745855550_n.jpg
Może i racja :> to mnie uradowałeś bo ten mój sump taki pusty z ta ilością ceramiki która mam :> a tak wygląda u mnie sump z 10 L zwykłej ceramiki , 1 l matrixa i 5 L BioCeraMAX UltraPro 1600

To przy okazji może ktoś będzie wiedział co to mi się pojawiło na ceramice 13950604_1049100018477785_2145241819_o.jpg

Opublikowano
36 minut temu, gandalf15 napisał:


Może i racja :> to mnie uradowałeś bo ten mój sump taki pusty z ta ilością ceramiki która mam :> a tak wygląda u mnie sump z 10 L zwykłej ceramiki , 1 l matrixa i 5 L BioCeraMAX UltraPro 1600

 

Aluzję zrozumiałem i odpłacam identycznie:D

Cytuj

To przy okazji może ktoś będzie wiedział co to mi się pojawiło na ceramice 

Moim zdaniem to sinice:D wynik złych parametrów wody w baniaku z sumpem:lol: trzeba zapełnić sump by nie był taki pusty jak na fotce:huh:

 

Opublikowano

Parametry mam bardzo ładne a przynajmniej w testach chociaż sam zbiornik tez nie wygląda na ostatni, No3 10-15 ppm, Po4 ok 1,2 i w samym zbiorniku mam zaledwie garstkę małych rybek bo czekam na wpuszczenie większej ilości nim zbiornik dojrzeje. Co do sinic to myślałem że one mają forme porastania jak dywan a tu takie hmm nie wiadomo co :>
Co do ceramiki to jak zrobić ? Dokupić bo za dużo wolnego miejsca ?
A aluzji żadnej nie było :> pytam bo świeżak jestem

Opublikowano

No jak piszesz po ludzku to i ja odpowiem co wiem.

Z tymi sinicami to tak strzeliłem :Dbo nie wiem co to jest. Specem od takich spraw to jest Andrzej i mam nadzieję że ci odpisze.:D

Sump masz w szafce i raczej jest tam stale ciemno więc chyba nie glony bo te potrzebują światła choć sinice też.

Ale przy okazji wyszły dwa kwiatki że :

1/ parametry wody jak pisałem strzelając -masz do dupy:D co jednak wskazuje na sinice.

Jeśli te NO3 - 15ppm a PO4- 1,2ppm robiłeś kropelkami JBLa to masz na prawdę taki wynik:huh:

NO3-15ppm

PO4- 3,6ppm:D

a tego nawet Redfield z Buddym nie przewidzieli że można mieć tak złą wodę.

Ich tabela kończy się na P całkowitym 2ppm.

Podobny problem z sumpem i sinicami oraz wysokim PO4 przechodził na tym forum kolega wojtekr

2/ piszesz że to start biologii i czekasz by wpuścić prawdziwe ryby - to dopiero będzie masakra.

Kontrolujesz poziom NO2 ale JBLem???

czy te 20 000 m2 powierzchni w złożach dla bakterii było ze starego baniaka czy prosto ze sklepu?

 

Opublikowano

Mam rośliny więc parametry NO3 i PO4 to niemal że standard (sam podnosze te parametry do tego poziomu), NO2 - 0 od miesiąca życia zbiornika i tu po starcie już od drugiego dnia miałem 0 przy okazji wlewając całe 250 ml Microbe-lift Special Blend , i ceramike mam tak z 4 litry ze starego kubełka (to co na zdjęciu jest koloru brązowego)

Opublikowano
Dnia 8/9/2016 o 10:43, deccorativo napisał:

Podobny problem z sumpem i sinicami oraz wysokim PO4 przechodził na tym forum kolega wojtekr

Tak, ale u mnie to były sinice standardowo na piasku w akwarium, a nie w sumpie. W sumpie miałem dość dużo "mułu", (który dostałem od znanych sprzedawców ryb tanganickich, jako przyspieszenie startu zbiornika) razem ze stadem ryb. Wlałem tę zawartość starego filtra do mojego sumpa i od tego czasu walczyłem z wysokim PO4. Do tego jeszcze TMBT które nie redukuje za bardzo PO4 i sinice gotowe. 

Ostatnio wyczyściłem sumpa - wszystkie media wypłukałem - i wyjechałem na wakacje. Po 2 tygodniach zauwazyłem, ze akwarium "samo się oczyszcza" - sinice praktycznie poginęły.

gandalf15 - niestety, albo rybki, albo roślinki. Oczywiście można mieć i to i to, ale i to i to nie będzie w dobrej kondycji. Podnoszenie NO3 i PO4 dla dobra roślin w akwarium z Tanganiką to moim zdaniem jakiś paradoks. 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @Duckdub coś nie działa  
    • Witam, ja od początku krótkiej przygody z cyrkulatorami miałem Eheim stream On 6500+. Najpierw w 300l a później w500l. Regulacja jest uboga ale szczerze mówiąc w niczym mi to nie przeszkadzało. Jeśli wycelujesz nieco bardziej w górę czy w dół to już zmienisz ogólny prąd wody. Obecnie mam w 500l podobnego Eheima 9500+ i jedzie na maksa. Woda pięknie się rusza, żadnej pralki. Ryby oczywiście duże i w ogóle ich to nie rusza. Wycelowany trochę w górę mocno natlenia wodę. Także tafla wody jest u mnie brutalnie poruszona.  Miałem dwa mniejsze tunze i chyba miałem pecha. Jeden wibrował po tygodniu i go oddałem a drugi wytrzymał z pół roku i był bardzo głośny. Też się go pozbyłem.  Ogólnie woda lekko płynie, ryby mają subtelny ruch, kupy wszystkie płyną idealnie do zasysu. Eheimy używam piąty rok jakoś.  Oczywiście jak jest całkowita cisza w salonie, ryby nie chlupia a za oknem nie jedzie Harley Davidson to słychać delikatnie cyrkulator.  Kiedyś w modelu 6500 padł wirnik, tzn był głośny i tuż przed końcem 3 letniej gwarancji dostałem nowy cyrkulator. Oczywiście żeby woda się ruszała kupiłem tanio nowy 9500 i tak został. A 6500 czeka w pudełku. Ryby mówią że wolą 9500 😁  
    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.