Skocz do zawartości

Filtracja w akwarium 1050 litrów (240x70x60)


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam!!


Mam bardzo poważne pytanie do Was. Pewien znajomy namawia mnie na zakup w/w zbiornika. On kupuje i chce, żebym i ja taki wziął, żeby równolegle je zakładać. Ponieważ ja nigdy nie miałem do czynienia z takim zbiornikiem, proszę Was o pomoc przy wyborze filtracji.


Mojemu koledze ktoś proponował 2 kubełki. Ale mi się wydaje, że lepiej sumpa. A on z kolei mówi, że ktoś mu tam powiedział, że przy takim akwa to sump musi mieć dwie duże pompy :roll: nie wiem,nie mam sumpa, wieć proszę Was o poruszenie i tej kwestii.


Nie chcę wydawać bajońskiej sumy na sprzęt, ale chcę, żeby było dobrze. Co Wy na moim miejscu wsadzilibyście do takiego zbiornika jako filtrację :?:


Dodam jeszcze, że w akwa zamieszka mbuna. Nie będzie przerybienia. Będzie swoboda i ma być super dla rybek. Oczywiście wiem, że natury im nie zastąpię, a szkoda, ale ma być naprawdę dobrze.

Opublikowano

hehe sluchaj dam Ci moje 120l na sumpa za twoje stare akwarium:)

A tak poważnie to chyba lepiej zrobić pożądnego sumpa. Lepiej sobie da rade niżeli kubełki i npewno łącznie z wycinaniem dziur i innymi pierdołkami wyjdzie cię taniej. Choć niektórzy w swoich 800tkach czy większych mają kubły i dają radę.

Opublikowano

A widzisz :!: stare akwa też u mnie zostaje :D kurde, właśnie wiem, że przy dużych akwariach ludzie dają radę na kubłach (a właściwie ryby) tylko ja chcę mieć tak naprawdę dobrze.Wolę zrezygnować,jeśli kasy mi nie starczy i postawić zbiornik w przyszłym roku. Dlatego muszę wiedzieć, co bym musiał kupić, ile kasy na to pójdzie już na samym starcie...

Opublikowano

Będę oryginalny :wink: ..... sump, sump i jeszcze raz sump

odkąd zacząłem stosowac to nikt mnie nie przekona że w dużych baniakach kubeł jest lepszy.

Najważniejsze to funkcjonalność w sumpie możesz wsadzić grzałke, UV, denitryfikator jak ktoś stosuje, ja np mam w sumpie jeszcze zamontowaną węzownice od chłodzenia akwa i co tylko Ci wpadnie do głowy - ja np mam w sumpie 40 kg grysu koralowego bo miałem Ph w dolnej granicy a tak Ph i twardość wzorcowa rzy okazji spore złoże bio - a do kubełka ile wsadzisz czegokolwiek poza ceramiką, wszelkie prace "konserwacyjne" to pikuś - łatwy dostęp i w dodatku można je robić na chodzącym układzie a np kubełek jak coś w nim robisz trzeba wyłączyć, jak np chcesz dodać jakięś wkłądy na specjalne okazje typu węgiel lub żywice pochłaniające to po prostu wkładasz zajmuje ci to parebaście sekund a jak chcesz wyjąć to ta sama robota parosekundowa - z kubłem to już trzeba si ę grzebać [wyłączyć otworzyć itd]

Co do kosztów to sump też dobrze wychodzi bo dwa duże kubły to już spory koszt, a tak akwa 120-160 l z przegrodami [ja mam 120 l], możesz to zasypać czymś tańszym [ ja mam pięć przegród 1. gąbki 2 i 3 grys koralowy [a jak masz wode oki to można keramzyt i 4 ceramika 5 to techniczna czyli oprzyrządowanie] co do pąp i przepływu to sump tak jak kubły głównie robi za biologie i w obu rodzajach filtracji musisz dać do akwa jakieś filtry mechaniczne i to one będą głównie mieszać wodę zresztą dwa np fluvale 405 maja po 1300 l/h czyli łącznie dwa by miały 2600 l/h a Fluval X5 ma 3500 l/h [niby jest do 1500 l baniaka więcjak już to pewnie byłby jeden a nie dwa zwłaszzca że kosztuje majatek] w dodatku te wartości to są dane producenta i jak sam wiesz rzeczywiste przepływy są mniejsze a ja u siebie mam zamatowana pąpe Grundfosa do centralnego ogrzewania z przepływem 3600 l/h i w dodatu bioręc pod uwage jaj moc/wysokość podnoszenia to jest to wartość rzeczywista a koszt nowej takiej pąpy to około 240,- zł

Opublikowano

czyli 1:0 dla sumpów :D dzięki mars :!: czekam na dalsze posty, chciałbym jak najwięcej się dowiedzieć, zanim założę akwa,więc jeśli ktoś ma jakieś przemyslenia, uwagi, cokolwiek, walcie śmiało :D

Opublikowano

A ja coby Ci nie było za prosto proponuję panel filtracyjny :D

Mam w planach podobny zbiornik(no może trochę dłuższy i szerszy), a z racji , że strasznie boję się wszelkiego dziurawienia szkła , zwłaszcza , że w Jaworznie ziemia nie jest zbyt stabilna,to chcę właśnie zastosować ten typ filtra.

Własciwie nic się od sumpa nie różni , poza tym , że stoi w baniaku , i poziom wody dąży do wyrównania. Można wtedy zastosować słabszą pompę bo odpadają nam straty na wysokości , nie trzeba się schylać pod szafką , co przy moim śrubkowanym kręgosłupie ma znaczenie niebanalne

:D .

Jedyna wada to taka , że akwa musi być o te 30cm dłuższe , a i szerokość musi mieć odpowiednią(ja myślę o 85cm).


Obecnie mam w 800l JBL500 oraz chińczyka , jako mechaniczny i mimo , że filtracja jest wystarczająca , to jednak otwarty filtr jest o wiele lepszy:)))

Opublikowano

A możesz coś więcej napisać o tym rozwiązaniu?rozumiem, że wszystko mieści się w akwa, czyli zabieram z niego trochę miejsca. Ale ile to by musiało być przy takim akwa jak to , które podałem? a może masz jakąś stronkę ze zdjęciami takiego rozwiązania? A ma ktoś z Was taki system w akwa?

Opublikowano

Qrde nie mam zdjęć , ale może Mjunszajn niedługo takowe zamieści:)))Przynajmniej mam taką nadzieję , bo słyszałem jak mówiła , że obfoci toto ustrojstwo

Przed chwilą w sklepie Malawi oglądałem akwa z takim właśnie panelem i przy akwa o dł. na oko 160cm , panel miał 25cm szerokości.

Poza tym wszystkie przegrody tak jak w normalnym sumpie :D :D

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
    • Zabawa z żywicą a502ps: https://forum.klub-malawi.pl/topic/21578-jak-używać-purolite-a520e/page/13/#elControls_394430_menu Zwiększyłem podmianę wody do 7,7l/h (140% tygodniowo). Fosforany po tygodniu spadły do 0,8ppm. Przez tydzień pracował dodatkowo filtr 1 mikron na drugiej pompie. Woda czysta, ale przy ciemnym pokoju - widoczna mgiełka w skupionych stożkach światła z ledów wzdłuż akwarium. Wystarczy zapalić światło w pokoju by  znikła. Najwyraźniej to granica związana z samą wodą kranową (nadal idzie przez filtr ceramiczny, który powinien wyciąć wszystko powyżej 0,3 mikrometra) i filtracją biologiczną/karmą. W planach pozostawienie większej podmiany niż 1,2 l/h (20% tygodniowo przez ostatni rok).
    • Nasz klubowy kolega Timi klei dobre akwaria -Akwaria.pro Przy tym wymiarze, co Ty zamierzasz kupić, to od kogo byś nie kupił, to będzie dobrze. Oczywiście o ile ktoś ma doświadczenie w klejeniu akwari
    • Cześć. Od jakiegoś czasu myślę nad nowym akwarium - 120x40x50, z tym że tutaj (dla mnie) już zaczynają się schody - ciężko jest mi znaleźć jakąś zaufaną firmę, do tej pory patrzyłem i najbardziej zaufany wydaje mi się Myciok, z tym że szukając po internecie byłem w stanie znaleźć różne opinie - na tym forum głównie pozytywne i wystawione nie aż tak dawno temu, więc możliwe że jest u tej firmy lepiej niż było, ale byłem w stanie też znaleźć opinie nie aż tak przychylne więc na dwoje babka wróżyła (jak dla mnie). Dodatkowym pytaniem dla mnie jest tutaj czy szyba 8mm będzie wystarczająca, ale to nie jest tutaj aż tak ważne. Do tej pory byłem w miarę przychylny akwaplastowi (ze względu na cenę), ale przemyślałem i w razie nieszczelności mógłbym mieć małą powódź w pokoju, czego wolałbym oczywiście uniknąć. Z góry dzięki za jakieś nakierowanie, bo rzeczywiście ciężko mi jest spośród firm na naszym rynku wybrać, a co do Mycioka już kiedyś słyszałem pozytywne opinie więc może rzeczywiście zamówienie akwarium u niego wyszłoby najlepiej.
    • Moja a502ps coś nie działa. A502e usuwała żółtawą barwę wody. Ta nie. Może sprzedawca się pomylił ?  Jak u Was ? EDIT: Sprzedawca wyklucza pomyłkę ze względu na kolor żywicy. Być może słaby przepływ przez żywicę, jak pływa w ruchomym złożu. Wrzuciłem do solanki. Zobaczymy co z tego wyjdzie... EDIT2: Po kilku godzinach w solance przesypałem połowę do drugiej skarpety (luźniejsze upakowanie żywicy) i po wypłukaniu, obie skarpety do filtra. Już działa. Subtelne żółtawe zabarwienie widoczne po długości zbiornika zniknęło po 12 h. Zakładam, że przepływ przez żywicę był za słaby. Stężona solanka po regeneracji - prawie czysta. Przy wydajnej filtracji (fluidyzator K1 40l z gąbką 30ppi na pompie) - ta różnica w zabarwieniu to jedyny benefit stosowania tej żywicy. Woda nie jest bardziej klarowna niż bez.
    • Zgadza się, ale w czasie regeneracji żywica oddaje też zgromadzonym w niej brud. Założeniem podwójnej regeneracji było to, że za pierwszym razem żywica oddaje większość brudu i podlega regeneracji, a druga tura miała skupiać się już tylko na regeneracji 🙂 Ale tak jak już pisałem żadna ze stosowanych przeze mnie metod regeneracji nie dawała jakichś spektakularnych różnic więc stosowałem je naprzemiennie. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.