Jump to content

Oswietlenie 412.5l


Lunarii

Recommended Posts

Witam,


Poszukuję dobrego towarzysza dla świetlówki marki Aqua Medic. Do wyboru mam Aqua Medic Reef White 10k i 15k - z tych muszę wybrać jedno bo mam je powiedzmy w gratisie. Do tego mogę dołożyć dowolną świetlówkę o mocy 80W. Chciałbym aby podkreślała ona kolor pomarańczowy ryb oraz kolor żółty. Jednocześnie nie chciałbym różowej poświaty, ani aby było przesadnie niebiesko.

Reasumując prosze podać Waszym subiektywnym zdaniem:


AM RW 10K lub 15K + co do tego.


Jeszcze jedno pytanie. Trochę źle wszystko policzyłem i mam teraz pokrywę, która nachodzi na akwarium 3cm oraz wzmocnienie na 3 cm od góry wzdłużne oraz wzmocnienie poprzeczne nad nim. Jeszcze nie zalałem akwarium, zastanawiam się czy da się to przesunąć o pół centymetra w górę, chociaż to wymaga dużo zachodu. Z drugiej strony jednak widok wzmocnienia pod wodą jest raczej średni. Pytanie mam bo patrząc od dołu wszystko co nad wodą jest niewidoczne - tzn pokrywa od środka jest niewidoczna. Co się stanie jeżeli wzmocnienie nie będzie całkowicie w wodzie tylko w połowie. Czy w ten sposób będę oglądał pokrywe od środka przez szybę? Mogę też zalać akwarium pod 0.5 od góry wtedy oba wzmocnienia będą pod wodą (wzdłużne i leżące na nim poprzeczne) tylko będzie to szpetnie wyglądać, ponieważ mojego akwarium leży bardzo wysoko i tutaj największy jest problem że nie patrzy na nie się z góry.

Link to comment
Share on other sites

Upatrzyłem sobie świetlówkę JBL 14000K Marin D, i chciałbym ją zastosować ale potrzebuje kogoś kto mnie utwierdzi w przekonaniu :) no i w połączeniu z którą AM RW 10k czy 15K ją zastosować aby osiągnąć dobry efekt (nie za niebiesko, ale niebieskawo). Po wykresach widze, że JBL 14000K daje równo w pomarańczowym, ale nie potrafie oszacować jej ogólnego widma na podstawie samego wykresu dlatego pytam doświadczonych użytkowników bo wiem, że to są absolutnie świetlówki z najwyższej półki do malawi i na pewno ktoś je stosował. Rozważam też Arcadia Marine White Lamp ale wydaje mi się że w połączeniu z AM RW 10/15k będzie za niebiesko dlatego celuje w coś bardziej neutralnego co mi uwydatni kolory ryb.

Link to comment
Share on other sites

JBL solar ultra marin day ma temperaturę barwową 15000K i w połączeniu z AM reef white 10000K powinien być dobry efekt. Próbowałem takiego połączenia, ale ostatecznie zostawiłem JBL, jako jedyne źródło światła. Arcadia marine white ma temperaturę barwową 14000K i na moje oko świeci trochę na różowo.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

JBL solar ultra marin day ma temperaturę barwową 15000K i w połączeniu z AM reef white 10000K powinien być dobry efekt. Próbowałem takiego połączenia, ale ostatecznie zostawiłem JBL, jako jedyne źródło światła. Arcadia marine white ma temperaturę barwową 14000K i na moje oko świeci trochę na różowo.


W zasadzie jaka różnica między RW 10 a 15?

Link to comment
Share on other sites

W zasadzie jaka różnica między RW 10 a 15?
Podstawowa różnica to temperatura barwowa;). Im wyższa tym bardziej zimne światło. Chociaż to też zależy od widma. AM 15000K świeci dużo bardziej na niebiesko niż JBL o tej samej temperaturze barwowej. Oczywiście to moje spostrzeżenia.
Link to comment
Share on other sites

Czyli AM 15K i JBL 15K to też nie będzie superniebiesko skoro JBL nie świeci bardzo niebiesko? Dlaczego nie postawić na AM 15K w tym połączeniu?
Spróbuj, mnie się nie podobało. Możesz spróbować jeszcze sprawdzony układ AM 10000K + AM 15000K, było lepiej. Ale ja i tak pozostanę przy jednej świetlówce JBL solar ultra marin day:)
Link to comment
Share on other sites

Spróbuj, mnie się nie podobało. Możesz spróbować jeszcze sprawdzony układ AM 10000K + AM 15000K, było lepiej. Ale ja i tak pozostanę przy jednej świetlówce JBL solar ultra marin day:)


Tylko że wtedy chyba nici z pomarańczowego i żółtego w akwarium bo te świetlówki go nie pokażą jak JBL?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Acha rozumiem pH w kranówce jest 7.5 , pewnie po zalaniu z powodu kamieni itd podskoczy pewnie trochę. Ta sól zapewne zaszkodzić nie może więc sypne połowę albo 1/3 dawki po zakończeniu cyklu azotowego, i potem przy każdej podmiance.
  • Jak przedmówcy, zawsze jest jakieś ryzyko. Ja miałem jakoś czas spokój ale szukałem innych ryb i kupiłem... Pół żywe, myślałem że to wina podróży. No i tak jakieś paskudztwo krąży już u mnie ponad pół roku.  Ale wcześniej też ryby trafiały z różnych źródeł i nie miałem problemu. Po prostu z "super hodowli" jakieś świństwo wpadło do akwarium. A może to zbieg okoliczności? Może to inna przyczyna.  Wielokrotnie kupowałem mało ambitnie ryby w byle zoologicznym i wiele z tych ryb żyje u mnie ponad 3 lata. To najbardziej odporne i towarzyskie ryby. Nic nigdy się nie działo w akwarium.  Mam taką teorię. Oczywiście to może być całkowicie błędne rozumowanie. Ale niektóre ryby są mniej odporne na stres i choroby a inne bardziej albo w ogóle ich nic nie tknie. I czasami w byle jakim zoologicznym osiedlowym są zdrowe ryby i wszystko będzie ok. A czasami w "super" hodowli coś się dzieje z rybami i kupujemy babola. Później chorują prawie wszystkie.  A czasami niektóre ryby podczas podróży mogły się tak zestresować, że dzięki nim pojawi się jakaś choroba w akwarium. Teoretycznie hodowca nie dał plamy ani kupujący. Po prostu ryba była za słaba i narobił się bałagan.  Reasumując, kup takie ryby jakie chcesz, jakie Ci się marzą i miej głęboko w poważaniu to, aby kupować wszystko od jednego hodowcy. Oczywiście bądź ostrożny, mimo wszystko.     
  • Na to wygląda, na końcu pokrywa całość żywicą. Ale chyba tylko aby zabezpieczyć farbę, bo od wewnątrz nie maluje. Te wszystkie polecane na forum zaprawy typu CX coś tam, to też cement tyle że z dodatkiem chemii aby szybciej wiązał. 
  • Co on tam użył? Zwykłego cementu?
  • Tak, a jak kupisz od niego, a ryby i tak zachorują to powie, że... musiałeś mieć złe parametry wody, albo źle wpuściłeś/transportowałeś, albo wpuściłeś przy nie odpowiedniej fazie księżyca.
  • Oddam jak w temacie.  Nie pytać dlaczego bo winny jest Prezes 😀 Odbiór tylko osobisty w Brzegu i po okazaniu paramsów NO2 i NO3 celem zweryfikowania czy w dobrą wodę pójdą Ryby pełnoletnie po 8 dawce szczepionki, odżywiane pokarmami z górnej sklepowej półki. Menu do zaoferowania: Nimbochromis livingstoni 2 szt. Labidochromis caeruleus 7 szt. Placidochromis phenochilus 2 szt. Kundelix ciapciatix 1 szt. Parę zdjęć obrazujących dorodne stadko
  • Czyli hodowca ''A'' ściemnia że trzeba kupować tylko od niego bo od innych jak kupisz to ryby będą miały problemy zdrowotne. A który to hodowca tak Cię ściemnia? Mam ryby z różnych hodowli i zawsze tak miałem od 20-stu paru lat i nigdy nic takiego nie zauważyłem żeby był jakiś konflikt bakteryjny. Owszem, można kupić ryby chore od których zarażą się te co już masz i w tedy wszystkie mogą zdechnąć, ale to się rzadko zdarza, mi się nigdy to nie zdarzyło, jedynie to zdarzało się czasem w latach 90 kupić w zoologicznym chore mieczyki, gupiki, ale nigdy nie zdarzyło się to z kupnem pyszczaków z prywatnych hodowli.
  • Twardość wody nie jest parametrem kluczowym w hodowli pyszczaków z J. Malawi. One tolerują szeroki zakres twardości - począwszy od wody miękkiej, skończywszy na bardzo twardej. W jeziorze występuje akurat miękka woda. Istotnym parametrem jest natomiast odczyn, czyli pH - które powinno być zasadowe (nie mniej, niż 7,5 - 7,6).
  • Zawsze jakieś ryzyko jest zmieniając warunki  danej obsady.  Ale wyobraź sobie , że chcesz ryby  różnych gatunków i okazuje się , że sprzedający ma tylko jeden gatunek a Ty chcesz trzy.  Rezygnujesz ? Nie .  Nawet w obrębie tego samego  gatunku lepiej jest kupować ryby z różnych źródeł ze względu  na ich genetykę , na uniknięcie chowu wsobnego.  Naprawdę nie masz powodów do zmartwień. Warto jednak dowiedzieć się od sprzedającego czym karmi swoje ryby i kontynuować stosowanie tych pokarmów, stopniowo zmieniając na ten którym chcesz Ty karmić.   Chodzi mi o to aby gwałtownie nie zmieniać podawanego pokarmu.
  • Moje doświadczenia, biorąc pod uwagę, że mam również akwaria z biotopami CA i SA są takie, że pyszczaki są bardziej wrażliwe na zmiany środowiskowe w porównaniu do innych biotopów. Wielu myśli, że pyszczaki lubią naszą kranówkę i nie ma co się przejmować wodą, ale to nie znaczy że mają wysoką tolerancję jeśli chodzi o parametry wody.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.