Jump to content

pomoc przy obasadzie 576L


Recommended Posts

Witam serdecznie wszystkich klubowiczów! Z racji tego że jest to mój pierwszy post na wstępie pozwolę sobie przedstawić mój zbiornik!

Akwa: 160x60x60

filtracja:Unimax 700 + Aquael cirkulator 2000 (rozważam dołożyć w miarę potrzeb jakiś cylkurator)

oświetlenie:sylvania grolux 2x24 + nocne led 130cm (niebieskie)

podłoże: piach kwarcowy KREISEL 60kg + 120kg serpentymit

Akwa zalane 07.10.12r. i spokojnie dojrzewa (start z MICROBE-LIFT SPECIAL BLEND + 5szt. molinezja jako rybki startowe)

parametry na dzisiaj: testy kropelkowe JBL: ph=7,5 NH4<0,1 NO2=0,025 NO3=1-5, kH=8, gH=8 (wiem że pH,kH,gH jeszcze do podwyższenia)

Planowana obsada:

Labidochromis sp. hongi 1+4

Pseudotropheus acei 2+6

pseudotropheus demasoni 2+6

Metricalima msobo magunga 2+8

Jestem zafascynowany biotopem malawi i dopiero stawiam pierwsze kroki w tej materii (poprzednio akwa roślinne) proszę Was o wyrażenie opinii na temat: prawidłowości doboru obsady. Wszystkie sugestie i propozycje prawidłowego doboru obsady, ilości ryb w stosunku do litrażu akwa, warunków "współżycia" ryb między sobą oraz diety pokarmowej miło widziane! Jednocześnie proszę o podanie zaufanego źródła zakupu ryb!

Pozdrawiam!

Link to comment
Share on other sites

Jedyne co mi osobiście się nie podoba to duży rozstrzał rozmiarowy. Hongi czy Acei rosną bardzo duże, z kolei demasoni niekoniecznie. Jest to kwestia gustu, fakt to są piękne ryby a Ty masz duże akwarium. Może zrezygnować z demasoni i dorzucić inny niebieski gatunek, nieco większy np Socolofi?

Link to comment
Share on other sites

Lunarii dziękuję za szybką odpowiedź i cenną wskazówkę, jednak damasoni zdecydowanie bardziej podobają się mojej żonie i od niech musiałem zacząć planować i dobierać obsadę (nic na to nie poradzę siła wyższa)!

Link to comment
Share on other sites

Lunarii dziękuję za szybką odpowiedź i cenną wskazówkę, jednak damasoni zdecydowanie bardziej podobają się mojej żonie i od niech musiałem zacząć planować i dobierać obsadę (nic na to nie poradzę siła wyższa)!


Demasoni, Membe Deep, Callainos, Perspicax Orange Cap, Interruptus

Link to comment
Share on other sites

Obsada autora tematu idealna. Sam kiedyś o takiej myślałem do 720l, ale kiedy żona wynegocjowała szafę w sypialni i zostało mi 160cm ściany - musiałem wszystko pozmieniać.

Planujesz jednak za dużo ryb, tyle samców na 160cm na pewno nie znajdzie sobie miejsca.

Zmniejsz ilość msobo do 1+4(5).

Demasoni zdecydują pewnie za Ciebie...

Zresztą jak kupisz młode rybki to i tak nie wiadomo jak obiorą rewiry i jakie układy zostaną.

Link to comment
Share on other sites

Jak dla mnie piękna obsada

Demonki zwiększyłbym do nawet 13szt super będzie to wyglądało osobiście posiadam tyle szt i jest ok P acei dwa samce do 6 samiczek jak najbardziej wskazane mam 2+8 Co do msobo zostawiłbym te dwa samce na 5 samiczek Na forum jest dużo o 3 samcach ja osobiście miałem dwa i przeżyły oba 1,5 roku

Cyrkulator jest jak najbardziej wskazany przy tej długości akwa sam się przekonasz Jesteś świadomy ze decydując sie na demonka przechodzisz na diete czysto roślinną pozostałe ryby spokojnie sobie dadzą rade

PH na pewno jest do podwyższenia

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za pozytywne opinie na temat planowanego doboru ryb :D . Zdaję sobie sprawę ze demasoni to typowy roślinożerca i starałem się dobrać pozostałe pyski o zbliżonej diecie, które świetnie kontrastowałyby z demonkami.

Jeżeli macie jeszcze jakieś propozycje na temat ewentualnych zmian pod względem kolorystycznym obsady biorąc pod uwagę ich preferencje żywieniowe, chętnie je z Wami zweryfikuję. Puki co uświadomiliście mnie że siedzenie na forum i czytanie postów nie idzie w las.

Jednocześnie proszę o radę na temat ilości zakupu młodych pysków w celu wyklarowania docelowej obsady oraz sprawdzone źródło zakupu z woj. śląskiego.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Jednak zbyt dużo jest pięknych ryb, by wybór był prosty, dlatego myślę o opcjach, jak poniżej. 🤔 Wydaje mi się, że takie drapieżniki wagi średniej byłyby odpowiednie do akwarium o długości ca 220 cm.  Dimidiochromis strigatus / Exochochromis anagenys / Lichnochromis acuticeps Stigmatochromis tolae Lethrinops lethrinus / Trematocranus placodon / Cheilochromis euchilus Placidochromis milomo Nie ukrywam, że chciałbym obsadę nietuzinkową. Nie mam zamiaru silić się na sztuczną oryginalność i wymyślać jakieś cuda - ale nie powiem, zależałoby mi na szkle, w którym będzie pływać coś rzadziej spotykanego. Stąd szczególnie interesuje mnie np. Trematocranus placodon. Ładna, ciekawa i majestatyczna ryba. Raczej mniej popularna, w forumowym dziale Grafika wyszukań mało, w zasadzie prawie tylko autorstwa Kolegi @stan. Rośnie spora, do 25 cm, ale w necie różnie można wyczytać co do agresywności. Widzę, że jest dostępna w Tan-Mal. Może ktoś miał/ma i podzieli się obserwacjami.
  • Dzięki. Faktycznie, we wspomnianej książce proponowane do M. mchuse gatunki zarówno nie przekraczają go wielkością, jaki i nie są też określane jako agresywne. Słusznie, w związku z delikatnością M. mchuse zacznę w takim razie od 4 gatunków i zobaczymy, jak się sytuacja rozwinie; doświadczenie z obserwacji też coś podpowie. Trzymam kciuki za nowy zbiornik, Patryka oczywiście też. 👍😉
  • U mnie w module jako wloty robią: szczelina wycięta "fabrycznie" na etapie budowy modułu (mniej więcej w połowie wysokości modułu, niewidoczna patrząc od przodu), nawiercony przeze mnie wlot w dolnej części modułu zakończony kratką wentylacyjną o średnicy 45 mm oraz dwa nacięcia w górnej części modułu, przez które przelewa się woda - działa jednocześnie jako skimmer. Na późniejszym etapie kratkę nieco zmodyfikowałem, wycinając z niej trochę plastiku, przez co zwiększyła się powierzchnia zasysu.
  • Możesz śmiało podłączyć do p415 https://allegro.pl/oferta/driver-p4115adj-led-200ma-700ma-pwm-lin-adj-7411714739 Prąd ustawisz na 700mA rezystorami jak fabrycznie nie jest i wydaje mi się że śmiało ten led będzie świecił. Nie będzie świecił pełną mocą ale moze wystarczy. Jedna uwaga, sygnał PWM do 5,5V a sterownik chyba potrzebuje większym napięciem być zasilony, stąd musisz sobie wyprowadzić te sygnały ze sterownika, ponieważ jak podłączysz PWM wprost to spalisz driver. Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
  • Ja mam u siebie zasys poziomy przodem. Raczej mało jest widoczny, ale jak ktoś się uprze, to go zobaczy i będzie mu przeszkadzał. Wymiary zasysu sprawdzone pod moją pompę 3000l - 0.5x20cm. U mnie się to sprawdza. Piotr, jeżeli chcesz zrobić podobny zasys do mojego, to warto szczelinę wyciąć wyższą i od środka zamontować na wklejonych szynach ruchomą przesłonę. Bo dobrze dobrać wielkość zasysu, to podstawa przy tego rodzaju filtracji - no ale ja mam typową kasetę, zabudowaną w tle 
  • @pablomas dzięki. Tak sobie właśnie myślałem, że mocna filtracja biologiczne likwiduje błonę. Ja właśnie "tworzę" taką hybrydę. Narożną kasetę w kształcie hmf ale w sposobie działania modułu Czyli przód będzie cały z pvc. U góry nacięcie jako skimmer. Zastanawiam się tylko nad wlotem @jaras @marcin73m jak macie zrobione wloty do modułu? Myślałem nad wpuszczeniem poziomo nawierconej rury z zewnątrz zabezpieczonej czymś takim. Myślę, że spowodowało by to równiejszy przepływ wody przez gabkę Tylko czy ta rura jest potrzebna? Może wystarczy tylko ponawiercać dziurki jako wlot?  
  • Powinno działać daj tylko czas u mnie po ok 6tyg zniknął, brak biofilmu od dwóch lat. Zobacz mój wątek Hmf w filtrze Juwel.
  • Moja wpłata nie dotarła? @yaro sprawdź proszę
  • Myślę, że na dobry początek 4 gatunki to będzie dobry wybór. Obsada też dość oryginalna, także będzie na co patrzeć. Po jakims czasie sam oceniasz czy ilość ryb jest wystarczająca. Przy świeżym zbiorniku też nie ma co szarżować z ilością ryb wpuszczonych na początek, bo zalążki biologii łatwiej to zniosą. Oczywiście ustalanie ilość gatunków bez wspomnieniu, a liczebności osobników poszczególnych gatunkow jest mocno umowna bo można próbować z więcej niż jednym samcem i większą ilością samic, a można docelowo celować w jednego samca i np 2 samice. Ja zdecydowanie wolę jak moje ryby mają przestrzeń życiową i w zamian częściej mogę obserwować ich naturalne zachowania. Mocno przerybione zbiorniki to jakoś nie moja bajka (oczywiście w Twoim przypadku przy racjonalnej ilości ryb w obrębie gatunku nie ma mowy o przerybieniu). Tysiąc litrów to już kawał szkła i super możliwości, choć wiadomo litrów zawsze będzie za mało i to myślenie, że jakbym tu dorzucił 50cm, a tam 20 oooo wtedy to by dopiero było Sam jestem na etapie wybierania obsady (można powiedzieć, że ta się już nawet wyklarowała), z tą różnicą, że zbiornik o 400l większy, od Twojego, a w planach pierwsze podejście do drapieżników. Zobaczymy jak ta przygoda się potoczy. Tobie też życzę powodzenia
  • Jak to mówią "nie znam się, ale się wypowiem"  @TomekT jak wiesz sam jestem na podobnym etapie rozmyślań. Przeczytałem cały wątek Iquitosa o jego akwarium i doszedłem do wniosku, że Mylochromisa trzeba byłoby hodować z naprawdę spokojnymi gatunkami. Sam nad nim mocno się zastanawiałem, ale doszedłem do wniosku, że jakikolwiek typowy, średniej wielkości drapieżnik to już będzie dla tego gatunku zbyt wielkie obciążenie. W. Sierakowski w książce również wspomina o wyjątkowej delikatności tego gatunku. Jeśli chodzi o dodawanie L. Caeruleus to odpuściłbym po prostu ze względu na to, że wg mnie szkoda pakować tak rozpowszechnionej ryby do obsady, która składa się z tak nieczęsto spotykanych okazów. Ja bym stawiał na zestaw: D. Strigatus, S. Tolae, L. Lethrinus oraz P. Milomo  P. Milomo wygląda super  
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.