Skocz do zawartości

Pierwsze Malawi ~375


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

To mój pierwszy post,więc witam wszystich

Wszedłem w posiadanie akwa 150x50x50 profil czyli w końcu można pomyśleć nad postawieniem sensownego Malawi.

Obsada nad jaką myślę to-

afra cobue 1+3-czy da się tak wybrać przy zakupie 3-4cm ryb?

pseudotropheus saulosi 3+7 pytanie j.w

melanochromis maingano 1+3

W przypadku braku możliwości wyboru płci ile ryb zakupić z każdego gatunku?

Jeśli chodzi o filtrację to mam pracujący,dojrzały jbl e900 oraz "czysty" e1501.

O ile może przyśpieszyć dojrzewanie zbiornika wykorzystanie e900.Czy zastosowac "urynoterapię";) czy cykl azotowy sam zastartuje?

Na koniec pytanie jak to jest z tą afrą-mięsożerna czy wszyskożerna bo już się gubię.

Dziekuję za wszystkie odpowiedzi

Rafał

Opublikowano

Witaj !

Pewnie mój post nie będzie zbyt pomocny, ale na wszystkie zadane pytania była wielokrotnie udzielana odpowiedź (w sprawie żywienia c. afra cobue nawet całkiem niedawno), więc sugeruję dokładnie prześledzić wątki w poszczególnych działach.

Obawiam się, że taki zestaw filtrów jak podałeś, nie zapewni Ci wydajnej filtracji mechanicznej w Twoim akwarium.


pozdrawiam

Opublikowano

Też tak uważam. Myślę, że filtr wewnętrzny będziesz musiał walnąć i możliwe, że cyrkulator również, ale co do cyrkulatora to okaże się jak poustawiasz kamienie i czy woda jako tako krąży.


Co do obsad. Skoro jesteś nowy to masz prawo nie umieć szukać informacji na forum, lecz dobrze by było gdybyś się tego nauczył. Co do płci tak małych ryb nikt Ci nie da gwarancji. U mnie u 4 cm saulosi można wyróżnić samce, gdyż mają leciutkie pręgi, ale tylko samce odróżnisz (a tak w ogóle to tylko moje przypuszczenia, gwarancji bym nie dał). Czy pozostałe to na pewno samice? Nie wiadomo. Co do maingano to nawet wśród dorosłych ryb jest ciężko odróżnić płeć, a u młodych jest jeszcze gorzej. M. cyaneorhabdos to specyficzny gatunek i tak naprawdę dowiesz się która ryba to samica, dopiero wtedy gdy będzie miała ikrę w pysku. U mnie jedna samica była przeze mnie uważana za samca, gdyż była tak mocno wybarwiona, a po kilku miesiącach -> niespodzianka.


Myślę, że jeżeli planujesz harem 1+3 to rybek minimum te 7, a najlepiej 8 powinieneś kupić.


Postaraj się poszukać na forum w odpowiednich działach informacji na tematy które poruszasz, a na pewno odpowiedzi znajdziesz. Gdyby coś było nie jasne, to pisz.


Pozdrawiam

Opublikowano

Obsada nad jaką myślę to-

afra cobue 1+3-czy da się tak wybrać przy zakupie 3-4cm ryb?

pseudotropheus saulosi 3+7 pytanie j.w

melanochromis maingano 1+3



Obsada nie do końca dobra ... ryby co prawda widzą inaczej i nie jest problemem to, że aż 2 gatunki na ludzkie oko mają pasiaste samce. Nie zauważyłem aby cobue zamęczały samce saulosi i traktowały jak swoje samce. Nie jest problemem także ta omawiana wielokrotnie dieta. Afra jest planktonożerna a saulosi peryfitonożerne ale przy kompromisowej diecie ( 50% mięcha, 50 % zielska ) nie będzie problemu. Nie ma wątpliwości że kompromis to kompromis a nie ideał ale latami łączyłem ryby peryfitonożerne i mięsożerne no i gwarantuje, że nie będzie problemu. Potencjalny problem rodzi terytorializm obu gatunków. W ponad 800 litrowym baniaku ( 180 cm długości ) cobue skutecznie uniemożliwiały saulosi wypełnianie swoich naturalnych potrzeb i tarła były szybkie i doraźne a saulosi bez terytorium. W akwarium 150 cm na pewno to się spotęguje. Do tego dochodzą „inaczej terytorialne” maingano, które skały traktują jako swoją własność więc gdy jest ich za mało to saulosi ma następny problem. Skup się i pomyśl na którym gatunku (najbardziej ci zależy i pomyślimy .



W przypadku braku możliwości wyboru płci ile ryb zakupić z każdego gatunku?



Jak stworzymy nową obsadę to ci napiszę bo to subtelna materia zależna od konkretnych gatunków.



Jeśli chodzi o filtrację to mam pracujący,dojrzały jbl e900 oraz "czysty" e1501.

O ile może przyśpieszyć dojrzewanie zbiornika wykorzystanie e900.Czy zastosowac "urynoterapię";) czy cykl azotowy sam zastartuje?



Czy to 2 kubły bo jbl SA mi trochę obce ? Urynoterapia wskazana, można ją gdy mamy obawy o przeziębienia pęcherza ;) zastąpić wrzuceniem 2 kostek mrożonki aby się psuła i dała papu bakteriom.



Na koniec pytanie jak to jest z tą afrą-mięsożerna czy wszyskożerna bo już się gubię.



Planktonożerna tak najprościej bo nie będę ci już mieszał :)

Opublikowano

Dziękuję za odpowiedzi.

Co do obsady to z żalem,ale rezygnuję a afry a zaczynam myśleć o dwugatunkowym z saulosi w roli głównej(szansa na kilka samców) i maingano żeby nie było za bardzo żółto.Chyba,że forumowicze nakierują mnie na coś innego.

Jeśli chodzi o filtry to obydwa to kubły.

Pozdrawiam

Rafał

Opublikowano

Wypełnij jeden kubeł jak biologa a drugi tylko minimalną ilością ceramiki i gąbkami oraz watą ( ewentualnie pozbądź się całej ceramiki ) i będzie dobrze z filtracją. W starych zbiornikach zawsze miałem 2 kubły zamiast kubła i wewnętrznego i woda była kryształ.


Możesz zostać przy maingano ale jeśli chcesz troszkę przyciemnić wizje do saulosi możesz dołozyć w zależności od gustu:


Pseudotropheus livingstoni;

Pseudotropheus sp. elongatus neon spot.

--

Można też obyć się bez sikania do szkła po prostu stosując starter. Albo ogólnodostępny amoniak.


Startery które znam to bakterie. Bakterie wlane do jałowego zbiornika szybko obumierają bo nie mają jedzenia. Dlatego starter jak najbardziej gdyż przyspieszy proces rozwoju bakterii. Tak więc bardziej starter i amoniak niż starter lub amoniak. Myślę jednak, ze najlepszym jest psująca się mrożonka + nitrivec.

Opublikowano

Co byście powiedzieli na Saulosi Coral, Maingano, Yellow. Alternatywnie jednogatunkowe Saulosi żeby poznać biotop. Dla początkującego chyba w miare? Trudniejsza obsada, ale piękna to np. Saulosi 1+5 + Demasoni 1+3 + Perspicax Orange Cap 2 + 4.

Opublikowano
Pewna wojna ze względu na podobieństwo samca saulosi do demonów.


No tak to jest trudna obsada, ale akwarium ine jest małe. Poza tym pewnie Perspicaxy zdominują demasonka, właśnie martwiłbym się jak to będzie z nimi bardizej może lepiej 3 niż 2:)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Możem ale nie musi. @Pikczer widzisz tu blat?
    • No. Po wspólnych ustaleniach z rodziną doszliśmy do porozumienia - akwarium będzie stało w salonie, i najprawdopodobniej wymiarowo będzie wyglądało następująco: 200 cm długości, 80 szerokości i 60 wysokości. Czeka mnie pewnie sporo czytania żeby jakoś w miarę dobrze zgrać obsadę, z tatą zastanawiamy się generalnie nad mbuną (najbardziej podobają nam się rumowiska skalne/generalnie miejsca gdzie jest dużo skały) tata ma już z nią doświadczenia sporo, w przeciwieństwie do mnie, ale na pewno jeszcze zdążę się wiele dowiedzieć bo jeszcze jestem całkiem młody :). Także tak, dzięki za nakierowanie generalnie bo na pewno wyjdzie to dla pyszczaków na duży plus, a takie akwarium jak już zostało tutaj słusznie zauważone będzie piękną ozdobą salonu.
    • Jasne, macie racje, myślałem sobie nad tym i rzeczywiście nie ma co się z tym wszystkim spieszyć, finalnie akwarium najprawdopodobniej będzie w salonie bo u mnie w pokoju miejsca jest trochę, ale nie na tyle żeby móc postawić bardzo duże akwarium. Bardzo wam dziękuję za porady, bo uświadomiliście mi parę rzeczy . Tapatalkowane.
    • Koledzy podpowiadają Ci o maksymalizacji akwarium, uwierz mi, że mam akwarium 300 cm i do dzisiaj żałuję, że nie zrobiłem większego, bo mam miejsce. Gdyby go nie było i wcisnął bym na styk, nawet gdyby było to 200 cm to nie miał bym do siebie pretensji. Co do stelaża, blatu i innych ważnych rzeczy. Jeżeli ma to być w salonie, musi być to estetyczne i współgrać z całością. U mnie 3 tony stoi na meblu. Oczywiście mebel nie jest z IKEI ani z żadnej sieciówki, zrobiłem go pod zamówienie, a stolarz wiedział co robi. Pieniądze też są bardzo ważne, ale robienie czegoś , a potem poprawianie, bo coś się nie podoba, kosztuje dużo więcej. Ja swoje akwarium stawiałem 2 lata, zbieranie funduszy, czekanie na to co chcę. Dziś uważam, że warto, dozbierać kasę, przemyśleć wszystkie aspekty akwarystyczne, takie jak wielkość akwarium, sposób filtracji, podmiany wody itp. A moje o 60 cm za małe akwarium wygląda na szybko, tak.
    • Skoro to nie jest na 10cm gruby blat z prawdziwego orzecha włoskiego albo dębu to czy musisz koniecznie od niego zaczynać? Wyobraź sobie, że nie masz tego blatu i wtedy spróbuj obrać plan i wylicz to co chcesz. Ja wiem że ten blat też kosztuje ale przy takiej inwestycji nie ma sensu, aby się wszystko kręciło dookoła tego blatu, to nie Słońce.  Stelaż i akwarium najważniejsze elementy. Zobacz na ile wystarcza fundusze i to kalkuluj.  No i najważniejsze, odpowiedz sobie na pytanie: czy podoba mi się ten blat? Uwierz mi, że nawet jeśli nie jesteś pedantem to ten widoczny pod akwarium blat może szczypać w oczy, zawsze, każdego dnia.  Umiesz spawać? A Twój Tata umie? Idealny moment aby wspólnie zrobić stelaż pod akwarium. Jeśli masz taką możliwość to ją wykorzystaj.  Pamiętaj, że zarówno ja jak i większość tutaj ludzi absolutnie się nie mądrzy tylko są to zazwyczaj przytaczane własne doświadczenia i niekiedy wpadki.  Dobra, czas na kawę
    • Mogłem z tą grubością polecieć za mocno, za co przepraszam. Sprawdziłem przed chwilą i wyszło że ma 4 cm grubości, no miary w oczach to ja nie mam ;/. I tak, jest z płyty wiórowej.
    • Coo -Blat 10cm grubości? Jeszcze takiego nie widziałem z płyty drewnianej - wiórowej? Czy coś źle zrozumiałem?
    • Jak masz blat dwa metry to nie bierz akwarium 120cm. Miałem mniejsze i też takie 120 no i sobie były. Niby ładne. A teraz mam nieco większe 180cm i spod 50cm i przód 60cm. Mimo że skromne to na żywo robi na wszystkich wrażenie, bo jest "wielkie". Może nie gigant ale je widać w salonie.  Pomyśl nad stalowym stelażem. Ja chciałem nauczyć się spawać, bo taki miałem kaprys. Kupiłem więc materiały i chińską dobrą, wygodną spawarkę. Fajna zabawa a wyszło wszystko jakieś 70% tego co bym zapłacił za gotowca. Mocna, stabilna konstrukcja, która rozkłada ciężar i już. Przez 2lata ze sklejki miałem obudowę bo brakowało lasy ale i tak było estetycznie. Teraz mam obudowany spod pod wzór mebli. Nie wszystko na raz. Ale posłuchaj wszystkich powyżej i nie bierz akwarium 120cm, bo to na gupiki się nadaje tylko.  A jak sobie wstawisz takie 180 czy 200cm (albo większe ) to zapewniam Cię, że każdy (i Ty też) chociaż w myślach zawsze na widok tego akwarium będzie mówił : ale ku... fajne wielkie akwarium:)  A jak wstawisz 120cm to będą ( i Ty też) mówić: o jest akwarium, z rybkami, woda nawet chlupie sobie, no fajne...
    • Dobieranie akwarium do rozmiaru blatu to trochę dziwny pomysł.  Ale jeśli masz miejsce na akwarium 200x50 to nawet nie zastanawiaj się nad 120x40x50, bo po kilku miesiącach stwierdzisz, że jest za małe i będziesz sobie pluł w brodę, że nie postawiłeś większego. Sprawdź jak duże akwarium możesz zmieścić w pokoju. Potem poprzesuwaj meble, żeby weszło większe. Potem pomyśl czy wszystkie meble są naprawdę potrzebne, sprzedaj te zbędne (budżet wzrośnie), poprzestawiaj znowu te które zostały, żeby zrobić więcej miejsca. Ścian na razie nie burz (to przyjdzie później, jak złapiesz bakcyla), blat olej i celuj w takie szkło i stelaż jakie tam wciśniesz.  Jeśli nie mieszkasz w zabytkowej kamienicy to stropem się nie przejmuj, akwarium 500l waży tyle co dwóch Amerykanów stojących obok siebie, stropy się pod nimi nie zawalają. Jeśli Twój tata się o nie martwi to możesz podłożyć płytę pod stelaż żeby lepiej rozłożyć obciążenie podłogi. Fajnie, że pytasz i szukasz rozwiązań, to dobrze wróży na przyszłość. Jeśli jednak zdecydujesz się na 120x40x50 to bierz tego Juwela o którym pisał @Bartek_De, też od niego zaczynałem - solidny zestaw na początek, służył mi lata bez żadnych problemów.       
    • Różnica w cenie spora. Ale możesz wziąć pod uwagę zamontowanie jednego wzmocnienia poprzecznego . Ja tak zrobiłem gdy pękło moje. Trochę to może komplikować 'grzebanie" w akwa ale niespecjalnie . To tylko kwestia włożenia tła w przyszłości  ale i z tym można sobie poradzić.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.