Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

A jeśli chodzi o parametry światła? Nie planując obsady roślinnej mam zamysł, aby zastosować taśmę led (ok. 20W mocy, wodoszczelną). Czy takie stonowane światło, szczególnie w strefie przy dnie (50 cm wysokości akwarium) będzie odpowiadać jego mieszkańcom ?

Opublikowano
Woda się nadaje dla ryb z Malawi bezpośrednio z kranu.


szczególnie jak jest czasami chlorowana albo z chloraminą.

kolego artbski nie bezpośrednio z kranu tylko po filtrze sznurkowym + węgiel aktywny - tak na wszelki wypadek.


oświetlenie wodoodpornymi taśmami led mam w 112l na wysokości 35 cm od białego piasku na dnie. Jak pisze eliot białe taśmy absolutnie się nie nadają - kolory i temperatura barwowa do d.. wszystko jest zielono-żółte ryby, wystrój wszystko choć bardzo jasno natomiast ja mam od roku założoną wodoodporną taśmę RGB 14,2W/m na diodach 5050 kupione jako komplet z zasilaczem, sterownikiem i pilotem do zdalnego sterowania z fotela ( jak przy telewizorze) taśmy jest 5m -całość 139 zł. - może teraz już taniej - od razu dokup łącznik do taśm RGB 10mm.

najważniejsze by pilot był ten większy z przyciskami DIY1 aż do DIY6 - własne dowolne ustawienie jasności i temperatury barwowej dla każdego przycisku pozwala uzyskać każde pięknie wybarwiające ryby i skały światło nie żółte ale o temperaturze barwowej 10-15000K.

czyli zimne niebieskie a jednocześnie dużo czerwonego i niebieskiego jak w biotopie Malawi. Pod kolejnymi przyciskami możesz zrobić światło ciepłe czerwone = wschód i zachód słońca aż do nocnego niebieskiego o niskiej jasności, wszystko dowolnie regulowane.

będzie pięknie pracowało długo i niezawodnie jeśli:

1/ dasz dwie taśmy jedna możliwie blisko przedniej szyby druga środek lub bliżej tyłu jeśli planujesz tło wewnętrzne.

2/ taśm nie kleimy bezpośrednio do plastikowej pokrywy ale do najpierw przyklejonej taśmy aluminiowej lub lepiej do specjalnych profili aluminiowych do led z zamykającym paskiem plexi - chodzi o odprowadzenie ciepła z pasków bo bez tego diody led szybko padają.

3/ tak naprawdę z moich obserwacji taśmy wodoodporne nie są odporne na wodę - podsiąkają między przeżroczystym silikonem a podłożem pcb więc trzeba uszczelnić brzegi z obu stron silikonem akwarystycznym od razu przy okazji dodatkowo przykleisz bo potrafi klej 3M puszczać szczególnie na końcach taśm.

4/ nie wiem jak długi masz baniak ale dla np 120 cm masz 2 x 110cm taśmy czyli 31W nie jest to szok ale spokojnie wystarczy dla 50 cm głębokości z białym piaskiem tym bardziej że daje ogromną frajdę ze zdalnej zabawy z modulacją barwy światła i jej intensywności no i każdy to może sam założyć.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Tak właśnie o takiej taśmie myślałem, montowałem to niedawno w mieszkaniu (przy zabudowie z płyt GK), sterowanie z pilota, różne kolory (przy zastosowaniu taśmy RGB). Taka standardowa taśma 5 metrów (przyjmując 2,4W na metr) daje całkiem sporo światła a mam w zamyśle poszukać o większej wydajności. Poeksperymentuję jeszcze z diodami CREE XB-D np 4 szt. dla zbiornika 120x50x50 ... myślę, że trzeba do tego tematu podejść empirycznie.

Opublikowano

masz gotowe komplety na allegro z taśmą 5m RGB o mocy 14,2 W/metr na diodach 5050 to ważne parametry taśmy bo są i słabsze a szczególnie zwróć uwagę na proponowanego pilota do tego zestawu - musi mieć funkcję własnego ustawiania koloru . Zastosuj się do zaleceń bo pod pokrywą akwarium jest zupełnie inaczej jak na ścianach w mieszkaniu. do ledów cree zawsze będziesz mógł powrócić jak ocenisz że to co dają taśmy to za mało.

powodzenia

  • Dziękuję 1
Opublikowano

ale sterujesz kolorem całego odcinka taśmy tak? bo warto byłoby np 110 cm biała, 110 cm czerwona przy założeniu, że dwie taśmy w akwarium


ps. mam nadzieję, że moderator wybaczy bo trochę ten wątek w innym kierunku poszedł niż woda

Opublikowano

myślę że nie są tacy drobiazgowi temat Ewci "Czy to wina wody?" też czasami daleko odbiega.


absolutnie nie kupuj taśmy białej tylko kup komplet z 5cioma metrami tylko RGB i o tej mocy co pisałem, od razu w komplecie masz mocniejszy zasilacz 12V.

U mnie w 112l pracuje obecnie jeden pasek długości 60 cm bo drugi odłączyłem - było za jasno czyli pracuję mocą max 8,5 W. Pasek zapewnia bardzo równomierny rozkład światła w całym akwa jak dojdziesz do wniosku że dwa paski za mało to łącznikiem dołożysz trzeci ale jestem pewien że nie będzie takiej potrzeby. Oświetlenie robione diodami RGB pozwala ustawić ( pamiętaj o DIY w pilocie) dowolną temperaturę barwową światła białego mimo że świecą tylko trzy podstawowe kolory subtelne ich zmiany my widzimy jak zmianę światła białego od ciepłego 3000K do reef 20000K płynnie i o różnym natężeniu. Ponieważ stale świecą tak na prawdę diody czerwone, niebieskie i zielone to każde wybarwienie ryb jest naturalnie podkreślone to samo dla roślin i skał np, zielony wapień filipiński na prawdę staje się zielony z czerwonymi przebarwieniami a P.saulosi red coral są w kolorze jak prawdziwe korale natomiast silne światło świetlówek led białe 6500K robi je blado-rdzawymi. Z mojej pokrywy Wromaka do 112 wywaliłem już wszystko łącznie z uchwytami na świetlówki i okablowaniem i oświetlam tylko paskiem RGB. Może to wywoła ostrą reakcję zwolenników power ledów ale jak tu wielokrotnie pisano nasze pysie nie wymagają tysięcy lumenów na baniak to my tego chcemy. Mnie i moim rybom wystarcza jasność najnowszych taśm RGB.


teraz widzę że nie skojarzyłeś co to jest taśma RGB - to taka w której każda dioda led jednocześnie może świecić w trzech kolorach podstawowych - czerwonym, zielonym i niebieskim lub w dowolnej ich kombinacji więc nie ma potrzeby kupowania taśm białych i oddzielnie czerwonych masz wszystko w jednej.

Opublikowano
Może to wywoła ostrą reakcję zwolenników power ledów ale jak tu wielokrotnie pisano nasze pysie nie wymagają tysięcy lumenów na baniak

Bardziej chodzi o poziom zabezpieczenia tych diodek przed wilgocią,który przy zamkniętej pokrywie jest żaden i był już wątek o szybkim psuciu się takich ledów.

Opublikowano

kolego artbski ja ci polecam nowe taśmy led RGB o podwójnej ilości diod ale też dwa razy większej mocy czyli 14,2W/m dlatego oprócz problemu z ich wodoodpornością co już opisałem wcześniej


3/ tak naprawdę z moich obserwacji taśmy wodoodporne nie są odporne na wodę - podsiąkają między przeżroczystym silikonem a podłożem pcb więc trzeba uszczelnić brzegi z obu stron silikonem akwarystycznym od razu przy okazji dodatkowo przykleisz bo potrafi klej 3M puszczać szczególnie na końcach taśm.



problem odprowadzenia ciepła z taśmy też staje się istotny w starych taśmach 7,1W/m tez pokrywa w miejscu chipa była bardzo ciepła


możesz zrobić jeszcze lepiej ale ciut drożej no i trzeba wypić.


kup dwie rury plexa fi20mm 2mm długości o 10cm krótsze od baniaka kosztują 18,4 zl za metr

kup taśma samoklejąca aluminiowa szer 3cm i przyklej z wierzchu na rurach zdejmij papier woskowany z taśm i w pionie wpuść do rury tak by po przechyleniu przykleiła się wewnątrz rury w miejscu gdzie na zewnątrz masz taśmę alu.

Teraz musimy wypić dwa szampany :D a korkami zatkać rury :twisted: - to żart.

dowolne zatyczki ze szczelnym wyprowadzeniem przewodów

tylko po dwa uchwyty metalowe do T8 przyklejone lub przykręcone do pokrywy i masz gotowe szczelne własnej produkcji świetlówki RGB ze zdalnym sterowaniem za śmieszne pieniążki na dodatek dowolnie obracane tak by mało świecić na podłogę przed akwa a więcej na ryby kamienie i tło. koszt 139 zl kompletRGB + ok 40 zl rury + taśma alu = ok 180zl

przypomnę że jedna świetlówka led 10000K 120cm zupełnie nie wodoszczelna kosztuje od 160 zl do 240 zl. ( niedowiarkom mogę wysłać zdjęcia jak wygląda woda wewnątrz takich padniętych świetlówek - to też testowałem )


ja mam wklejone silikonem taśmy ale jak będę znowu przerabiał swoją pokrywę plastikową od Wromaka to zrobię takie właśnie DIY świetlówki RGB bo wszystko mi już pozostało z kompletu RGB tylko dokupić rury plexi i uchwyty T8

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Możem ale nie musi. @Pikczer widzisz tu blat?
    • No. Po wspólnych ustaleniach z rodziną doszliśmy do porozumienia - akwarium będzie stało w salonie, i najprawdopodobniej wymiarowo będzie wyglądało następująco: 200 cm długości, 80 szerokości i 60 wysokości. Czeka mnie pewnie sporo czytania żeby jakoś w miarę dobrze zgrać obsadę, z tatą zastanawiamy się generalnie nad mbuną (najbardziej podobają nam się rumowiska skalne/generalnie miejsca gdzie jest dużo skały) tata ma już z nią doświadczenia sporo, w przeciwieństwie do mnie, ale na pewno jeszcze zdążę się wiele dowiedzieć bo jeszcze jestem całkiem młody :). Także tak, dzięki za nakierowanie generalnie bo na pewno wyjdzie to dla pyszczaków na duży plus, a takie akwarium jak już zostało tutaj słusznie zauważone będzie piękną ozdobą salonu.
    • Jasne, macie racje, myślałem sobie nad tym i rzeczywiście nie ma co się z tym wszystkim spieszyć, finalnie akwarium najprawdopodobniej będzie w salonie bo u mnie w pokoju miejsca jest trochę, ale nie na tyle żeby móc postawić bardzo duże akwarium. Bardzo wam dziękuję za porady, bo uświadomiliście mi parę rzeczy . Tapatalkowane.
    • Koledzy podpowiadają Ci o maksymalizacji akwarium, uwierz mi, że mam akwarium 300 cm i do dzisiaj żałuję, że nie zrobiłem większego, bo mam miejsce. Gdyby go nie było i wcisnął bym na styk, nawet gdyby było to 200 cm to nie miał bym do siebie pretensji. Co do stelaża, blatu i innych ważnych rzeczy. Jeżeli ma to być w salonie, musi być to estetyczne i współgrać z całością. U mnie 3 tony stoi na meblu. Oczywiście mebel nie jest z IKEI ani z żadnej sieciówki, zrobiłem go pod zamówienie, a stolarz wiedział co robi. Pieniądze też są bardzo ważne, ale robienie czegoś , a potem poprawianie, bo coś się nie podoba, kosztuje dużo więcej. Ja swoje akwarium stawiałem 2 lata, zbieranie funduszy, czekanie na to co chcę. Dziś uważam, że warto, dozbierać kasę, przemyśleć wszystkie aspekty akwarystyczne, takie jak wielkość akwarium, sposób filtracji, podmiany wody itp. A moje o 60 cm za małe akwarium wygląda na szybko, tak.
    • Skoro to nie jest na 10cm gruby blat z prawdziwego orzecha włoskiego albo dębu to czy musisz koniecznie od niego zaczynać? Wyobraź sobie, że nie masz tego blatu i wtedy spróbuj obrać plan i wylicz to co chcesz. Ja wiem że ten blat też kosztuje ale przy takiej inwestycji nie ma sensu, aby się wszystko kręciło dookoła tego blatu, to nie Słońce.  Stelaż i akwarium najważniejsze elementy. Zobacz na ile wystarcza fundusze i to kalkuluj.  No i najważniejsze, odpowiedz sobie na pytanie: czy podoba mi się ten blat? Uwierz mi, że nawet jeśli nie jesteś pedantem to ten widoczny pod akwarium blat może szczypać w oczy, zawsze, każdego dnia.  Umiesz spawać? A Twój Tata umie? Idealny moment aby wspólnie zrobić stelaż pod akwarium. Jeśli masz taką możliwość to ją wykorzystaj.  Pamiętaj, że zarówno ja jak i większość tutaj ludzi absolutnie się nie mądrzy tylko są to zazwyczaj przytaczane własne doświadczenia i niekiedy wpadki.  Dobra, czas na kawę
    • Mogłem z tą grubością polecieć za mocno, za co przepraszam. Sprawdziłem przed chwilą i wyszło że ma 4 cm grubości, no miary w oczach to ja nie mam ;/. I tak, jest z płyty wiórowej.
    • Coo -Blat 10cm grubości? Jeszcze takiego nie widziałem z płyty drewnianej - wiórowej? Czy coś źle zrozumiałem?
    • Jak masz blat dwa metry to nie bierz akwarium 120cm. Miałem mniejsze i też takie 120 no i sobie były. Niby ładne. A teraz mam nieco większe 180cm i spod 50cm i przód 60cm. Mimo że skromne to na żywo robi na wszystkich wrażenie, bo jest "wielkie". Może nie gigant ale je widać w salonie.  Pomyśl nad stalowym stelażem. Ja chciałem nauczyć się spawać, bo taki miałem kaprys. Kupiłem więc materiały i chińską dobrą, wygodną spawarkę. Fajna zabawa a wyszło wszystko jakieś 70% tego co bym zapłacił za gotowca. Mocna, stabilna konstrukcja, która rozkłada ciężar i już. Przez 2lata ze sklejki miałem obudowę bo brakowało lasy ale i tak było estetycznie. Teraz mam obudowany spod pod wzór mebli. Nie wszystko na raz. Ale posłuchaj wszystkich powyżej i nie bierz akwarium 120cm, bo to na gupiki się nadaje tylko.  A jak sobie wstawisz takie 180 czy 200cm (albo większe ) to zapewniam Cię, że każdy (i Ty też) chociaż w myślach zawsze na widok tego akwarium będzie mówił : ale ku... fajne wielkie akwarium:)  A jak wstawisz 120cm to będą ( i Ty też) mówić: o jest akwarium, z rybkami, woda nawet chlupie sobie, no fajne...
    • Dobieranie akwarium do rozmiaru blatu to trochę dziwny pomysł.  Ale jeśli masz miejsce na akwarium 200x50 to nawet nie zastanawiaj się nad 120x40x50, bo po kilku miesiącach stwierdzisz, że jest za małe i będziesz sobie pluł w brodę, że nie postawiłeś większego. Sprawdź jak duże akwarium możesz zmieścić w pokoju. Potem poprzesuwaj meble, żeby weszło większe. Potem pomyśl czy wszystkie meble są naprawdę potrzebne, sprzedaj te zbędne (budżet wzrośnie), poprzestawiaj znowu te które zostały, żeby zrobić więcej miejsca. Ścian na razie nie burz (to przyjdzie później, jak złapiesz bakcyla), blat olej i celuj w takie szkło i stelaż jakie tam wciśniesz.  Jeśli nie mieszkasz w zabytkowej kamienicy to stropem się nie przejmuj, akwarium 500l waży tyle co dwóch Amerykanów stojących obok siebie, stropy się pod nimi nie zawalają. Jeśli Twój tata się o nie martwi to możesz podłożyć płytę pod stelaż żeby lepiej rozłożyć obciążenie podłogi. Fajnie, że pytasz i szukasz rozwiązań, to dobrze wróży na przyszłość. Jeśli jednak zdecydujesz się na 120x40x50 to bierz tego Juwela o którym pisał @Bartek_De, też od niego zaczynałem - solidny zestaw na początek, służył mi lata bez żadnych problemów.       
    • Różnica w cenie spora. Ale możesz wziąć pod uwagę zamontowanie jednego wzmocnienia poprzecznego . Ja tak zrobiłem gdy pękło moje. Trochę to może komplikować 'grzebanie" w akwa ale niespecjalnie . To tylko kwestia włożenia tła w przyszłości  ale i z tym można sobie poradzić.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.