Skocz do zawartości

Jelonek

Użytkownik
  • Postów

    208
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez Jelonek

  1. Moim zdaniem śmiało możesz wpuszczać ryby. Często bywa że wyraźnego skoku NO2 nie zauważysz wcale, bo skok może być nieduży i w dodatku krótkotrwały.
  2. Wstawiając zdjęcia akwarium warto byłoby szepnąć kilka słów o zbiorniku, obsadzie filtracji itp. Akwa wygląda ładnie , taki trochę aquascape.
  3. Napisałem max 20szt i to jest do redukcji, czyli docelowo po około 10-12 szt. z każdego gatunku. Przy 5 gatunkach będzie około 50 szt. co myślę że jest nadal trochę za dużo. Najlepiej zostać przy 4 gatunkach. Ale tak jak mówisz 70szt dorosłych to za dużo zdecydowanie.
  4. Zgadzam się z kolegą Pikczer. Mieszanie mbuna z nonmbuna wymaga dodwiadczenia i jest bardziej kłopotliwe, raczej nie na początek.
  5. 40 sztuk to nawet po redukcji zostanie z 25. To na ten zbiornik połowa obsady. Wydaje mi się że trochę za dużo. Jeśli miało by być 5 gatunków to po 10 szt z każdego, czyli kupować po max 20 z każdego gatunku, a Labeotropheusa weź 10, te ryby nie są specjalnie stadne i mniejsza grupa też będzie ok.
  6. W takim zbiorniku masz niemały wybór. Ale na początek musisz zdecydować czy ma to być mbuna, nonmbuna lub mieszanka. To określi zgrubsza aranżację twojego akwarium. Mbuna lubi kamienie , non mbuna to więcej przestrzeni do pływania, w mieszance muszą być odpowiednie strefy dla każdego gatunku. Do tego poszczególne gatunki też mają swoje upodobania. Może masz już jakiś gatunek upatrzony który byłby trzonem obsady?
  7. W takim razie wstawiam te które się w miarę nadają. Oby nie szczypały w oczy jakością . Już bez opisów myślę że każdy będzie w stanie stwierdzić co przedstawiają:
  8. Witajcie, dzisiaj wpis bez zdjęć, nie mogłem uchwycić nic wartego wstawienia. Chciałem podzielić się ostatnimi obserwacjami z mojego mbunarium. Ryby zdaje się podzieliły akwarium na pół. Z trzech gatunków w każdym mam układ dwu samcowy. Co daje się zaobserwować na chwilę obecną, to samce alfa ( 3 samce po jednym z każdego gatunku, nawzajem nie wchodzą sobię w drogę) obrały terytorium z prawej strony zbiornika. Co ciekawe właśnie po tej stronie zwykle sypię rybom pokarm, myślę że ta sytuacja nie jest przypadkowa. Natomiast samce beta mieszkają sobie po lewej stronie. Nie ma widocznej na pierwszy rzut oka różnicy między samcami alfa i beta. Jaskrawość wybarwienia jest podobna i zauważy ją tylko osoba znająca się na Malawi. Samce alfa wybierając się na lewą stronę zbiornika zawsze delikatnie bledną, jak by wiedziały doskonale że opuszczają swoje terytorium, zwłaszcza widać to u Cynotilapii Hary. Kiedy alfa blednie, beta czuje, że ma lekką przewagę i wybarwia się mocniej niż zwykle. Walki mają charakter łagodny, ryby nie przekraczają jeszcze 10cm i znają się wszystkie od maleńkości co zapewne powoduje ten względny spokój. Tyle o sytuacji socjalnej. Rozmnażanie jest bardzo intensywne, najwięcej narybku jest z gatunku Labeotropheus trevawasae. Ten i chindongo saulosi rozmnażają się już od kilku miesięcy i młodzieży jest sporo. Cynotilapie zaczęły puźniej. Pierwsze młode zauważyłem niedawno kiedy ryby miały już około roku. Niedługo będzie konieczne odłowienie, na 20szt. dorosłych osobników narybku jest conajmniej drugie tyle. Konieczność większego zbiornika nieunikniona. Pozdrawiam wszystkich.
  9. Zgadza się, kolor u młodziaków powinien być w odcieniu cytrynowym. Tutaj orginały: Chociaż to też nie daje gwarancji. Kiedyś taki osobnik okazał się być koralem: A tutaj masz gromadkę korali: Dodam jeszcze , że nawet u młodych osobników można dopatrzeć się ilości pasków. Jeśli jest więcej niż 6 to raczej koral.
  10. 120-50-50, 300L. Chindongo Saulosi 2+6 , Cynotilapia sp.hara galirea reef 2+4, Labeotropheus trevawasae thumbi west mc/ob 2+4, do tego sporo narybku od saulosi i Labeotropheusa. Kamienie dolomit + moduł DIY ze styropianu. Filtracja narurowa na korpusach bigBlue. Oświetlenie led + leddimmer pro ( do zdjęcia dołożona żarówka led o ciepłej barwie)
  11. Nie wiem jak masz urządzone w tym sumpie, ale wydaje mi się że w sekcji na biologię nie powinno być tyle syfu. Coś tu jest nie halo.
  12. 1) fx4 to już spory filtr, na 180 L wystarczy, a nawet na większy zbiornik. 300 - 450 L myślę że da radę ( wtedy z jakimś falownikiem i odpowiednim prefiltrem). Prefiltr jest moim zdanie niezbędny, dlatego że dzięki niemu nie musisz czyścić fx4 prawie wcale, może raz w roku do niego zajrzeć i tyle. Aquael nie jest lepszy. 2)Oddać na olx to najlepsze rozwiązanie. Sklepy niechętnie przyjmują ryby.
  13. Akwarium dość spore, powiem Ci o czym ja bym myślał w takim zbiorniku, oprócz tego co wymieniłeś. Pseudotropheus sp. Williamsi, pseudotropheus Acei luwala reef, może jakiś tropheops w zależności od dostępności bo te nie są tak łatwe w zdobyciu. I chyba jakiegoś drapieżnika bądź coś z nonmbuna, ale konkretnie nie podpowiem Ci co dokładnie, bo pewnie sam bym pytał tutaj kolegów, sam nie mam dość wiedzy na tematy nonmbuna.
  14. Ja od siebie dodam skromnie, że uważam zestawienie które podałeś za bardzo fajne. Zwłaszcza 2 pierwsze gatunki. Ważne żeby się tobie podobały. Nie wrzucaj do akwa gatunku na sztukę jako zapchaj dziurę. Tylko te ryby które Ci się naprawde podobają.
  15. Jasny kamień zajdzie glonem i i tak nie będzie go widać. Walka z glonami ma w tym biotopie mało sensu bo pyszczaki je lubią i dobrze żeby były. Lepiej skupić się na bryle kamieni i aranżacji. Dobry filtr kubełkowy spokojnie da radę. Przyda się do niego prefiltr. Na forum jest mnóstwo odpowiedzi, trzeba wertować tematy które cię interesują.
  16. Jeśli chcesz pójść w stronę malawi, a myślę że warto. To masz dwie opcje. Albo zmienić akwarium na większe i od razu mieć docelową obsadę itd. Ale też możesz zostać przy tym 180L. Tylko w tym wypadku jeden nie duży gatunek i trzeba liczyć się z tym że po około 2 latach akwarium i tak będzie za małe. 2 lata to szmat czasu zanim pyśki urosną i wydaje mi się że sam będziesz chciał większe akwarium i więcej gatunków, bo Malawi to najciekawszy, najbogatszy biotop.
  17. Nie bardzo wiem jak szkło 6100 mm przecięte w pół daje 2550 mm. możesz wyjaśnić, czy pomyłka ?
  18. Ogólnie to takie rozwiązanie jest stosowane w ogrodach aquaponicznych nawet na szeroką skalę. Warzywa rosną na dryfujących na wodzie styropianowych tackach, a woda krąży w obiegu gdzie w zbiornikach żyją ryby, np. karpie. I to bez grama ziemi.
  19. W odmianie MC/OB są trochę mało widoczne, to ubarwienie daje super kamuflarz na tle kamieni i glonów. Trochę żałuję że nie pomieszałem standardowych thumbi west z tymi Ob tak pół na pół. Ale to się może jeszcze zmieni. Tak czy owak są bardzo ładne, dobrze dogadują się zresztą obsady.
  20. W zasadzie to nie wchodzą sobie w drogę. Chodzi o to że samce Hary pilnują sobie swoich miejsc, a ten Dominujący Saulosi panoszy się po całym akwenie
  21. Witajcie, wrzucę parę zdjęć. Nie są idealnej jakości, ale chyba ujdą jak na foto z telefonu. Na początek ciekawie ubarwiony osobnik Labeotropheus trevawasae ob. Niestety wciąż nie wiem czy to samiec czy samica. W poprzednim poście są zdjęcia samców alfa i beta chindongo saulosi. Na chwilę obecną role się odwróciły. Były samiec alfa musiał ustąpić i objął miejscówkę za anubiasem i tam siedzi. Nowy alfa objął władzę nie tylko w stadzie ale też w całym zbiorniku, mimo iż nie jest największą rybą w akwarium. Prezentuje się tak: Na koniec parę ujęć grupoych Jeśli chodzi o rozmiar to samce Hary nadal największe, trevawasae nie mogą ich póki co dogonić. A dietę dostają raczej pod roślinożerców. Myślę że to kwestia czasu i kulfony przerosną resztę obsady. Ogólnie jest zgoda i porządek. Sporo młodzieży się pojawia, tylko Hara się nie rozmnaża, mam 4 samce na 2 samice z czego 2 samce się nie wybarwiają i i udają płeć żeńską. To tyle, pozdrawiam.
  22. Jedyne rozwiązanie jakie bym widział, to wykonanie tła strukturalnego z głębokimi żłobieniami. Takie coś w stylu półek skalnych ( mam nadzieje że zrozumiesz co mam na myśli). Takie półki skalne zwiększyłyby obszar atrakcyjny dla ryb z gatunków mbuna. Z tym że wymaga to sporo pracy i pewnej smykałki do DIY. Natomiast obsada to w tym przypadku max jeden gatunek.
  23. Zostaw sobie 2 samce, te które Ci się najbardziej podobają. Nie musi to być ten dominujący. Samce saulosi oprócz samic, lubią mieć też konkurenta, pojedynczy samiec jest natarczywy dla samiczek.
  24. Piękny zbiornik i fajna obsada. Zwłaszcza crabro, lepidiadeptes i chipokae
  25. Podmiany wody najlepiej robić raz w tygodniu, w dzień który tobie pasuje. Ja robię zawsze w niedziele bo mam wtedy najwięcej wolnego czasu. Puki ryby są małe wystarczy 10-15 %. W miarę ich wzrostu podmiany muszą być większe, około 30% może nawet 40% jeśli testy NO3 wykazały by sporą obecność tego związku. Jeśli czyszczenie prefiltra nie jest kłopotliwe to warto czyścić przy każdej podmianie.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.