Skocz do zawartości

Jelonek

Użytkownik
  • Postów

    208
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez Jelonek

  1. Dzięki Andrzeju, na tylnej szybie będzie czarna folia, będzie widać ją tam gdzie nie ma modułu, czyli cała prawa strona. Popracuję jeszcze nad ustawką ze zdjęcia 2, tak żeby to zagrało z modułem, bo ustawka fajna tylko czy nie zasłania za dużo modułu?
  2. Poprawione malowanie. Ustawka trochę podrasowana, ale dalej coś mi tu nie gra.
  3. Akwarium 120x50x50. Po ilości kamieni raczej widać, że będzie mbuna. Obsada to Saulosi + Metriaclima ( Callainos albo Mbenji). Klimat chizumulu ( na ile to możliwe).
  4. Moduł pomalowany. Odcień różni się od kamieni, ciężko było uzyskać to samo. Może jak by dodać trochę zielonego albo brązowego pigmentu. Chyba jutro to sprubuję poprawić.
  5. Cześć. Jestem na etapie budowy modułu i ustawiania kamieni. Moduł jest teraz malowany ( śnieżka supermal emalia akrylowa biały mat + śnieżka kolorex pigment czarny). Moduł wyszedł chyba nieźle, efekt będzie po malowaniu. Z ustawianiem kamieni ( szary dolomit) niby prosta sprawa, ale możliwości jest dużo, na pewno wasze podpowiedzi pomogą. Poniżej dam kilka ustawek , powiedzcie która ma największy potencjał. Dodam że moduł na zdjęciach jest przed malowaniem i wyglądu nie ma. Ustawki są z dużych kamieni, do akwa trafią też mniejsze kawałki. Na dno piasek frakcja 0.8-1.2 ( wymieszany jasno szary z brązowym ) + drobny żwirek o losowej gradacji od 2 mm do 25 mm.
  6. Drodzy koledzy, mam pytanie odnośnie malowania modułu. Czy ktoś z Was stosował barwniki do farb w celu uzyskania odpowiedniego odcienia? Czy można tego używać?
  7. Wiem Bartku, od spodu podłożyłem kawałek folii który zatyka rurkę jednocześnie dociska wkład do góry korpusu. Rozwiązanie tymczasowe, nie mniej woda nie omija wkładu i jest filtrowana.
  8. Tak, to jest wkład do standardowego filtra, taki założłem na razie do prób szczelności, ale nie pasuje idealnie, jest trochę za krótki. Docelowo będzie założny dedykowany. Jak się zużyje to i tak sznurki odwinę i założę owatę.
  9. No właśnie teraz żałuję, bo skusiłem się niską ceną, może za jakiś czas zmodernizuje. Przepływ zmierzę na pewno i opiszę. Na oko myślę że do 300 L to aż świat, śmiało dało by radę na sporo większym akwarium.
  10. Dzięki, opaski mam w pogotowiu. Na razie nie cieknie, jak coś będzie to założę. Te rurki do nawadniania są mocno opięte, na zimno nie sposób wcisnąć złączkę, najlepiej rurkę ogrzać w gorącej wodzie.
  11. Test szczelności już przeprowadzony. Nie obyło się bez poprawek (taśmę teflonową warto nakładać przynajmniej dwa razy). Przepływu jeszcze nie mierzyłem, ale już na pierwszym biegu pompy wydaje się być bardziej niż zadowalający. Na zasysie i wylocie użyłem rurek do nawadnianie fi 32mm i tutaj zero przecieków.
  12. Ładne kamienie. Co to może być? Gdzie ten las ?
  13. Tak wygląda różnica przekroju BB i standardowy korpus. Oba korpusy mają przyłącze 1".
  14. Na allegro, wkład sznurkowy około 22 zł, węglowy do 50zł. Są też wkłady zmiękczające też około 50 zł. Znajomy ma takie filtry zamontowana w bloku na przyłączu, dają radę na kilka mieszkań. Wlot i wylot korpusu ma pełny 1" przelotu, nie zdławiony.
  15. BigBlue już przyszły. Są też dostępne przezroczyste, są nieco droższe ale do filtra mechanicznego będzie lepszy. Wygląda obiecująco
  16. Iodotropheus sprengerar to inaczej pyszczak rdzawy, więc to jeden gatunek. Nadaje się do twojego akwarium razem z Saulosi. Pseudotropheus elongatus neon spot ( bo o tego Ci pewnie chodzi) także będzie ok. Choć ta ryba może zostać zdominowana przez saulosi i będzie się chować. Labeotropheus trevawasae chyba będzie trochę za duży. Też myślałem o tym gatunku do 300 L.
  17. Pojemność BigBlue 10" to 5 L , standardowy korpus 10" ma niespełna 2 litry. BigBlue ma średnicę 18cm, a standardowy korpus 10cm I właśnie o tą zabawę chodzi. To sama przyjemność i satysfakcja kiedy się uda.
  18. Nie chodzi o wielkość przyłącza pojedynczego korpusu, a o jego pojemność.
  19. Dzięki za odpowiedź Andrzeju. Faktycznie przezroczyste komory byłyby praktyczniejsze. Celem zastosowania korpusów BB jest zmniejszenie ilości złączek i kształtek. Są 2 razy większe od tych standardowych jak z linku który podałeś. BB kosztują około 100zł za sztukę ( x2 to 200zł), te standardowe około 30zł za sztukę, ale potrzebne są wtedy 4 (x4 to 120zł) i tu jest taniej. Ale potrzeba wtedy sporo kształtek aby to połączyć, do tego dochodzą rurki i klejenie. W przypadku korpusów BB jestem w stanie to połączyć kilkoma złączkami gwintowanymi PVC. Natomias widzę teraz zastosowanie dla takiego węża jak w temacie który podałeś, można by nim poprowadzić zasys i wylot.
  20. Witajcie. Akwarium 300 L już kupione od kolegi z forum bojack (pozdrawiam). Teraz pomału będę budował filtrację narurową. Założenie jest takie, ma być w miarę prosta i niewielka, bo i litraż nie jest ogromny. Ale do sedna, dostępne w sprzedaży są korpusy filtracyjne typu Big Blue: https://allegro.pl/oferta/filtr-do-wody-korpus-narurowy-1-big-blue-10-8608700041 . Co myślicie o zastosowaniu takich korpusów, jeden jako wstępny i jeden jako biolog ? Wstępnie tak by to wyglądało: 1234321.bmp
  21. Jelonek

    Malawi 210 L

    Jaki to kamień? Bardzo ładnie ułożona kupka.
  22. Wydaje mi się że zawsze jest ten problem z uzyskaniem pewnego kompromisu między wyglądem, a walorami praktycznymi. IMHO lewa strona tego ustawienia prezentuje się BDB. Natomiast z prawej coś nie do końca gra. Dla ryb znowusz z prawej strony jest więcej kryjówek. Prawa strona w ułożeniu z postu nr.15 wyglądała lepiej.
  23. Panowie spodobał mi się bardzo jeszcze jednen gatunek, mianowicie metriaclima callainos. Który gatunek będzie waszym zdaniem lepszym wyborem, biorąc pod uwagę towarzystwo saulosi i wielkość zbiornika? Aurifrons czy callainos ?
  24. Dzięki Piotr. Z tymi odmianami ciężko się połapać. Strona którą podałeś wiele wyjaśnia.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.