Skocz do zawartości
**Przypomnienie** Ostateczny termin wpłaty składki członkowskiej za okres 2024/2025 to 15 maja br. Po tym terminie każdy klubowicz, który nie opłaci składki zostanie zdegradowany do rangi użytkownika. ×

ducze

Użytkownik
  • Postów

    33
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez ducze

  1. No to wezmę ten pro defence i czytałem same dobre opinie o Tropical Africa carnivire soft linę, to suchego im wystarczy Jasna sprawa od zawsze (ze 30 lat? karmiłem żywym/mrożonym i nigdy (odpukać) nie miałem z tego powodu kłopotów ale że Malawi mam po raz pierwszy to wolę pytać niż błądzić Ogólnie to doceniam sztuczne żarcie, ale jednak jestem fanem naturalnego żywienia zwierzaków, psa też karmię BARFem, czyli na surowo. No ale dostępne w mrożonkach robactwo dla ryb to pewnie ułamek tego co ryby wcinają w naturze, dlatego jestem świadom, że w akwarium to będzie tylko dodatek.
  2. Witam, Od tygodnia pływają u mnie: mdoka, tetrastigma i yellow. Ryby młode, 3-5 cm. Na początek kupiłem takie karmy: NatureFood premium cichlid S NatureFood premium color S OSI Cichlid S OSI Spirulina płatki Pytania: 1. Ten OSI cichlid wydaje mi się za duży dla moich ryb, zwłaszcza jak napęcznieje w wodzie. Czym go ewentualnie zastąpić, żeby mieć 2 podstawowe pokarmy? 2. Jakie jeszcze pokarmy uzupełniające dodać? coś z czosnkiem? 3. Jak często dawać mrożonki? obecnie daję oczlika codziennie, ale dostęp mam właściwie do dowolnych robali. Mrożonki codziennie to dobry pomysł?
  3. Tak, dokładnie, to ta odmiana. Już się nauczyły żebrać, nawet jak pies podchodzi
  4. VID_20220304_151158.mp4 Tak to wygląda rośliny mi zostały z poprzedniego biotopu, szkoda było wyrzucić najwyżej z czasem wylecą. No i z barwą światła muszę powalczyć, bo mi się ogólnie nie podoba. Ale ryby super, zero stresu
  5. Nonmbunarium wystartowało Koniec końców od dzisiaj pływa 10x mdoka, 8x tetrastigma i 10x yellow. Fryeri najwyżej dołożę w miarę rozwoju sytuacji Ryby od Darka Gaży. Dzięki za rady
  6. Co racja to racja. Ale przy jednym samcu fryeri niebieskiego nie będzie za wiele. Chociaż też aulonocary mi się ogólnie podobają. No nic, mam jeszcze trochę czasu na przemyślenia
  7. Tak. To długa historia, ale koniec końców, córka, która zakupiła sobie Atlas ryb akwariowych, zgodziła się na Malawi kosztem akar pomarańczowopłetwych, tylko pod warunkiem, że będzie fryeri W jakimś temacie czytałem, że młode tetrastigmy lubią padać krótko po zakupie. Ale może to jakieś przypadkowe zdarzenie albo czyjś błąd rzucił mi się w oczy. OK, to spróbuję z fryeri, tetrastigmą, azureusem i yellow. Jak podrosną i zaczną się problemy, będę redukował albo korygował obsadę.
  8. Dzięki za odpowiedź! A tak z ciekawości, mdokom nie grozi zgwałcenie przez freja? Ogólnie nie planuję odchowywać młodych, a jeżeli jakieś kundelki by jednak przetrwały to na pewno nie puszczę ich w sprzedażowy obieg. Druga opcja by mi odpowiadała, nawet bardzo. Jakbym spróbował takiego układu, to kupując młode ryby, ile kupić na początek? 10 x tetrastigma (ze względu na dużą śmiertelność młodych, z tego co czytałem) i po 6 (8?) reszty, żeby celować wszędzie w układy 1+x? Czy bezpieczniej kupić więcej młodych, żeby była większa szansa na odpowiednią ilość samiczek? Dobrze myślę, że przy tak małym akwarium (jak na non mbuna i obecne czasy powyższe ryby wypełnią jego wszystkie strefy?
  9. Witam Po jakichś 30 latach "siedzenia" w akwarystyce, w końcu dotarłem do decyzji o pierwszym Malawi Akwarium 160x60x60. Bez tła strukturalnego, ilość kamieni raczej umiarkowana. Dlatego padło na non mbunę. Przestudiowałem chyba wszystko co było przestudiowania i mam takie przemyślenia co do obsady. Z tych ryb bym chciał wybrać docelowy skład. Sciaenochromis fryeri - musi być, zarządzenie córki, przynajmniej samiec. Labidochromis caeruleus Aaulonocara baenschi Placidochromis Mdoka White Lips Copadichromis azureus Otopharynx tetrastigma Ja bym chciał spróbować z mdoka, yellow i tetrastigma, ale co zrobić z fryeri, który zresztą mi się też bardzo podoba. Zrezygnować z mdoka na rzecz fryeri? Ale wtedy pewnie ilość niezbyt ładnych samiczek spowoduje u mnie nieodpartą chęć dołożenia kolejnych ryb z tego też powodu zdecydowałem się na yellow, chociaż A. baenschi bardziej mi się podoba. A jakby zamiast mdoka w większej docelowej ilości, celować w 1+3 azureus i ewentualnie dołożyć potem podrośnięte go samca fryeri, jeżeli reszta będzie funkcjonować? Pewnie będzie za ciasno... Jakiś pomysł jak to ogarnąć, żeby był i fryeri i nie było zbyt wielu szarych samiczek?
  10. Pomerdało mi się z tymi 12W bo myślałem o modelu 5000 l/h który wg producenta ciągnie 12W, a który u mnie (i jeszcze kilku osób np z nano-reefa) żre zdecydowanie ponad 20W, w porywach do ponad 30W w zależności od tego na jaki egzemplarz się trafi. Ale w sumie mogło się coś zmienić w ich produkcji od pewnego czasu.
  11. I pożera kupę prądu bynajmniej nie 12W, które widać na tabliczce ale faktycznie fajnie dmucha jak się wytnie połowę "szczebelków" z wlotu wody.
  12. chyba sie do tego przychyle Ja chyba też. Mam taki wynalazek w zbiorniku (darowanemu koniowi itp itd i to wygląda właśnie na jakąś lekko podrasowaną zwykłą gąbkę. Pory ma średniej wielkości, ale jest sztywniejsza od standardowych gąbek (aczkolwiek mniej sztywna niż ta węglowa). Co do tego czy działa, to nie mam zielonego pojęcia, bo ze 4 inne filtry mam zainstalowane Jedyne co na bank można powiedzieć to to, że zabiera sporo miejsca.
  13. Jak wrócę z pracy i nikt do tej pory się nie wykaże to zeskanuję
  14. ducze

    Cyrkulacja

    Myślisz, że w Tunze nie wycinają? postudiuj nano-reefa musu z wycinaniem nie ma, ale kilka ruchów noża i wydajność większa - zarówno przy JVP jak i przy Tunze Podtrzymuję zdanie, że jak na NISKOBUDŻETOWY produkt, to jest to całkiem udana pompa cyrkulacyjna. A w loterii szanse całkiem spore, większość osób jednak zadowolona. A że przegrać można... no cóż, life is brutal ps. żeby nie było, że można w ogóle porównać jakościowo Tunze z JVP... to całkiem różne półki cenowe!
  15. ducze

    Cyrkulacja

    Jak się ma, to pewnie, że lepiej wydać na Tunze aczkolwiek obecne wcale takie bezawaryjne nie są... A moja i jeszcze jedna którą "znam" biorą 12W i 14W, i co z tego wynika? Zresztą tamten post zdaje się, że nie dotyczył najpopularniejszych pomp Sun Sun JVP tylko jakiejś podróby (hehe nawet Chińczyki się podrabiają nawzajem Mojej obecnie w ogóle nie słychać, i jedna od pół roku, druga od znacznie dłużej chodzą bezawaryjnie. I to nie są zalety?do tego za 65 czy 70 pln? Z przepływem po wycięciu kratek naprawdę solidnym. Jedyny wniosek jaki można wysnuć, to taki, że przy chińskich znacznie większa loteria, na jaką pompę trafisz.
  16. Tym dzyndzlem na końcu nic nie zmniejszysz. Jedyny sposób żeby zmniejszyć ilość bąbli bez dławienia przepływu wody to zrobić supeł na tym wężyku od powietrza. I luzować i zaciskać węzeł w zależności od potrzeb ale mniej powietrza też niestety hałasuje.
  17. A w Tetrze przepływ nie jest od dołu do góry? Wtedy to co masz w kuble nie ma żadnego wpływu na ilość piasku. A gruba gąbka zawsze trochę piasku przepuści jak przepływ jest odpowiednio mocny i piasek jest w jej pobliżu.
  18. ducze

    400l

    U mnie konkretnie z otwartego akwa o powierzchni 160x60, bez grzałki (teraz temperatura w okolicach 26-27stopni) paruje jakieś 3-5 litrów na dzień, zależy chyba głównie od pogody i wilgotności na zewnątrz. Cyrkulacji sporo ale powierzchnia jakoś specjalnie się nie burzy, bo to też ma spory wpływ na parowanie. Tyle, że zbiornik "nie-Malawi" tylko słonawy, a słona woda podobno szybciej paruje. Jakiegokolwiek wpływu większej wilgotności na mieszkanie i domowników nie stwierdzono
  19. A tak na marginesie: Atman at 203 mimo sporo większej mocy od Kaskady (atman 30W, aquaszut 21W) dmucha na oko znacznie słabiej. Zamontowana w tym samym miejscu Kaskada robi znacznie większe spustoszenie niż Atman. Jednak chińska myśl techniczna to nie to co polska jeszcze gdyby nie ten hałas...
  20. ducze

    JBL ?

    Stąd, że pewna partia z serii CristalProfi miała wirniki wadliwe i buczały jak traktory. Mój z tej właśnie serii po wymianie wirnika, chodzi już ponad rok i go nie słychać. Ot, wykorzystał ktoś potknięcie firmy i syf się za JBLem ciągnie do dzisiaj. Mimo, że przynajmniej w moim przypadku, reklamacje załatwiali bez jakiegokolwiek problemu.
  21. Po kilku dniach dałem sobie spokój. Śpimy zaraz obok akwarium i warczenie w nocy było nie do zniesienia. Mimo, że ta sztuka była najchchsza, to i tak za głośna. Pompka wylądowała na allegro. Chwilowo mam jakieś badziewie 1100l/h i szukam czegoś w zastępstwie Kaskady. Rozważam czy dopłacić do niższego zużycia prądu i wziąć aquamedica ph2000 albo Rio 1700+. Wziąłbym tą Rio 1700+ (2500 l/h) ale wygląda że musiałbym ją przez ebay z USA ściągać, co mi się niezbyt finansowo podoba. Pewnie skończę chwilowo na Atmanie 203.
  22. Trzeba było już zainwestować te 30 czy ileś pln w gąbkę Atmana. We Wroc chyba w Trzmielu mają.
  23. Poddaję się... mam trzecią pompę i też warczy. Tym razem gość w serwisie wybierał najcichszą (osobiście tego nie mogłem nadzorować, kobietę wysłałem i wg mojej lubej faktycznie była cicha, ale to w pomieszczeniu gdzie było głośno. Jak ją teraz w domu w akwarium podłączyłem, to buczy tak jak poprzednie, może minimalnie ciszej od tej drugiej, która była najgłośniejsza. Może ja jestem przeczulony na hałas ale jak dla mnie to te pompy nie nadają się do użytku w akwarium ze względu na hałas. Tej najnowszej dam kilka dni, może przycichnie, chociaż szczerze wątpię żeby tak było. Chyba jednak ciche egzemplarze to wyjątek a nie głośne...
  24. No i wymienili mi bez problemu pompkę w Aquaszucie ale... nowa buczy tak samo albo nawet bardziej trochę odczekam i znowu pójdę wymieniać. Główny serwisant stwierdził, że ogólnie ta pompa to lekki niewypał wg niego. Za mały jest otwór na wirnik i pompa mocno awaryjna i stosunkowo często trafiają się wadliwe egzemplarze. Ale nic mi nie pozostaje jak szukać egzemplarza, który będzie cichy będę twardy i się nie poddam
  25. ducze

    Cyrkulacja

    Witam, Jak już pisałem, wyciąłem w swojej pompce JVP 102 połowę plastikowych poprzeczek z "kratki" na wlocie wody do pompki (tych bardziej z tyłu). I naprawdę wydajność radykalnie się poprawiła. Nie jestem w stanie zmierzyć o ile ale efekt przerósł wszelkie moje oczekiwania. Przy wysokości akwarium 60cm głowica zamontowana przy powierzchni, skierowana lekko w dół, burzy solidnie piach ok. metra w poziomie od siebie. Wcześniej absolutnie nie była zdolna do takich wyczynów Więc jak ktoś nie ma ryb, które by się zmieściły w te powiększone szczeliny, to polecam takie rozwiązanie, na ręce się czuję, że przepływ jest znacznie mocniejszy. A i pompa jakby jeszcze cichsza się zrobiła... ale to może być tylko efekt tego, że mi Unimax coraz bardziej buczy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.