Skocz do zawartości

Misiek

Użytkownik
  • Postów

    691
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez Misiek

  1. Coś sporo tych ryb na Twój litraż. Dlaczego chcesz zlikwidować zewnętrzny filtr. TO kubełkowy ten zewnętrzny ?
  2. Misiek

    Dainichi

    raczej nie ma strachu, szeroki wybór w ofercie tej marki mają.
  3. szeroko stosowane są korpusy narurowe, zazwyczaj 10''. Wspomniany przez Ciebie prefiltr HW został wycofany, z info z netu, ze względu na sporą awaryjność (pojawiały się nieszczelności). Więcej o korpusach znajdziesz tu na forum, szukaj i szukane hasło http://forum.klub-malawi.pl/search.php?searchid=231973 http://forum.klub-malawi.pl/prefiltr-narurowy-kubelka-pytania-t12077.html?t=12077 - temat już z przed kilku lat
  4. Nabe, tylko weź pod uwagę iż kolega zamierza wywalić ten wewnętrzny filtr który ma obecnie. Jak się naczytałem, że pychole solidnie brudzą i z własnego doświadczenia to wydaje mi się, że na proponowanym zestawieniu będzie dość średnio. Co kolegi po jakimś czasie po prostu nie zadowoli.
  5. Ja rozumiem to tak, nie będzie to idealna filtracja mechaniczna. Jeśli obecnie masz rozwiązanie, które się sprawdza w jakiś podstawowy sposób to wydaje mi się, że bez sensu inwestować w rozwiązanie które też nie będzie idealne. Właściwie jedynym słabym punktem jest pompa. Ja bym zrobił tak. Jeśli masz miejsce na sensowne zorganizowanie filtracji z narurowca, to dozbieraj wymaganą kasę na porządną pompę i zrób to tak żeby było super. Bo tak wydasz teraz kasę a okaże się, że nie będzie szczególnie lepiej niż masz obecnie.
  6. Podobnie jak Kunta sądzę, że to nie będzie dawało rady. Jak napchasz do narurowców wkłady to przepływ drastycznie spadnie. U siebie w podobnym litrażu do Twojego myślałem o takim rozwiązaniu, ale na pompie CO grundfosa apha 2 (droga, ale porządna i energooszczędna). Można to zrobić np. na innych pompach, sęk jednak w zużyciu energii tych pomp. Po nie całych 3 latach zwraca się całkowicie koszt zakupu grundfosa. Jestem w podobnym punkcie jak Ty przy komponowaniu akwarium. I aktualnie skłaniam się ku decyzji kubła jbl e1501, do niego z 1 narurowca prefiltr z wkładem 100u a potem z owatą (watoliną) i do akwa cyrkulator jvp-100. Obecnie testuje tą konfigurację na e901 i jest nieco za słaby. Realny przepływ mam na poziomie około 350l/h. Także finalnie e901 przeskoczy do zbiornika z aksolotlami meksykańskimi. Skłaniam się ku e1501, bo nie bardzo mam aktualnie gdzie schować cały system narurowca, kilka korpusów plus jakakolwiek pompa jednak potrzebuje sporo miejsca. A biję się z myślami już jakiś czas, bo bardzo chce uniknąć ekstra filtra wewnętrznego w akwarium. Gdybym miał więcej miejsca poszedłbym w pompę CO. Myślę też, że dwa korpusy na całą filtrację biologiczno mechaniczną jak proponujesz u siebie to zdecydowanie za mało ! Przynajmniej dwa równoległe na wejściu jako mechanika i dwa równoległe za pompą jako biologi. Z mniej niż czterema korpusami w oparciu tylko o pompę i o nie bym nie zaczynał nawet przy tym litrażu.
  7. młotek + dłutko ewentualnie przecinak i duży koc na podłogę. Przynajmniej ja tak to widzę W przypadku np pcv jako tło tylnej szyby, pozwolilibyście sobie na opieranie o nie kamieni ? Przeszło mi to przez głowę, ale mam spore obawy.
  8. U mnie w akwarium 23 stopnie to max. Mieszkam w bloku, ale nie lubie miec goroco w pokoju Utrzmuje mi sie w nim tak wlasnie do 21 zazwyczaj. Kaloryfera prawie nie uzywam. Pewnie nie jestem wyjatkiem.
  9. Ja skłaniałbym się ku dwóm o mniejszej mocy niż jednej mocnej. Jako argument przemawiający za uważam - możliwość ulokowania w dwóch punktach w akwarium, skuteczniejsze rozprowadzanie ciepła. Istotne raczej przy dużych powierzchniach zbiornika - w przypadku awarii słabszej grzałki, jeśli zechce nam ugotować ryby będzie dysponowała mniejszą mocą niż jedna potężnijsza grzałka. A dzięki temu będzie potrzebowała dłuższego czasu na ogrzanie wody.
  10. To i ja dodam coś od siebie, bo zrobiłem mały test mniejszego brata ( e901) wspomnianego JBL. Z pomiarów jakie wykonałem wyszło mi iż realny przepływ to - filtr w konfiguracji bazowej - standardowy fabryczny wkład (gąbka, ceramika, 2 x bio kulki ) = 438 l/h - jak wyżej plus korpus narurowy 10" w którym miałem wkład sznurkowy 20u, nowy = 333n l/h - jak w pierwszym przypadku, tylko w korpusie odwinąłem sznurek i owinąłem owatą (watoliną) = 327 l/h * Wyniki mogą mieć jakiś margines błędu, uważam jednak iż nie powinien być duży. Pomiar za każdym razem wykonywany równo przez minute. Jednak w odniesieniu tego, co napisał Stan76 trzeba brać pod uwagę większy przepływ e1501 (podawany 1400 l/h) w porównaniu do wspominanego przeze mnie e901 (900 l/h). Tyle, że JBL podaje swoje wartości "netto", pustych filtrów. Biorąc pod uwagę moje wyniki, szacuje że skoro u mnie realny przepływ jest o połowę niższy, podobnie będzie w większym modelu. Zatem powinien e1501 dać ca 650-700 l/h. Ogólnie rzecz biorąc trochę żałuje, że już na początku nie kupiłem e1501. Jeśli ktoś by się zastanawiał, to nie ma co dumać tylko brać e1501. Dziś właśnie rozmawiałem ze Stan76 o jego baniaku. Bo planowałem dodać u siebie na pompie co (alpha2) ze dwa narurowce, które miałyby działać jako mechanika. Zastanawiam się jednak, czy wydawanie takich pieniędzy na wykonanie tej instalacji ma sens do zbiornika 220l. I tak to się dziś biję z myślami i zastanawiam co zrobić... Na pewno nie mam opcji (miejsca) by na pompie CO zrobić konfiguracje biologiczno chemiczną. Maks co upchnę w szafce to dwa korpusy. Co do samej pompy, wg mnie nie ma sensu bawić się z omnigena, bo różnica w zużyciu prądu jest ogromna. A biorąc pod uwagę że filtracja ma chodzić 24/7, to różnica wydana w zakupie zwraca się po ca 2 latach, potem tylko oszczędność. Litraż mojego obecnego szkła to 220 brutto, na chwilę obecną jest w nim jeszcze spory mocno brudzący sum (ponad 35cm) i woda na moim e901 (do tego ze starych zasobów dodany na chwile wewnętrzny aquael 600l/h) nie jest tak czysta jakbym tego sobie życzył Człowiek uczy się na błędach. I na koniec ważna rzecz, strasznie chce uniknąć wsadzania do akwarium wewnętrznego mechanika. Jestem gotów wydać sporo więcej na pompę CO, niż wkurzać się ze mam w zbiorniku coś co potwornie mi się nie podoba. Nawet gdybym mechanika miał jakoś zamaskować, to wydaję mi się że w moim litrażu zabierze sporo miejsca wewnątrz.
  11. Zdradź więcej informacji o tym hodowcy. Może tu też jest znany, będziesz mógł porównać swoją opinię z innymi.
  12. Misiek

    240L - goldi85

    Folia po stronie zewnętrznej (naklejona równo) nie robi lustra. Jeśli nie będzie idealnie przyklejona, a pojawią się bańki powietrza, to faktycznie w takich miejscach lustro się zrobi.
  13. Misiek

    240L - goldi85

    Zamiast malowania, wykorzystałbym czarną folię. Jest ich trochę na rynku, począwszy od takiej na szyby samochodowe, kończąc na takiej do pakowania towarów (STRETCH). Można położyć ja na mokro, idealnie będzie przylegać do szyby. Ewentualnie na sucho, wtedy stworzy nam strukturę fal, nieregularne wzory. Rzecz gustu. Jest to mniej inwazyjny sposób niż użycie farby. U siebie użyłem takiej (FOLIA STRETCH CZARNA) http://allegro.pl/folia-stretch-czarna-10-3-0-kg-wysylka-gratis-i3088825412.html Pierwotnie liczyłem, że będzie trochę przezroczysta, ale wyszło że czarna niczym smoła. Mi osobiście szkoda przestrzeni w akwarium na tło strukturalne wewnętrzne.
  14. Zachęcam do zapoznania się z zamieszczonymi informacjami http://forum.klub-malawi.pl/kazdego-cos-kolorowego-przykladowe-obsady-t13997.html - Dla każdego coś kolorowego - przykładowe obsady - to temat podklejony, w tym samym dziale. Jeśli zaczynasz przygodę z małą Afryką w domu, lepiej skorzystać z wypróbowanych rozwiązań.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.