Skocz do zawartości

bofk

Użytkownik
  • Postów

    144
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez bofk

  1. Sorry, że się wcinam tak w tą ożywioną dyskusję na temat przecieków w pokrywie, ale miałem też taki problem w poprzednim zbiorniku. Zastrzegam, że nie uszczelniałem silikonem całej pokrywy, a jedynie tylko narożniki. Efekt - powiem - raczej mizerny. Otwierałem pokrywę na noc - jak rano ją zamknąłem to po południu już ciekło po szkle. Stąd zdaję sobie sprawę, że temat jest drażliwy:D. Po zmianie akwarium stwierdziłem, że nie będę się już z pokrywami męczył. Mam zbiornik ze szklanymi przykrywkami i lampę HQI i póki co dla mnie to rozwiązanie jest najlepsze. Wiem! Nie pomogłem za bardzo, ale ja sposobu na to nie znalazłem. Pokrywa marki Aquaboro.
  2. bofk

    Oświetlenie słońcem

    Oglądałem już to gdzieś! Bajerek rzeczywiście odlotowy, ale słoneczko to słoneczko... W każdym razie dyskusja chyba raczej czysto teoretyczna. Bo przypuszczam, że koszt takiego oświetlenia byłby wyższy niż tych lamp z filmiku;) Jak na razie pozostanie tylko uchylać żaluzje.
  3. bofk

    Oświetlenie słońcem

    O! Ale jakby fajnie wyglądała burza w akwarium! Czujecie ten klimat np. w maju?
  4. bofk

    Oświetlenie słońcem

    Ja myślałem (ale zastrzegam - nie jestem technicznie rozgarnięty ) o wywaleniu na zewnątrz budynku jakiegoś urządzenia, które mogłoby skupiać światło słoneczne jednocześnie podążając za ruchem słońca i "przetransportować " tą wiązkę za pomocą np światłowodu (jak w lampce z PRL-u) nad akwarium. PS. chyba zbyt dużo fantastyki ostatnio czytam
  5. bofk

    Oświetlenie słońcem

    No dla mnie rewelacyjnie to wygląda! Przede wszystkim naturalnie. Jak ktoś ma szkło na poddaszu to można się pokusić tylko o okno, ale jak słońce wykorzystać gdy akwarium stoi od strony północnej?
  6. bofk

    Oświetlenie słońcem

    Taka tylko myśl mi przeleciała w kontekście lampki rodem jeszcze z PRL-u - takiej na światłowodach - pamiętacie take cuś? W gruncie rzeczy faktycznie może być to jeszcze droższe niż HQI. Ale fajnie, że nie tylko ja mam takie "zboczone" pomysły
  7. Nie od dziś wiadomo (chyba:p ), że najlepszym oświetleniem akwarium jest naturalne światło. Nie ma też problemu z rozjaśnianiem, i gaszeniem lamp. Ryby przedstawiają się w najbardziej naturalnych barwach, a w dni słoneczne widać piękne bliki na dnie i kamieniach. Tak sobie siedzę i mam nieco uchylone żaluzje, gdzie światło słoneczne pada mi na część akwarium - świetny widok. Ale czy ktoś myślał nad tym jak oświetlić cały zbiornik (oczywiście odkryty) za pomocą naturalnego światła. Mam tu na myśli jakiś system luster, soczewek - nie wiem czego... Nie chodzi mi o dziurę w dachu
  8. Jeśli chodzi o mnie to lampa wisi ok 40 cm nad lustrem wody - niżej się nie dało, bo ma takie linki. A co do temperatury to obecnie świeci u mnie BLV Nepturion 14000 K - fajnie wybarwia Demasony i Acei, ale kto wie, czy następny żarnik nie będzie cieplejszy (jak zmienię 150W na 70W), a resztę doświetlę świetlówkami. Teraz póki co święcę samym HQI - najbardziej mnie "kręcą" bliki na dnie; na suficie z powodu szkła jakoś ich nie umiem dostrzec bo szkło na zbiorniku przeszkadza odbiciom światła o wodę.
  9. 150x50x50, a przykrywki rzeczywiście lepiej szklane, choć i tak się raczej nie uchroni od pochlapania ściany, ale na pewno zminimalizujesz wielkość rozprysku.
  10. Tomaszu! Ja mam to zrobione w ten sposób http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0aa36ec7321e2868.html Żarnik 1x150W 10 KK + 2x39W +2x oczko LED nocne. Wszystko jest jednak przykryte szkłem. Niedawno kupiłem kilka młokosów M. msobo i dobrze, że siedziałem w biurze, bo jednemu się na zwiedzanie zebrało. Od razu przykryłem akwa szkłem. Choć IHMO bez szkła wygląda lepiej. Sam osobiście uważam że 1x150W jest ok., choć kusi mnie przerobienie na 1x70 W. To tak na szybko.
  11. bofk

    Azoo Green Energy Gel

    A próbował ktoś to dawać maluchom? Może być to fajne ze względu na konsystencję
  12. Jeśli mogę to dorzucę kilka uwag z mojej strony, bo mam/miałem podobne problemy. Szukając na forum rozwiązania tego kłopotu (a jest to rzeczywiście wkurzające) znalazłem gdzieś myśl, doświadczenia jednego z użytkowników, który zwrócił uwagę na to, że np. w sklepie ryby nie są płochliwe. Oczywiście to młode osobniki, jest ich dużo, nie mają odpowiednio podzielonych rewirów itd. itp. Ale dało mi to do myślenia. Zmieniając akwarium z 2,5m na 1,5m (musiałem wysupłać miejsce w biurze dla klientów) zmieniłem również oświetlenie z bardzo nikłego wówczas LED na HQI. A co tam! Niech nastanie jasność! W międzyczasie zacząłem bardziej zwracać uwagę na parametry wody, bo nieco dłużej przysiedziałem przed kompem na forum i jak sprawdziłem tylko PH, to oczy wyszły mi na wierzch. Zmieniłem jadłospis - nie swój Pokombinowałem z AT-203 i JVP-102 i dopiero po zastosowaniu wszystkich możliwości konfiguracji ryby stają się mniej płochliwe. Akcentuję słowo stają, bo to jest proces. Nie da się tego zmienić w ciągu godziny. Tak bynajmniej ja uważam. Ale! U mnie zbiornik jest w biurze. Ja siedzę tam kilka - kilkanaście godzin dziennie. Nawet teraz :grin: i gdy ja podchodzę do zbiornika to ryby już sa przy szybie, ale wystarczy, że wejdzie klient, dzieci czy moja małżonka już ich nie ma. I nie sądzę, żebym był bardziej atrakcyjny od mojej małżonki (ani z przodu, ani z tyłu ) Po prostu ryby rozpoznają tego kto sypie im do zbiornika papu. Pies reaguje tak samo! Ba! Wszyscy reagujemy tak samo! Głodówka też potrafi czynić cuda! Jednak w moim przypadku wpływ miały wszystkie te czynniki! i tak jak trzeba przeanalizować wszystkie elementy. U mnie właśnie tak było! Nawet przestawienie jednego kamienia w inne miejsce daje czasem efekty, ustawienie inaczej wylotu mechanika, skierowanie w inną stronę falownika, bądź wyrzucenie go z akwarium, bo np. masz JVP-202 gdzie przepływ wody to 12000 l/h, a zbiornik 120 cm i rybska przez pół dnia machają to kiedyś chyba odpocząć muszą. Wiem, że nie wniosłem nic nowego do tego postu i tego co jest na forum, ale chciałem zwrócić tylko uwagę, że akwarium to nie pokój, gdzie wysratczy przestawić łóżko w inna stronę i już jest OK. Choć i w akwarium tak może być. Sorry rozpisałem się nieco. Jakoś mnie tak naszło na pisanie:D
  13. Próbowałem kiedyś z bardzo gęstą - taką najbardziej popularną - gąbką, ale temat nie wypalił. Wydawało mi się, ze pompa strasznie "cierpi". Wstawiłem nr 3 (niestety zieloną), ale przyznaję, że nie szukałem za mocno. http://www.tanganikafish.pl/kamienie-i-akcesoria.html tutaj jest niebieska. Widziałem ją dziś na Zoo we Wrocławiu na głowicy Aquaela. Powinna zadziałać. http://www.tanganikafish.pl/kamienie-i-akcesoria.html i pierwsza z brzegu na allegro. Na pierwszy rzut oka jest ok no i w kolorze czarnym .
  14. No cóż! Jest to rzeczywiście jaskrawy przedmiot! Mnie tez wkurza ten kolor, ale nie spotkałem się z szarą wersją atmanowskiej gąbki. Widziałem tylko niebieskie (jakiś czas temu - ze trzy lata wstecz) i zielone (obecnie). Ale jak poszperasz w necie to da się chyba coś wygrzebać.
  15. Aż mi ulżyło! Myślałem, że mam problemy z powonieniem
  16. Osobiście uważam, że AT-203 jest obrzydliwie dobry. Miałem w 2,5m zbiorniku; tera z 375 l. i kultura pracy tego sprzętu jest całkiem w porządku. Trzeba tylko uważać na dobór wielkości gąbki. Nr 3 Atmana ma nieco zbyt wąską rurkę. W zasadzie nr 4 i 5 są chyba dedykowane do tej głowicy.
  17. Dalej w kwestii karmienia, Hikari i namaczania, choć może z nieco offtopowo. Czy ktoś może karmiąc Hikari poczuł specyficzny zapach wody po wsypaniu pokarmu do zbiornika, bo u mnie da się wyczuć charakterystyczny smrodek, czego nie ma przy Dainici czy NF. I nie ma znaczenia czy jest namoczony czy też nie.
  18. Widziałem dwa akwaria, które obsługiwał jeden duży sump. Każdy ze zbiorników (za ścianą) miał swój zbiornik wyrównawczy z plexiglasu umieszczony na tyle wysoko, aby poziom w akwariach był równy z poziomem w zbiornikach wyrównawczych. Natomiast od zbiornika wyrównawczego szła rurka bezpośrednio do sumpa. Poziom w zbiorniku wyrównawczym, a tym samym a akwariach był regulowany wysokością rurki spustowej w zbiorniku wyrównawczym. To działało i to dość sprawnie. Oba akwaria chodziły na jednej pompie. Oczywiście mówimy o akwariach roślinnych, a nie o pyszczakach, ale zasada działania była sprawdzona.
  19. Nie zmieniałeś nic w zbiorniku? Np oświetlenia, układu kamieni itp. A może zmieniłeś fryzurę i Cię nie poznają? - sory! Tak jakoś mnie naszło z tą fryzurą. Czasem przesunięcie jednego kamienia zmienia wszystko wzbiorniku! Zmiana oświetlenia też może mieć wpływ! U mnie tak miałem jak zmieniłem świetlówki na HQI!
  20. A ja bym se taki akryl postawił bo: - mi się podoba bardziej niż szkło - lubię coś nowego - sprawia mi frajdę coś, co mogę zrobić sam - łatwiej jest wywiercić otwór - mój sąsiad nie ma takiego - należał bym do akwarystycznej awangardy w PL , a już na pewno jeśli chodzi o malawi ... i pewnie jeszcze parę rzeczy by się znalazło PS. Makok! Jakim klejem to kleiłeś? Puść mi na PRV - zmontuję sobie wykotnik na próbę. A co!
  21. Ja też!
  22. bofk

    eheim 2260

    Dzięki! To siedzę cicho i się nie odzywam! Niech sobie tam buczy jak tak bardzo mu się chce!
  23. bofk

    eheim 2260

    U mnie filtr jest w kotłowni, stoi na poliuretanowej izolacji, a rurki są doprowadzone do akwarium! Jak jestem w biurze to go oczywiście nie słyszę, ale męczy mnie to buczenie! Niektórzy mówią, że to bezszelestna konstrukcja. Nie mam go od nowości stąd też moje wątpliwości. Ale chyba się tym nie będę przejmował; no chyba, że coś jest nie tak i trzeba by zaopatrzyć się w to i owo:P
  24. bofk

    eheim 2260

    Podepnę się z jednym pytaniem, bo temat postu jest dość szeroki:P Sorry! To jakby nie patrzeć po treści postu OT! Czy podczas normalnej pracy przy 2260 słychać lekkie buczenie? Pompa jest przecież dość spora! Pytam, bo w moim słychać coś w rodzaju buczenia (filtr pracuje delikatnie głośniej niż FX5 np.) Czy to normalne? Czy może u mnie jest coś nie tak z ośką lub wirnikiem?
  25. Właśnie dziś stawiałem 375 l na podobnej szafce właśnie z Diversy tyle, że proste. Cena rzeczywiście fajna. A co do szafki! Zbiornik stoi i jak na razie jest ok. Jest tylko jeden problem. Trochę mało miejsca jest w tej szafce na filtr. Ja np. miałem Eheima 2260 ze swojego poprzedniego zbiornika i musiałem go wyeksmitować do kotłowni. . Jest z tego jedno dobrodziejstwo - cisza absolutna! Na pewno zmieści się w niej JBL 1500 czy np. Eheim 2217. Ale poza tym. Super! Polecam!
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.