Skocz do zawartości

marcin1ja1

Użytkownik
  • Postów

    1129
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Reputacja

273

O marcin1ja1

  • Urodziny 26.04.1985

Informacje o profilu

  • Lokalizacja
    Dobrzykowice
  • Moje akwarium
    450l 180x50x50
  • Płeć
    Mężczyzna
  • Imię
    Marcin

Ostatnie wizyty

1516 wyświetleń profilu
  1. Wpakować do sumpa jak najwięcej węgla. Złoże z węgla przefiltruję wodę z kranu i usunie to co miałoby zaszkodzić rybą. Wlać tylko bakterie startowe i nic więcej nie robić. 7 ryb i tak będzie potrzebowało z 2 tygodni aby podnieść amoniak lub NO2 do zabójczego poziomu. Dodatkowo te 7 ryb będzie dawkowało regularnie pożywkę dla tych bakterii. Jest jeszcze jedna sprawa, która nie była poruszana, a jest nią pokarm (przynajmniej ja nie doczytałem). W tej chwili nie lać nic już do akwarium (oprócz bakterii startowych), niech to wszystko się ustabilizuje.
  2. Barasol rozpoczął serię błędów, która później rozwijała się w tempie geometrycznym. Wydaje mi się, że szwankująca biologia w tym wypadku to jest najmniejszy problem. Przy tak częstych podmiankach NH3/4 i NO2 nie wzrosłyby do poziomu zabójczego dla ryb. W tej chwili najlepszym wyjściem jest spuszczenie całej wody i zastosowanie węgla aktywnego wraz z bakteriami startowymi.
  3. Ja już widzę w pokoju wodę po kostki. Nie dość, że niebezpiecznie to nie wygląda naturalnie. Najważniejsze aby Tobie się podobało i było bezpieczne dla szkła.
  4. Zazwyczaj przy "spadaniu" NO2 dość mocno wzrasta NO3. W moim przypadku po zjechaniu NO2 do zera NO3 była na poziomie 20-30 ppm. Dlatego często poleca się podmiankę około 50% wody. W Twoim wypadku NO3 spadło. Czy robiłeś podmianki wody lub używasz żywić jonowymiennych lub innych absorbentów NO3?
  5. Osobiście na początek przygody proponowałbym płatki zamiast granulatu. Jest mniejsza szansa na przekarmienie. Wiem, że nie wszystkie marki posiadają w swojej ofercie pokarm w postaci płatków. Jeżeli będzie to obsada jak z tematu absolutnie zrezygnowałbym z mrożonek. Karmy premium są naprawdę dobrze zbilansowane. Nie ma sensu ryzykować z mrożonkami.
  6. Zdaję sobie sprawę, że styl z non-mbuna mocno się u mnie zakorzenił. Dzisiaj dorzucę trochę kamieni z ogrodu i wrzucę parę zdjęć.
  7. Ja już wielokrotnie podejmowałem próby trzymania roślin w akwarium z pyszczakami. Raz padały, ponieważ miały złe warunki glebowo-świetlne, drugi raz zostawały zjedzone lub o dziwo wykopywane lub ucinane przez mięsożerców (tak dla sportu i zabicia czasu). W tej chwili wystartowałem baniak z roślinami połączonymi z młodzieżą roślinożerną. Na razie jest spokój, ale nie liczę na sukces. Na pewno przy kopaczach nie ma sensu pakować roślin w sam piach. Jak się znajdzie wytrwały przekopywacz to rano można znaleźć całą roślinę przy tafli wody. Warto przymocować roślinę do jakiegoś większego kamienia lub osypać na około żwirem lub grysem. W tej chwili mam microsorium (przymocowany do kamienia), żabienice i nurzańca. Nie znam dokładnych odmian tych roślin.
  8. marcin1ja1

    Dobór pokarmów

    Odstawiłem Kryla od Tropicala i wszystko wróciło do normy. Wydaje mi się, że przy łapczywym jedzeniu ryb więcej są w stanie sobie wpakować granulek niż płatków. Widać to przekroczyło "masę krytyczną" przyjmowanego białka dla mbuny. Możliwe, że białko w tej karmie jest zbyt ciężko strawne. To również są moje luźne przypuszczenia
  9. marcin1ja1

    Dobór pokarmów

    To samo było u mnie. Młodej mbunie podawałem w płatkach. Nic się nie działo. Później jak podrosły kupiłem w granulacie i po kilkunastu dniach sajgon w akwarium. Jeszcze nigdy żadna karma tak nie zdziesiątkowała mi ryb w baniaku.
  10. Może spróbuj zrobić delikatne przejście na drugim planie między gruzowiskiem lewym i prawym. Tak żeby nie było takiego wyraźnego odcięcia.Nawet niech w środku na drugim planie te kamienie będą ledwo wystawały spod piasku.
  11. marcin1ja1

    Dobór pokarmów

    Tak samo jak u Andrzeja jak i u Ciebie Kryl z tropikala przysporzył wielu problemów. Wybił mi kiedyś prawie całą mbunę w akwarium. Mimo, że podawany był w bardzo małych ilościach. W tej chwili nie odważyłbym się go podać nawet non-mbunie.
  12. marcin1ja1

    Dobór pokarmów

    Mając niewielką ilość pokarmów i wprowadzając pojedynczo kolejne karmy jesteśmy w stanie wykluczyć tą "niepasującą". W momencie kiedy polecamy kupić zestaw kilkunastu karm nowej osobie wpuszczamy ją na przysłowiową minę. Ciężko będzie jej wykluczyć pokarm, który nie podpasował jego nowej obsadzie. Metoda prób i błędów może zakończyć się wtedy niepowodzeniem. Z drugiej strony doświadczony Malawista, powinien już wyczuć co najlepiej pasuje rybą i zredukować do minimum ilość podawanych karm. W tej chwili pokarmy premium są naprawdę dobrze zbilansowane a robienie miksów pokarmów może ten balans zaburzyć. Nie zawsze więcej znaczy lepiej, co powinno stać się domeną każdego akwarysty.
  13. marcin1ja1

    Dobór pokarmów

    Nie było mnie 1,5 roku na forum i widzę, że nastała moda na prześciganiu się ilością posiadanych pokarmów. Według mnie jeżeli jest to karma z najwyższej półki w zupełności wystarczą 3 pokarmy (np. podstawowy, uzupełniający i wybarwiający). W moim przypadku przy mbunie podstawowym jest OSI Spirulina Flakes, uzupełniającym OSI Cichlid Flakes oraz na wybarwienie OSI Vivid Color Flakes. Przy takiej ilości podawanego pokarmu łatwo będzie wykluczyć pokarm, który nie "podpasował" naszej obsadzie.
  14. Valisinaria już zdycha mimo, że pyśki nie pomagają. Natomiast żabienica i microsorium rośnie bez problemu. Z pewnością jak ryby podrosną całą tą zieleninę szlak trafi. Tak jak to było w poprzednich 3 przypadkach. W tej chwili jest dobrym schronieniem dla młodzieży. Może nie jest biotopowo ale oko cieszy. Jeszcze parę kamieni dorzucę. Będę wsadzał dwa drzewa w ogródku więc na pewno coś się pod łopatą znajdzie.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.