Skocz do zawartości

Cała aktywność

Kanał aktualizowany automatycznie

  1. Wczoraj
  2. Ja od lat używam takiej owaty: https://allegro.pl/oferta/wloknina-poliestrowa-filtrujaca-owata-600-g-8994288263 Nie pyli i idealnie filtruje wodę - polecam.
  3. Używam właśnie poliestrowej od innego dostawcy niż poprzednim razem bo tamten już nie ma jej w ofercie. Tamta poprzednia nie robiła mi takiej wody. Oczywiście nie można wykluczyć, że ubytek bakterii ze starej owaty właśnie to powoduje, mimo braku zmiany parametrów NO2, NO3, ale może też trafiłem na wyrób z innej chińskiej fabryczki gdzie proces produkcji jest trochę inny . Woda wygląda przez dwa -trzy dni jak by była lekko zabarwiona (zafarbowana) na na biało, a nie pływał w niej jakiś widoczny gołym okiem pył. Chyba przy następnej wymianie włożę wkłady sznurkowe i zobaczę co będzie się działo. Czy ktoś z Forumowiczów używa gotowych sznurkowych , jeśli tak to z jakim PPI bo pamiętam, że kiedyś używałem jakieś w miarę gęste i po kilku dniach się zapychały.
  4. Sprzedawca nie ma tu znaczenia, należy zwracać uwagę na rodzaj włókniny. Silikonowe pylą, poliestrowe nie. https://allegro.pl/oferta/wloknina-tapicerska-poliestrowa-owata-sztywna-300g-12017517499
  5. Jedno nie daje mi spokoju, czy na pewno dobrze regenerujemy żywice jonowymienne? Powszechnie polecana na forum i stosowana metoda regeneracji zakłada przygotowanie roztworu 10% solanki i objętości 3 x objętość żywicy, w której następnie płukane jest złoże. Patrząc jednak jak sposób regeneracji w domowych stacjach uzdatniania (opis np. https://www.filtry-do-wody.info/blog/regeneracja-zmiekczacza-wody-co-warto-wiedziec/) widzę jedną zasadniczą różnicę: w stacji uzdatniania solanka przechodzi przez złoże tylko RAZ i trafia do kanalizy a u nas żywica zwykle "kąpie się" w solance przez dłuższy czas. Przykładowo, stacja do usuwania azotanów w instalacji domowej (https://sklep.osmoza.pl/usuwanie-azotanow-global-water-nitrate-p-2240.html) zużywa do regeneracji 25l żywicy 140 l wody i 2,9 kg soli (solanka o stężeniu ok 2%) i trwa niecałą godzinę. Proporcjonalnie, do regeneracji 1 litra żywicy zużywane jest zatem ok 5,6l solanki. I teraz pytanie co jest lepsze dla żywicy i jej właściwości absorpcyjnych? Jednorazowe płukanie solanką o mniejszym stężeniu ale w większej ilości, czy długie płukanie w tej samej solance o większym stężeniu? W pierwszym przypadku wypłukujemy wszystko z zabrudzonej żywicy, a w drugim "zabrudzona" solanka wielokrotnie przepływa przez nasze złoże. Tak jak już wcześniej pisałem mam u siebie 3 litry PA202 i do regeneracji używam 6 lub 9 litrów solanki 10%. Regenerację robię na dwa sposoby: albo mieszam gorącą "zupę" w wielkim 9-o litrowym garnku (6 litrów solanki + 3 litry żywicy), albo 9 litrów letniej solanki (ok 40oC) przepycham małą pompką przez dwa szeregowo połączone HW603 z wylotem z powrotem do gara. W obu przypadkach regeneracja trwa ok godzinę. Czasami powtarzam proces regeneracji po raz drugi z nową "czystą" solanką - wtedy kolor "zupy" jest jaśniejszy Po tym oczywiście płukanie pod kranem i z powrotem do akwa. Następnym razem planuję jednak przygotować w wiadrze 30 litrów solanki o mniejszym stężeniu i przepchnąć ją tylko raz przez całą żywicę przy wolnym przepływie (litr na minutę). Co o tym sądzicie? A może ktoś już tak robi?
  6. Chciałbym odświeżyć trochę temat owaty, bo ostatnio trafiłem na allegro na taką która przez pierwsze 2-3 dni po wymianie sekcji mechanicznej w narurowcu powoduje "zmlecznienie" wody. Raczej nie jest to problem wynikający z ubytku części bakterii ze starej owaty bo parametry wody się nie zmieniają. Prośba do użytkowników forum którzy używają u siebie owaty i nie mają takich problemów o podesłaniem namiarów na sprzedawców .
  7. Ostatni tydzień
  8. 2 x a520e da podobny efekt (trochę lepszy) jak a502ps + a520e, a będzie trochę taniej. A520e ma trochę większą pojemność; wiążę DOC i azotany. a502ps tylko DOC. Przy czystej wodzie (mało DOC) kombinacja może być 2x gorzej niż samo a520e...Wydaje się, że to po prostu nie przemyślana a popularyzowana idea. https://www.purolite.com/product/a520e https://www.purolite.com/product/a502ps
  9. Wątek chyba do zamknięcia... Niestety hodowla jest całkowicie zlikwidowana. Również niestety przez nieporozumienie umówione dla mnie saulosi pojechały w świat.
  10. A502PS ma właśnie pochłaniać związki i zanieczyszczenia organiczne po to żeby PA202 mogła spokojnie pracować i pochłaniać NO3 Przy okazji pytanie czy ktoś kto używał może testu na DOC - Rataj ANTIALGAE CHSK? https://www.invital.pl/rataj-antialgae-chsk-test Jeżeli tak, to czy jego wyniki rzeczywiście pokażą poprawę po zastosowaniu Purigenu lub A502PS?
  11. Tylko faktycznie gęstość 45ppi to może się bardzo szybko zapchać. Średnio przepływ przez długość sumpa to spiętrzenie nawet do 5cm, więc na takiej gąbce będzie spiętrzać, aż pójdzie górą, a wtedy pompa sucha. Zatem też się zgadzam, by jednak odpuścić tą gąbkę. Natomiast gąbki 20ppi daj wszędzie, gdzie tylko zostanie ci miejsce, jako składowisko biologii. Możesz nawet z 50 litrów objętości gąbkami dać i wcale nie będzie za dużo, a woda kryształ.
  12. Ja mam A520.
  13. A502PS podobnie będzie się zapychała na stałe związkami organicznymi, ale jest droższa niż PA202. Lepiej by było z A860S - powinna dać się dłużej regenerować, ale nie widziałem w handlu w rozsądnych ilościach. Źródło : https://www.purolite.com/index/core-technologies/application/organics-removal
  14. jaras

    Dimidiochromis Strigatus

    Kupię kilka szt. Dimidiochromis Strigatus. Rybki powyżej 8cm. Kontakt PW lub tel.509526398
  15. Dzięki @Bastian Teraz tylko muszę to wszystko powklejać na swoje miejsca, co nie powiem, trochę mnie przeraża
  16. A502PS tak samo jak Purigen klaruje wodę, więc efekt wizualny to pierwsze co widać, jeżeli nie używasz innych żywic Ja stosuje PA202 i wodę mam kryształ. A502PS rozważam tylko jako osłonę/wsparcie dla PA tak aby wydłużyć okresy jej regeneracji.
  17. Również używam A502PS od około 2 tygodni. Mam wizualne odczucia że chyba krystalizuje wodę
  18. Moduł wyszedł bardzo ładnie
  19. Aktualizacja: kolejna redukcja obsady. Nowy dom znalazły 4 szt. Cynotilapia Hara Gallireya Reef. Aktualnie w akwarium pływają 22 ryby: - 6 szt. L. Perlmutt 1+5 (2 samiczki aktualnie inkubują), - 5 szt. I. Sprengerae 1+4, - 8 szt. M. Msobo Magunga (jeden w pełni wybarwiony samiec, reszta to wielka niewiadoma; będę po kolei oddawał wybarwiające się samce), - 3 szt. C. Hara, jeden wybarwiony samiec, reszta wyraźnie mniejsza, z czego może być kolejny samiec, ma wyraźnie dłuższe pletwy brzuszne. Ponadto, pierwszy raz od zalania akwarium jedna ryba przeniosła się do krainy wiecznego karmienia. Byłem w tym czasie na urlopie, po powrocie jeden trupek M. Msobo - jeszcze żółty, pewnie samiec, który zaczynał się wybarwiać. Podejrzewam tego w pełni wybarwionego, gania pozostałe ze swojego gatunku, ale poważniejszych starć na razie nie widziałem.
  20. Dzięki @TomekT Mam nadzieję, że wszystko będzie elegancko działało
  21. Mam od tygodnia w filtrze A502PS ... ale samą. Nic szczególnego na razie nie widać...
  22. Niestety coraz krótsze okresy kiedy trzeba regenerować żywice skłaniają do poszukiwania nowych rozwiązań Czy ktoś używa może u siebie żywicę do usuwania zanieczyszczeń organicznych Purolite A502PS jako ochronę żywic zbijających NO3 (A520 lub PA202) i może podzielić się swoimi doświadczeniami?
  23. Fajnie Ci to wyszło, dobrze też, że przemyślałeś zawczasu ewentualne korekty ilości wpadającej do modułu wody.
  24. Cześć Mała aktualizacja tematu. Udało mi się zrobić ostatni moduł ze styroduru. Będzie on modułem filtrującym. Zrobiłem dwa wloty, w które wkleiłem rury kanalizacyjne 50mm. Dolny wlot będzie wykorzystywany na pewno. Wlot zlokalizowany mniej więcej na środku modułu będzie wykorzystywany jeśli okaże się, że poziom wody w module spada za mocno i pompa zaciąga powietrze. W przeciwnym razie będzie zamknięty korkiem 50mm. Zastosowanie takiego korka daje mi jeszcze możliwość otwarcia tego wlotu w jakimś określonym ale mniejszym stopniu. Wystarczy, że w korku wywiercę otwór o odpowiednio mniejszej średnicy w górnej krawędzi modułu zrobiłem wycięcie, które będzie skimmerem. Planuję w nim zrobić taką przegrodę ze spienionego PCV z wyciętym grzebieniem, którą będzie można wsunąć lub wysunąć w zależności od potrzeby, tak aby faktycznie działało to jako skimmer. Mam nadzieję, że wszystko zagra tak jak to sobie zaplanowałem
  25. Plecostomus i gibiceps. Radzą sobie, a gibiceps nawet odgania pysie Już zaczęły składać jaja na skałach i tak jak mówisz chyba bardziej mnie to będzie denerwowało. Ze skał po poprzednim właścicielu nie chciały za bardzo zejść, gdy szorowałem. Będę się ich chyba musiał pozbyć. Na razie wrzuciłem Sera Marin, zamiast jednego wkładu węglowego i obserwuję. Dzięki !
  26. Co do Gąbki w ostatniej przegrodzie to miała być właśnie gruba na 3cm i taka miała być przegroda
  27. To wytłumaczę. Jeśli chcesz używać gąbek w pierwszej komorze tylko i wyłącznie jako medium mechaniczne to oczywiście dajesz od góry rzadszą do najdrobniejszej, ale wiąże się to z częstszym ich czyszczeniem. Ja natomiast wolę je dać odwrotnie i na wierzch wrzucić włókninę i mieć spokój z ruszaniem gąbek. Po czasie stają się świetnym medium biologicznym. Wymiana włókniny trwa 20 sekund. Próbowałem ze zmywakami kuchennymi, które mają dużo lepszy przepływ niż gąbka. Niestety narastający na nich biofilm skutecznie hamował przepływ, przez co w komorze pompy znacząco spadał poziom wody. U mnie się nie sprawdziło. Być może w dużych sumpach ma to sens, gdzie w komorze pompy, wody jest pod dostatkiem. Z dociśnięciem czegokolwiek w przegrodzie też nie ma problemu pod warunkiem, że przegrody zrobisz szerokie na około 3cm, oczywiście nie co do milimetra. Wtedy idealnie można w nie wcisnąć rurki po wkładach sznurkowych. Zdjęcie poglądowe, włożyłem tylko dla demonstracji.
  1. Pokaż więcej elementów aktywności


  • Posty

    • Ja od lat używam takiej owaty: https://allegro.pl/oferta/wloknina-poliestrowa-filtrujaca-owata-600-g-8994288263 Nie pyli i idealnie filtruje wodę - polecam.
    • Używam właśnie poliestrowej od innego dostawcy niż poprzednim razem bo tamten już nie ma jej w ofercie. Tamta poprzednia nie robiła mi takiej wody. Oczywiście nie można wykluczyć, że ubytek bakterii ze starej owaty właśnie to powoduje, mimo braku zmiany parametrów NO2, NO3, ale może też trafiłem na wyrób z innej chińskiej fabryczki gdzie proces produkcji jest trochę inny . Woda wygląda przez dwa -trzy dni jak by była lekko zabarwiona (zafarbowana) na na biało, a nie pływał w niej jakiś widoczny gołym okiem pył.  Chyba przy następnej wymianie  włożę wkłady sznurkowe i zobaczę co będzie się działo. Czy ktoś z Forumowiczów używa gotowych sznurkowych , jeśli tak to z jakim PPI bo pamiętam, że kiedyś używałem jakieś w miarę gęste i po kilku dniach się zapychały.
    • Sprzedawca nie ma tu znaczenia, należy zwracać uwagę na rodzaj włókniny. Silikonowe pylą, poliestrowe nie. https://allegro.pl/oferta/wloknina-tapicerska-poliestrowa-owata-sztywna-300g-12017517499
    • Jedno nie daje mi spokoju, czy na pewno dobrze regenerujemy żywice jonowymienne? Powszechnie polecana na forum i stosowana metoda regeneracji zakłada przygotowanie roztworu 10% solanki i objętości 3 x objętość żywicy, w której następnie płukane jest złoże. Patrząc jednak jak sposób regeneracji w domowych stacjach uzdatniania (opis np. https://www.filtry-do-wody.info/blog/regeneracja-zmiekczacza-wody-co-warto-wiedziec/) widzę jedną zasadniczą różnicę: w stacji uzdatniania solanka przechodzi przez złoże tylko RAZ i trafia do kanalizy a u nas żywica zwykle "kąpie się" w solance przez dłuższy czas. Przykładowo, stacja do usuwania azotanów w instalacji domowej (https://sklep.osmoza.pl/usuwanie-azotanow-global-water-nitrate-p-2240.html) zużywa do regeneracji 25l żywicy 140 l wody i 2,9 kg soli (solanka o stężeniu ok 2%) i trwa niecałą godzinę. Proporcjonalnie, do regeneracji 1 litra żywicy zużywane jest zatem ok 5,6l solanki. I teraz pytanie co jest lepsze dla żywicy i jej właściwości absorpcyjnych? Jednorazowe płukanie solanką o mniejszym stężeniu ale w większej ilości, czy długie płukanie w tej samej solance o większym stężeniu? W pierwszym przypadku wypłukujemy wszystko z zabrudzonej żywicy, a w drugim "zabrudzona" solanka wielokrotnie przepływa przez nasze złoże. Tak jak już wcześniej pisałem mam u siebie 3 litry PA202 i do regeneracji używam 6 lub 9 litrów solanki 10%. Regenerację robię na dwa sposoby: albo mieszam gorącą "zupę" w wielkim 9-o litrowym garnku (6 litrów solanki + 3 litry żywicy), albo 9 litrów letniej solanki (ok 40oC) przepycham małą pompką przez dwa szeregowo połączone HW603 z wylotem z powrotem do gara. W obu przypadkach regeneracja trwa ok godzinę. Czasami powtarzam proces regeneracji po raz drugi z nową "czystą" solanką - wtedy kolor "zupy" jest jaśniejszy 🙂  Po tym oczywiście płukanie pod kranem i z powrotem do akwa. Następnym razem planuję jednak przygotować w wiadrze 30 litrów solanki o mniejszym stężeniu i przepchnąć ją tylko raz przez całą żywicę przy wolnym przepływie (litr na minutę). Co o tym sądzicie? A może ktoś już tak robi?
    • Chciałbym odświeżyć trochę temat owaty, bo ostatnio trafiłem na allegro na taką która przez pierwsze 2-3 dni po wymianie sekcji mechanicznej w narurowcu powoduje "zmlecznienie" wody. Raczej nie jest to problem wynikający z ubytku części bakterii ze starej owaty bo parametry wody się nie zmieniają.  Prośba do użytkowników forum którzy używają u siebie owaty i nie mają takich problemów o podesłaniem namiarów na sprzedawców .
    • 2 x a520e da podobny efekt (trochę lepszy) jak a502ps + a520e, a będzie trochę taniej. A520e ma trochę większą pojemność; wiążę DOC i azotany. a502ps tylko DOC. Przy czystej wodzie (mało DOC) kombinacja może być 2x gorzej niż samo a520e...Wydaje się, że to po prostu nie przemyślana a popularyzowana idea. https://www.purolite.com/product/a520e https://www.purolite.com/product/a502ps
    • Wątek chyba do zamknięcia... Niestety hodowla jest całkowicie zlikwidowana. Również niestety przez nieporozumienie umówione dla mnie saulosi pojechały w świat.   
    • A502PS ma właśnie pochłaniać związki i zanieczyszczenia organiczne po to żeby PA202 mogła spokojnie pracować i pochłaniać NO3 🙂  Przy okazji pytanie czy ktoś kto używał może testu na DOC - Rataj ANTIALGAE CHSK? https://www.invital.pl/rataj-antialgae-chsk-test  Jeżeli tak, to czy jego wyniki rzeczywiście pokażą poprawę po zastosowaniu Purigenu lub A502PS?
    • Tylko faktycznie gęstość 45ppi to może się bardzo szybko zapchać. Średnio przepływ przez długość sumpa to spiętrzenie nawet do 5cm, więc na takiej gąbce będzie spiętrzać, aż pójdzie górą, a wtedy pompa sucha. Zatem też się zgadzam, by jednak odpuścić tą gąbkę.  Natomiast gąbki 20ppi daj wszędzie, gdzie tylko zostanie ci miejsce, jako składowisko biologii. Możesz nawet z 50 litrów objętości gąbkami dać i wcale nie będzie za dużo, a woda kryształ.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.