Jump to content

afra cowbe + maingano + yellow w 240l


fotowik
 Share

Recommended Posts

fotowik

Witam.

Moje pierwsze malawi powstanie za jakiś czas, czekam na zmianę mieszkania...

Po przeczytaniu wszystkich wątków tego forum, co zajęło mi ok miesiąca ustaliłem swoją obsadę standardowego 240l.

Z wątku "dla każdego coś kolorowego" zamieniłem msobo na yellow.

Haremy byłyby 1+3 lub 1+4.

Za Yellow przemawia do mnie to, że nie są tak terytorialne i nie walczył by tak z samcami afry i maingano jak msobo.

Dobrze kombinuję?

Miał ktoś taka obsadę w 240l?

Link to comment
Share on other sites

Powinno pasować , ale w takim akwarium to jakieś 20 ryb powinno pływać.

Haremy nie po 1/3 a spróbować 6-7 sztuk z gatunku. (2/5 np).

Link to comment
Share on other sites

Perez666
Powinno pasować , ale w takim akwarium to jakieś 20 ryb powinno pływać.


Kolego Malpat, Ty znowu swoje...

20 ryb w takim litrażu to spore przerybienie a co za tym idzie żadna przyjemność z obserwacji ryb.


Jeśli byś chciał spróbować wielosamcowo to imho przy dwóch gatunkach.

Link to comment
Share on other sites

fotowik

W pysiach najbardziej podoba mi się ich zachowanie, chociaż nie ukrywam, że akwarium będzie miało bardziej charakter dekoracyjny niż hodowlany. Nie zmienia to faktu, że przerybione malawi nie wygląda wcale dobrze i myślałem o maksymalnie 14 rybach.

Z kolorowych rybek pływających bez celu po zbiorniku mam stadko neonów i to mi wystarczy:)

Link to comment
Share on other sites

Co do wielo samcowo u Afry hmm, zależy od temperamentu u mnie w 150 cm 300l mam Afre Lumbile plywaja razem z L.Nkali z 3+7 zostało 1+7.

Dominat pozbył się konkurencji zaraz po pierwszym tarle pewnego dnia wracam z pracy a starszy mi mówi Andrzej zobacz jak rybki sie ładnie bawia:D ja do akwa ,ale było już po wszystkim ostatni samiec wlasnie odchodzil do Krainy Wiecznej Spiruliny .


Osobiście Doradzam 2 Gatunki Afre i yellow ,w normalnej ilości tak żebyś mógł podziwiac wmiare naturalne zachowanie tych rybeczek

(Bo przerybienie Malawi = Bezcelowe Nudne pływanie ) :wink: .

Link to comment
Share on other sites

Powinno pasować , ale w takim akwarium to jakieś 20 ryb powinno pływać.


Kolego Malpat, Ty znowu swoje...

20 ryb w takim litrażu to spore przerybienie a co za tym idzie żadna przyjemność z obserwacji ryb.


Jeśli byś chciał spróbować wielosamcowo to imho przy dwóch gatunkach.Możecie mieć takie poglądy na temat obsady ale nie należy krytykować innych , którzy mają inne zdanie. ;)


co do tematu;

jeżeli chcesz 14 ryb to w jakim celu pytasz o 3 gatunki ?

wtedy zdecyduj się na 2 gatunki, bo przy 1/3 z każdego gatunku to dużo mniej ciekawych zachowań zobaczysz.

Link to comment
Share on other sites

Perez666

Większość z nas by zrobiła dwugatunkowe(ja ofkors jednogatunkowe :P) ale to akwa ma cieszyć właściciela.Wiadomo,pierwszy kontakt z Malawi to musi być dużo i kolorowo,choć widać że kolega jest rozsądny i nie idzie w przerybienie.


Zrób dwugatunkowe z afrą i yellowkiem jak doradził koba.Gdyby zadziałała natura i populacja się "zneutralizowała" to wtedy dodasz mały haremik jakiegoś trzeciego gatunku...

Link to comment
Share on other sites

fotowik

Afra i Yellow, jakoś mi się słabo to widzi... Tak jak pisałem akwarium to ma mieć charakter bardziej ozdobny.

Jak zdecyduje się na dwa gatunki to zostanę przy Maingano i Yellow... Tylko tego samczyka Afry tak będzie żal....

Dobrze, że mam jeszcze sporo czasu do startu mojego pierwszego malawi,prześpię się jeszcze nie jedną noc z tą decyzją...

Link to comment
Share on other sites

eljot

IMO w 240l są nikłe szanse na wielosamcowość u yello (niby spokojne ale rosną swoje i samce nie koniecznie się tolerują :wink: ) nie wiem jak z maingano bo miałem je krótko ale na dłuższą metę pewnie też marne szanse, więc dla małej charakternej afry miejsce się znajdzie, będziesz miał kolorowo i ciekawie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • ziemniak
   Pływanie przy powierzchni to na pewno nie oznak aklimatyzacji tylko, że coś się dzieje. Tak jak pisze @Robson79 przede wszystkim dobrze natleniaj wodę. Jeszcze przychodzi mi do głowy chlor przy podmianie. Jeśli nie masz pewności co do chloru w wodzie to jak najszybciej podaj z tropicala esklarin i antychlor. Na pewno nie zaszkodzi. Nie podawaj pokarmu. Jeśli ryby uspokoją się to dopiero spróbuj bardzo małą ilość. Zalegający pokarm jest niebezpieczny dla zdrowia ryb.
  • ziemniak
   Ale słodzisz rybom - świetny wpis. Czekam na kolejne wrażenia z cukrem i też spróbuje. 
  • ziemniak
   Pozostaje życzyć bardzo szybkiego powrotu do zdrowia i do zobaczenia po zalaniu 🐟 🍻 🙃
  • triamond
   Wersja 13. Poprawienie błędu z liczeniem azotanów i fosforanów przy uwzględnieniu asymilacji bakteryjnej. Dodanie źródeł węgla organicznego. Obliczanie potrzebnej powierzchni filtracyjnej przy uwzględnieniu dodatku węgla organicznego. Dodatek węgla organicznego - jest zawinięty w karcie 'Obliczenia'.   Obliczanie mediów filtracyjnych13.xls Obliczanie mediów filtracyjnych13.ods
  • triamond
   Minął rok od startu zbiornika. Wszystko dobrze 1. Ryby zdrowe. Uchował się 2 cm pseudotropheus elegans. Wczoraj widziałem też 1cm narybek. Widoczne tylko w czasie karmienia. 2. Karmienie 2,6g Aller Futura ex 0,9-1,5 mm. Czasami podaję ręcznie Aller Aqua Classic 2mm – ta granulacja (realnie większa) za gruba do karmnika – nie pracuje gładko. 3. Wilgotność w pokoju trochę niższa. Karmnik już nie pleśnieje. Grzyb u wylotu lejka, który raz na miesiąc myję (fotka w poprzednim poście). Wygodniej. 4. NO3 = 0ppm, PO4 = 0ppm. Eksperyment z węglem organicznym zakończony sukcesem Jakiś czas temu pisałem o moich obawach w związku ze stosowaniem żywicy. PA202 wiąże związki organiczne i bakterie hetrotroficzne nie mają źródła energii. Kolonia stopniowo obumiera. Jak się żywica wyczerpuje, w wodzie pojawia się nadmiar związków organicznych. Bakterie znowu się stopniowo odradzają. Wolę mieć stabilne warunki mikrobiologiczne (można wymieniać żywice, zanim się wyczerpią; pracochłonne). Bakterie przy niskim stężeniu węgla organicznego w wodzie słabo rosną. Szczególnie przy karmie która jest dobrze trawiona przez ryby i zawiera mało węglowodanów (4,7%). Potrzebny dodatek węgla. Od 10 tygodni bez eksperymentów z żywicami. 6 tygodni temu dodałem kostkę cukru (2,5g) do filtra, co spowodowało zmętnienie wody (minęło). Eksperyment z tapioką – granulowaną skrobią. Po 40 dniach nadal nie rozłożona do końca. Wychodzi z pończochy – trudno zważyć. Testuje też polikaprolakton. 2 tygodnie temu zacząłem dozować gilcerynę. Dawka 0,5 g dziennie; Od 10 dni cukier – ok. 1g dziennie (z przerwami). W czwartek azotany 5ppm. Dzisiaj zero Karmnik JBL leżał nieużywany. Minimalna dawka to ok. 1g. Wsypywana do filtra do plastikowego pojemnika z dziurką. Ten w drugim pojemniku z dziurką. Chciałem spowolnić wzrost stężenia cukru w wodzie po podaniu dawki. W testach z barwnikiem – pojedynczy kubek uwalniał zawartość w ciągu godziny. Dwa – powyżej 12 godzin. Jeśli ktoś będzie eksperymentował, to polecam zaczynać od bardzo małej dawki i ją stopniowo podnosić. Potrzebna też duża powierzchnia filtracyjna! Azotany i fosforany stają się biomasą bakteryjną, którą trzeba usuwać. Odcięcie od węgla odwróci proces. Też trzeba to robić stopniowo. Do policzenia (również dozowanie węgla): Model teoretyczny pokrywa się z doświadczeniem:) 5. Chyba trzeci raz w tym roku wyczyszczę szybę. Po pierwszym dodaniu cukru i zmętnieniu wody, bakterie też rosły na szybie. Subtelny nalot – widać tylko z boku. Teraz już nie powinno rosnąć. 6. Przez rok, pompa zużyła 127 kwh, oświetlenie 29 kwh. Grzałki brak. Poszło 33m3 wody. 1 kg karmy. Razem niewiele ponad 100 pln/ rok na 1000l brutto (bez wody) 7. Plany na długie zimowe wieczory: dozownik płynów (chińska pompa perystaltyczna + sterowanie: esp32 + MOSFET IRF540) oraz wgranie esphome do sterownika światła. Ewentualnie własny sterownik led (esp32 + Mosfet IRF540) jeśli nie uda mi się osiągnąć bardzo płynnego wschodu słońca na gotowcu ledenet.  
  • Robson79
   Witaj.  Zainwestuj w testy kropelkowe ponieważ te paskowe nie są wiarygodne.  Nic nie piszesz o starcie biologicznym, jak przebiegał i dlaczego robiłeś przed wpuszczeniem obsady podmianę wody. Ryby pływające pod powierzchnią to oznaka przyduchy, zbyt mała ilość tlenu rozpuszczonego w wodzie. Czasami wystarczy ustawić wylot filtra aby łamał lustro wody, dzięki czemu woda będzie lepiej natleniona. Nic więcej na podstawie tych zdjęć i skromego opisu niestety nie poradzę...
  • tomaszb
   Cześć jestem nowy i zielony. Wczoraj wpuściłem obsadę, wymieniłem 30% wody, dzisiaj wykonałem testy i wrzucam wyniki w foto. Pyszczaki pływają przy tafli wody mimo, że wyniki są ok. Niepokoi mnie fakt, że nie rzucają się na jedzenie. Na forach wyczytałem, że trzeba im dać czas na aklimatyzację, ale wolałbym się Was poradzić jako fachowców . Z góry dziękuję i proszę o brak hejty :) na marginesie filtr kubełkowy Aquael ultramax 1500, grzałka przepływowa, skimmer neo, lampa UV przepływowa . Dolalem na start bakterii aktywujących. 
  • Bastian
   Doszedł zbiornik wraz z szafką i pokrywą od @timi-akwaria.pro No cóż po raz  kolejny perfekcyjna robota 👍 Nawet żona stwierdziła że jest bardzo ładne . Marcinie bardzo dziękuje za wykonanie i pomoc 🍻 Tutaj będzie filtracja. Niestety na stan zdrowia będę musiał przesunąć uruchomienie zbiornika 😭ale podobno cierpliwość to cecha akwarysty 😉
  • ziemniak
   W poprzednim akwarium nie podmieniałem wody przed dobre kilka miesięcy, w tym czasie 2-3x regenerując purolite.
  • Ludwik
   Ok wiec nie muszę się obawiać o zbyt niskie stężenie nh3 w moim przypadku(teraz wynosi 1,5mg/L). Właśnie zrobiłem pomiar i no2 w ciągu ostatnich 3 dni wzrosło z <0,01 do 0,1 wiec wszystko idzie w dobrym kierunku. Dziękuje za link do artykułu zapoznam się z nim bardziej w wolnej chwili.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.