Jump to content

Za dużo NO2 w nowym akwa


marczello
 Share

Recommended Posts

Mam nowe akwa 600L Malawi, zalane z 10dni temu. Koral jako podłoże, kamienie lawa, wapń. Filtry: JUWEL 6.0 + zew: EHEIM 2228 dużo ceramiki. Oświetlenie 1X58Watt superglo+1x58Watt niebieska (dokładnie nie pamiętam nazwy).

Zbiornik zaszczepiłem SERA BIO NITRIVEC 2szt po 50ml.

Mój problem: stężenie NO2 na poziomie 2. jeszcze 5 dni temu było na poziomie 0.1. Wiem, że ważna jest podmiana wody. Tylko czy teraz jak zaszczepiłem go ponownie SERA BIO NITRIVEC podmieniać czy nie?

Podmieniłem wczoraj z 15%, dzisiaj rano 15%, przed chwilą z 15%. Mam do czynienia z akwarystyką już dosyć długo, ale już sam się gubię... :) Brakuje mi pomysłów, tym bardziej, że nie miałem wcześniej takich problemów przy innych baniakach. Jeszcze żadna ryba nie padła, ale już widzę, że powoli je trzepie... Dostają drgawki. Pyszczaki.

Dzięki z góry za info i pomoc.aaaa - jeszcze coś na szkle od wewnątrz i rurkach z filtra zrobił mi się taki lekki białoprzeźroczysty nalot. Oczyściłem rurki ręką i nalot zmienił się w pływające płachty. Potem wciągło je przez filtr.

Link to comment
Share on other sites

slawek gorol

Spokojnie, chłopie.. Po co podmieniasz wodę? Stabilizacja cyklu polega właśnie na skokach no2, następnie no2=0 a zacznie się pojawiać no3. Nic nie podmieniaj, ponieważ przedłużasz uzyskanie równowagi w akwa. Cierpliwości.

Link to comment
Share on other sites

slawek gorol

Ty masz tam ryby ? Kurcze, dobrze, że to wyedytowałeś...

Obserwuj je i jakbyś widział, że coś jest nie tak to podmieniaj małe ilości wody...

I niech mi Yaro teraz wystąpi i odniesie się do swej tezy wpuszczania części obsady :twisted:

Link to comment
Share on other sites

Problem polega na tym, że nigdy nie miałem tak dużego stężenia NO2. Ryby wrzuciłem, gdyż przed wyjazdem do sklepu sprawdziłem NO2 i było 0,1. W baniaku mam teraz 12 ryb o dł ok 10cm każda.


Wyedytowałem posty pod kątem OT. Panowie, proszę trzymać się tematu. Gorol.

Link to comment
Share on other sites

Zrobiłeś ten sam błąd co ja kiedyś, wpuściłeś dorosła obsadę do świeżego akwa. (gdyby to były 2-3 cm maluchy pewnie skok byłby niewielki). Dolałeś SERA BIO NITRIVEC ale ten preparat oprócz bakterii zawiera pożywkę więc od razu spadku nie będzie, możesz dolać Prodibio BioDigest który nie zawiera pożywki i u Kunty spisał się bardzo dobrze. No i oczywiście zrób rybom głodówkę do momentu ustabilizowania parametrów.

Link to comment
Share on other sites


I niech mi Yaro teraz wystąpi i odniesie się do swej tezy wpuszczania części obsady :twisted:Po pierwsze jaka to część ?? :)

tyle ryb i to prawie dorosłych :P

Po drugie powiedz kolego jaką wodą robisz podmianki?

czyżby kranówką? bo gwarantuję ci że jeśli tak to chlor z podmiany zabija bakterie nitryfikacyjne, których nie możesz się doczekać.

Podmieniaj wodę wodą z biedronki 5l (chyba najtańsza) i zobaczysz że nie będziesz miał takich jazd jak teraz.

Link to comment
Share on other sites


Podmieniaj wodę wodą z biedronki 5l (chyba najtańsza) i zobaczysz że nie będziesz miał takich jazd jak teraz.

Ta metoda będzie chyba "lekko" uciążliwa. Przy tym zbiorniku do 15% podmiany potrzeba 18 butelek tej wody. Lepiej chyba kupić korpus narurowy z wkładem węglowym, podłączyć do kranu i tak przefiltrowanej wody używać do podmian.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Bastian
   Dziękuje bardzo 👍 W przyszłym roku będę musiał zgłosić się w Pokrzywnej na rehabiltację w tak zacnym gronie 🍻👍
  • pulpet
   Jeśli chodzi o ryby z importu i oznaczenia F1 i dalej to faktycznie mało daje to informacji o pokoleniowosci i spokrewnieniu z rybami z odłowu.  Jest spory bałagan, zwłaszcza jeśli chodzi o ryby z Niemiec.  Ryba F1 z Niemiec może mieć dzikich przodków daleko w przeszłości. I w naszym rozumieniu może być F10. I to żadne oszustwo, po prostu różne systemy klasyfikacji, stosowane przez różnych hodowców. Wszystko subiektywnie prawidlowo, ale F1 z Niemiec bezmyślnie skopowiane przez sprzedawcę, może być kompletnie źle zinterpretowane przez kupującego w Polsce. Kiedyś o tym pisałem, ale temat nie chwycił, więc porzuciłem sprawę.
  • Bartek_De
   @Bastian Trzymaj się💪 I jak najszybszego powrotu do zdrowia I tak z przymrużeniem oka, coroczne spotkania w Pokrzywnej zapobiegają takim historiom Zapraszamy🍻
  • Bastian
   Bardzo dziękuje za dobre słowo 👍 Właśnie dzisiaj wyszedłem ze szpitala i już myślałem że przyniosę dodatkowy kamyczek do akwarium 😉 ale niestety nie udało się 🤥 (kamień nadal w nerkach). Nie ma jak wylądować na sor-ze w dniu odbioru zbiornika. Od jutra zaczynam aranżacje zbiornika
  • S_owa
   Ok, dzięki za informację. Cierpliwie rozglądam się za nimi jako ostatni punkt obsady w założonym pod koniec lipca zbiorniku. Patrzyłem na oferty różnych hodowli i są dostępne tylko w dwóch m.in. w Tan-Mal. Oni mają sporo ryb z dobrych  niemieckich i duńskich hodowli (a tam też p.crabro są dostępne bo niedawno sprawdzałem). Też czasem z dystansem patrzę na to F1 ale kupując z dobrego źródła mam chociaż realna, uzasadnioną nadzieję, że ryby są dobrej jakości i nie jest to 10 pokolenie bez wymieszania krwi.
  • Vrzechu
   @S_owa muszę przyznać, że z ryb jestem bardzo zadowolony. Jest to pokolenie F1. Tzn. tak deklaruje hodowla, ale nie mam podstaw, żeby temu nie wierzyć  Obsada zakupiona w hodowli Tan - Mal. Śmiało mogę polecić.
  • S_owa
   Ciężko teraz o ładne p.crabro, nie są one raczej odławiane, na rynku większość ryb to pokolenie FXXXX, często daje o sobie znać chów wsobny.  Twój młody samiec Crabro ładnie się zapowiada (jest intensywnie czarny, ma ładne proporcje), pozostałe osobniki również wyglądają dobrze, mają wyraźne pasy, intensywne ubarwienie, ładne proporcje. Pamiętasz gdzie/od kogo nabyłeś swoje ryby ?
  • Vrzechu
   @KapitanCzysty mówisz - masz  "Czarna Mamba"  oraz Kulfon  Labeotropheusy nie rzucają się bardzo w oczy bo są tylko 3 samice i 1 samiec, ale mają się dobrze i samice między sobą wykazują najwięcej agresji ze wszystkich moich podopiecznych. Mimo posiadania 3 Synodontisów uchowały się nawet 2 maluszki. Z moich obserwacji wynika, że samica trzymała w pyszczku większą ilość młodziaków, ale jak tylko jakieś jej uciekły to zostały pożarte. Te 2-3 sztuki nosiła tak długo, że już martwiłem się, że nie przeżyje bo bardzo schudła i wszystko trwało chyba 4 tygodnie. Wypuściła je jak były już naprawdę spore jak na narybek i dwa udaje mi się czasami dostrzec. Sama bardzo szybko wróciła do formy a następna już inkubuje  Jurny ten Kulfon    
  • KapitanCzysty
   Widać, że ryby dobrej jakości i chyba dobrze karmione 😉 . Sporo Ci urosły Acei i szerszenie i faktycznie, aż miło się na nie patrzy. Ciekaw jestem ujęcia z bliska tego "czarnucha" , intryguje mnie. 😄 Nie widzę natomiast Labeotropheusów, dalej je masz?  Całokształt bardzo mi się podoba.
  • Vrzechu
   Wygląda pięknie  Dopiero co zakładałem swój zbiornik a po przeczytaniu kilku postów tutaj, już tęsknie za zakładaniem nowego baniaka  Powodzenia na dalszym etapie  
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.