Jump to content

Podmiana wody bezpośrednio z kranu przez filtr + ogrzewanie


led4grow
 Share

Recommended Posts

led4grow

Ostatnio złożyłem sobie zestaw do podmian wody z pozostałości po filtrze RO. Obejmuje on filtr liniowy do wyłapywania zanieczyszczeń i wkład liniowy węglowy do usuwania chloropodobnych oraz długi wężyk 6,2mm za pomocą którego leję wodę bezpośrednio do baniaka.

To rozwiązanie ma jednak mały minus z którym nie wiem jak sobie poradzić, a mianowicie niska temperatura wody z kranu. Podmieniam ok 40-50l - zawór ustawiony na minimalnym ciśnieniu w baniaku przy podmianie już ok 15-20l spada o 1C (czas zalewania ok godziny).

Przy pełniej podmianie 40-50l. temp. spadłaby pewnie o 2-3C i cała operacja trwałaby pewnie ok 2,5 godziny co dla mnie jest stanowczo za długo.

Podmianę chciałbym zalać max w godzinę. Grzałkę w akwa mam 100W i zastanawiam się czy wymiana jej na 200W coś pomoże czy lepiej pomyśleć nad jakimś dodatkowym korpusie z grzałką (taką jak kiedyś były do herbaty)?

Link to comment
Share on other sites

Pleziorro

A nie możesz lać cieplejszej ? ja też nalewam wodę do akwarium przez węgiel w korpusie narurowym, najpierw puszczam kilka litrów do wanny aby przeczyścić filtr, w tym czasie ustalam temperaturę taką jak w akwarium i wpinam wąż. Woda sobie cieknie z góry tak abym słyszał, jak przestaję słyszeć to znaczy że albo się napełniło albo idę w szkodę żonie :)

Link to comment
Share on other sites

led4grow

Kranik z przejściówką na wężyk RO mam zamontowany na dopływie zimnej wody pod zlewem w kuchni...

Jak to masz podłączone, że możesz ustawić temperaturę?

Link to comment
Share on other sites

Pleziorro

Mój "nalewak" jest mobilny, nakręcam do korpusu koniec węża od prysznica. Po całej operacji przywracam tryb łazienkowy :) a korpus z filtrem po wylaniu resztek wody wędruje na szafę wraz z wężami. Wodę nalewam zwykłym wężem, po prostu odkręcam bardzo delikatnie kran aby uzyskać wolny przepływ.


IMAG0482

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

led4grow

Rozwiązanie całkiem pomysłowe, aczkolwiek jakby to moja żona powiedziała bardziej inwazyjne dla armatury ;)

Ja mam wszystko schowane pod zlewem w kuchni i nikogo w oko nie koli ;) Wyciągam wężyk i odkręcam zawór - to wszystko. Wolałbym, żeby tak pozostało, zamontowanie jakiegoś "mieszacza" wody ciepłej i zimnej pod zlewem pewnie też odpada...

Link to comment
Share on other sites

Pleziorro

Zawsze możesz nalewać do kanisterka 30l, poczekać aż się ociepli i wlewać wężykiem do akwarium, ale to komplikuje całą operację. Większa grzałka też nie pomoże, woda zanim się nagrzeje od grzałki to trzeba kilku godzin.

Link to comment
Share on other sites

led4grow

Ja myślałem o tym, żeby grzałkę taką lub podobną:

http://hobbyhouse.pl/pol_pl_Grzalka-nurkowa-500W-HJ-123-3709_1.jpg


Zamontować na wyjściu po filtrach w takim korpusie:

FILTRY, OSMOZA, KORPUS RO, PODWÓJNY ORING + WKŁAD (5847503450) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.Tylko pytanie czy taka grzała przy niewielkim przepływie ogrzeje wodę? Wcześniej takiej grzałki używałem do nagrzania wody w wiadrach przed podmianą; 15-litrowe wiadro zagrzewało do 25C w jakieś 10 minut.

Link to comment
Share on other sites

Pleziorro

No to nie mam doświadczeń w tej dziedzinie aby pomóc, ale chętnie będę śledził dalszy rozwój tego wątku :)


Powodzenia.

Link to comment
Share on other sites

egon44

Ja myślę kolego led4grow żebyś tak nie kombinował ;) (bez urazy oczywiście) i zakupił sobie korpus z wkładem węglowym+wąż(możesz wykorzystać wężyk z osmozy) i miałbyś po problemach z ustawieniem temperatury wlewanej wody do baniaka...

Podłączysz ustrojstwo pod baterię z prysznica jak to Pleziorro przedstawił tobie w poście 4 na fotce,ustawiasz dowolną temperaturę i jazda z tematem :P...

Potem zwijasz sprzęt do wiaderka,dajesz do szafy,komórki lub tam gdzie oczy żony:D tego nie wypatrzą ,i problemu nie ma i nie było ;)...

 • Dziękuję 3
Link to comment
Share on other sites

eljot

A jaką masz temperaturę wody w baniaku bo jeśli podmiana nie będzie powodowała spadku poniżej 25 stopni to lej Pan śmiało ;).

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • makok
   Zaraz (dzień-dwa-trzy) napiszę i opublikuję testową aplikację webową do lampy na bazie tego api. Żeby się każdy mógł pobawić lampką na www.
  • makok
   SunCalc - sunrise, sunset, shadow length, solar eclipse, sun position, sun phase, sun height, sun calculator, sun movement, map, sunlight phases, elevation, Photovoltaic system, Photovoltaic Tu jest piękne miejsce w necie... i jak wspaniale że mają API, ale będzie zabawy... już mi się podoba. 😍 Voila, mamy dane - darmowy dostęp daje do 1000 zapytań miesięcznie, więc update co godzinę zakończy miesiąc z 744 zapytaniami, czyli free: i kilka chwil później...
  • makok
   I oczywiście że chmura rzuca cień i zmienia temp barwową... (18) Timelapse: Rolling clouds above the beach - YouTube pierwszy z brzegu, jest kawałek ziemi po lewej. A gdzie tu stres?:  
  • makok
   Odrobinę wyobraźni. Napisałem że zrobię to dla funu. A może kiedyś "przeleję się" do 3-4 metrów i soft już będzie ready. 
  • triamond
   Krótka myśl co do samego pomysłu. Chmury nie rysują ostrych cieni na wodzie... Duża odległość chmur od wody, różna gęstość dla przenikającego światła, jakaś wielkość kątowa słońca,  rozpraszanie. Na belce 1,6m wyjdzie bardziej symulacja przelatującego ptaka,  co będzie stresować ryby...
  • makok
   Pewnie, ja piszę na codzień w C# .net, czasem pythonie, rzadziej js czy ts, ale wszystkie wchodzą w grę. Albo pyknę C# WinUI dla desktop windows, albo rzucę się na MAUI, bo prędzej czy później i tak będę chciał liznąć.... ale najchętniej to zrobiłbym blazor server onlinowo tylko kuźwa parkowanie tego na Azure kosztuje miesięczny haracz i tak się zastanawiam czy jest sens. Ogólnie odpowiedź brzmi nie wiem jak ale wiem na pewno że w języku C#. Narazie zainstalowałem arduino IDE, udało mi się połaczyć via usb... jak rozpykam wifi to napiszę jakiś szkielet. Badam jak skomunikować arduino z softem zewnętrznym w czasie rzeczywistym. Wolałbym logikę napisać w taki sposób żeby zewnętrzna aplikacja kodowała instrukcje w locie, podczas uploadu, ale zobaczymy w ogóle co jest możliwe. Innymi słowy najpierw w arduino wschody i zachody oraz całe świecenie, na wypadek odłączenia innych urządzeń, potem stopniowo fazy księżyca, a na końcu symulację chmur sterowaną początkowo z zewnątrz, bo jestem pewien że napisanie całości w arduino byłoby pracochłonne dla 48 knałów. Muszę się zastanowić jak to ugryźć. Jeśli chodzi o aplikację to postawię na suwaki bo nie znoszę interfejsów gdzie oczekuje się od usera wpisywania liczb albo wielokrotnego klikania strzałek.   Narazie rozdrażnił mnie fakt, że nie potrafię projektować PCB, bo cała konstrukcja będzie dramatyczna "na kablach".
  • Pikczer
   U mnie też filtry podgrzewają wodę, ale z racji obniżenia temperatury w domu muszę być czujny.  Niedawno pierwszy raz inkubowala samiczka Kadango, wypuściła 1 młode a resztę miała w pyszczku i to co najmniej 10 dni dłużej. Nie jadła ponad miesiąc. Nic jej nie jest.  Samice Aulonocara i Protomelas wypuszczają młode równo i bez kombinacji, około 21 dni. Niektóre samice wypuszczają młode jednego dnia jednocześnie a tu zdążyło mi się ze dwa razy że jakoś cwaniak szybciej się usamodzielnił. Może samica się wystraszyła i przez przypadek młody uciekł a później stwierdziła że to nie jej.  Ważne, żeby ryby były zdrowe:) 
  • KapitanCzysty
   Ciekaw jestem co Ci wyjdzie z tych eksperymentów, fajnie, że realizujesz i testujesz swoje pomysły. Będę śledził. 🙂  Co do ryb to brakuje mi jeszcze ważenia... 😅 😉
  • KapitanCzysty
   To jeden w plusów posiadania mieszkania, przy braku włączonego ogrzewania woda w dużym akwarium nie schodzi poniżej 24, a w kotniku jest o około 0,6-0,8 wyższa. Ciekawe z czego wynika ta różnica? Zwalam to na "winę filtra" który bardziej grzeje wodę niż pompa IBO.  Już się robi ciekawie pod tym względem. 🙂 Ostatecznie odłowiłem inkubującą samicę Hary do kotnika. Zajęło mi to jakieś 80 minut i już traciłem nadzieję. Okazała się bardzo czujna i doskonale znała wszystkie przejścia w skałach. Na szczęście obyło się bez wyciągania kamoli. Trafiła do osobnego zbiornika w 19 dniu inkubacji i podczas przekładania w siatce zauważyłem jednego około centymetrowego cwaniaczka, który szybko trafił z powrotem do pysku mamy jeszcze przed wypłynięciem z siatki. Jednocześnie we wtorek, czyli dzień przed przełożeniem danej samicy zauważyłem, że mam kolejną inbkującą niewiastę i tym razem padło na filigranową samice Perlmutta. Zastanawiające jest to, że nie było  widać jakiegoś większego ruchu w tym temacie. Jeden samiec Beta coś tam machał ogonem, ale sam chyba nie wiedział co robi i do kogo bo wydawało się, że pozuje przez lustrzanym odbiciem. Niestety w piątek rano było już pozamiatane i niedoszła matka pobierała normalnie pokarm. Dzień wcześniej, wieczorem robiłem podmiankę i tutaj dopatrywałbym się powodu takiej sytuacji. Zastanawia mnie jednak obecna sytuacja w kotniku. Z tego co zdążyłem zauważyć z pyska matki zdołał uciec jeden przecinek i stawiam flaszkę, że jest to ten sam, ktorego widziałem w siatce. 😄 Siedzi cały czas w szczelinie między skałami i próbuje się wychylać aby coś dziabnąć, ale jego matka dalej z pełnym pyskiem chce go z powrotem mieć przy sobie. Podpływa co chwilę do tej szczeliny i próbuje go z tamtąd wyciągnąć. CZasami wygląda to tak jakby na niego polowała. Robi to nieustannie. Pytanie moje, jak długo może trwać taka sytuacja? Czemu nie wypuściła pozostałych młodych? Rozkminiam to w ten sposób, że może nie czuje się bezpiecznie i póki jeszcze ma siły trzyma je w tym pysku. Może to taka nadgorliwa sztuka? 🙂 Trochę mnie to martwi, że młode nie mają już co jeść, a jej post trwa już 23 dzień.  
  • aurban6
   Możesz zdradzić jaki masz pomysł na konfigurowanie kanałów (interfejs) ? Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.