Jump to content
Ostatnia szansa aby zapisać się na kalendarz klubowy na 2023 rok. Dosłownie na dniach zamykamy listę chętnych i po tym czasie nie będzie już możliwości dopisania się. Link do tematu znajduje się po prawej stronie forum w sekcji "ogłoszenia". Zachęcam. ×

Okrzemki?


nasteq
 Share

Recommended Posts

Mortis

Tak, to okrzemek. Same znikną lub lub będą występować w mniejszych ilościach. Jednym ze sposobów jest wrzucenie ślimaków Military Helmet, lecz przez ryby mogą być potraktowane jako pożywienie.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki Mortis. Akwarium ciagle bardzo świeże wiec spokojnie zaczekam aż natura zrobi swoje. :)

Link to comment
Share on other sites

deccorativo
Dzięki Mortis. Akwarium ciagle bardzo świeże wiec spokojnie zaczekam aż natura zrobi swoje. :)


Nie jestem takim optymistą i jak zauważasz jaka jest tendencja to chyba jesteś w stanie przewidzieć skutek. Okrzemki zdominują zielone i będą Góry Colorado jak to określił klasyk. Także to przekonanie że same znikną z czasem nie u każdego się sprawdza a potwierdzi to wielu kolegów z tego forum.

Military Helmet też nie są rozwiązaniem bo jak zjedzą okrzeki to zajmą się zielonym i dla ryb nic nie zostanie. Następnym etapem mogą tylko pozostaćtylko albo goła glonowa pustynia albo czarne krasnorosty - bo tych Military nie jedzą.

Rozwiązaniem jest - pozbawić wody krzemianów tak do poziomu 0,2ppm wtedy już nie preferujesz okrzemek i zielone same sobie poradzą.

Jak to zrobić to zupełnie inny temat bo to chemia wody.

Link to comment
Share on other sites

pozner

Możesz też kupić ze dwa glonojady. Zjedzą okrzemki, a zielone zostaną. Przy okazji na dnie też trochę posprzątają i wspomogą cyrkulację :)

Link to comment
Share on other sites

Poziom tlenku krzemu mam poza skałą, czyli przynajmniej >6ppm.


Decco, a hasłowo to co byś polecił jako absorber krzemianów? Wyszukanym sobie dalej tylko daj znać co dla Ciebie się sprawdziło.


4434ea97e37c58648a0ac7625999ba8e.jpg

Link to comment
Share on other sites

deccorativo

Przewiduję w ciemno iż twoja kranówa ma SiO2 także poza skalą i jak moja cóś ok 60ppm;) więc do 0,2ppm to odległość jak do najbliższej galaktyki, a każda podmianka wody daje tyle krzemianów że wszelkie pochłaniacze przestają mieć sens.

Ja sobie z okrzemkami poradziłem ale to niezbyt popularna na forum droga.

http://forum.klub-malawi.pl/woda-biotopu-malawi-wody-ro-di-t23924.html


może to cię zainteresuje bo w akwarium zielone i krasnale - okrzemka nie uwidzisz a baniak stoi w oknie i słońce do niego zagląda i tak jest od samego początku czyli już 2 lata.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Dzięki, bardzo ciekawy wątek. Otwiera dużo możliwości :)


A gdybym zrealizował mój plan o hydroponice do tego akwa? Czy to pomoże cokolwiek na poziom krzemianów?

Link to comment
Share on other sites

deccorativo


A gdybym zrealizował mój plan o hydroponice do tego akwa? Czy to pomoże cokolwiek na poziom krzemianów?Idea asymilacji roślinnej czyli ogródek nad baniakiem to wspaniała idea ale nie dla Malawi czy Tanganiki. Sama przyroda przez miliardy lat prób z tego zrezygnowała w tych jeziorach na rzecz denitryfikacji.

Powinieneś już wiedzieć że nie działamy wbrew prawom fizyki i prawom przyrody.

Tym bardziej że hydroponika nic a nic nie wpływa na poziom krzemianów w baniaku bo rośliny tego nie zużywają ale keramzyt jako podłoże i wytwór ludzki może jeszcze dołożyć:sad: więcej.

Zacznij od pomiaru SiO2 w kranówie, ale i PO4 JBLem wyłącznie bo może otworzy to inne drogi do okrzemek-out zielony-yes.

Link to comment
Share on other sites

Tak jak ostatnio, PO4 praktycznie brak, pierwsze oczko w teście JBL...


Co mnie zastanawia, stąd ten pomysł na hydroponikę (strzał w ciemno), to brak okrzemek w moich akwariach roślinnych. Może były krótko po starcie (już nie pamiętam) ale tak to ani śladu po nich... A woda taka sama.


Co takiego robią rośliny, ze krzemiany obecne także w tamtych akwariach nie powodują wysypu okrzemek? Skoro rośliny wodne robią "to coś" z hamowaniem okrzemek to może uprawa hydroponiczny zrobi to samo?


PS - dlaczego hydroponika nie dla Malawi? Chodzi o wysokie pH?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • KapitanCzysty
   Na dzień dzisiejszy ryby wyglądają na zdrowe, wszystkie pobierają pokarm w takim tempie jakby nie jadły tydzień 🙂. Ostatecznie jakiś miesiąc temu musiałem pożegnać się z jedną samicą Hary (eutanazja), ale była to najmniejsza i najsłabsza sztuka, która nie odzyskała formy pomimo przenosin do innego zbiornika. Wiem co czujesz @Pikczer, bo po całej "zabawie" został mi uraz i jak widzę jakieś ocieranie się ryby to zaczynam przyglądać się dokładniej i włącza mi się czerwona lampka.  Na szczęście wszystko jest w normie. Czy terapia była skuteczna? Według mnie tak, czy w 100%? Tego nie jestem w stanie stwierdzić bo gdzieś tam w czeluściach skał mojego baniaka coś się może czaić i przy pogorszeniu warunków wody obudzić...
  • KapitanCzysty
   Dzięki za sugestię, tak zrobiłem i @triamond miał rację, sitko ma dokładnie 24 mm. Przy okazji trochę sobie je przeczyściłem bo po kilku latach nazbierało się zanieczyszczeń 🙂.    @Radzik ciekawa pomysł z tą przejściówkę, ale wolałbym wariant bardziej ekonomiczny, może uda się znaleźć coś takiego jak z linku @triamond - "Złączka redukcyjna, adapter, nypel M24x1 - 1/2 gwint zewnętrzny". Wtedy wkręcam przyłącze z gwintem wewnętrznym: i podłączam do szybkozłączki z ustrojstwa. Co masz nam myśli @triamond mówiąc, że kran stał się dziurawy? Przejściówka zaczęła przeciekać?  @Xaphon akurat mam OBI niedaleko i tam uderze w pierwszej kolejności to sprawdzimy czy to się nada.  Dzięki chłopaki za sugestie. 💪 Dam znać jak się uda coś załatwić, póki co brak czasu...
  • Pikczer
   @KapitanCzysty i jak ryby ? Wszystko ok? U mnie od jakiegoś czasu podobne cyrki się dzieją. Chciałem podpytać czy kuracja była skuteczna? 
  • Xaphon
   A może taki wynalazek? https://www.obi.pl/zlaczki-i-przylacza-kranowe/uniwersalne-przylacze-na-kran/p/6375109
  • jaras
   Jak to co się stanie? Podniesie KH i pH Tak jak Bartek wyżej napisał.     
  • pulpet
   Tu Cię świetnie rozumiem. Od pół roku pozbywam się obsady z ostatniej nie malawki. Wydać byle komu ryby, koło których się kilka lat chodzi, nie jest łatwo. Ja cierpliwie czekam,.aż ostatnia ryba znajdzie mowy dom i następny zbiornik pod gruz😁
  • novi
   Jak bym znał temperament pyszczków to zapewne oddałbym resztę obsady = ale sturisomy festivum miały u mnie dożywocie (jeden samiec ma ponad 20lat).  A nie znalazłem osób mających te rybki.  
  • pulpet
   Tu nie chodzi o minusy. Wszyscy bawimy się tu w Malawi i chcemy, żeby było jak najlepiej. Dla ryb i akwarystów. Jeśli pojawia się krytyka, to konstruktywna😉. A że nie popieramy tutaj mieszania biotopów, to fakt, który musisz wziąć na klate. To że można trzymać ryby przeróżne razem to wiemy, a to, że ryby się rozmnażają, wcale nie oznacza, że są trzymane w optymalnych warunkach Jeszcze raz powodzenia👍
  • novi
   Dzięki - wiedziałem, że zbiorę minusy. Akwa z pyszczakami działa już ponad 6mcy - saulosi i elongatus się w nim rozmnożyły i młode rosną w tym akwa. A bystrzyki i sturisoma festivum zostały z dawnej obsady i przy pH=7.5 i zero azotynów/azotanów czują się OK/ nawet się rozmnażają. Docelowo wiem, że zmienię aranżację akwa - tło strukturalne plus więcej skałek.
  • Andrzej Głuszyca
   Pewnie chodzi Tobie o  Demasoni ?
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.