Skocz do zawartości

240 l pierwszy projekt


magnez

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka


Nazywam się Krzysiek i akwarystyką już kilka latek się zajmuje. OD dłuższego czasu lurkowałem forum.

Przedtem były to głównie akwaria ogólne, roślinne i krótki romans z czarnymi wodami.



Przedstawione akwarium to moje wysłużone 243 l.

Sprzęt pochodzi z moich zapasów.

Materiały do aranżacji pozyskane z natury.


Technikalia:

- zbiornik 243 l 120 x 45 x 45


- filtracja: HW 303 B (do wymiany ze względu na pierdzenie) wypełniony ceramiką i keramzytem, oraz turbina AquaShut 750 z gąbką (wydaje się być za słaba)

- oświetlenie - t8 zestaw świetlówek 30 w + 2x 18 w (Marine Glow + budowalne o barwie 6500) aktualnie 2 x 18 w w barwie 6500.

- piasek z rzeki Wieprz,

- kamole z lokalnej miejscówki z kamulami a'la amano - kwarcyt,

- rośliny: nurzaniec i mikrozorium

- grzałka: jest (stałe 25 c)


Akwarium założone na wodzie poprzedniego zbiornika (low tech), i działającej biologii z filtra. Zbiornik postawiłem w listopadzie po ponad 3 tygodniach wprowadziłem obsadę - po zamknięciu cyklu Wielkiego A (po dobraniu haremów obsada do redukcji).


Obsada pod początkującego (ryby hodowlane z Malawi Śląsk)

- Iodotropheus sprengerae

- Pseudotropheus saulosi

- Melanochromis cyaneorhabdos - maingano


zdjątka (jakość słaba - robiona moim dziadowskim telefonem)


ps. Drogi Moderatorze - źle umiejscowiłem swój wątek, czy mógłbym liczyć na przeniesienie do działu z prezentacjami swoich akwariów?

post-15443-14695726014056_thumb.jpg

post-15443-14695726015724_thumb.jpg

post-15443-14695726017371_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy mniejszej ilości światła pyśki będą zachowywały się bardziej naturalnie. Dobrze zauważyłeś, że ta 750 będzie za słaba. Co do pierdzenia tego HW to już zależy od sztuki. Miałem poprzednio 2 sztuki, które były nie słyszalne. Mojej 3 sztuce daleko do niesłyszalności. Taki to już jest urok chińczyków.

Masz dość niewielki zbiornik i jeżeli planujesz zmienić kubeł to zainwestuj z trochę mocniejszym przepływem z prefiltrem z korpusu narurowego oraz cyrkulator. wtedy filtr wewnętrzny nie będzie Ci szpecił szkła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemanko! Baniak ciekawie się prezentuje...Obsada ok ,kamole fajnie ułożone itd...ale tak jak koledzy napisali trochę masz za jasno w baniaku(nie wiem czy to efekt zrobionego zdjęcia czy tak rzeczywiście jest jasno? ) ale jeśli tobie się podoba to spoko ;) ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie tak mocnego oświetlenia to nie ma.

Aktualnie świecę jakieś 7 godzi 2 x 18 w t8 6500 K.

Pełnego oświetlenia nie ma co stosować, zdecydowanie za jasno. Na zdjęciach wydaje się, że jest też super jasno - ale to wina dziadowskiej komórki.


Myślę o wymianie na moduły LED- taniej, choć nie jestem pewien czy ładniej.


Co do filtracji umyśliłem sobie:

Zamiast HW 303 b - Tetra Ex Plus 1200 + falownik 2000 l/h np. JVP 101. Chyba będzie zdecydowanie lepiej.


Co do tego co dzieje sie w akwa - totalny spokój - ryby rosną, kopią, pływają.


Doszedłem do następującego wniosku nie związanego bezpośrednio z samymi pielęgnicami malawijskimi. Akwarium Malawi jest znacznie ciekawsze dla moich dzieciaków niż poprzednie hodowlę zielska. Karmią swoje pyscaki, przylepiają się do szyby. Szczególnie syn - 4 lata dzielnie pomaga w wszystkich czynnościach akwarystycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, zatem jako początkujący zadam to pytanie - bo mogę:

Jaki stosunek wat / litr jest waszym zdaniem optymalny w przypadku akwarium z biotopem Jeziora Malawi w przypadku:

- świetlówek

- oświetlenia LED?



Kolego ten dział służy tylko do przedstawienia zbiorników,jeśli chcesz zadać pytanie to umieść je w odpowiednim dziale do tego przeznaczonym...czyli zadając pytanie o oświetleniu zadaj je tutaj http://forum.klub-malawi.pl/oswietlenie-f115.html

Mam nadzieje że cię nie uraziłem ;),wogóle nie mam tego na celu,chcę cię tylko uświadomić co i jak :) ...Bo prędzej czy później jakiś moderator nas pogoni :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @TomekT takie plany długoterminowe plany zazwyczaj się nie spełniają, lepiej kuć żelazo póki gorące.
    • Sprzedam książkę Pielęgnice Jezior Tanganika i Malawi (1 wydanie) . Książka w bardzo dobrym stanie + autograf współtwórcy Wojtka Sierakowskiego 🙂  Cena razem 100zł z wysyłką do paczkomatu Inpost.  Zainteresowane osoby zapraszam na priv.
    • Jednak zbyt dużo jest pięknych ryb, by wybór był prosty, dlatego myślę o opcjach, jak poniżej. 🤔 Wydaje mi się, że takie drapieżniki wagi średniej byłyby odpowiednie do akwarium o długości ca 220 cm.  Dimidiochromis strigatus / Exochochromis anagenys / Lichnochromis acuticeps Stigmatochromis tolae Lethrinops lethrinus / Trematocranus placodon / Cheilochromis euchilus Placidochromis milomo Nie ukrywam, że chciałbym obsadę nietuzinkową. Nie mam zamiaru silić się na sztuczną oryginalność i wymyślać jakieś cuda - ale nie powiem, zależałoby mi na szkle, w którym będzie pływać coś rzadziej spotykanego. Stąd szczególnie interesuje mnie np. Trematocranus placodon. Ładna, ciekawa i majestatyczna ryba. Raczej mniej popularna, w forumowym dziale Grafika wyszukań mało, w zasadzie prawie tylko autorstwa Kolegi @stan. Rośnie spora, do 25 cm, ale w necie różnie można wyczytać co do agresywności. Widzę, że jest dostępna w Tan-Mal. Może ktoś miał/ma i podzieli się obserwacjami.
    • Dzięki. Faktycznie, we wspomnianej książce proponowane do M. mchuse gatunki zarówno nie przekraczają go wielkością, jaki i nie są też określane jako agresywne. Słusznie, w związku z delikatnością M. mchuse zacznę w takim razie od 4 gatunków i zobaczymy, jak się sytuacja rozwinie; doświadczenie z obserwacji też coś podpowie. Trzymam kciuki za nowy zbiornik, Patryka oczywiście też. 👍😉
    • U mnie w module jako wloty robią: szczelina wycięta "fabrycznie" na etapie budowy modułu (mniej więcej w połowie wysokości modułu, niewidoczna patrząc od przodu), nawiercony przeze mnie wlot w dolnej części modułu zakończony kratką wentylacyjną o średnicy 45 mm oraz dwa nacięcia w górnej części modułu, przez które przelewa się woda - działa jednocześnie jako skimmer. Na późniejszym etapie kratkę nieco zmodyfikowałem, wycinając z niej trochę plastiku, przez co zwiększyła się powierzchnia zasysu.
    • Możesz śmiało podłączyć do p415 https://allegro.pl/oferta/driver-p4115adj-led-200ma-700ma-pwm-lin-adj-7411714739 Prąd ustawisz na 700mA rezystorami jak fabrycznie nie jest i wydaje mi się że śmiało ten led będzie świecił. Nie będzie świecił pełną mocą ale moze wystarczy. Jedna uwaga, sygnał PWM do 5,5V a sterownik chyba potrzebuje większym napięciem być zasilony, stąd musisz sobie wyprowadzić te sygnały ze sterownika, ponieważ jak podłączysz PWM wprost to spalisz driver. Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
    • Ja mam u siebie zasys poziomy przodem. Raczej mało jest widoczny, ale jak ktoś się uprze, to go zobaczy i będzie mu przeszkadzał. Wymiary zasysu sprawdzone pod moją pompę 3000l - 0.5x20cm. U mnie się to sprawdza. Piotr, jeżeli chcesz zrobić podobny zasys do mojego, to warto szczelinę wyciąć wyższą i od środka zamontować na wklejonych szynach ruchomą przesłonę. Bo dobrze dobrać wielkość zasysu, to podstawa przy tego rodzaju filtracji - no ale ja mam typową kasetę, zabudowaną w tle 
    • @pablomas dzięki. Tak sobie właśnie myślałem, że mocna filtracja biologiczne likwiduje błonę. Ja właśnie "tworzę" taką hybrydę. Narożną kasetę w kształcie hmf ale w sposobie działania modułu Czyli przód będzie cały z pvc. U góry nacięcie jako skimmer. Zastanawiam się tylko nad wlotem @jaras @marcin73m jak macie zrobione wloty do modułu? Myślałem nad wpuszczeniem poziomo nawierconej rury z zewnątrz zabezpieczonej czymś takim. Myślę, że spowodowało by to równiejszy przepływ wody przez gabkę Tylko czy ta rura jest potrzebna? Może wystarczy tylko ponawiercać dziurki jako wlot?  
    • Powinno działać daj tylko czas u mnie po ok 6tyg zniknął, brak biofilmu od dwóch lat. Zobacz mój wątek Hmf w filtrze Juwel.
    • Moja wpłata nie dotarła? @yaro sprawdź proszę
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.