Jump to content

Nowe Malawi 160x50x60


Michalooo
 Share

Recommended Posts

Michalooo

Witam,


Po awarii starego akwarium-> rozszczelniło się, zostałem zmuszony do wyboru pozbywać się akwarium i rybek, czy zmieniać na nowe. Wybór był oczywisty, ryby jakoś się przechowają, a ja zbuduję im nowe jezioro. Póki co rybki mają się dobrze pływają w wannie z podłączoną grzałką, filtrem zew. oraz oświetleniem wymontowanym z pokrywy starego szkła.

Szkło już zamówione czekam na realizację, nowy baniak będzie miał 160x50x60 przednia szyba optiwhite. Stanie w starym miejscu, tj. między ścianą a szafą, jednak z maksymalnym wykorzystaniem dostępnej przestrzeni. Planuję obudować szafkę na dole, oraz podciągnąć zabudowę akwarium tak aby stworzyło jedną całość, z płyty meblowej, tej samej z której stoi szafa obok dzięki unikam kupowania/budowania pokrywy, oraz zrobi się miejsce na dobranie odpowiedniego oświetlenia, a wszystko będzie wyglądało jak spójna całość.

Wystrój nowego zbiornika zmieni się kompletnie. Nie będę już dawał żadnego tła, chyba że kupne, ale póki co na takie które zadowala moje oko mnie nie stać. Zwykłe czarne tło, ewentualnie dodane jakieś naturalne płaskie kamienie jak gdzieś takie dostanę. Akwarium będzie niedoświetlone po bokach. Stare kamienie wylatują na taras, nowymi będą głazy z serpentynitu. Zastanawiam się nad podłożem, czy do piasku o granulacji ok. 1mm dodać żwir z serpentynitu, lub otoczaków.

Zastanawiam się ciągle nad filtracją, czy do filtra HANZA 303b, dokupić drugi kubełek, czy zbudować filtr narurowy, dodam tylko że na pewno chcę aby w samym zbiorniku znajdowało się jak najmniej gadżetów.

Jest szansa że wszystko to stworzy całkiem ładny zbiorniczek jednak nie z uwagi na fakt, iż ciągle muszę się dużo uczyć i ciągle jestem początkującym amatorem, zgłaszam się o pomoc w kilku, jak nie wielu kwestiach:D

Mam kilka pytań

1. Czy dwa filtr kubełkowe zastąpią filtracje narurową, jeśli tak jaki kubełek polecacie aby dołożyć do istniejącego, jeśli nie to jaka filtr narurowy pasował by do mojego baniak ( jaki przybliżony koszt takiego przedsięw.

2. Oświtlenie, belki LED, RGB, Naświtlacze, sam nie wiem co lepsze.


To chyba dwa podstawowe pytania, będę starał się wrzucać zdjęcia i filmiki z postępu prac.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

JemioloSeba
2. Oświtlenie, belki LED, RGB, Naświtlacze, sam nie wiem co lepsze.

Pozwolę sobie odpowiedzieć na ten punkt.

Polecam moduły LED na Samsungach lub LG. Rozwiązanie już sprawdzone i wypada bardzo dobrze w porównaniu z naświetlaczami jaki i świetlówkami. Czy to będzie RGB czy moduły białe , niebieskie i czerwone to już mniejsza o to bo efekt w zasadzie bardzo podobny. Polecam jednak to rozwiązanie ze względu na nieziemski efekt blików w akwarium no i z drugiej strony niskie koszta eksploatacji. Do tego dochodzi stosunkowo łatwa i niedroga budowa takiej lampy oraz możliwość zrobienia zupełnie przy okazji oświetlenia nocnego, które jak by nie patrzeć jest piękną ozdobą salonu późną porą :)

Link to comment
Share on other sites

Zastanawiam się nad podłożem, czy do piasku o granulacji ok. 1mm dodać żwir z serpentynitu, lub otoczaków.

Ja bym nie mieszał, bo tak właściwie po co. Z Czasem się to wszystko pomiesza i efekt będzie żaden. Tylko ryby będą miały gorsze warunki do kopania.


Na narurowcu i dobrej pompie na pewno będziesz miał większe możliwości / siłę. Prawdę mówiąc to uważam, że to kwestia chęci... czy chce się majstrować. Przeliczyłbym koszta uruchomienia i później zużycia prądu.

Link to comment
Share on other sites

Michalooo

W temacie póki co cisza, na razie wszystko na etapie projektowania i ogarniania logistycznego. Póki co to dziś byłem zobaczyć jak wygląda szkło, niby zwykłe szkło, ale robi wrażenie :)

@misiek znasz może mniej więcej koszta instalacji narurowca??

post-14551-14695722248077_thumb.jpg

post-14551-14695722261262_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Licz około 600 - 1000 zł. Duży rozstrzal ale wszytko zależy od materiałów których użyjesz i czy jakieś ciekawe promocje znajdziesz.

Link to comment
Share on other sites

spiochu

A co to szło takie brzydkie i obsmarkane? Rozumiem, że jeszcze nie skończone?


Wysłane z telefonu

Link to comment
Share on other sites

pablojogi

całe szczęście bo też myślałem jak śpiochu że już schnie:-)

Link to comment
Share on other sites

Licz około 600 - 1000 zł. Duży rozstrzal ale wszytko zależy od materiałów których użyjesz i czy jakieś ciekawe promocje znajdziesz.


Też bym tak odpowiedział :)

Pompa 25-40 grundfos alpha kolo 400zl, alternatywy tez energooszczędne poniżej 300 (DIAMOND, WEBERMAN)

korpus sztuka - koło 20zł

Rury, kolanka i zawory w zależności od systemu montażu na który byś się zdecydował.


Można jeszcze nisko budżetowo i dość energooszczędnie ( w zależności od użytej pompy) zrobić filtrację opisaną szeroko w temacie -Filtr kasetowy do akwarium - http://forum.klub-malawi.pl/filtr-kasetowy-akwarium-t23333.html


Jeśli to akwarium na zdjęciach nie Twoje, ale inne produkcji Twojego szklarza to jednak też marnie wróży jeśli chodzi o jakość i dbałość wykonania.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • KapitanCzysty
   Ciekaw jestem co Ci wyjdzie z tych eksperymentów, fajnie, że realizujesz i testujesz swoje pomysły. Będę śledził. 🙂  Co do ryb to brakuje mi jeszcze ważenia... 😅 😉
  • KapitanCzysty
   To jeden w plusów posiadania mieszkania, przy braku włączonego ogrzewania woda w dużym akwarium nie schodzi poniżej 24, a w kotniku jest o około 0,6-0,8 wyższa. Ciekawe z czego wynika ta różnica? Zwalam to na "winę filtra" który bardziej grzeje wodę niż pompa IBO.  Już się robi ciekawie pod tym względem. 🙂 Ostatecznie odłowiłem inkubującą samicę Hary do kotnika. Zajęło mi to jakieś 80 minut i już traciłem nadzieję. Okazała się bardzo czujna i doskonale znała wszystkie przejścia w skałach. Na szczęście obyło się bez wyciągania kamoli. Trafiła do osobnego zbiornika w 19 dniu inkubacji i podczas przekładania w siatce zauważyłem jednego około centymetrowego cwaniaczka, który szybko trafił z powrotem do pysku mamy jeszcze przed wypłynięciem z siatki. Jednocześnie we wtorek, czyli dzień przed przełożeniem danej samicy zauważyłem, że mam kolejną inbkującą niewiastę i tym razem padło na filigranową samice Perlmutta. Zastanawiające jest to, że nie było  widać jakiegoś większego ruchu w tym temacie. Jeden samiec Beta coś tam machał ogonem, ale sam chyba nie wiedział co robi i do kogo bo wydawało się, że pozuje przez lustrzanym odbiciem. Niestety w piątek rano było już pozamiatane i niedoszła matka pobierała normalnie pokarm. Dzień wcześniej, wieczorem robiłem podmiankę i tutaj dopatrywałbym się powodu takiej sytuacji. Zastanawia mnie jednak obecna sytuacja w kotniku. Z tego co zdążyłem zauważyć z pyska matki zdołał uciec jeden przecinek i stawiam flaszkę, że jest to ten sam, ktorego widziałem w siatce. 😄 Siedzi cały czas w szczelinie między skałami i próbuje się wychylać aby coś dziabnąć, ale jego matka dalej z pełnym pyskiem chce go z powrotem mieć przy sobie. Podpływa co chwilę do tej szczeliny i próbuje go z tamtąd wyciągnąć. CZasami wygląda to tak jakby na niego polowała. Robi to nieustannie. Pytanie moje, jak długo może trwać taka sytuacja? Czemu nie wypuściła pozostałych młodych? Rozkminiam to w ten sposób, że może nie czuje się bezpiecznie i póki jeszcze ma siły trzyma je w tym pysku. Może to taka nadgorliwa sztuka? 🙂 Trochę mnie to martwi, że młode nie mają już co jeść, a jej post trwa już 23 dzień.  
  • aurban6
   Możesz zdradzić jaki masz pomysł na konfigurowanie kanałów (interfejs) ? Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
  • pulpet
   Podobnie zeznaje mój lokalny kleiciel szkła. Jeżeli bierzesz akwa z jego koroną Alu, może być bez wzmocnień. Jeśli gołe szkło, to bez wzmocnień z pisemnym wyłączeniem 10 letniej gwarancji.  Rozmawiałem.wstepnie o akwarium 220 długim, szkło chyba 12 mm o ile mnie pamięć nie zawodzi.
  • Piotr775
  • przemo-h
   @Vrzechupułapka na pewno dobra rzecz, ale osobiście też polecam łapanie ręką. Kwestia treningu i złapiesz co chcesz. Karm zawsze z ręki, karm podczas podmian, czy ogólnie podczas grzebania, gdy ryby się stresują. Będą wtedy ją kojarzyć z czymś dobrym, czyli wyżerką. Na te najbardziej uparte jest jeszcze taki myk😉 Przykrywasz taką siatką norę, w której siedzi ryba i czekasz. Można też wykurzyć czymkolwiek, jeśli jest dostęp do tej nory z drugiej strony. Tym sposobem łapane są ryby w jeziorze. Oczka mogły by być większe, ale też działa. 
  • pulpet
   Chyba niewieścieje na starość, bo przybity nudą długich jesiennych wieczorów poczułem potrzebę przemalowania wnętrza akwarium😁. No i  meble poprzestawiałem  trochę.   Było Jest A poważnie, moduły i tło, które wykonałem około rok temu nie do końca zdały egzamin. Pojawiły się pęknięcia i odpryski. Nieliczne, ale nie chciałem czekać na więcej i postanowiłem trochę to poprawić. Usunąłem niepewne elementy zaprawy i całość pokryłem żywicą epoksydowa i piaskiem. Udało się uniknąć malowania. Trochę eksperymentowałem, praktycznie każdy element jest robiony trochę inaczej. Cześć jest posmarowana żywicą i obsypana piaskiem, część malowana żywicą wymieszaną wcześniej z piaskiem. Używałem też piasków o różnych odcieniach  i różnej średnicy. Mam w planach dwa duże zbiorniki, do których dekoracje będę robił sam. Więc miałem okazję poćwiczyć. Pomoczy się to wszystko trochę, porośnie glonem i będę wiedział, jaki wariant najbardziej mi odpowiada i taki zastosuję robiąc dużo większe projekty. Zbiornik byl pozbawiony dekoracji przez dwa tygodnie, więc bez problemu pozbyłem się nadmiarów przychówku. Wyłowiłem 17 podrośniętych rdzawych, takich 3-5 cm. Rój drobiazgu został skutecznie wyjedzony przez dorosłe ryby. Na chwilę spokój będzie.  Do tego łatwo było przeprowadzić inwentaryzację ilościową i wielkościową.  Parę ryb trafiło do siatki i zostało dokładnie zmierzone. Więc bez żadnych tam orientacyjnie, na oko, pi razy drzwi i około wiem jak liczna jest obsada i kto ma ile wzrostu. Acei 2/6 Panowie 15 cm dominujący i 12 cm Panie 10-11 cm   Maingano 2/5 Panowie 12 i 11 cm, brak dominanta Panie 7-8,5 cm Trzy sztuki przychówku 2,5-4 cm. Nie dały się zjeść przy braku dekoracji więc zostały.   Rdzawe 2/6 Panowie 12 i 11,5 cm brak dominanta Panie 6,5-7,5 cm   Saulosi 5/8? 4 panowie 10-11 cm i jeden ok. 7cm przychówek.  Dwa samce zdecydowanie dominujące. .Dwa albo 3 do redukcji. Panie 3 szt ok. 7 cm z pierwszych zarybień i pięć szt. ok. 4 cm dopuszczone niedawno. Hodowiec zaglądał pod ogon i jest pewny że dziewczyny, ja nie do końca. Zobaczymy co wyrośnie. Ogólnie jedyne ryby, które mi się eliminują. Co jakiś czas panienki dostają szału i uśmiercają jedną z koleżanek.   2 Nimbochromis Livingstoni 15 i 13 cm. Miały eliminować narybek eliminują.granulat. Oba do wydania. Nowa aranżacja wymaga jeszcze poprawek i dopieszczenia. Na razie z browarkiem w ręku patrzę i kontemplacji się oddaję. Będą przeróbki i kręcenie elementami, bo nie jestem zadowolony. Dojdą glony. Światło też lipa, bo padła mi belka oświetleniowa i świeci coś tam z cmentarzyska rupieci w piwnicy.  Nowe światło Made in @Bartek_De & @aurban6 czeka na mnie w Polsce i zostanie zamontowane niebawem. Zobaczę jak to wyjdzie. Albo pomaluje jeszcze raz.  I dorobię inne moduły. A co mi tam 😁.
  • makok
   Trochę zagęściłem i dodałem parę kolorów, bo lubię mieć opcje, a miałem wolne miejsca podłączenia. Wyszło zacnie. Całość spróbuję upchnąć w belkę 160cm.
  • aurban6
   3mam kciuki i kibicuje. Jedna uwaga pomyśl co z wilgocią w lampie bo napewno będzie mokro. Ledy spoko nie ma problemu ale co z pozostałą elektroniką. Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
  • makok
   Nie mam jeszcze fish roomu, dopiero kiedyś w nowej chacie. Czytałem że piszczenie rozwiązują stosowne rezystory. nm-tech.pl zdaje się coś takiego mówił na którymś filmie. I tak je kupić muszę, więc zbadam sprawę. Wolałbym wszystko mieć w lampie i wjechać tylko kabelkiem powera, bo mam 48 kanałów PWM + 8 sekcji zasilania 🤣. Będzie się działo. Raczej jedyne co wywalę na zewnątrz to zasilacz(e).   No teraz jakoś to wygląda i jest porządek.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.