Jump to content

300L 120x50x50- obsada z Demasoni?


Demo

Recommended Posts

Czołem wszystkim


Malawi miałem wcześniej ponad 3 lata, ale pływały w nim tylko Saulosi. Czas na coś nowego. Przeczytałem co tylko znalazłem na forum na temat demasoni. Wstępnie chciałem zrobić akwa 1- gatunkowe ale tu wkroczyła żona. Skoro zgadza się na akwa, to ma być ładnie i kolorowo a nie tylko niebiesko :/


Szukam towarzysta dla Demasoni. Musi to nie tylko być gatunek który da sobie radę w otoczeniu demonków ale jednocześnie ucieszy oko mojej pani. Wstępnie myślałem o Redkach (chciała Yelowki ale nie ta dieta). Zakładam małe przerybienie dla rozładowania agresji. Aktualna filtracja to Eheim 2228 + wewnętrzna pompka z gąbką jako mechanik (jak nie wystarczą to dołożę).


Ile rybek Demasoni + ile (tego co polecicie) może egzystować w tym litrażu? Może jakiś inny gatunek? Akwa zalane i pracuje od 2 tygodni ale nie mam ciśnienia by już jutro coś pływało. Spokojnie i rozważnie :)

Link to comment
Share on other sites

Pseudotropheus demasoni w większym stadzie (10-12 sztuk) i do tego harem Metriaclima sp. msobo Magunga 1+3/4 bo wątpię, żeby docelowo udało Ci się w takim akwa utrzymać więcej niż jednego samca, przynajmniej mi się nie udało, a zaczynałem w układzie 2+3.

Planujesz kupić dorosłe ryby, czy maluchy ? bo jeśli maluchy to oczywiście większe ilości z założeniem redukcji


pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

W takim razie pozostaje Ci cierpliwie przeglądać ogłoszenia akwarystyczne w sieci, ewentualnie - jeśli Ci na to pozwalają możliwości finansowe - kupić ryby z dobrego źródła np. dorosłe ryby z odłowu lub F1.

Z drugiej strony wpuszczenie dorosłego stadka w planowanych docelowych proporcjach płci nie zawsze oznacza, że uda się utrzymać taki układ zwłaszcza, że te gatunki które planujesz hodować cechują się dość wysoką agresją wewnątrzgatunkową i to zarówno samce, jak i samice dają popalić.

Link to comment
Share on other sites


Z drugiej strony wpuszczenie dorosłego stadka w planowanych docelowych proporcjach płci nie zawsze oznacza, że uda się utrzymać taki układ zwłaszcza, że te gatunki które planujesz hodować cechują się dość wysoką agresją wewnątrzgatunkową i to zarówno samce, jak i samice dają popalić.Oczywiście zdaję sobie z tego sprawę. Przez 3 lata bawiłem się 1- gatunkowym Saulosi i teraz chciałbym spróbować czegoś nowego. Liczę, że zakupione dorosłe stadko (funkcjonujące w danym akwa jako stado) ma już ustaloną hierarchię i co miało paść to padło a co się ostało to da radę się bronić. Oczywiście nowe akwa = nowe podziały terytorium ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Te małe rybki będą za duże dla Twoich ryb. Generalnie to pokarm dla drapieżników. Z wypisanych powyżej możesz wziąć kryl antarktyczny i wystarczy w mojej opinii. Czytałem opinie, że nie bardzo nadaje się dla ptszczaków, ale kiedyś okazjonalnie, dla urozmaicenia diety karmiłem mbunę raz na dwa/trzy tygodnie i nie mam złych doświadczeń. Jeśli szukasz urozmaicenia diety dla non mbuny to polecam krewetki indyjskie kidi z Lidla. Ryby będą jadły Ci z ręki.
  • Te są dostępne - zamierzam kupić max 2-3, tylko się zastanawiam które. ps. mam mieszaną obsadę, a poza tym z doświadczenia wiem, że karmienie jednym pokarmem nie jest dobre. Mrożonki biorę ze sprawdzonego źródła i nigdy nie miałem do czynienia z problemami o których napisałeś.  
  • A po co aż tyle? Dobre pokarmy których używasz czyli Nature Food i Osi IMHO wystarczą. Co do mrożonek i pokarmów liofilizowanych mam mieszane uczucia, bo producentów tego sporo i jakość może być różna. Ani mrożenie, ani liofilizacja nie usunie toksyn,  jeżeli pokarm będzie nieświeży albo zanieczyszczony przed obróbką.  Dodatkowo, podając tak dużą ilość różnych produktów, ciężko będzie ustalić, co zaszkodziło, jeżeli pojawią się problemy. Zbędne ryzyko, które niewiele korzyści niesie. Ale to moje zdanie.
  • Od kilku lat karmię swoją obsadę dedykowanymi dla Malawi pokarmami Nature Food/ Dainchi/ Osi oraz raz w tygodniu mrożonkami. Ostatnio z oferty sklepu z którego kupuję Dainch zniknęło, więc postanowiłem urozmaicić dietę o pokarmy naturalne jak w tytule. Dostępne mam: 1. Tubifex liofilizowany 2. Kryl Antarktyczny Liofilizowany 3.  Gammarus suszony 4. Larwa jedwabnika suszona 5. Larwa mącznika suszona 6. Ochotka liofilizowana 7. Stynka suszona (małe rybki, to chyba nie pod moją obsadę) 8. Artemia bezszypułkowa (to chyba będzie za małe) 9. Artemia Liofilizowana 10. Dafnia suszona (rozwielitki, pamiętam, że karmiłem nimi ryby w latach 80-tych  ) Chciałem zapytać czy macie doświadczenie z tymi pokarmami i które polecacie. Moja obsada: Placidochromis phenochilus Mdoka White lips, Aulonocara Mamelela, Cynotilapia afra Cobue, Protomelas taeniolatus Boadzulu red, Labidochromis caeruleus yellow   
  • 1. Kolejny test - powyżej 10% NaCl i 2% NaOH w kolumnie z wolnym przepływem. Kolumna zrobiona z butelki 5l po wodzie. Przy szyjce otwór i wężyk powietrzny w kierunku góry do regulacji poziomu roztworu w butelce. Przepływ 0.3 l/h chińską pompą  perystaltyczną. Po kilku litrach pompa przestała tłoczyć, wtedy już powolny spływ grawitacyjny. Dużo brązowego na wylocie (mimo regenerowania zregenerowanej żywicy), ale nadal zostawia w akwarium 5 ppm azotanów po 12h. Czyli nie da się zregenerować do zera, ale regeneracja z 2% NaOH w kolumnie jest skuteczniejsza niż przy stężeniu 1% w wiaderku bez ciągłego przepływu. Pończochy wyglądają na nienaruszone. Zobaczę jak długo woda będzie pozbawiona subtelnego żółtawego zabarwienia z barwników z karmy. 2. Dołożyłem do systemu mały czujnik ruchu na 433MHz. Gdy jestem w okolicy akwarium - powoli rozjaśnia się światło do wartości zależnej od jasności w pokoju. Gdy brak aktywności - światło powoli przygaśnie. Super! Przycisk i pilot schowane. 3. Od 10 dni ryby dostają 1,65g karmy dziennie. To 0,3% szacowanej masy rzeczywistej ryb i 0,17% metabolicznej dziennie. Szczuplejsze, ale raczej wyglądają i zachowują się normalnie. 4. Rdzawy maluch też ma się dobrze. 20230930_075533.mp4    
  • Witam. Dość szybko minęły trzy miesiące od startu akwarium. Życie w zbiorniku przebiega w dość pokojowej atmosferze. Wydaje mi się, że w tak dużym akwarium możliwa jest współegzystencja non mbuna z mbuna ,pod warunkiem wspólnej diety. Czasem w trakcie tarła samce przeganiają przeszkadzaczy ale po kilku metrach "zaspane" dają sobie spokój. Uchowały się dwa młode labidochromis caeruleus, poza tym pięć samic inkubuje ikrę. Szkoda narybku, rodzice F1.  Rośliny do tej pory radzą sobie doskonale, vallisneria przede wszystkim. Parametry wody dobre pH 8,2. Niestety padły mi trzy samiczki aulonocara jacobfreibergi otter point, przestały pobierać pokarm i koniec. 
  • Powinny być ok. 5-10 x gorsze od gąbki 30 ppi w filtracji biologicznej.
  • Wiadomo jak ma się gąbka 30 i 60 ppi do Maxspecta i Neomedia?
  • Wrzuciłem 2l używanej żywicy do 6l roztworu 10% NaCl i 1% NaOH (600g NaCl, 60g NaOH). Poleżała tydzień, okazjonalnie mieszana. Pończochy ocalały. Roztwór brązowy. Po wrzuceniu do filtra - azotany w zbiorniku po 12h spadły do ok. 5 ppm z wyjściowych 5-10. Nowa  żywica zbijała azotany i fosforany do zera. Czyli regeneracja z NaOH działa, ale tylko w wiadarku cudów nie robi. Może stężenie 2%, albo regeneracja w kolumnie będzie skuteczniejsza. Może trzeba 2 razy, jak w linku wyżej. Wczoraj miałem 10h przerwy w dostawie prądu. Bez żadnego wpływu na ryby w tym najmłodsze.
  • Nagroda dzisiaj do mnie dotarła Książka jest naprawdę godna polecenia, wszystko ładnie i rzeczowo opisane oraz doprawione pięknymi zdjęciami. Wydanie w twardej oprawie i bardzo dobrej jakości papierze. Całość robi ogromne wrażenie.  
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.