Jump to content

Wygięta szyba akwarium prostego.


Recommended Posts

hej!

Mam pewien problem , otóż wczoraj rozpoczołem budowe pokrywy na akwarium 240l (120x40x50) które wypełnione jest wodą od 10 dni.

Przed rozpoczeciem pracy chcialem sie upewnić czy akwarium ma idealne wymiary. Na rogach jednej i drugiej strony wyszło mi rzeczywiscie 40 ale na srodku uzyskałem 40,5 , zmierzylem oczywiscie jeszcze raz i nie myliłem sie. Spojzalem wiec z boku i zauwazylem ze szyba jest lekko wygięta. Chcialem sie dowiedzieć czy mam prawo do niepokoju ze szyba wypadnie lub pęknie pod wpływem naporu wody.

Zauwazylem jeszcze ze w lewym gornym rogu na łaczeniu przedniej i bocznej szyby pojawily sie pęcherzyki powietrza na długosci ok. 6 cm od górnej krawędzi. Na szczescie na bezposrednim łaczeniu szyb czyli około 8mm jest silikon bez powietrza. Czy taka sytuacja może doprowadzić do przyszłych problemów związanych z akwarium.

dziekuje!

Link to comment
Share on other sites

Czy Twoje akwarium ma wzmocnienia na górze szyby przedniej i tylnej? Nie masz wielkiego baniaka więc nie występują tam zbyt wielkie naprężenia, ciśnienie wody na wysokości 6 cm też nie jest wielkie, jednak jeśli posiadasz akwa na gwarancji to je reklamuj. Nigdy nie wiadomo co się może stać.

Link to comment
Share on other sites

Niewielkie ugięcie szyby jest normalne,

jego wielkość jest zależna od wielkości akwa a w szczególności od jego wysokości, grubości szyby z jakiej zostało zrobione i od zastosowanych wzmocnień.

co do bąbelków to czasami punktowo się spotkałem też z czymś takim - tzn z pojedyńczymi małymi bąbelkami i to nie jest szkodliwe, pytanie na ile jest to duże zjawisko u Ciebie tzn czy tez nieszkodliwe czy też skopali klejenie.

Link to comment
Share on other sites

oto link do nieszczesnego zjawiska

:arrow:http://www.speedyshare.com/901335337.html


:arrow:http://www.speedyshare.com/137569884.html


tylko w jednym miejscu jest takie coś reszta akwa jest okej , a wygiecie mierzylem dokladnie jeszcze raz i w srodku wynosi 4,5mm (404,5) róznicy do krawedzi.Jednak mierzylem tez glebokość 2cm od krawedzi i wyszło 401 mm.


pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

0,5 cm na 120 cm szyby ? wydaje mi się że dali Ci za cieńką szybę na to akwarium, chyba nie powiecie ze takie wygięcie to normalka.

podaj oprócz wymiarów grubość szyby. Natomiast gdybyś miał wzmocnienia boczne to nie wygieło by sie nawet o 0,1 cm

Link to comment
Share on other sites

Szyba 8mm

oto link do nieszczesnego zjawiska które wystepuje tylko w jednym miejscu

:arrow:http://www.speedyshare.com/901335337.html


Tutaj widac wzmocnienie boczne ktore ma długosc z przodu 80cm , z tyłu 97 cm. Z tym że z tyłu własnie nie ma wybrzuszenia.

:arrow:http://www.speedyshare.com/137569884.html


Wygiecie mierzylem dokladnie jeszcze raz i w srodku wynosi 4,5mm (404,5) róznicy do krawedzi.Jednak mierzylem tez glebokość 2cm od krawedzi i wyszło 401 mm.


pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

czy mierzyłes to przed zalaniem zbiornika? Może to poprostu wada abryczna i nic więcej. Masz wzmocnienia a akwa nie jest zbyt duże więc bez obaw. Te ślaby w łączeniu to efekt łączenia i dociskania szyby. dostało się tam prawdopodobnie odrobinka powietrza. Wycieku nie ma?

Link to comment
Share on other sites

wycieku nie ma jeszcze ;)

Jest jednak możliwość ze szyba boczna mogła być ciut krzywo ułamana i pod wplywem naporu wody dostało sie tam powietrze , jak widac na zdj. najgorzej jest na samej górze ale tam nie ma wody , spuszcze jeszcze z cm wody , zyskam 3,5 cm i zobacze co sie bedzie działo.

Pomyśle jeszcze o połaczeniu dla pewnośći obu szyb usztwniających bocznych.

jak myślicie?

Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem to ugięcie szyby jest dopuszczalne choć wzmocnienie szyby przedniej mogłoby być tej samej długości co tylnej .Nie podoba mi się spoiwo na tej pierwszej fotce wygląda na niedokładnie sklejone,jest tam za dużo powietrza. Akwa oddałbym do poprawki niech poprawią spoinę a przy okazji wstawią dłuższą poprzeczkę.Lepiej dmuchać na zimne.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Posty

    • Szanowni, nie wiem co robię źle, że nie chce mi się soda całkowicie rozpuścić w wodzie, niezależnie czy daje do beczki najpierw sodę czy wodę, jak ciepłą wodę daję (30-50C) i jak długo oraz czym mieszam. Zawsze zostaje na dnie ileś sody nierozpuszczonej...   
    • Czołem załoga. Przygoda z moją 240l Malawi jakiś czas temu dobiegła końca. Właśnie zaczynam z nowym akwarium o wymiarach jak w tytule. Szukam pomysłu na obsadę. Im więcej przeglądam tym większy bałagan w głowie. Ma być kolorowo. Może być mbuna jak i non mbuna. Akwarium mimo 170cm ma z prawej strony komorę filtracyjną, więc te 15-20cm z długości ucieka. Realnie jest koło 150cm. Akwarium jak na załączniku. Liczę na waszą pomoc
    • Witaj. Generalnie przed gąbką i za nią warto, żeby było chociażby kilka mm przestrzeni tak żeby gąbka nie stykała się z przegrodą, gdyż to tamuje przepływ. Mało tego - gdy gąbka zatyka się i poziom wody spada w kaseciaku powoduje to że ściany kaseciaka i przegrody zaczynają stykać się z gąbką. Ja u siebie na środku przed gąbką i za gąbką dałem  dodatkowo dystanse z rurek PCV co eliminuje powyższe problemy. Jednakże gdybym jeszcze raz projektował kaseciaka to na przegrodzie i wewnętrznej stronie kaseciaka od strony gąbki wkleiłbym pionowe paski grubości  5 mm ze spienionego PCV, który dystansowały by odległość od gąbki i usprawniły przepływ wody.  Dobrym pomysłem jest także jako pierwszej warstwy gąbki zastosowanie takiej 1cm pi10 i dopiero za nią pi45. Takie rozwiązanie powoduje to że gąbka znacznie wolniej zapycha się. Mam  tak u siebie. 
    • Zadzwoń do Malawi Shop w Będzinie. Kiedyś ściągali pod zamówienie.
    • Każda dodatkowa przegroda wg mnie będzie zmniejszać przepływ.  Ewentualne komorę śmieciową (pierwszą z zasysem), zrób na tyle szeroką, żeby zmieścić tam grzałkę. W komorze pompy istnieje ryzyko, że jak nie będziesz regularnie czyścił gąbki, to poziom wody może spaść na tyle nisko, że grzałka nie będzie cała zanurzona w wodzie. 
    • Jeszcze jedno pytanie: oczywiście nie chciałbym robić przegrody bezpośrednio za gąbką, by ścianka przegrody dotykała gąbki - ale czy np. przegroda w odległości np. 2 cm od gąbki również będzie zabierać jej powierzchnię flitracyjną (mogłaby to również być komora dla grzałki)? Chyba już nie, ale proszę o poprawienie praktyków. 
    • Cześć, dzięki.  Formatki konstrukcyjne o szerokości 50 mm i grubości 10 mm (grubość szkła) tworzą ramę o wymiarach zbiornika. Dookoła opaski z PCV 3 mm o szer. 80 mm, oklejone folią meblową, ale nie w całości - od strony styku z ramą pozostawione "gołe" PCV o szerokości nieco mniej, niż 50 mm, by cyjanoakryl dobrze złapał oba elementy. Opaska zachodzi 2,5 cm na szkło, od góry przestaje 5 mm poza krawędź dla schowania pokryw. Dzielenie w połowie pokrywy zrobione na "kanapkę", dwie formatki konstrukcyjne, sklejone razem z już oklejoną formatką 3 mm, również przestającą o 5 mm i wyciągniętą na długość tak, by dotykała opasek dookoła akwarium. W ten sposób pokrywki mają swoje wnęki i opierają się ze wszystkich 4 stron na formatkach konstrukcyjnych. Wieka z PCV 3 mm oklejonego folią i poliwęglanu komorowego 6 mm. Lekkie i sztywne. Planuję otwory w stylu przelotek meblowych fi 60 lub 80 mm, które będą zarówno uchwytami do podnoszenia pokrywek, jak i otworami do karmienia ryb. Nie mam niestety zdjęć z powstawania pokrywy, w ferworze pracy człowiek o tym nie pamięta.  A i ręce w pyle od ciętego PCV, bo nieoceniony Fabertec przycina co do milimetra, ale mniejsze kształty ciąłem sam na małej pile stołowej. No i generalnie najpierw oklejanie folią meblową, potem klejenie elementów cyjanoakrylem, inaczej nie da rady dobrze przykleić folii na tak małych powierzchniach.
    • Cześć  Bardzo fajnie wygląda ta pokrywa. Mógłbyś pokrótce opisać jak ją wykonywałeś?
    • Informacyjnie, Akwarystyczny24.pl ma już nie mieć w swojej ofercie produktów Back To Nature.
    • Po wizycie w składzie kamienia, wyszło ponad 160 kg - a i tak bez tego największego samej górze. Pięknie się prezentował, ale był niestabilny. Na razie moczenie przed szorowaniem. Nie było jakiegoś super wielkiego wyboru, trafiły mi się chyba różne odmiany serpentynitu. Niektóre prawie czarne (nie wiem, czy nie granit), ale kilka sztuk zielonego zdaje się też jest. Z lewej strony taczki widać fragment tła Juwel Granite, wziąłem dla porównania przy wyborze. Ponadto, jeśli oryginalne sitka pomp Jebao/Jecod są dla kogoś za duże, polecam obciąć je w połowie i wkleić do kołnierza nakrętki sitka, elegancko pasuje. Pompa krótsza o 2 cm, sitko zachowuje swoje funkcje wlotu od frontu i bokami. Reszta tła Juwel Granit zamówiona, w tym tygodniu skleję kaseciaka. Niestety już po sklejeniu pokrywy "zachorowałem" na hydroponikę i myślę nad dorobieniem do niej korytka przepływowego. Zobaczymy.
  • Topics

  • Images

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.