Skocz do zawartości

Pierwsze Malawi 300L kilka pytań


kaamel

Rekomendowane odpowiedzi

Na początek witam wszystkich, w temacie akwariów siedzę od kilku lat z różnymi przerwami, ale nigdy nie miałem akwarium z rybami z Malawi.


Jako że mój ostatni zbiornik w trakcie urlopu spotkał niestety tragiczny los (dwie 3 letnie pawiookie opuściły ten świat), a od zawsze myślałem o Malawi, postanowiłem zabrać się za ten temat. W akwarium siedzi jeszcze 30 cm Pterygoplichthys joselimaianus który przetrwał katastrofę, ale mam zamiar oddać go do zoo lub palmiarni i tak zaczął już przerastać zbiornik.


Trochę o sprzęcie który posiadam:


Szkło 120x50x50 optiwhite na szafce diversa.

Listwa oświetleniowa 2 x T5 obecnie bez świetlówek

Dwa filtry zewnętrzne eheim 2026( 950 l/h) i 2126( ten sam filtr w wersji termo) połączone szeregowo.

Filtr wewnętrzny Atman At203.


Z tego co przeglądałem inne wątki to filtracja powinna być wystarczająca ew dokupię jakiś cyrkulator.


Jeżeli chodzi o planowaną obsadę to temat odleglejszy, ale na pewno będą Saulosi + coś jeszcze.


Parametry wody z kranu pomierzę jak odkopie testy, ale na 100 % PH pomiędzy 7,5 a 8.


Pierwsze pytania jakie przychodzą mi na myśl:


1. Czym zasypać kubełki ? Oba do pełna ceramiką czy może coś jeszcze ?

2. Jakiego rodzaju świetlówki zastosować ? Jedna czy 2 ?

3. Czy warto wsadzać jakieś rośliny, jeśli tak to jakie ?


A tak wyglądało akwa zanim wpuściłem moje Pawiookie(zdjęcie prześwietlone)

16m589g.jpg


Pozdrawiam i czekan na odpowiedzi, sugestie i rady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

1. Czym zasypać kubełki ? Oba do pełna ceramiką czy może coś jeszcze ?

Jak juz znasz ph wody a jest dobre to spokojnie bio ceramika

Jakiego rodzaju świetlówki zastosować ? Jedna czy 2 ?

To tylko zależy od Ciebie czy będą dwie czy będą wybarwiające kolor czy będą po prostu zwykle Ja osobiście w 240l miałem jedna T5 89cm 13000k

Czy warto wsadzać jakieś rolsliny myślę ze warto choć ja nie mam Polecam przeczytać tego linka

http://forum.klub-malawi.pl/faq.php?s=&do=search&q=ro%C5%9Bliny&match=all&titlesonly=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybką i rzeczową odpowiedź, FAQ o roślinach przeczytane i temat sobie przemyślę.


Zrobiłem dziś pomiary wody z kranu, testy zoolek:


PH: ~7,8

KH: 12

GH: 13

No2: 0

No3: myślę że 1 lub 2, mało dokładne te testy.


Obecnie akwarium po bio katastrofie zalane od zera bez podłoża, w środku wspomniany wcześniej zbrojnik i 2 korzenie, muszę poczekać aż zbrojnik wydobrzeje na tyle żebym mógł go oddać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Kolega @meszek napisał, rozważ zakup innego testu na NO3, bo niestety te Zooleka w przypadku tego parametru słabo się sprawdzają.

PH wody na poziomie 7,8 to wartość akceptowalna, ale graniczna w biotopie Malawi, ale to akurat nie jest duży problem (tani i sprawdzony sposób to np. dodawanie co jakiś czas sody oczyszczonej podczas podmian wody).

Jeśli masz akwarium ze szkła OW to ze względów wizualnych może warto byłoby się zastanowić nad rezygnacją z tła i pokrywy (w kontekście "przejrzystości" szkła).


EDIT: Teraz zauważyłem, że do klejenia Twojego akwa został użyty czarny silikon, więc ostatnia uwaga odnośnie przejrzystości szkła nie będzie trafna...

A tak w ogóle to witam wszystkich serdecznie po dłuższej nieobecności :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


EDIT: Teraz zauważyłem, że do klejenia Twojego akwa został użyty czarny silikon, więc ostatnia uwaga odnośnie przejrzystości szkła nie będzie trafna...

A tak w ogóle to witam wszystkich serdecznie po dłuższej nieobecności :)



Niestety, to moje pierwsze akwa z OW, było robione na zamówienie, znajomy szklarz który zawsze kleił mi akwaria nie miał akurat przezroczystego silikonu i skleił czarnym :/ nie konsultując się ze mną no i tak już zostało.


A tło to zwykła fototapeta, nakleiłem bo akwa stoi aktualnie na tle ściany której kolor średnio pasował do rybek ;)


Co do testu na No3 to przed weekendem kupię JBL lub Sera.


Dzięki za rady i pozdrawiam


### Update


Kupiłem już test JBL na No3, jednak Zoolek mimo małej dokładności odczytałem dobrze, z JBL'a wyszło No3 = 1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.