Skocz do zawartości

Zakładanie pierwszego Malawi krok po kroku


wasiu

Rekomendowane odpowiedzi

Ok to jeżeli rozumiem dobrze to:


- przenieść wlot i wylot filtra kubełkowego na lewą stronę (wylot ustawiony tak, żeby woda leciała wzdłuż tylnej szyby i poruszała lekko powierzchnię wody żeby film bakteryjny się nie zbierał)

- filtr mechaniczny przenieść na prawą stronę (wylot ustawiony mniej więcej na środek przedniej szyby)

- wszystko w sumie ma wirować zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara patrząc od góry :-)


Tylko jak ja mam to wszystko zakryć :?: :!: :?: :/

Kamieniem jakimś może mi się uda zasłonić lewą stronę z końcówkami od kubła a co z mechanikiem :?: Też jakiś wielki kamulec :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj nie zdążyłem dojechać z pracy do składu z kamieniami żeby pozakrywać urządzenia... (cholerne korki warszawskie i niemieckie bomby :evil: ) Może jutro mi się uda.

Ale żeby nie było że nic się nie dzieje w mojej szklance poprzenosiłem urządzenia w ten sposób co napisałem dwa posty wyżej.


Dodatkowo zmierzyłem też parametry wody testami kropelkowymi i jest tak:


- temp. 26 °C

- pH 7,7

- NO2 0,025 mg/l

- GH 14°dH

- KH 10°dH


W piątek i dzisiaj zostało wlane po 50 ml Nutrifin Cycle.

Dodatkowo w piątek wypłukałem w nowej wodzie wkład filtra z krewetkarium.

W czwartek będę miał tzw. brudną wodę z działającego akwa.


Jakieś rady i porady co jeszcze mam robić? Przeczytałem FAQ oraz dział woda na tym forum i mam mętlik troszkę (nie lubiłem chemii więc może dlatego :-) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz musisz czekać na zamknięcie cyklu azotowego :) i wpuszczaj ryby :)

No i brak jeszcze testu na NH3/4 i NO3 :)


Poza tym zobaczymy jak pH będzie wyglądało za jakiś czas. :) Najwyżej podniesie się je trochę :) Póki co najważniejsze jest abyś badał wodę, to będziemy wiedzieli co tam w "wodzie piszczy". Myślę, że raz w tygodniu kontroluj parametry i tyle :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wasiu - Taka jeszcze jedna mała uwaga odnosnie litrażu zbiornka bo w pierwszym poście napisałeś, że akwa jest 200-litrowe. Z fotek natomiast wynika, że zbiornik ma przednią szybę profilowaną. Nie wiem jak liczyłeś pojemność zbiornika, ale jeśli obliczałeś jego wielkość "po prostokącie" (uwzględniając w pomiarze najdalej wysunięty punkt przedniej szyby) to wymiar będzie zawyżony, a akwa de facto ma mniejszy litraż.

Druga sprawa - obserwuj wzmocnienia wzdłużne, bo jakieś takie nienaturalnie krótkie się wydają - uważaj, żeby Ci nie "strzeliły".


Teraz potrzeba trochę cierpliwości i systematycznego sprawdzania parametrów wody :) Powodzenia !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Post Mortem - odnośnie akwa - wiem że ma mniej litrów ponieważ jest profilowane ale różnica pomiędzy najszerszym miejscem a najwęższym wynosi ok 5 cm więc jest to naprawdę niewiele. Korzystając z kalkulatora http://andrzej_radomski.users.sggw.pl/aqua/aquamass.php


wyszło mi:


Dla akwarium panoramicznego o wymiarach: 100×34(40)×50(h) cm i grubości szkła 10mm, przy prześwicie nad lustrem wody 1.0cm, obliczone zostały:


objętość brutto (wg wymiarów zewnętrznych): 190.1L

objętość netto (razem z podłożem): 169.7L

masa własna akwarium (samo szkło): 42.0kg

masa akwarium z wodą: 211.7kg


Ad 2. To akwa stało jakieś 3 lata i nic mu się nie stało ale będę obserwował czy nic złego się nie dzieje.


Co do wody to będę sprawdzał co tydzień parametry. Jutro postaram się kupić test NO3. Czy oprócz bakterii, które leję teraz mam coś jeszcze dodać/robić z akwa żeby szybciej doszło? Rybek akwariowych jakoś nie chcę kupować specjalnie ale może kupię kilka gupików.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.