Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Bałbym się, że rybki będą skubały aż do skutku i się w efekcie silikonu najedzą.

Btw. Zamiast silikonu polecam Soudal Crystal, jedyny mankament, że robi się biały w wodzie. Ja u siebie tym sposobem zaklejałem szparę w łączeniu obudowy kaseciaka i nie wygląda tragicznie.

Acha, styropian pomalowałem na czarno. Wtedy wydawał mi się to dobry pomysł, teraz nie jestem pewien :D

Wysłane z telefonu

Opublikowano

Używałem już pianki pod panele, styropianu i kratek. Obecnie mam spienione pcv i to nsjlepszy możliwy wybór według mnie. Jest cienki, czarny i nie ma tak dużej wyporności jak styropian. Jak pyśki odkopią to nie ma zmartwień, że zjedzą lub będzie widać. Zdecydowanie polecam.

  • Dziękuję 1
  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano
ale po co jakiś wyimaginowany opór?

w stosowaniu podkładu pod kamienie chodzi o to żeby kamień nie dotykał szkła - nie chodzi o rozłożenie sił, nie chodzi o podkopywanie przez ryby, nie chodzi o nic, tylko o to żeby nie leżały na szkle - głównie dlatego, że skały czasem przesuwamy, czasem poruszamy i tylko przed tym chronimy szkło... a nie przed naciskiem....


mam 42kg granit na krótkim boku stojący na 2mm skompresowanej pianki - i co? :P

paranoja



Generalnie mało znajduję wypowiedzi w podobnym tonie na temat podłoża. Niestety, ale przy zalewaniu zbiornika założyłem, że gruba warstwa piachu będzie ok i nie zagłębiałem się w żadne fora, żeby potwierdzić przypuszczenia. Zacząłem się nad tym zastanawiać dziś, długo po zalaniu wody. Samiec saulosi zrobił sobie straszną wyrwę pod kamieniami. Non stop pluje piachem i zaczęło mnie zastanawiać, czy to się może źle skończyć. Mam warstwę piachu około 6-7cm i nic pod spodem. Jako dekoracje mam około 10 wapieni filipińskich i z 3, 4 inne kamienie na 112l. Czy zrobilibyście coś z tym, czy raczej nie mam większych powodów do obaw?

Opublikowano
Czy zrobilibyście coś z tym, czy raczej nie mam większych powodów do obaw?


....żeby sobie nie komplikować to odkop piasek w miejscu gdzie stawiasz kamień, połóż na dno kawałek jakiejś pianki,PCV czy styropianu na to kamień i dopiero piasek. Osobiście styropian odradzam bo Saulosi jak się do niego dokopie ( a dokopie na pewno ) to kruszynki będą się walać po dnie. Jeżeli chcesz trochę się pobawić bez wyciągania ryb ( tylko kamienie ) to możesz wsunąć pod piasek spienione PCV . Jeżeli nie chcesz nic podkładać to postaw kamienie na dnie ( na szkle) i dopiero piasek. Ale podkładka zawsze uchroni szkło przed ewentualnym uszkodzeniem.

-- dołączony post:

Non stop pluje piachem i zaczęło mnie zastanawiać, czy to się może źle skończyć


..podkopie np. wysoki kamień który przewracając się może uszkodzić szybę i tragedia murowana. Po co masz się stresować?

Opublikowano
....żeby sobie nie komplikować to odkop piasek w miejscu gdzie stawiasz kamień, połóż na dno kawałek jakiejś pianki,PCV czy styropianu na to kamień i dopiero piasek. Osobiście styropian odradzam bo Saulosi jak się do niego dokopie ( a dokopie na pewno ) to kruszynki będą się walać po dnie. Jeżeli chcesz trochę się pobawić bez wyciągania ryb ( tylko kamienie ) to możesz wsunąć pod piasek spienione PCV . Jeżeli nie chcesz nic podkładać to postaw kamienie na dnie ( na szkle) i dopiero piasek. Ale podkładka zawsze uchroni szkło przed ewentualnym uszkodzeniem.

-- dołączony post:



..podkopie np. wysoki kamień który przewracając się może uszkodzić szybę i tragedia murowana. Po co masz się stresować?



Kamienie stawiam praktycznie na całej długości akwa, zaledwie 80 cm wkońcu :D więc cały zbiornik do przełożenia ? ;/



Co do spadających kamieni to raczej mi to nie grozi, bo kamienie układałem w ten sposób, żeby jeden na drugi zachodził. Tzn. układając je, próbowałem je sobie dociskać przesuwać i są można powiedzieć w sobie zazębione. Nie ma sytuacji, że kamień leży luźno na jakimś drugim.

  • 3 miesiące temu...
Opublikowano

Pozwolę sobie odświeżyć temat ;-) Czy ktoś zamiast styropianu testował wewnątrz akwarium jako podkład pod kamienie polistyren ekstrudowany (XPS) ? Po ocieplaniu garażu zostało mi sporo płyt XPS Climapor o grubości 7 mm. Zastanawiam się czy tego rodzaju płyty nadają się na podkład pod kamienie do środka akwarium pod względem właściwości chemicznych i ewentualnego wchodzenia w reakcję z wodą (niepokoi mnie trochę informacja na opakowaniu, że jest to płyta gruntowana - płyty mają szary kolor).


Z góry dziękuję za sugestie :-)

pozdrawiam

post-8630-14695721558076_thumb.jpg

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.