Jump to content

nowy-pytanie o obsade


Recommended Posts

Witam, mam następujący baniaczek, który właśnie dojrzewa. Proszę o poradę co do obsady:


Baniak: Gotowiec firmy Juwel 100X40X50, filtr wew. jubo z pompą o wyd 600l, w filtrze grzałka 200 W, pokrywa multilux 2x30 W (żółta i biała świetlówka).

Piasek kwarcowy, w jednym rogu żwir marmurowy, 3 duże skałki wapienne, budowla z łupków filitowych.


Akwa zalane, dojrzewa.


Wymyślona pzreze mnie obsada:

Iodotropheus sprengerae 1+3

Labidochromis caeruleus 1+3

Melanochromis cyaneorhabdos maingano 1+3

Zbrojnik tygrysi ok 2 szt


Pysie zamierzam kupić w jedny czasie po 7 szt z każdego gatunku - i zobaczyć na ile chłopaków w stosunku do dziewczyn mogę liczyć. Mam nadzieję, że po pewnym czasie same rozwiążą problem lub oddam komuś nadprodukcje.


Proszę o uwagi

poz

Link to comment
Share on other sites

Brakuje mi w tym wszystkim kubełka. Jeśli go nie masz w swoim akwa to dokup go koniecznie. Co do obsady to sprawa wygląda nie najgożej, boje sie tylko że Twoje yellowy mogą dostać troche po d.... Charemowo pysie są dobrane jak najbardziej poprawnie. Żeby nie było wszystko tak pięknie, mam małe ale. W moim odczuciu baniak powinny zamieszkiwać tylko 2 gatunki.

Link to comment
Share on other sites

Brakuje mi w tym wszystkim kubełka.


Dzięki za wskzówki, ale jeszcze dwie sprawy - dlaczego tylko dwa gatunki, przy założeniu, że ilość pysi nie przekroczy 15. Co do kubełka - też się nad tym długo zastanawiałem - nie mam doświadczenia w takich filrach jakie stosuje juwel. Chwalą się tym, że niwelująone straty w wydajności filtracji przez wyprowadzanie wody na zewnątrz. Te kolumny filtracyjne przez nich stosowane są dosyć duże. Sprzedają też akawa 400l z takim samym systemem filtracji. Nie chce absolutnie bronić markrtingu producenta, ale chce wiedzieć dlaczego mam inwestować dodatkowo w kubełek.

Będę wdzięczny za rady.

pozdr.\

Link to comment
Share on other sites

dlaczego tylko dwa gatunki, przy założeniu, że ilość pysi nie przekroczy 15.


ponieważ akwarium jest za małe na 3 gatunki :wink:

3 gatunki wiążą sie z tym iż:

bedzie wicej rewirów

wiecej przepychanek miedzy samcami


twoje akwarium jest jednym z minimalnych dla malawi w nim maksymalnie mogą sie znaleźć 2 gatunki.


weź sobie np.

Iodotropheus sprengerae 2+6

Labidochromis caeruleus 1+4


takl dla mnie byłoby świetnie :wink:

Link to comment
Share on other sites

Również zostawił bym rdzawe, natomiast zamiast yellow-ków dałbym maingano, u mnie ta mieszanka prezentuje sie całkiem nieźle. Posiadam oprócz I.sprengerae i M. maingano jeszcze hongi ale zastanawiam sie nad ich zniwelowaniem, gdyż w tych dwóch gatunkach pysi tak sie zakochałem, że do szczęścia nic mi więcej nie potrzeba. Natomiast co do kubła to jego zadanie nie polega na tym aby wyłapywać wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia błąkające sie w akwa, lecz odpowiada za biologie wody. Wewnątrz tego filtra, a dokładniej na ceremice (itp.) zachodzą procesy przy udziale bakterii, które mają za zadanie przekształcać związki NH3 w NO2 a następnie NO3

Link to comment
Share on other sites

Mimo że ten Twój filtr wewnetrzny jest rozbudowany to jednak nie pociągnie on w akwarium z pyszczakami filtracji biologicznej i mechanicznej równoczesnie, przy młodych osobnikach jeszcze pewnie tak ale z czasem to już bedzie problem

I nie jest to jakaś wina juwela i ich marketigu bo każda firma zapewnaia że ich produkt jakies tam akwarium samodzielnie pociągnie. Akwa z pyszczakami ma jednak swoja specyfikę i wymaga zarówno filtracji biologicznej jak i mechanicznej na wysokim poziomie, jeżeli chcesz miec stabilny baniak i klrowna wodę, zreszta aby sie ponownie nie rozpisywac wkleje cytat mojej wypowiedzi z innego topicu:

"sam wewnętrzny nie poradzi sobie napewno, generalnie pyszczaki są to ryby które potrzebuja czystej wody jednoczesnie będąc jednymi z najwiekszych brudasów i filtracja składająca się z dwóch filtrów jednego biologicznego [czyli kubełka/zewnętrznego] + drugi filtr mechaniczny - [moim zdaniem poządny wewnetrzny jest najlepszy do tego, choc niektórzy w tym celu używają drugiego kubła] jest optymalnym i skutecznym rozwiązaniem pozwalającem utrzuamc dobre parametry wody bez wiekszych kłopotów."

Ihmo taki filtr jak masz obecnie, samodzielnie byłby całkiem ciekawym rozwiązaniem do kotnika

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.