Skocz do zawartości

Pyszczaki zdychają - kolejna prośba o interpretację wyników i pomoc.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Jako że to mój pierwszy post na forum miło mi powitac wszytskich uzytkowników.Ale do rzeczy, od paru dni zaczęły mi zdychac rybki. Są to przeważnie 1-2 sztuki dziennie z róznych gatunków i o różnej wielkości. Ryby nie wykazują żadnych objawów chorobowych - poprostu rankiem lub w ciągu dnia natrafiam na zwłoki ;(


Wygląd zewnętrzny ryb - bez zmian chorobowych.

Jedzą normalnie, pływają normalnie - jedynie czasami ocierają się o piasek na dnie, ale nie wyglada to zbyt niepokojąco.


Zbiornik to 400 litrów


Dekoracja:

żwir 2-4 mm + wapiń filipiński

roslinki to dwie kryptokoryny, dwa anubiasy i nurzaniec olbrzymi


Media:

oświetlenie standardowe - 2 świetlówki

filtr wewnetrzny aquael fun 3 plus + dyfuzor napowietrzania

filtr kubełkowy Tetratec 1200


Obsada:


Tu musze dodać, że skorzystałem z kilku rad osób, które juz pyszczaki hodują, że lepiej mieć akwarium przerybione, aby uniknąć walk terytorialnych, i sugerując sie wielkością ryb obawiam się, że mogłem przesadzić z ich ilością, która miała byc zredukowana gdy ryby podrosną i będzie można wybrac te najładniejsze osobniki do dalszej hodowli.




Demasoni - 19 sztuk (rybki po około 5-6 cm)

Maingano - 20 (5-7 cm)

Yellowki - 16 (3-4 cm)

red red - 18 (2-3 cm)

Gębach Haplochromis - 16 (2-3cm)

Saulosi - 20 (2-4 cm)


Glonojad syjamski albinos - 4 szt.



Podmiany wody na poziomie 50 litrow co tydzień.


Karmienie: dość często kilka razy dziennie płatkami ogólnymi Tropical zmieszanymi z Malawi Tropicala, żadnych mrożonek nie podaję,


Parametry wody:


Temperatura - normalnie 27, teraz w upały skoczyła do 30 stopni


pH - 7,8

KH - 9

GH - 18

NH3 - 0 ( tu nie mam pewności czy pomiar jest prawidłowy na testach Zoolek)

NO2 - 0

NO3 - 40 mg /l

PO4 - 1,0 mg/ l


Zaopatrzyłem sie już w Metronidazol, ale nie podaje go, gdyż nic nie wskazuje na jakiekolwiek choróbsko.


Z góry dziękuje za wszelkie podpowiedzi, co może być nie tak z mojej strony? Zbiornik ma około trzech miesięcy. Ryby wpuszczane zdrowe i wcześniej nic sie nie działo. Wykluczam także działanie czynników chemicznych itp przypadkowo wprowadzonych do akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Demasoni - 19 sztuk (rybki po około 5-6 cm)

Yellowki - 16 (3-4 cm)


Absolutnie niedupuszczalne połączenie

żwir 2-4 mm
Również nie za ciekawie

kilku rad osób, które juz pyszczaki hodują, że lepiej mieć akwarium przerybione, aby uniknąć walk terytorialnych


hmmm...sądząc po obsadzie i tym najgorszym "lepiej miec akwarium przerybione" łatwo stwierdzić, że te osoby się nie znają. Akwarium proponuje zmienić obsade, żwir.

Reszta do poczytania FAQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosze o rozwinięcie mysli, czemu Yellowki nie mogą być z demasoni? Musiałem czegoś nie doczytać, bo dośc wnikliwie studiowałem różne obsady i bardzo czesto te dwie rybki pojawiały sie razem.


Żwir jest tez drobnijeszy, ale nie jest to typowy piasek biały kwarcowy. Na jaki to wymienić? Pyszczaki widze łądnie w nim kopią.


Jaka zmiana obsady bedzie odpowiednia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest za gruby, więc pysie nie pokazują całkowicie swoich możliwości.

A co do yellowka i demasona...Demason to stricte roslinozerca, a yellowek miesożerca (często trzymany z drapieżnikami, które jedzą tylko miesko :) )

Wiec albo yellowek bedzie miał za mało mieska w diecie, albo demason za dużo...Podstawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i ryb masz do obsadzenia na 4 takie zbiorniki...

Kto to widział trzymać 100 ryb w takim szkiełku, widać fachowcy którzy ci doradzali wiedzą tylo co ty...

Ryb jest tyle, że nie mają gdzie pływać i najzwyczajniej się wybijają by zrobić trochę miejsca.A to dopiero początek bo ryby są małe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak pisze kolega Zdrowy Zab - yellowki powinny wyjechac całkowicie z tej obsady? Z oczyweisstych powodów nie da się ich karmić wybiórczo, a nie chcę narobić większych szkód poprzez niewłasciwe karmienie.


Kolego Perez666 - ile z tych ryb powinno zostać tzn o ile zredukować zarybienie, biorąc pod uwage własnie to, że ryby sa małe? Brałem ich więcej własnie z racji tego, że zawsze któras moze aklimatyzacji nie przeżyć i chciałem wyselekcjonowac najsilniejsze i najładniejsze osobniki. Zakładając , że ryby sa juz dorosłe, ile ich powinno być? Na różne przeliczniki natykam sie na forach i na dobrą sprawę, rozpietości są duże...


BTW - jak parametry wody? Mogą mieć jakiś negatywny wpływ na rybki? Oosbiście nie odnajduję żadnych nieprawidłowości, ale zastanawia mnie zerowy wynik NH3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

113 ryb na 400 litrow daje nam 3,5 litra na jedna rybke. Jak zamieszkasz w kawalrece z zona 5 dzieci i psem bedziesz wiedzial jak sie te ryby czuja.

Nie ma co sie dziwic , ze lapia choroby , jak zadna z nich nie ma spokoju.


Co do choroby to moze byc to Ichtioftirioza - ospa rybia. ( skoro sie te ryby czesto ocieraja o dno i chca zdjac z siebie pasozyta ).


Chore ryby nalezy natychmiast przeniescdo innego zbiornika i zastosowac kąpiel w zieleni malachaitowej podnosząc jednocześnie temperaturę wody o kilka

stopni. Mozna tez dodac soli , nie wiem jakie dawki sie dokladnie podaje , proponuje popytac kolegow z forum. Lub udadac sie do apteki po specjalne preparaty.


Moga to byc tez zranienia przez pasozyty, objawy podobne do ospy. Ocieranie się ryb o przedmioty.Na skorze okrągle, obrzmiale i zaczerwienione miejsca.


Kolejno dalej moze to byc plesniawka ...


Musisz napisac wiecej szczegolow , zrobic zdjecia itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do choroby to moze byc to Ichtioftirioza - ospa rybia. ( skoro sie te ryby czesto ocieraja o dno i chca zdjac z siebie pasozyta ).

Ocieranie, wcale to nie musi być ospa było o tym dużo na forum


ile z tych ryb powinno zostać tzn o ile zredukować zarybienie, biorąc pod uwagę właśnie to, że ryby są małe?

Pozostaw sobie yellowa, red-reda, maingano i sulosi po 10sz jezeli tak jak napisłeś że są młode Później natura zrobi swoje Docelowo zostaw sobie jakieś 24 rybki

Pierwsz podstawowa zasada zmniejsz obsade a może masz za mało tlenu i rybcie się duszą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Zobacz na tym forum https://klub-tanganika.pl/forum/
    • Wertykalny by zrobił, ale będę na niego patrzył tylko jak będę wchodził do akwa 😁 Mam tam jakiś metr wysokości.
    • A jak wysoko będziesz tam miał. W wyobraźni zobaczylem na pozostałych 3 ścianach, ogród wertykalny zasilany oczywiście wodą z baniaka. Poza fajnym efektem uzyskasz w ten sposób dodatkową filtrację. Jedyny minus to to, że tylko Ty będziesz to oglądał😉
    • Tutaj jest trochę inna sytuacja, bo zbiornik jest z betonu i nad zbiornikiem mam przestrzeń, którą będę się do niego dostawał (wyłączona zamknięta przestrzeń do której będzie dostęp tylko z jednej strony). Jak będę robił izolację w zbiorniku, to zrobię też całą górę więc samo skraplanie nie jest mi straszne, ale chętnie odzyskałbym to gorące, wilgotne powietrze, które będzie się nad wodą gromadziło.
    • Cześć. Na sam początek chciałbym zaznaczyć, że mam już jakieś doświadczenie w hodowli ryb w akwarium - od plus minus 6-7 lat interesuję się tym mniej lub bardziej, jednak nigdy nie miałem akwarium z rybami z Malawi lub Tanganiki - co zresztą powinno przykuć moją uwagę dużo wcześniej ze względu na to, jak twardą wodę mam w kranie - nie jestem teraz w stanie przytoczyć z pamięci parametrów, a zrobić testu nie jestem w stanie ponieważ mam najprawdopodobniej przeterminowane testy, ale wiem, że generalnie pH, kH i gH jest bardzo wysoko. Po napisaniu wstępu przejdę do problemu z którym się spotykam - mam akwarium 80cm x 40 cm x 40 cm - (długość x szerokość x wysokość) i chciałbym zagospodarować je głównie dla muszlowców - nie chciałbym doprowadzić do "przepełnienia" akwarium rybami, a samemu nie byłem w stanie znaleźć innych współtowarzyszy muszlowców (w postaci innej niż ryby) w naturze. Akwarium chciałbym urządzić jak najbardziej zgodnie z naturą, filtracja będzie kubełkowa - kubełek całkiem sporej pojemności i przeznaczony do akwarium dużo większego - na stronie producenta jest napisane że do +- 300-400l akwarium. Nie jestem w stanie zdecydować się na to, jaki gatunek z grupy muszlowców chciałbym hodować w akwarium - jest ich dosyć sporo a samemu nie umiem znaleźć źródła, gdzie mógłbym w prosty i czytelny sposób porównać to, jakie warunki potrzebują do życia. Akwarium z tego, co zdążyłem się dowiedzieć, powinno być w miarę wystarczające pod względem litrażu, a dokładniej rzecz biorąc pod względem wielkości dna, bo głównie o to tutaj się wszystko rozbija - tak jak w przypadku pyszczaków czy pielęgnic. W każdym bądź razie, z góry dziękuję za jakiekolwiek nakierowanie na to, co mógłbym zrobić, jak urządzić akwarium czy jakie muszlowce mógłbym w swoim akwarium hodować, a także przepraszam, jeżeli gdzieś na tym forum taki temat się już przewijał.
    • Kiedyś policzyłem parowanie i przy 25 stopniach (temp. powietrza i zbiornika - akwarium nieogrzewane; odkryte 20 cm pokrywy; efekt podobny jak przy zdjętej) i wilgotności 37% (zima) - było to ok. 180 g/h. Przy 4,5x większej powierzchni u ciebie nie przekroczy 0,8 kg /h. Przy zamkniętej pokrywie wewnątrz zintegrowanej pokrywy pleśniało - wolę wymianę tego powietrza. U mnie to podniesienie wilgotności wewnątrz domu  ok. 10 %. Parowanie tej wody to moc ok 120W !
    • A nie myślałeś nad przykryciem zbiornika? Płyta Gutta Płyta Hobbyglas gładka przezroczysta 2 mm świetnie się sprawdza. Minus trzeba z niej usuwać kurz. łatwo w niej wyciąć miejsce na węże itp.
    • Na pewno to zrobię, nie wiem jeszcze jaką metodą, ale na bank nie będę tracił tego ciepła. Mam przygotowane dwa odpływy, jeden do kanalizacji, drugi bezpośrednio do zbiornika 10k L zakopanego na podwórku. Do tego same zbiornika będzie odpływ deszczówki z dachu i podwórka. Z wielu względów przydomowa oczyszczalnia zamiast włączenia do sieci kanalizacyjnej. Długo nad tym myślałem i rozmawiałem z wieloma osobami, które mają przydomowe oczyszczalnie i według mnie, nie ma lepszej opcji. Dodatkowo w moim przypadku wybudowanie przyłącza i jego późniejsza obsługa to kosmos. Rozprawiam o tym z człowiekiem od rekuperacji. Chętnie bym odebrał powietrze z nad zbiornika, poza ciepłem z parowania jest jeszcze oświetlenie wiec sporo energii, ale wilgotność nad akwarium będzie >90% i nie wiem co na to rekuperator i przewody wentylacyjne. Trwa narada w tej sprawie  
    • @bojack Co do hajsu/ekologii pomyśl, kiedy dom nie gotowy o... 1/ wymienniku ciepła do podmiany - 10 l/h to może być zimą jakieś kolejne 125 kwh/mc jeśli nie więcej....  A rozwiązanie proste... u mnie rura w rurze -wężyk od osmozy w rurce igielitowej. Tylko do 10l/h już większa długość się przyda no i dobrze to zaizolować trzeba..... 2/ wykorzystaniu wody ściekowej Oczko wodne ? Zbiornik do podlewania ogrodu ? Regeneracja dolnego źródła PC ? 3./ Oddzielny punkt poboru jeśli jest kanalizacja... ? 4/ Jak z wentylacją ? Nowe domy żeby spełnić normy raczej muszą mieć rekuperację.  Plan z odzyskiem wilgoci czy bez ? Wyciąg nad akwa? Straty energii przez parowanie mogą być spore.
    • To skąd bierzesz hajs na prąd i żarcie też mają w DDD   Konkluzja jest taka, że na dole robię maksymalnie niską wylewkę zachowując parametry cieplne, tak, aby w przypadku chęci zrobienie sumpa były jakieś opcje co do wysokości. Reszta później, ale filtracja wewnątrz zbiornika jest kusząca z wielu względów.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.