Skocz do zawartości

Obsada i urzadzanie 400 Litrow


MavNZ

Rekomendowane odpowiedzi

Makok pisałem wcześniej ,ze zapotrzebowanie pokarmowe glonów na azot, potas jest mikroskopijnie miale i tu jest tego przykład zero No3 a glony rosną w najlepsze.Mikroelementy są jedynym limitującym ,ograniczającym je składnikiem.Polecam forum Akwarystyki roślinnej dział glony.


MavNZ zdradzę ci swój sposób, jak pozbyć się glonów na szybach.

Ktoś się podzielił ze mną wiec i ja muszę:P.

Skopiowałem ta metodę od Olivera Knotta guru w aquascapingu jet to coś co robią profesjonaliści ale nikt ci o tym nie powie.


Dotyczy to w szczególności akwarii optiwhite.

Dwa razy w tygodniu papierowym ręcznikiem/miękkim papierem (by nie zarysować szyb) przecierasz szyby od środka.Powiedzmy raz w środku tygodnia i raz w weekend podczas podmiany wody.

W ten sposób niszczysz film bakteryjny, która rozwija się na szybie zbiornika(rozwój trwa 3-4dni) a który jest konieczny do rozwoju glonów.

Aby glony mogły się rozwinąć na danej powierzchni najpierw musi być ona odpowiednio przygotowana przez bakterie, ten prosty myk gwarantuje ci ze na szybie nigdy nie pojawi się glon, gwarantowany 100% sukces.Problem w tym, ze to zajmuje trochę czasu ale chyba jest szybsze niż żyletka/karta.

Śmiesznie to trochę wygląda ja się czyści czysta szybę:D.Ale stosuje ta metodę od kilku miesiecy i jest naprawde skuteczna.


Poniżej link do filmu gdzie Oliver omawia powyższą metodę.



Pozdrawiam

Star







To dość ciekawy sposób , myślę ze będę miał go na uwadze . W sumie nigdy wcześniej o tym nie myślałem , zazwyczaj usuwałem już dorosłe glony , kiedy zrobiło ich się zbyt dużo , a tu widać lepszy sposób.


A powiedz mi , czy musi to być papierowy ręcznik ? Czy może być to jakiś rodzaj szmatki ?


Pozdrawiam

--

powtórzę to co zawsze powtarzam w takich wątkach:

za rok-dwa albo przestaniesz z nimi walczyć, albo zmienisz biotop - robi tak 95% ludzi "walczących"

i nie odbieraj tego do siebie - po prostu doświadczenie z tego forum to potwierdza - od 5 lat jak tu siedzę ;)




Widze , ze twoje zdanie o doświadczeniu danej osoby bierze się od momentu rejestracji na forum.

Wiec powiem tobie, ze jesteś dłużej tylko o 3 lata.


Powodzenia życzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fajnie. Czyscic 2 razy w tygodniu...zajmie mi to więcej czasu niż czyszczenie raz w tygodniu kartą :D


Możesz tez raz w tygodniu podczas podmiany spróbować(tak sugeruje Oliver), ja stosuje 2 razy.

Jest to o tyle szybsze, ze musisz tylko przetrzeć szyby nic nie zdrapujesz karta, jest to dużo szybsze wierz mi.


MavNZ


Ja odradzam szmatkę, stosowałem gąbki do mycia naczyń i porysowałem sobie szybę, sadze że ze szmatka jest podobnie wystarczy jedno ziarenko piasku i masz rysę.


Pozdrawiam

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz tez raz w tygodniu podczas podmiany spróbować(tak sugeruje Oliver), ja stosuje 2 razy.

Jest to o tyle szybsze, ze musisz tylko przetrzeć szyby nic nie zdrapujesz karta, jest to dużo szybsze wierz mi.


MavNZ


Ja odradzam szmatkę, stosowałem gąbki do mycia naczyń i porysowałem sobie szybę, sadze że ze szmatka jest podobnie wystarczy jedno ziarenko piasku i masz rysę.


Pozdrawiam




Dzieki wielkie bo mysle , ze to moze byc dobry sposob.


Ps. Chcialem wyslac tobie maila na prv bo masz opisane w opisie , ze interesujesz sie automatyka i programowaniem, ale masz opcje wysylania maili zablokowana. Wiec jak znajdziesz chwile napisz do mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o czym my tu w ogóle rozmawiamy? o tym że nie chcesz glonów na szybach? bo dotychczas myślałem że w ogóle... szyby czyszczę raz w tygodniu kartą, a czasem czyścikiem magnetycznym ale z dala od piachu - nie mam z tym problemu i szyby mam czyste...


Cały dialog tyczył się tego , ze nagle dostałem max atak glonów ... tylnia szyba zrobiła się aż brązowa. Dlatego celem tej rozmowy,było to aby ograniczyć ich wysyp .

Nie przeszkadzają mi glony na kamieniach bo ryby same je delikatnie oczyszczają. Zresztą podoba mi się jak wygląda kamień w takim glonie i jest to to naturalne. Chciałem po prostu ograniczyć ich rozwój na szybach . Jestem akurat z tych akwarystów co nie chcą wkładać " łapy do akwarium " , bo ryba ma się czuć jak u siebie. Najlepsze warunki jakie mogą być, po prostu muszą być spełnione. Tak samo jest z podmianami wody . Po prostu ściągam ja tak , aby nie stresować ryb . Jak na razie zastosowałem się do tego co kolega STAR napisał , odnośnie czyszczenia papierowym ręcznikiem . Chodź mi to nie na rękę , niestety widać ze na dzień dzisiejszy nie uniknione.

--

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to kup sobie taki szyscik z gabką z 1 strony i włókniną z drugiej zamocowany na wysięgniku.

Wczoraj to ustrojstwo zdjąłem z szafy i po przesunieciu lampy nie umoczyłem nawet palca.

Wysięgnik ma jakiej 70-100cm...



Posiadam taki , jest calkiem spoko .. Z jednej strony jest skrobaczka z drugiej gabka. Calkiem ok , ale bede sprawdzal papierowe reczniki. Staram sie jak najbardziej zwalczyc przyczyne ...


A tu zbiornik po czyszczeniu

http://forum.klub-malawi.pl/attachment.php?attachmentid=1950&d=1339482311

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takim sposobem, będziesz wkładał łape do akwarium 2-3 razy w tygodniu :) Co chyba przeczy "jak najmniej łap".


Alternatywa jest to , ze jak sie nie ma rozwiązania to się wybiera najlepsze . W tym wypadku rozwianie A jest dużo lepsze od rozwiązania B którego wcale nie masz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.