Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam wszystkich po raz pierwszy na forum :) i z góry proszę o nierozpatrywanie tematu w kontekście debiutu, ponieważ jak widać temat kontrowersyjny i dziwny, a zatem ciekawy i chciałbym żeby potraktowany został poważnie a doświadczenie z malawi powiedzmy, że po prostu już jest:)

Do rzeczy: przez 2 lata byłem święcie przekonany, że posiadam harem Socolofi 1+4. Jednak ostatnio zauważyłem, że domniemany samiec nosi ikrę i sytuacja ta zdarzyła się 2x, czyli na 100% wszystkie z posiadanych ryb nosiły ikrę. Sytuacja tym bardziej dziwna, iż "samiec" wykazuje wszystkie cechy samca łącznie z zapładnianiem przez niego ikry (tak tak podglądało się...;]), z tym że cechy te nie są stosunkowo silne- dosyć słaby terytorializm, słabo goni samice, chociaż elongatusowi, jak trzeba, potrafi się postawić. Jeżeli chodzi o budowę, trochę większy, masywniejszy od pozostałych, dużo atrap jajowych, jednak płetwy zaokrąglone i niespecjalnie wydłużone. Istotny może być fakt, że każda z nich wypluwa ikrę po kilku dniach.

I TERAZ: CZY może z braku samca, najsilniejsza samica bohatersko została transwestytą, CZY muszę odstawić leki, których nie biorę, CZY mamy do czynienia z klasycznym przypadkiem samca cioty, który dodatkowo żeby wzmocnić tą pozycję wpadł na oryginalny pomysł noszenia ikry, robiąc z siebie pośmiewisko na całe akwarium?

Końcówka średnio poważna ale liczę na opinie z waszej strony, może ktoś już się z tym spotkał, słyszał, czytał, a może każdy ma taka sytuacje w akwarium a ja niedoinformowany robię aferę, nie wiem ;)

Chyba wszystko, pozdro!

Opublikowano

Sory za jakość, pożyczyłem aparat.. co do inkubacji, ryba oczywiście na zdjęciach nie nosi ikry, bo już ją wypluła, połknęła, sprzedała bądź oddała do okienka życia...nie wiadomo, ale jestem na 100% pewny, że owa inkubacja wystąpiła i to w ciągu dwóch lat dwukrotnie (tyle zaobserwowałem).

post-11414-14695713199236_thumb.jpg

post-11414-14695713199653_thumb.jpg

post-11414-14695713200097_thumb.jpg

post-11414-14695713200523_thumb.jpg

post-11414-14695713200962_thumb.jpg

Opublikowano

Uśmiałem się czytając Twojego posta o samcu transiku :-)

A tak poważnie to moim skromnym zdaniem jest to samica.Jak powszechnie wiadomo, w momencie kiedy niema w zbiorniku samca, wówczas najsilniejsza z samic przybiera samczą szatę i zachowanie. Przypadek taki uświadczyłem w swoim akwarium kiedy przez krótki czas trzymałem samca w kotniku,samica alfa zaczęła się wybarwiać(też miała atrapy jajowe). Oczywiście nasze ryby mają możliwość zmiany płci , ale sądzę, że w tym wypadku do tego nie doszło, Wnioski wysnułem po tym jak napisałeś , że każda z samic wypluwała ikrę, a dzieje się tak wówczas, kiedy samiec jej nie zapładnia. To , że ryba ma atrapy ziaren ikry, wcale nie oznacza, że jest samcem :-) Mało prawdopodobne wydaje mi się to, że jest jeszcze nie dojrzały do odbycia tarła. Stawiam, że jest "Herszt babą" :-)

Opublikowano

Jeżeli przez te dwa lata trzymania tych ryb nie doczekałeś się nigdy pełnej inkubacji to też bym się skłaniał ku temu, że simonsyp ma rację.

Zmiana płci była obserwowana już u ryb ale najczęściej u mieczyków u innych ryb kostnoszkieletowych te zjawiska występują dużo rzadziej.

Częściej jest na odwrót, wydaje nam się, że mamy samicę - a jest to skromny niepewny siebie samiec, który po bardzo długim czasie pokazuje swe samcze instynkty i z "samiczki" przeistacza się w samca.

W odwrotnej kolejności samica przejmuje obowiązki samca jednak z powodu braku rozwiniętych męskich cech nie może dojść do zapłodnienia ikry.

--

Moja rada - postaraj sie o 100% samca od innego akwarysty, fajnie by było gdyby już był odpowiednio dorosły, i wpuść go do swojego akwarium.

Opublikowano

jest to na pewno samica,samiec socolofi ma dłuższe płetwy grzbietowe sięgające prawie do końca ogona i są ostro zakończone.mój ma ok.15cm.

--

zdjęcie


samiec

post-11615-14695713201394_thumb.jpg

Opublikowano

slyszalem o tym, ze samiczki przejmuja czesciowo wyglad i niektore role samcow, ale najbardziej zastanowil mnie fakt, jak sie moze okazac, imitacji zapladniania innych samic, ciekawa sprawa. Moze to i lepiej bo lepsza "herszt baba" jak samiec impotent;] Postaram sie o pewnego samca no i zobaczymy jak sie zakonczy ta moda na sukces. Swoja droga niezla z niej wariatka, wariat..wariatka. thx;]

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dawno się nic nie działo w tym temacie, a to z powodu mojej choroby. Która mnie dopadła w czerwcu zaczęło się, od przeziębienia potem zapalenie płuc i tak mnie trzymało praktycznie do końca sierpnia. Nie ruszałem się właściwie z łóżka i schudłem ponad 20 KG do tej pory nie wiem co mnie tak uczuliło. Więc moje prace ograniczyły się tylko do karmienia, ale ryby przetrwały moją nie dyspozycje bez problemu. Teraz od kilku dni obserwuje mnóstwo młodzików za równo żółtych jak i pomarańczowych. 
    • Obsada: Aulonocara fire fish + Aulonocara ob marmalade Polecicie dietę? Hodowca (z Żor) polecił mi Discus red booster granules dla lepszego wybarawnienia.
    • Ooo... mam blisko do kolegi, 1,5h drogi i oglądanie na żywo 😉
    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
  • Tematy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.