Jump to content

Filtracja wody kranowej


jjacek

Recommended Posts

Przy zastosowaniu węgla w tzw układach otwartych, gdzie mamy do czynienia z jednorazowym przepływem, woda powinna mieć kontakt ze złożem ~ 5min. Tak więc przepływ powinien być bardzo wolny. Dodatkowo związki miedzi są stosunkowo trudno usuwane przez węgiel. Ale filtracja wstępna jak najbardziej wskazana. Nigdy nie wiadomo co popłynie z kranu. Chociaż w Szwecji niespodzianki tego typu to chyba raczej nie do pomyślenia.

Link to comment
Share on other sites

z tego co czytałem w wodzie nie ma prawa nic byc. nie pamietam prawie zadnych szczegolow wiec moze ktos uzupelni i cos doda.

to co pamietam:

po pewnym czasie w miedzianych rurach pojawia sie taka warstwa ochronna ktora izoluje wode od powiedzchni rury cienką nie przenikalna warstwą.

Dlatego spokojnie mozna z takich rur pic wode.

To cos, ta warstwa to taki zielony nalot w miedzianych rurach ktory na pewno nie jeden z nas widział.


edit:

cos wygooglałem:

"Przy twardej wodzie i rurach miedzianych jest to zjawisko naturalne i nieuniknione. Substancje chemiczne (węglany) odpowiedzialne za twardość wody łączą się z jonami miedzi, które są wypłukiwane z rur. Powstałe związki mają zielone zabarwienie i wystarczy ich naprawdę niewielka ilość do wytworzenia osadu na ceramice i czajniku. Skąd jednak bierze się miedź w wodzie?

Kiedy instalacja wykonana z miedzi zaczyna pracować, tlen zawarty w wodzie reaguje ze ściankami miedzi. Na ściankach rur powstaje związek tlenek miedzi. Podczas tej reakcji część miedzi jest wypłukiwana - łączy się ona z substancjami odpowiedzialnymi za twardość (powstają różne węglany miedzi, wśród nich malachit).


Powstawanie tlenku miedzi jest dobrym zjawiskiem - na powierzchni rurek powstaje warstewka ochronna. Dzięki jej obecności tlen zawarty w wodzie przestaje mieć bezpośredni dostęp do miedzi."

Link to comment
Share on other sites

"Przy zastosowaniu węgla w tzw układach otwartych, gdzie mamy do czynienia z jednorazowym przepływem, woda powinna mieć kontakt ze złożem ~ 5min"

to jezeli zastosuje tego rodzaju filtracje przy wymianie wody ..a pozniej wrzuce to do akwarium .. np 700l z p.cyrkulacyjna 2000l/h i potraktujemy to jako obieg zamkniety to zeby to bylo skuteczne jak dlugo powinno to pracowac.???. czy jest to tylko czysta matematyka czy jeszcze jakis parametr musimy wziasc pod uwage (np. wielkosc zloza itd)?

Link to comment
Share on other sites

Jjacek moim zdaniem lepiej zda egzamin węgiel w układzie zamkniętym, gdzie woda cały czas/wielokrotnie przepływa przez złoże. Przyjmuje się mniej więcej 100g węgla na 100l wody w obiegu. Po 3-4 tygodniach węgiel wymieniamy.

A tak przy okazji węgiel ma dużo większą skuteczność przy niższej temperaturze i niższym pH niż w naszych zbiornikach. W wodzie z kranu temperatura jest dużo niższa niż w zbiorniku, więc filtracja wstępna, którą stosujesz ma jakiś sens.

Link to comment
Share on other sites

Male pytanie (off-topic) jak sobie radzicie z parujaca i skraplajaca sie woda pod pokrywa akwarium?

Ja mam aluminiowa pokrywe ktora nie jest szczelna i czesto po zewnetrznej stronie akwy spokojnie cieknie sobie struzka wody .Robia sie zacieki ,niszczeje szafka pod akwa itd.

Czy ktos ma jakas metode np smarowanie gornych kraweszi "smarem " do uszczelek czy krawedzi samej pokrywy,czy zastosowac jakas uszczelke do tej pokrywy? ...

Ktos to przerabial czy tylko ja mam taki problem i bede musial experymentowac...?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.