Skocz do zawartości

Odróżnienie płci u P. Saulosi, degtal


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam, mam wątpliwość co do odróżnienia płci u P. Saulosi. Dorosłe samice mogą mieć na obrzeżu płetwy grzbietowej czarny paseczek? Jeżeli tak, to trafiła mi się jakaś agresywna samiczka, bo non stop gryzie po pyszczku samca tej samej wielkości co ona, obgryzła już go do żywego (tylko pyszczek) ten biedak siedzi w kącie wystraszony... szkoda bo już się do połowy ładnie wybarwił i chcę go oglądać. Wydaje mi się że go dyskryminują, bo jest czarny. Innego wytłumaczenia nie ma... :???:

Opublikowano

Dzięki za odpowiedź, ale jednak moja samica trochę inaczej wygląda, ma cały czas czarne obrzeża płetwy grzbietowej i ustawia w akwarium inne ryby, w sumie odkąd pamiętam to dominuje. Podskakiwała nawet do większych od siebie redów. Wstawię jej zdjęcia, niestety robione przez zaglonioną szybę :/ Wstyd mi...


W celu identyfikacji ryb, zapraszam do galerii.Perez666.

Opublikowano

Tak jak zapewne przeczytałaś, pewna być nie możesz co do płci, dopóki nie zauważysz, ze inkubuje, ale mnie to wygląda na dominującą samice.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

u mnie było podobnie, samica rozstawiała wszystkie samice w akwarium, też ma płetwę grzbietową zakończoną na czarno, jak się wkurzy to dostaje pasków i maseczkę na głowie.

Teraz inkubuje, pływa z pełną gębą i dalej się tak wybarwia.

Fakt jest jeden inkubuje jako ostatnia z samic.

  • 4 tygodnie później...
Opublikowano
Samice saulosi żadnych czarnych brzegów płetw nie mają. Czy dobrze rozumiem,że trzymasz tam jeszcze red-redy?


Oj mają mają.

Ja miałem saulosi które inkubowały i miały zaciemnioną końcówkę płetwy grzbietowej.

Może nie wygląda to jak u Yellowków ale jest.

Jak samica agresywna lub się lała z inną rybą to to zaciemnienie robiło się dużo wyraźniejsze.

Opublikowano

Linia nie jest wyraźna, często jej intensywność się zmienia, ale faktem jest, że takową posiadają. Z początku u siebie myślałem, ze to niewybarwiony samiec, ale gdy zaczął(a raczej zaczęła:)) inkubować to już niemiałem wątpliwości...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Przeczytaj komentarze pod aukcją. Materiał jak guma z plastikiem. Nie wiem czy nadaje się do akwarium, chyba bym nie zaryzykował bo może coś puszczać do wody. Jako zabezpieczenie dna najlepsze jest pienione PVC. Wystarczy grubość 3 mm. Jeżeli jest ułożone na całości dna wygląda estetycznie. Takie rozwiązanie pojawiło się już u niektórych.
    • Płyty usztywnią na pewno. Ta poprzeczka w takim razie niewiele zmieni, bym ją usunął
    • Stelaż będzie obłożony płytami z czterech stron dodatkowo blat góra i dół. Fronty mocowane do stelaże powinny usztywnić.
    • Jeżeli stelaż będzie idealnie wypoziomowany to wytrzyma. Budowa jednak tego stelaża jest obwarowana ryzykiem, że może się złożyć przy niespodziewanych siłach oddziaływujących w każdym innym kierunku niż pionowo w kierunku ziemi.
    • Ciekawe na czym polega eko, co to może oddać do akwarium, jako ochrona dna, też mam pewne wątpliwości czy nie istnieje możliwość jakiegoś punktowego nacisku na dno. Gdyby był on niewielki, to pikuś, jednak jak zamierzasz dać kamienie, to już różnie.
    • .Zbiornik 200x70x55 z sumpem 240 litrów. Komin będzie na środku i tu popełniłem błąd. W spawałem poprzeczkę górną na środku,która będzie kolidować z spustem  z komina . Muszę usunąć środkową poprzeczkę i mam wątpliwości. Czy cztery pozostałe utrzymają konstrukcję. Poprzeczki będzie brakowało na długości 90 cm. Za sugestie dziękuję. 
    • Co sądzicie o wykorzystaniu jak podkład pod kamienie czegoś takiego: https://allegro.pl/oferta/plytka-ogrodowa-dekoracyjna-eco-sciezka-masywna-szara-wzor-kamien-42x53cm-17640539069?bi_s=ads&bi_m=productlisting:desktop:queryandcategory&bi_c=NDg3ZTc0ZDgtNzVlNi00NDkxLTg4ZGUtOTcyMGNiZmI1ZWZmAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=e7cb52ce-d34a-4fa5-bcc0-95691c3c4313 Planuje akwarium bez piasku, a oprócz modułów będą też naturalne kamienie. Kilka takich płytek zrobiło by imitacje kamienia na dnie jednocześnie zabezpieczając szkło przed naciskiem dekoracji.
    • Jeżeli akwarium Malawi, to na rośliny za bardzo się nie nastawiaj, chyba że glony na kamieniach. Co do wyboru lampy, zależy jaki budżet przewidujesz, ale weź pod uwagę, że oświetlenie, podobnie jak filtracja, to dwie rzeczy, na których nie warto za bardzo oszczędzać. Jeżeli nie masz pewności, jakiego światła potrzebujesz, najlepszym (choć nie  najtańszym) rozwiązaniem są belki oświetleniowe i to nie te z najniższej półki. Ja używam i mogę Ci ze spokojnym sumieniem polecić lampy Entriq firmy Skylight. W ofercie jest 10 rozmiarów od 15 do 150 cm, więc coś dobierzesz. Lampy są programowalne, sterowane smartfonem. Szerokie spektrum widma światła pozwala zastosować je w każdym rodzaju akwarium, a łatwość zmieniania ustawień daje możliwość dobrania takiego oświetlenia, jakie Ci pasuje. Filmy o tej lampie, podobnie zresztą jak i o innych rodzajach oświetlenia znajdziesz na YouTube, np. na kanale 'Podwodne światy".  Oczywiście zapewne modele innych firm też oferują podobne, a może nawet lepsze możliwości, ale opisuję Ci to co używam i z czego jestem zadowolony.
    • Kurczę.  Chyba nie potrafię wytłumaczyć o jaki chodzi mu przypadek… ale jeszcze raz.    zatykamy możliwość powrotu wody do sumpa.  ostatnia komora ma pompygdzie woda wraca do Akwa. Tam jest również czujnik dolewki i wlewa się woda.  zatkany powrót, woda dalej dolewa się przez pompy, komora pusta wiec czujnik dolewki dolewa wodę i pompy ją wlewają. Wtedy przelewa się góra przez akwarium na mieszkanie.    najlepiej by było odciąć zasilanie z pomp gdy tylko będzie pusta komora. I wtedy też żeby dolewka się zatrzymała. Takie awaryjne odcięcie zasilania. Tylko nie mam pomysłu jak.    Zatkanie jest możliwe np gdy wpadnie ryba i bokiem zatka rewizję a główna rura spustowa również się zatka.    moze maloptawdopodobne ale możliwe i chciałbym taki przypadek Wykluczyć.     Góry dzięki za pomysły. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.