Skocz do zawartości

Dodatkowe witaminy do pokarmu - jak często?


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam!

Zgodnie z zamieszczonymi artykułami w sieci postanowiłem wzbogacać pokarm dla pyśków dodatkowymi witaminami w postaci Vibovitu Bobas waniliowy podczas namaczania pokarmu. Teraz moje pytanie, jak często go dodawać, raz dziennie czy przy każdym karmieniu a może raz na kilka dni? Czy najlepiej rano podczas pierwszego karmienia czy na wieczór? a może rano i wieczorem? Karmie pokarmami O.S.I spirulina płatki oraz granulki, Hikari Cichlid exel, spirulina JBL, wkrótce także Tetra Pro Vegetable crisp, Sera granugreen, Sera Flora i być może Dainichi. Dodam że pokarmy wzbogacone tym Vibovitem są zjadane znacznie bardziej łapczywie. Narazie podaje raz dziennie.

Opublikowano

Imho niepotrzebnie kombinujesz z vibovitem.

Pokarmy które posiadasz, zawierają wystarczające ilości witamin.

Btw. tu chyba Mutra się wypowie - czy u ryb można zaobserwować hiperwitaminozę ?

Ja nie pamiętam, od czasów szkolnych trochę minęło :wink:

Opublikowano
Btw. tu chyba Mutra się wypowie - czy u ryb można zaobserwować hiperwitaminozę ?


A co, czyżby Mutra był klasycznym przypadkiem przedawkowania "witaminek"? ;)

Opublikowano
Hehe... Nie - Mutra to nasz nadworny lekarz ;)


No to w takim razie czekam na jego lekarską poradę na moje pytanie :)

Opublikowano

Sławek słusznie zauważył, że "witaminizowanie" komercyjnego pokarmu nie ma większego sensu. Szczególnie kiedy mówimy o pokarmie wyższej klasy jak OSI czy Hikari.

Czy możliwe jest przedawkowanie witamin u ryb? Tak, oczywiście. Najistotniejsze jest dawkowanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, szczególnie A i D. Ryzyko kumulacji witamin nierozpuszczalnych w tłuszczach (głównie B i C) jest niewielkie. Przedawkowanie witaminy A i D u ryb prowadzi głownie do zmian w wątrobie, konsekwencją których może być jej stłuszczenie.


Odmiennym zagadnieniem jest faktyczne zapotrzebowanie ryb na witaminy, które dla ryb ozdobnych nie zostało rzetelnie opracowane (przynajmniej ja nie dysponuję takimi opracowaniami). Nie ma też jednoznacznych danych na temat wchłanialności witamin z grupy B z przewodu pokarmowego ryb ozdobnych. Producenci pokarmów zazwyczaj określają dodatek witamin A,D i E oraz C (o ile są stosowane).


W hodowli amatorskiej nie polecałbym dodatkowych witamin do pokarmów komercyjnych, aczkolwiek nie sądzę żeby rybom stało się coś złego (lub dobrego ;) ) od porcji Vibovitu raz w tygodniu. W mojej opinii to bardziej kuracja na dobre samopoczucie opiekuna ryb :mrgreen:.

Przyjęło się dodawać witaminy (np Vibowit) do wszelkiego rodzaju shrimp-mixów i w tym wypadku ma to IMO większy sens, chociaż również nie jest konieczne.


Podsumowując:

1. Nie ma to większego sensu

2. Raz w tygodniu jeżeli chcesz to OK, codziennie raczej nie

3. Zjadają chętniej ze względu na wanilinę - dodatek aromatu waniliowego potrafi skłonić ryby do zjedzenia różnych rzeczy, o czym doskonale wiedzą wędkarze

4. Jeżeli masz pokarmy OSI i Hikari excel to odpuść sobie Tetrę i Serę bo są jakościowo gorsze, podobnie IMO nie warto zastępować Hikari i OSI JBLem

Opublikowano

Wypowiedź godna dobrego lekarza podczas wizyty prywatnej :)

Ogólnie lekarzy należy słuchać więc i ja tak zrobię. Będę im podawał witaminki raz w tygodniu w poniedziałki akurat po cotygodniowych niedzielnych głodówkach i zobaczę czy widać jakieś efekty na plus bądź na minus - jak to się mówi "leczenie zachowawcze"

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.