Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Samica chipokae straciła kolor (pobladła) , niechetnie jadła ostatnio i w nastepstwie na w pół zywa wyłowiłem do kotnika a tam dokonczyła zywota.Choc przy wyciaganiu miała jakis ostatni zryw :( Kolor juz od kilku dni zdawał sie cos niemrawy , ale myslałem ze przechodzi jakas przemiane kolorystyczna (dziwne? nie do konca dla mnie) bo mam taka jedna ktora była w kolorze "standard" a jest teraz prawie zupełnie czarna i ma sie swietnie (nawet ostatnio inkubowała z powodzeniem). Nic nie wzbudzało jakis podejrzen, a to ze mniej jadła i troche mniej uczestniczyła w zyciu akwarium sugerowało ze byc moze inkubuje dopiero co. Dzis wygladała juz zle w czym zasłuzyły sie inni mieszkancy aqua raz po raz podskubujac biedaczke. Inne ryby wygladaja normalnie. Niestety nie dałem razy zrobic dokumentacji technicznej. Jakies wskazówki?? czekac na rozwój sytuacji??Jedyne co ostatnio zauwazyłem to wysyp swiderków , ale to chyba nie ma zwiazku??

Opublikowano

aaaa sorki uciekło

Baniak 240l

Fluval 405 - ceramika + zoolit

AquaEl mechanik + naped do hydroponiki (10l keramzytu , trzykrotka , zielistka, 3szt mangrowiec) 2 restart z mangrowcem jakis tydzien temu stąd mogło troche skoczyc no2 i no3 bo ruszyłem troche zgnitków z donicy)

Lampa UV 18w

ostatnie dwie podmianki po około 40l tydzien po tygodniu w celu zmniejszenia zasolenia (hydroponika słabo szła w gore) rada starszyzny

Karmienie 2 razy dziennie roslinne (spirulina ,malawi,hikari,tetrapro vegatable, keelpalge, sera flora,granugrren, i duzo by jeszcze pisac a dwa razy w tygodniu zwierzecy (raz mrozonka raz suchy np vipagran, naturefood premium cichlid)

-Tww – 5~6

-Two – 22~23

-NO2 – < 0,2

-NO3 - 40>80

--NH3 - 0

- pH 7,8~8

Zoolek wiec wiadomo ze nie do konca dokładnie da sie oznaczyc

Obsada Saulosi Coral 1+6+ dorastajaca młodziez do odłowu około 6+ 3 jescze maluchy

Maigano 1+3

chipokae 1+4+ zupełnu maluch ,chyba 1 jak narazie widoczy czasami

zaplatany z sauloskami 1 membe deep

Opublikowano

Zastanawiało Cię, jak długo może mięsożerca wytrzymać na bazie pokarmów roślinnych?

Ciapek to typowy mięsożerca, a pokarmy roślinne mogą być tylko uzupełnieniem diety.

U ciebie dieta jest typowo roślinna z delikatną nutą mięska - i IMO to jest problem.

kolejnym to obsada - na pewno nie na takie akwarium.

Jeżeli soliłeś akwarium długo to również i te podmianki 20% nie są dobre, raz na tydzień 10% powinno starczyć.

Nikt nie lubi gwałtownych zmian.

Kolejnym powodem i to też z dużą możliwością wystąpienia jest pobicie. Ciapek na diecie roślinnej, mógł stracić swoją "moc" i zostać przez drugą rybę zagoniony - o czym może świadczyć najpierw strata kolorów (zdominowanie) a potem śmierć.

Opublikowano

Pokarm

Mam wrażenie, że w żywieniu Melanochromis popełnia się sporo błędów. M.chipokae "na pierwszy rzut oka" sprawia wrażenie skrajnego drapieżnika. Nie należy jednak komponować diety tej ryby w oparciu o same proteiny i białka zwierzęce. Nie zapominamy o spirulinie i dużej ilości pokarmów roślinnych, podajemy także parzone płatki owsiane, makaron, lane kluski. Ponadto bez obaw skorupiaki, kryll, wodzień, czarna larwa komara. Unikamy serca wołowego i ochotki. Ryby chętnie przyjmują pokarm sztuczny dobrych firm.

Zródła http://www.klub-malawi.pl/artykuly_klubowiczow/opisy_gatunkow/melanochromis_chipokae.html http://www.akwarium.info.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1034:melanochromis-chipokae&catid=71:pielgnice-afrykaskie-jezmalawi&Itemid=122

Opublikowano
Pokarm

Mam wrażenie, że w żywieniu Melanochromis popełnia się sporo błędów. M.chipokae "na pierwszy rzut oka" sprawia wrażenie skrajnego drapieżnika. Nie należy jednak komponować diety tej ryby w oparciu o same proteiny i białka zwierzęce. Nie zapominamy o spirulinie i dużej ilości pokarmów roślinnych, podajemy także parzone płatki owsiane, makaron, lane kluski. Ponadto bez obaw skorupiaki, kryll, wodzień, czarna larwa komara. Unikamy serca wołowego i ochotki. Ryby chętnie przyjmują pokarm sztuczny dobrych firm.

Zródła http://www.klub-malawi.pl/artykuly_klubowiczow/opisy_gatunkow/melanochromis_chipokae.html http://www.akwarium.info.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1034:melanochromis-chipokae&catid=71:pielgnice-afrykaskie-jezmalawi&Itemid=122



To ja przytoczę cytat z Back To Nature Ad'a Konings'a :

"M.chipokae jest drapieżnikiem,który żywi się przede wszystkim małymi rybami,choć przyciąga go także podłoże przekopane przez inne pyszczaki"

Widać różnicę?Bo dla mnie jest oczywista...

Opublikowano

Widzisz, klub istnieje już troszkę w związku z tym i pewnie nie jeden raz dojdziemy do innych wniosków niż na początku.

Z całego szacunku do Marcina, był on świetnym akwarystą, bo to on otworzył przede mną świat malawi - to nie uważam że we wszystkim miał rację.

Opublikowano

Wiec prosze zaznaczac ze post mija sie z prawda lub ze nie do konca jest aktualny. Staram sie postepowac według wiedzy zawartej miedzy innymi na tej stronce , ale zaczynam watpic ,bo juz nie pierwszy raz wyszło jak wyszło. Najbardziej zniecheca mnie to ze kryklacie mnie za błedy powielane z takiego własnie powodu, bo nie aktualne bo to było dawno i nie prawda a rybki autora były nieszczesliwe zapewne i juz dawno padły.... Niewiem juz czy tylko czytac bo to tez zle a jak zapytasz to zaraz siła złego na jednego. Moje ryby zyja razem juz od prawie roku i nic wielkiego sie nie dzieje , jedza pływaja i sie rozmnażaja. Pierwszy raz miałem jakis problem ze smiertelnym zejsciem wiec pytam, nagle jest im tak zle? Żarcia maja za kupe kasy i ful wybór (dobry zooloiczny sklep by sie nie powstydził) podmieniam wode co tydzien praktycznie, ostatnio wiecej bo za rada zmniejszam zasolenie (hoodowcy i akwarysci ze sklepu mowia lekko solic wy oczywiscie na nie). filtry szmery bajery ze auto moge za to kupic -- dalej zle a trza było turbo sprezarke do kupic jak kolega rodził a nie w aqua inwestowac skoro i tak ryby maja sie u mnie tak zle.

Opublikowano

Za akwarium info.pl nie odpowiadamy.

Jeżeli wybierasz rzeczy z tekstu te które Ci pasują a te które są nie wygodne omijasz, to miej pretensje do siebie samego.

Po pierwsze Marcin S. pisał, że nie jest jak to napisał: "M.chipokae "na pierwszy rzut oka" sprawia wrażenie skrajnego drapieżnika. Nie należy jednak komponować diety tej ryby w oparciu o same proteiny i białka zwierzęce" - nie znaczy to jednak, że masz przewrócić system żywieniowy tych ryb i zrobić z nich roślinożerców, a raz na jakiś czas dawać mięsko.

Jak ja odczytałem ten tekst to autor poleca dokarmiać te ryby pokarmami roślinnymi, ale nie mają one być bazą jego diety.

Co do śmierci ryb, poczekamy zobaczymy, bo IMHO 1 rok przy tych rybach to dopiero początek. Gdy ryby dożyją Ci wieku 6-8 lat, będziesz mógł powiedzieć, że było im dobrze. No chyba, że już teraz masz taką więź z nimi że ci powiedziały, że jest im świetnie.

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Odswiezam. Najprawdopodobniej przyczyna tkwi w brutalnosci samca wobec samic a reszte roboty z osłabiona samica załatwia reszta towarzystwa . Taka jest moja teoria po dzisiejsym przypadku. Oto foty ktore moga sugerowac co nieco a zwłaszca "powiekszone" miejsce wydobywania sie ikry u samicy.Poprzednia miała to samo z "drogami rodnymi" Odizolowałem bardzo zmeczona samice i zobaczymy czy da rade. Pewnie posypia sie gromy ale trudno.

post-9886-14695712920989_thumb.jpg

post-9886-14695712921414_thumb.jpg

post-9886-14695712921851_thumb.jpg

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.