Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
Na jakiej pompie to puścić


Grundfos 25-40 lub Omnigena 25-40.


jakiej wielkości te korpusy


Standard 10"


Takie były by dobre, koszt i do wielokrotnego użycia ?


U mnie po zmniejszeniu obsady sznurek 100um starcza na ok.miesiąc(po dwóch tygodniach odwijam połowę).50um(za pompą) nie pamiętam kiedy wymieniałem :P


Co do rurek pcv to szersza na wlocie i wezsza na wylocie ?


Całość na 3/4" lub na wężach 19/27.Ja mam to połączone,przy korpusach i pompie mam węże a rury przy wlocie i wylocie.Spłaszczyć wystarczy samą końcówkę wylotu.


Jakiś sprawdzony sklep online gdzie można to zakupić, firma ma jakieś znaczenie ?


Wszystko znajdziesz na allegro.

Opublikowano

No to lecimy dalej... popatrzyłem sobie te pompy i w samej cenie jest przepaść, grundfos jest ponad 2 razy droższy. Nowego poniżej 300zł nie znalazłem, omnigena idzie kupić za 100zł z groszami. To że droższe nie znaczy że lepsze ale nie wiem jak to wygląda w tym przypadku. Jest sens przepłacać ? Jak to wygląda z waszego doświadczenia ? a może używka ?


no i doczytałem się... grundfos wg opisów na najwyższym biegu pobiera 45W energii, podczas gdy omnigena 72W. Z czasem zacząłbym dokładać do omnigena. Sam sobie odpowiedziałem... mimo wszystko 300 zł drogą nie chodzi no ale skoro to najodpowiedniejsza pompa to trzeba będzie sobie odżałować parę piwek kosztem rybek... no chyba że ktoś zna tańsze rozwiązanie, warto pchać się w używkę ?


Proszę używać przycisku do edycji postów.Perez666.

Opublikowano

Wszystko zależy od tego jaka okazja Ci sie trafi.

Jeżeli kupisz tanio jakąś mało używaną to spoko, ale na takie okazje trzeba polować bo się rzadko zdarzają.

Na nową masz gwarancję i spokój jeżeli coś się zdarzy, z używkami nigdy nic nie wiadomo.


Wg mnie lepiej chyba jednak zainwestować w nową.

Opublikowano

Mam obie pompy i rzeczywiście różnica polega tylko na poborze energii (i kolorze :wink: ).

U mnie praktycznie nonstop śmigają na pierwszym biegu,grundfos na nim pobiera 25W a OMI 38W.

Jeśli akwarium masz zamiar mieć ładnych parę lat to bierz grundfosa.

Opublikowano

No więc klamka zapadła i idę w narurowce rezygnujac z filtra wewnętrznego oraz z biologa zastępując wszystko owym narurowcem. Planuje 3 korpusy, 2 mechaniki i biolog. Lepiej jeden mechanik przed a kolejny za pompa i na końcu biolog bo takie rozwiązania widzę u innych ? Co do pompy to jednak bardziej bym się sklanial do grundfosa. Wolę raz wydać i mieć mniejsze rachunki :) niby to nie tak duża różnica ale trochę tu trochę tam i się nazbiera. Jak macie jakieś porady co do narurowcow to zawsze z mila chęcią poslucham, w końcu sporo osób ma w tym duże doświadczenie a ja kompletnie zielony

Opublikowano
Z drugiej strony Sys zrobił kiedyś porównanie grundfosa vs omni. I wyszło, że grundfos zwróci się po 5 latach.


Na chwilę obecną wygląda to tak:

Różnica w cenie - 150zł czyli 272kWh

Różnica w poborze:

I bieg = 8W

II bieg = 13W

III bieg = 27W


Grundfos zwróci nam się jeżeli używamy pompy na:

I biegu po : 272000/8=34000 godzin=1417 dni =3,9 roku

II biegu po : 272000/13=20923 godzin=871 dni =2,4 roku

III biegu po : 272000/27=10074 godzin=419 dni=1,2 roku


Jak wynika z powyższego pompa grundfoss powinna się średnio zwrócić po 2,5 roku pod warunkiem że za kWh placimy 0.55 zl.


Jak dla mnie Grundfos wydaje się być lepszym rozwiązaniem.

Opublikowano
Z drugiej strony Sys zrobił kiedyś porównanie grundfosa vs omni. I wyszło, że grundfos zwróci się po 5 latach.


Na chwilę obecną wygląda to tak:

Różnica w cenie - 150zł czyli 272kWh

Różnica w poborze:

I bieg = 8W

II bieg = 13W

III bieg = 27W


Grundfos zwróci nam się jeżeli używamy pompy na:

I biegu po : 272000/8=34000 godzin=1417 dni =3,9 roku

II biegu po : 272000/13=20923 godzin=871 dni =2,4 roku

III biegu po : 272000/27=10074 godzin=419 dni=1,2 roku


Jak wynika z powyższego pompa grundfoss powinna się średnio zwrócić po 2,5 roku pod warunkiem że za kWh placimy 0.55 zl.


Jak dla mnie Grundfos wydaje się być lepszym rozwiązaniem.



Kunta nie wiem skąd wziąłeś te dane ale są one nieprawdziwe.

Różnica w cenie to 200pln.

Różnica w poborze:

I-13W

II-18W

III-27W

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Mogłem z tą grubością polecieć za mocno, za co przepraszam. Sprawdziłem przed chwilą i wyszło że ma 4 cm grubości, no miary w oczach to ja nie mam ;/. I tak, jest z płyty wiórowej.
    • Coo -Blat 10cm grubości? Jeszcze takiego nie widziałem z płyty drewnianej - wiórowej? Czy coś źle zrozumiałem?
    • Jak masz blat dwa metry to nie bierz akwarium 120cm. Miałem mniejsze i też takie 120 no i sobie były. Niby ładne. A teraz mam nieco większe 180cm i spod 50cm i przód 60cm. Mimo że skromne to na żywo robi na wszystkich wrażenie, bo jest "wielkie". Może nie gigant ale je widać w salonie.  Pomyśl nad stalowym stelażem. Ja chciałem nauczyć się spawać, bo taki miałem kaprys. Kupiłem więc materiały i chińską dobrą, wygodną spawarkę. Fajna zabawa a wyszło wszystko jakieś 70% tego co bym zapłacił za gotowca. Mocna, stabilna konstrukcja, która rozkłada ciężar i już. Przez 2lata ze sklejki miałem obudowę bo brakowało lasy ale i tak było estetycznie. Teraz mam obudowany spod pod wzór mebli. Nie wszystko na raz. Ale posłuchaj wszystkich powyżej i nie bierz akwarium 120cm, bo to na gupiki się nadaje tylko.  A jak sobie wstawisz takie 180 czy 200cm (albo większe ) to zapewniam Cię, że każdy (i Ty też) chociaż w myślach zawsze na widok tego akwarium będzie mówił : ale ku... fajne wielkie akwarium:)  A jak wstawisz 120cm to będą ( i Ty też) mówić: o jest akwarium, z rybkami, woda nawet chlupie sobie, no fajne...
    • Dobieranie akwarium do rozmiaru blatu to trochę dziwny pomysł.  Ale jeśli masz miejsce na akwarium 200x50 to nawet nie zastanawiaj się nad 120x40x50, bo po kilku miesiącach stwierdzisz, że jest za małe i będziesz sobie pluł w brodę, że nie postawiłeś większego. Sprawdź jak duże akwarium możesz zmieścić w pokoju. Potem poprzesuwaj meble, żeby weszło większe. Potem pomyśl czy wszystkie meble są naprawdę potrzebne, sprzedaj te zbędne (budżet wzrośnie), poprzestawiaj znowu te które zostały, żeby zrobić więcej miejsca. Ścian na razie nie burz (to przyjdzie później, jak złapiesz bakcyla), blat olej i celuj w takie szkło i stelaż jakie tam wciśniesz.  Jeśli nie mieszkasz w zabytkowej kamienicy to stropem się nie przejmuj, akwarium 500l waży tyle co dwóch Amerykanów stojących obok siebie, stropy się pod nimi nie zawalają. Jeśli Twój tata się o nie martwi to możesz podłożyć płytę pod stelaż żeby lepiej rozłożyć obciążenie podłogi. Fajnie, że pytasz i szukasz rozwiązań, to dobrze wróży na przyszłość. Jeśli jednak zdecydujesz się na 120x40x50 to bierz tego Juwela o którym pisał @Bartek_De, też od niego zaczynałem - solidny zestaw na początek, służył mi lata bez żadnych problemów.       
    • Różnica w cenie spora. Ale możesz wziąć pod uwagę zamontowanie jednego wzmocnienia poprzecznego . Ja tak zrobiłem gdy pękło moje. Trochę to może komplikować 'grzebanie" w akwa ale niespecjalnie . To tylko kwestia włożenia tła w przyszłości  ale i z tym można sobie poradzić.
    • Część. Powiem Ci szczerze, przemyśl to jeszcze... 240l. to jest niezbędne minimum jeżeli chodzi o ten biotop. 2 gatunki aby panował względny spokój. Max 3 kolory ryb. Większość z nas to przerabiała. Postawisz zbiorniki i za chwilkę będziesz żałował wydanych pieniędzy bo akwarium bardzo szybko się optycznie skurczy... Pomyśl o salonie, tam jak postawisz 200x50 to nacieszy oczy wszystkich domowników i gości🙂 Kasę można dozbierać i postawić coś bardziej sensownego. Nie nawiam na siłę, tylko opowiadam z własnego doświadczenia😉  Życzę powodzenia!
    • Jasne, też fakt, mogłem szybciej wszystko opisać. Generalnie po rozmowach z tatą doszliśmy do tego że najlepiej by było zostać przy tych 240l, tata nie jest pewny czy strop by uciągnął jakieś większe punktowe obciążenie, a w tej sprawie wolę zaufać. Akwarium dla mnie najlepiej jakby stało w moim pokoju, więc nie jestem zbyt skory żeby stało na parterze. Co do budżetu, to mogę wydać maksymalnie 2.5 tysiąca, chociaż oczywiście dobrze by było gdyby wyszło mniej. Blat ma wymiary 2m długości na 50 cm szerokości. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Od tego powinieneś zacząć planowanie. Przede wszystkim, ile możesz wygospodarować miejsca na akwarium i jaki masz na to budżet? Blat 10cm spokojnie wytrzyma, może masz kogoś znajomego, który wyspawa Ci stelaż pod ten blat. Jakie wymiary ma ten blat? A jak nie stelaż to na pewno taniej wyjdzie postawienie 3 cokołów z bloczków betonowych lub cegieł, na tym oprzeć blat i dorobić drzwiczki. Wszystko zależy od tego na co możesz sobie pozwolić. A jeszcze dobrze byłoby znać nośność stropu jeśli mieszkasz na piętrze. Jest wiele znaków zapytania, my możemy tylko gdybać...
    • Wiem że dobrze by było brać większe, z tym że szczerze bałbym się bo nie wiem do końca jaką nośność może mieć blat na którym chce to akwarium położyć - 240l, nawet ze skałami to nie jest właśnie np 400l + skały, a blatu raczej nie zamierzam wyrzucać. Nie wiem na ile to moja przezorność a na ile faktycznie może być niebezpiecznie, ale wolę dmuchać na zimne. Największym problemem by pewnie było znaleźć nogi do tego blatu które by to uciążenie zniosły, bo blat jest całkiem słusznej grubości - około 10 centymetrów. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Skoro ma być 10mm to lepiej brać większe np 450l, litraż dwa razy większy a grubość szyby ta sama. Jeśli interesuje Cię malawi to ważna jest wielkość zbiornika, im większe tym lepsze choć nie każdy może sobie pozwolić na ogromny litraż to jednak różnica między 240l a 450l jest bardzo duża, masz przede wszystkim większy wybór gatunków, więcej ryb, mniej strat z powodu agresji.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.