Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Czesc z racji tego ze w przyszlosci mam zamiar zalozyc baniak marzen chce cos wiecej dowiedziec sie o filtracji


Wiec tak, normalny filtr zew i wew +grzalka to sporo sprzetu w akwa ktory trzeba zaslonic, da sie to wyeliminowac inna metoda filtracji, ale to nie jedyne powody


jest sobie sump ale szczerze to rozwiazanie mi sie nie podoba, ma chyba same plusy, filtracja mechaniczna i biologiczna, natlenianie i ogrzewanie w jednym fajnie, ale trzeba miec miejsce i dodatkowy zbiornik


Czy da sie uzyskac ten sam efekt stosujac filtracje narurowa, bo szczerze mowiac to rozwiazanie najbardziej mi sie podoba i odpowiada ale nie mam o nim bladego pojecia , pytanie brzmi, czy przy uzyciu tej techniki moge podobnie jak w sumpie miec oprocz filtracji napowietrzanie i ogrzawanie wody majac w samym akwa tylko wyloty wody? czy jednak grzalka lub inny sprzet musi byc w akwa?

Domyslam sie ze filtr zew mozna podpiac pod instalacje narurowa ale dobry filtr zew to czesto koszt calej inwestycji w szkolo szafke itp, pozatym wiem ze filtr zew moze miec wbudowana grzalke ale to podnosi i tak juz kosmiczna cene


Wiec podsumowujac czy moge zbudowac filtracje narurowa tak aby filtrowala, napowietrzala i ogrzewala wode tak aby cala aparatura byla poza akwarium tzn zeby w akwa byly tylko wyloty wody z calej tej filtracji (i tu tez pytanie, czy woda wychodzaca z tej filtracji moze miec dwa wyjscia do akwa? po to zeby "zakrecic woda")

Opublikowano

Natlenianie dostajesz z "urzędu" , wystarczy wylot skierować na taflę...

Grzałkę możesz wpiąć przepływową i po kłopocie.

Wylot wody również możesz rozdzielić.

Jak widać wszystko się da :wink:

Opublikowano

dzieki za pomoc, baniak marzen bedzie mial 360L wymiary to 150x60x40(przydal by sie spod zbrojony)


czy ta grzalka przeplywowa jest droga? bo koszty sa dla mnie bardzo istotne


i dwa ostatnie pytanka, czy zakladajac instalacje narurowa trace cos wzgledem sumpa?


jak porownali byscie koszty instalacji normalnej czyli filtr wew i zew +grzalka do narurowca i sumpa

Opublikowano
przydal by sie spod zbrojony

E tam po co przeciez to nie czołg. Grzałka przepływowa.. imo nie ma specjalnie sensu, grzałkę akurat bardzo łatwo ukryć w akwarium poziomo gdzieś na dnie, nie przejmowałbym się tym. Sump jest o tyle fajny,że cały hardware schowasz, poza ewntualnym cyrkulatorem, ale nie posprząta akwarium mechanicznie ze śmieci. W każdym razie, to będzie dość trudne. Kwestia priorytetów.

Opublikowano
jak porownali byscie koszty instalacji normalnej czyli filtr wew i zew +grzalka do narurowca i sumpa

IMHO najtańsza opcja to Chiński kubeł i głowica z gąbką.

Co do grzałki to jak masz ciepłe mieszkanie to może nie być potrzebna wcale, lub tylko awaryjnie w razie awarii C.O. :wink:

Opublikowano

Siema,nie wiem co to jest panel filtracyjny


Porównujac koszty standardowej instalacji czyli filtr wew +zew+grzalka chcialem sie dowiedziec o ile wiecej lub mniej bede musial zaplacic za dajaca ten sam efekt instalacje narurowa. Aha i przeciez nikt nie kupinajtanszego kubla i filtra to przeciez idiotyzm, bedzie tylko brzeczal nielilosiernie, sam napewno bys tak nie zrobil wiec po co ta rada? ;/ (rozumiem ze to najtansze wyjscie ale bez przesady)


Bo widzicie problem jest z obiegiem wody/cyrkulacja, w moim obecnym akwa wyloty deszczownicy ustawionej pionowo i filtra wew ustawione sa w jednym rogu i puszczaja wode wzdluz dluzszej szyby, co daje najlepszy efekt silnego pradu przy zachowaniu calej aparatury w jednym miejscu, i teraz tak, zanim wstawilem kamienie(lupki) owe filtry krecily wode az milo , ale po wsadzeniu 50 kilo lupka juz nie jest tak wesolo, powiedzmy ze stracilem jakies 40% sily pedu wody. Myslac o instalacji narurowej chce ulozyc 2 wyloty wody do awka tak, aby jeden krecil wzduz jednej dluzszej szyby a drugi drugiej , zeby uzyskac najlepszy ciag. I tu rodzi sie pytanie, bo nie mam zamiaru wklejac komina(nie jest to konieczne wiec wole tego uniknac), w jaki sposob moge zbudowac prefiltr zeby zasysac wode z samego dolu akwa lub w calym pionie, bo jak wiadomo syf czyli kupki i nie zjedzone zarcie zazwyczaj zbiera sie na dnie a ja przez dobra cyrkulacje chce te wszystkie nieczystosci "pchac" na prefiltr aby byl wydajny w filtracji mechanicznej


napiszcie jak to widzicie. i dzieki za pomoc


i jeszcze najogolniej powiedzcie mi co jest potrzebne zeby taka instalacje narurowa zrobic? 1 pompa i za 2 filtry(biolog i mechanik) narurowe wystarcza? jakie to sa koszty orientacyjnie?

Opublikowano
Aha i przeciez nikt nie kupinajtanszego kubla i filtra to przeciez idiotyzm, bedzie tylko brzeczal nielilosiernie, sam napewno bys tak nie zrobil wiec po co ta rada? ;/ (rozumiem ze to najtansze wyjscie ale bez przesady)


A ja przecież nie napisałem że masz kupować najtańsze. Tylko że

IMHO najtańsza opcja to Chiński kubeł i głowica z gąbką

Np. Kubeł HW302A (ostatnio chwalony na forum) i głowica ATMAN AT-203 (najczęściej polecana na forum)

A rada była dlatego że napisałeś :wink:

bo koszty sa dla mnie bardzo istotne


Niestety ani same narurowce ani sump nie zapewnią ci odpowiedniej cyrkulacji i czystego dna.

Najprostszy sposób to dołożenie cyrkulatora/ów i tu polecę ci AQUAEL reef circulator-2600 w akwa 150cm spisuje się ok (nie polecę chińskich, najczęściej używanych bo znów napiszesz że polecam dziadostwo :mrgreen: )

Opublikowano

takie mialem wrazenie na poczatku ale teraz wszystko sprostowales ;]



PS powiedzcie mi jaksie pozbyc rys ze szkla? najlepiej taki preparat ktorym moge dzialac przy zalanym akwarium, rysy sa od wewnatrz akwa, jest takie cudo?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.