Skocz do zawartości

parametry wody- odpowiednie?


r2d2

Rekomendowane odpowiedzi

witam

zmierzylem dzis parametry wody (przed podmiana, podmiana co tydzien okolo 100l w akwa 425l) i wyszlo cus takiego:

PH-8,4

KH-10

GH >14

NO2-0 mg/l

NO3-50 mg/l (i tu mam problem bo cos bardzo duza ta wartosc)

co myslicie o tych wartosciach?

zawczasu sie przyznam ze w baniaku jest przerybienie okolo 35 ryb (czekalem az sie wybarwia zeby dobrac haremy) i w najblizszym czasie (pewnie w tym tygodniu ostra redukcja do okolo 16 sztuk, docelowo 4 gat. po 1+3, hongi, yellow, maingano, redy), filtruje JBL profi 500, PH802, fluval 4+ i weipro tc 3500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź, jakie masz NO3 w wodzie, której

używasz do podmian. Ja mam w kranie 15 mg/l.


25% podmiana taką wodą zbije ci NO3 z 50 do ~42 mg/l,

więc o jakieś 8 mg/l, czyli nie rewelacyjnie. Pewnie

na takim poziomie masz tygodniową produkcję.


Bez związku z tematem - masz sporo filtracji mechanicznej,

nie masz pralki w akwaium?


milc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mala pralka jest (ale troszke sie zmniejszy bo wywalam fluvala4+ a wrzucam fluvala 305)

odnosnie tematu mam nadzieje ze NO3 sie zmniejszy po zubozeniu obsady (w JBL mam ceramike a we fluvalu 305 zaloze zeolit- moze cos pomoze)

test wody kranowej:

no3- 10mg/l

no2- 0 mg/l

parametry sprawdze ponownie po redukcji i remanencie w akwa (mam nadzieje ze sie zmienia->no3)

pozdr


TESTY JBL 5in1 (paskowe)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy paskowe z mojego doświadczenia mogą

służyć tylko do np. codziennych pomiarów, ale

tylko w celu "wykrycia, czy nie zbliża się

katastrofa". Wynik i ocena kolorystyki NO3

w testach paskowych JBL i Tetry jak dla mnie

zależą często od pogody i humoru (pasków :-)


Sensownie się sprawdzają jeśli chodzi np. o wykrycie

NO2 - jest albo nie ma - albo NO3 przy kontroli

denitratora - jest albo nie ma.


Wielokrotnie zdarzyło mi się, że kiedy wg mnie

paskowy pokazywał NO3 około 50, zmierzenie

dokładnym testem JBL (fajny w użytku) czy też

Tetry pokazywało ~15.


Przyznam się tutaj - od trzech tygodni do podmian

stosuję wodę źródlaną z Żywca (NO3 ~0), no, ale

ja to truskawki cukrem posypuję, parafrazując

znany kawał :-)


milc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie to mnie dziwi poniewaz jakies 2 tyg temu mierzylem no3 i no2 testami dedykowanymi tylko tym czynnikom (test no3 i osobny do no2) i wynik no2 wyniosl 0 a no3 (nie pamietam dokladnie) ale byl duzo mniejszy od 50?

i jak tu dojsc do sedna?

chyba masz racje ze paskowe sa dobre do pomiaru wgladowego a nie dokladnego;(

jakie testy no3 i no2 polecilbys mi?

dzieki za zainteresowanie

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO2 mam tylko Tetry, więc innych nie znam.


Przy wszystkich testach Tetry trzeba pamiętać,

że odczyt mocno zależy od oświetlenia, i zgodnie

z ich zaleceniami trzymać fiolkę około 1 cm od

powierzchni skali barwnej.


Jeżeli chodzi o NO3 mam Tetry i JBL, i JBL mi się

wygodniej używa, i pomiar jest sensowniejszy,

przesuwasz dwie próbki - wodę i wodę z odczynnikami

nad skalą barwną i patrzysz kiedy się zrówna kolor.

Poprawia to i odczyt koloru, i eliminuje problem

kąta i siły oświetlenia padającego na fiolkę, który

w Tetrze i innych testach występuje.


milc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niama problema :-)


Przy okazji, ty coś kombinowałeś ze świetlówkami

Sylvania, na czym stanęło?


Bo ja ostatnio wyłączyłem tylną świetlówkę (zostawiłem

tylko Power-Glo z przodu) i po kilku dniach mogę

ocenić, że jest lepiej - lepszy kontrast kolorów ryb,

a wtedy, kiedy potrzebują, mogą odpocząć w cieniu.


Jaby zbiornik nabrał głębi, tak że polecam próbę

zastosowania tylko jednej lampy. Za to, tak czy

inaczej, muszę coś wymyślić do doświetlenia

nurzańców w rogach, bo kiepsko im idzie, a zauważyłem,

że jeżeli przesunę belkę w lewo lub prawo, nurzańce

po tej stronie się ewidentnie rozweselają, więc to

raczej światło a nie mało azotanów stanowi problem :-)


milc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odnosnie swietlowek to kupilem ostatecznie groluxa i aquastara (calosc wyniosla z przesylka jakies 115 zl czyli cena jednego power-glo, swietlowki 150 cm 58W) , mimo bardzo wielkich checi nie zamontowalem jeszcze obu swietlowek jednoczesnie (ale sprawdzalem kazda z osobna i efekt zarowno aquastara jak i groluxa naprawde niezly- kolory ryb az "daja" po oczach, ps na dniach jak juz pisalem planuje remoncik w baniaku wiec napisze wrazenia z obu swietlowek po wymianie)

odnosnie roslin (nie wiem czy to wina zwiru koralowego czy czegos innego) ale zadna roslina sie u mnie nie trzyma (nawet kryptokoryny padaja po okolo 2-3 tyg, a valisineria tylko wegetuje w jednym miejscu)

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Co do ogromnego spadku popularności akwarystyki w ogóle, to się nie zgodzę. W Niemczech markety budowlane takie jak OBI mają potężne działy akwarystyczne, całe aleje zastawione sprzętem i zbiornikami z rybami i roślinami. U mnie w mieście są takie trzy. Markety budowlane to nie sklepy prowadzone przez pasjonatów z miłości do czegoś. Jak by było źle, to by to miejsce wykorzystali inaczej. A te działy funkcjonują i czasem widzę, że ciężko się dopchnąć do sprzedawcy, żeby ci gupika złowił. Natomiast przedstawicieli naszego biotopu tam jak na lekarstwo. Pływa parę sztuk czasami, często pod błędną nazwą, o jakości nie chce się pisać . Biotop Malawi jest jednak w skali akwarystyki niszowy, wymagający większych zbiorników, trochę wiedzy i specyficznych upodobań u akwarysty. Jako taki jest bardziej podatny na kryzysy wszelkiej maści i teraz obserwujemy tego skutki w postaci kłopotów u sprzedawców, którzy skoncentrowali się tylko na nim.
    • To ma być biologia? Czy mechanik ? Sump jest słabym mechanikiem, a biologia nie potrzebuje mocnego przepływu. U mnie przy 2500 l jest około 1000 l i spokojnie daje radę,  a rade daje nie przez przepływ tylko przez ilość i jakość mediów filtracyjnych.
    • Ciekawe spostrzeżenie, choć modę obstawiałbym bardziej w przypadku zbytu na skalary, o czym pisał @Bojar w kontekście planowanej przez p. Darka Gażę zmiany profilu hodowli - i zgodziłbym się raczej z @pulpet i @crav, że coraz większą rolę odgrywają ceny wszystkiego ... i, moim zdaniem, ludzka wygoda. Dużo mniej wiedzy, techniki, kosztów i czasu taki gekon pochłania, a można wyjąć, pogłaskać, długo żyje... Terrarium z płyty sklepie każdy, kto nie ma dwóch lewych rąk. Do chomika/świnki morskiej wstyd się teraz przyznać, a gekon lamparci / orzęsiony / chiński brzmi egzotycznie. 😉 Jak wzrosły ceny szkła, każdy wie. Ile kosztuje prąd - przy wymagającej w naszym biotopie filtracji - również. To są dwa główne czynniki, wydaje mi się. A jeśli ktoś już się wykosztuje na wszystko i np. nie dobierze w przemyślany sposób obsady, to stwierdzi, że lepiej spokojniejsze skalary, bo "pyszczaki się gryzą". 😐 Jeśli ludzie w obecnych czasach oglądają każdą złotówkę dwa razy i wydatki (początkowe i bieżące) związane z naszym hobby wpływają na jego mniejszą popularność, to mniej lub bardziej niszowe biotopy jak Malawi pierwsze dostaną po d***. Sad but true.
    • Nie 8k, tylko 32k A jaki przepływ przy 10000L wody?
    • Zaczynam się gubić? Po co Wam przepływ przez sump rzędu 8 tys. litrów ?
    • Zobacz na ceny wszystkiego w sklepach, posłuchaj muzyki w radio, zobacz gazety w kiosku... itp itd
    • @triamond no trochę przerażające są te przepływy i średnice rur. Według tabelki fi50 grawitacyjnie, to jakieś 8300L - mało. Mam po jednej stronie 3 rurki Fi50, a jedna musi iść na rewizję. Czyli będzie dodatkowe wiercenie. Komin i tak można zasypać K2, można się też pokusić o jego fluidyzację. Gruby temat
    • Ja myślę, że nie inflacja i nie covid, tylko moda. W niedzielę byliśmy w Hali EXPO w Łodzi na Egzotycznych Zwierzętach. Ludzie przy stoiskach co wchwilę wydawali setki złotych na kupno różnych gadów i zwierząt oraz akcesoriów. Akwarystyka cieszyła się słabym zainteresowaniem w porównaniu zresztą. Gekony sprzedawały się jak ciepłe bułeczki.
    • Na szybkie odbicie bym nie liczył. Jak się wykruszą mali i średni rzetelni  hodowcy, znikną stada zarodowe przyzwoite jakościowo i dostęp do tańszych ryb, to ciężko będzie o nowych zapaleńców. Starczy poczytać forum, raczej niewielu zaczyna od dużych zbiorników i z pełną świadomością inwestuje większą kasę w obsadę. To raczej metoda małych kroczków, niewielki zbiornik, poszukiwanie ryb "po taniości". Potem , ci poważnie zarażeni bakcylem idą dalej, ale ciężko się będzie zarazić, bo nie będzie czym. W Niemczech obserwuję identyczną sytuację. Kilka lat temu wyszukałem sobie parę hodowli w okolicy gdzie mieszkam, albo obok których przejeżdżam regularnie. Tak w promieniu 250 km. było ich +/-  10. Od dużych, cieszących się renomą, poprzez średniaków do garażowo piwnicznych, często nieoficjalnych, takich bez szyldu i kasy fiskalnej. Ale można było trafić ciekawe, fajne jakościowo ryby często naprawdę w rozsądnych cenach. Teraz zostały 3 z czego dwie wyraźnie straciły na polocie i jakość oraz asortyment poleciały na łeb.  Szczerze, to trupem wieje i obawiam się że długo nie pociągną. I jeden ostry gracz, który ma ogromny wybór i ryby naprawdę top, asortyment ciągle się rozwija, ale ceny zdecydowanie wysokie.  Czyli niebawem będzie tak, że albo drogo, albo wcale. Zakładam, że osoby zaczynające przygodę z Malawi raczej odpuszczą, niż jak pisał  @TomekT kupią obsadę na raty. Tak, że przynajmniej na razie wielkich szans na to, że popularność Malawi będzie rosła nie widzę. 
    • Jakoś śrubunki trzeba będzie włożyć ( i mieć do nich dostęp ? ) ... 32000l/h   ok.  4 sztuki po 2 cale (https://aquariumscience.org/index.php/14-5-piping/) lub więcej mniejszych, na to siatka o oczkach mniejszych niż K1  Gąbka 5ppi ? i zasypać K1. Wyjąć łatwo - pływa. Rewizje ? 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.