Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam wszystkich ,


Przygotowuje się obecnie do budowy zbiornika i doszedłem do wniosku, ze jest kilka „modeli” urządzenia wnętrza. Skupiam się na glownie na wrazeniach estetycznych (rybom wsio rawno):


1. Piasek, kamienie + tło folia ew. czarna (niebieska) matowa farba


Zalety: - dużo miejsca do pływania dla ryb i dobry kontrast dla pysi, większe wrażenie głębi, super cena!!

Wady: - tło jest monotonne, relatywnie nienaturalne (symulacja toni wodnej ), w oświetlenie kiepsko wygląda, wymaga duzej ilości kamienia na I planie


2. Piasek, kamienie, + płaskie tło strukturalne - DIY lub np. takie: http://www.zoo-sklep.pl/index.php?p17318,pangea-tlo-strukturalne-flatrock-piaskowe-76-5x41-5x6cm


Zalety: - nadal sporo miejsca do pływania dla ryb, symulacja kamiennego tła, niezle wyglada w oświetleniu, porasta glonem, można uzupełnić kamieniami na I planie, co się dobrze komponuje


Wady: - Male wrazenie glebi – wrazenie sztuczności, wyzsza cena


2. Piasek +tło strukturalne 3D


Zalety: - 3D symulacja kamiennego tła – wrazenie głębi, super wyglada w oświetleniu (cienie), porasta glonem, można schować sprzęt


Wady: - zabiera duuuużo miejsca (grubość 5-30 cm, co przy naszych akwariach :( ) , oznacza małą ilość miejsca dla ryb, włożenie dużych kamieni trochę bez sensu (będą zasłaniać takie ładne tło…), nie wiem jak z obraniem terytorium przez pysie :?: :?: no i ta cena….


Podsumowując: kierując się zdrowym rozsądkiem i pomijając cenę, skłaniam się do rozwiązania nr 2. jako - dla mnie - najbardziej optymalnego. Mogę połączyć tło kamienne z chęcią posiadania dużych kamulców na pierwszym planie. Chyba tez to rozwiązanie jest najbardziej popularne w baniakach w galerii.


Ciekawe, czy w sytuacji że np. tła 3D np. BTN były w cenie 3 razy niższej ten trend uległ by zmianie?


Irszy

____

Akwa 135x56x60 450l

Opublikowano

Yaro też bym kupił ale gdybym miał akwa min. 60cm szerokie :wink:


Ja ci dorzucę jeszcze jedno rozwiązanie - czarne PCV

Zalety: cienkie, matowe nic się w nim nie odbija, można pokombinować z ukryciem sprzętu, tworzy jakieś tam wrażenie "głębi" .

Wady: w żadnym stopniu nie przypomina skał :wink: i dość łatwo się rysuje.

Opublikowano

Nie podzielam opinii że czarne tło wygląda sztucznie. Wręcz przeciwnie, jeżeli nie będziesz go bezpośrednio oświetlał to uzyskasz taki efekt jakby akwarium się nie kończyło.

Opublikowano

Jedna świetlówka z przodu,czarny mat na szybę i dobry efekt gwarantowany.Zaoszczędzisz energie z drugiej swietlówki,kase na cr'y i czas a jak Ci sie znudzi to jest preparat do usuwania farby-scansor.

Opublikowano
  eljot12 napisał(a):
Ja ci dorzucę jeszcze jedno rozwiązanie - czarne PCV

A co to takiego ?


Osobiście mam styropian ok 5cm gr, , powypalene są w nim (np. świeczką)dziury tylko nie na wylot ! i całość przydymiona. Im grubszy tym wiekszy efekt, wstawione za akwa.

Opublikowano

Witam serdecznie.

Szanowny kolego jeśli chcesz zrobić tło koloru czarnego na tylnej szybie polecam ci samoprzylepną folię koloru czarnego , którą kleisz na szybie po uprzdnim spryskaniu ją wodą z spryskiwacza. Dociskasz najlepiej gumową packą do klejenia np. tapet i to wszystko. Koszt mb foli o szerokości 60 cm to około 3 zł. Jak wcześniej wspomniałeś najlepszy efekt to tła strukturalne ale ich cena czasami przeraża. Tańszym rozwiązaniem są moduły pangea ja zakupiłem do nowego zbiornika 3 szt, które po odpowiednim przycięciu starczają na wystrój do zbiornika o wym. 150X50X60. Dzięki ich zastosowaniu nie ograniczasz tak znacznie powierzchni dna jak i samego wnętrza zbiornika. Liczy się tylko twoja wyobraźnia i trochę chęci.

  • 4 tygodnie później...
Opublikowano

Dzieki wszystkim za rady i sugestie :) ,


obecnie sklaniam sie raczej do zakupu jakiegos w miare niedrogiego tla strukturalnego. Folii troche sie obawiam, bede mial raczej dobrze doswielone akwa (takze swiatlem dzienym). Szukam czegos w ciemnym kolorze - chcialbym do akwa serpentynit, a obawiam sie czy dobrze komponowal by sie z tlem w kolorze piaskowym...


Mysle ze wybor bedzie pomiedzy:


1. Sansibar Aquaszut


http://malawishop.pl/akwarystyka-slodkowodna/dekoracje-i-tla/tla-strukturalne/aquaszut-sansibar-150x60-2506.html


Problem że tego tła nie widziałem na żywo, a wszystkie zdjęcia są bardzo podłej jakości...nie wiadomo czy czarne czy czerwone, jak grube to tło (podobo 3D) itp.


2. Pangea Flatrock Grey


http://www.zoo-sklep.pl/index.php?p17321,pangea-tlo-strukturalne-flatrock-grey-56-5x31-5x6cm


Policmen - czy wlasnie takie tla przycinales? Moze pojsc Twoim tropem? Masz jakies zdjecia akwa?


3. Inna opcja - jest promocja - tło za 150 zł - http://allegro.pl/tlo-dekoracyje-150x60-motyw-skaly-super-promocja-i1392376695.html


albo też:

http://allegro.pl/tlo-strukturalne-120x60-cm-motyw-skalny-i1395992570.html


Mankamentem dla mnie jest że są w kolorze piaskowym... Chociaz może jak się je zaleje i obrosną glonami to będzie inny efekt :?


Pozdrawiam,

Irszy

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dziękuję za pomoc , postanowiłem do tych karm , które już mam , czyli do : Tropical Spirulina Forte 36% i Tropical Pro Defence S, dokupić Tropical D-Allio plus (będę podawał raz w tygodniu ), oraz Hikari Vibra Bites . No i może przetestuję też Aller Futura ex. , zobaczymy czy i u mnie , będzie ona równie chętnie zjadana przez ryby. I jeszcze taka karma, jak Naturefood Supreme Plant M, stosował ktoś ?
    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.