Skocz do zawartości

Nietypowy biolog diy - czy da rade?


lechos

Rekomendowane odpowiedzi

Napewno wytrzyma,musisz rozłożyć nacisk na całą płaszczyzne.Jeśli to będzie na bazie oryginalnej pokrywy to bez problemu.Miałem kiedyś hydroponike z doniczki balkonowej długość 100 cm i smiało stało.Ważyło około 4 kg.+ swietlówki ze statecznikami.Akwa było z szyby 6 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Pewnie że da radę. :mrgreen:

O jak mnie tutaj dawno nie było :twisted:


Ale ja bym zszedł do 3 litrów ceramiki... nie dajcie się zwariować z tymi pojemnościami.

Kiedyś też myślałem że im większy tym lepszy, a to tylko upierdliwsze w czyszczeniu potem.

Na 6 saulosi to imho nawet 2 kilo starczy.


Żebyście wiedzieli czym ja teraz wodę filtruję :mrgreen:


Tak to u mnie wyglądalo jak miałem takie coś jak tu narysowałeś... dziecko protestowało jak mu pociąłem pudełko na zabawki... ale czego się nie robiło dla akwarystyki ;)

http://picasaweb.google.com/motowilk/AktualnaFiltracja#

Na szczęście już mi przeszło :)


Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej! Mnie nie było dłużej ... ;)

... myślałem że z Makokiem już wszystko przetestowaliśmy ...

Filtr biologiczny można zrobić z wszystkiego co nie wytrąca szkodliwych substancji do wody, do tego optymalny przepływ, dostatek tlenu w wodzie i ... filtracja gotowa.

Nad czym się tu zastanawiać, przecież trudniej o dobrą filtrację mechaniczną i odpowiednie przepływy przy małych kosztach i dobrych gabarytach pomp. Pewnie nawet Makok potwierdzi że jeżeli filtracja mechaniczna i regularna podmiana wody jest nienaganna, to biolog tylko dopełnia "cudu filtracji wody" ...

Pozdrawiam, Karol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, co tu dużo mówić, przy tej ilości piachu jakie macie w baniakach, to wierzcie lub nie, ale nie potrzebujecie tak gigantycznych zasypanych ultra-kosmiczną ceramiką kubełków...


Przerabiałem już filtry praktycznie ze wszystkiego i w każdej możliwej konfiguracji (mówię o biologach) i naprawdę, to jak ludzie panikują napędza tylko producentom kasy...


Obecnie za złoże bio robi w moim akwarium plenum - zwykła warstwa piachu grubości 10-15cm posypana na kratkę obszytą firanką (2cm wody pod piachem). Jest na 1/3 dna i przy braku jakiejkolwiek cyrkulacji wymuszonej wewnątrz działa tak dobrze, że mając w akwa paletki (duże, w dużym stadzie, jedzące dużo mięsa wołowego):

- wymieniam 5-10% wody co 2 tygodnie - dla utrzymania koloru herbatki

- NO3 mam na poziomie niemierzalnym do max 5mg/l, utleniane jest do wolnego azotu

- zżera mi fosfor - nie chcą rosnąć glony ani moje mchy

- zżera związki węgla rozpuszczonego i garbników (herbatka blednie)

- sumpa wyczyściłem ze wszystkiego poza 3 gąbkami do mechaniki i stanowi rezerwuar dodatkowej wody

- jakby mi wyłączyli prąd to złoże nie zdechnie, bo wodę w ruch wprawiają też ot choćby ryby


Działają tak rzeki, jeziora, cieki słodkowodne...

I wiem że to w malawi może być ciężkie do zastosowania z uwagi na kopiące ryby (choć nie niemożliwe), to jest jak narazie moim najlepszym odkryciem. Do tego stopnia że nie zajmuje się juz techniką a jedynie głaskaniem ryb przy karmieniu.

Także proszę Was... hektolitry ceramiki? Wszystko podwójne, na wyrost?


Jakbym kiedyś miał to doświadczenie co teraz, to miałbym do dziś duże pierwsze akwarium i to z optiwhite z lampą aquamedica w cenie tego co mnie to hobby do dzisiaj kosztowało. Tylko akcjonariusze wielu firm mieli by o wiele mniej. ;)


Sorry że się tak rozpisałem, ale ... nie mogłem milczeć. :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem polega na tym, ze muszę to upchać na 8cm (tyle mam wolnego miejsca między tafla wody a spodem pokrywy).

Boję się również nacisku na przednią i tylna szybę na których to będzie wspierał się filtr poprzez pręty. Po zalaniu do pełna te właśnie szyby rozchodzą się pod naporem wody o jakieś 8mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spuść wode do 1/3 wysokości i wklej poprzeczkę na środku o tak:

http://picasaweb.google.com/motowilk/Wzmocnienie?authkey=Gv1sRgCLmwo9We8qqGSw&feat=directlink

odczekaj dobę i zalej - nic Ci się więcej nie będzie rozjeżdżać.


Natomiast upchnięcie tego w 8cm też da radę, przecież takie filterki są stosowane i są różnych wielkości/wysokości.

Od standardowych zestawów (nie pamiętam producenta - chyba juwel), po DIY.


Także nie pękaj ;)

Aha i nie wiem o jakich prętach piszesz, ale jak wkleisz poprzeczkę to nie potrzebujesz już żadnych prętów ;)

A o nacisk na pionową szybę się nie martw. U mnie na tym stelażu co wcześniej pokazywałem stanęła potem beczka 30l - na tych samych dwóch belkach opartych o szybę.

O tak:

IMG_9580.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm poprzeczką zredukujesz filtr o 6mm+3mm (spoina) na wysokości, chyba że zrobisz sobie na nią wcięcie w nim (np jak robisz z plastiku to podgrzewając)

zawsze też możesz podwyższyć obudowę :P

a ja się czasami zastanawiam,po co moja ma 60cm wysokości :D


na prętach bym nie stawiał ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.