Skocz do zawartości

[Hydroponika] Filtr obok akwarium


petherson

Rekomendowane odpowiedzi

Dysponuje dwoma filtrami wewnętrznymi, z czego jeden ma przepływ 350l/h i ten byłby fajny, ale nie daje rady przepompować wody do mojego ustrojstwa, drugi ma 1000l/h i robi masakre

I nie masz w pompce regulacji przepływu???


Ale jak ogólnie chciałbyś rzucić okiem jak to wygląda to wrzucę jakieś foto wolno stojącego tego gadżetu

Jasne.


Co do roślin, to każda się przyda - nawet jedna. U siebie wsadziłem trzykrotki. Roślina ta może rosnąć ciasno obok siebie, podobno urośnie i na betonie. Zauważyłem, że lepiej służy jej mniejszy przepływ niż większy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rurki może i tak, ale dla testów to szkoda wydawać kasę jakby miało się nie udać. Natomiast co do tej pcv'ki to nie powinna puścić, przecież mam w całym domu z tego instalację odpływową i nic mi nie cieknie :)

O trzykrotkach myślałem, bo ponoć dużo NO3 potrafią "wyssać". Narazie miałem tam wsadzony bluszcz. Ale i tak muszę najpierw coś z filtrem wykombinować, żeby dawał radę, bo o ile poziom wyrówna się z poziomem w akwarium, nawet grawitacyjnie, to ten filterek w rurze fi 110mm musi podnieść poziom wody o następne 10cm bodajże. Jeszcze pomyślę i być może zrobię jedną małą doniczkę na akwarium. Ale nie chciałbym tam tego robić z uwagi na to iż:

1 akwarium stoi w salonie w dość strategicznym miejscu i liczy się estetyka

2 mam tę niewygodną plastikową pokrywę, gdzie jak coś muszę zrobić w akwa to całą trzeba ściągać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z postów wynika, że hydroponika jest tylko uzupełnieniem filtracji. Jeżeli tak, to po co Ci hydroponika?

W swoim baniaku mam tylko filtr hydroponiczny i też od 4 miesięcy walczę z NO3. Zobacz moje posty, dotyczace badań wody w Sanepidzie. Mam testery różnych firm, zarówno kropelkowe, jak i paskowe i przestaję w nie wierzyć - każdy pokazuje inne wartości. Świadomie nie podmieniam wody, a tylko uzupelniam deszczówką. Ostatnio żona bardzo zintesyfikowała hydroponikę, przez dodanie dużej ilości różnych roślin. Efekty powoli(!) zaczynają być widoczne. Jeżeli masz miejsce w swojej rurce tylko na jedną roślinkę, polecam papirus, bambus lub skrzydłokwiat (w tej kolejności, jeśli chodzi o skuteczność)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W swoim baniaku mam tylko filtr hydroponiczny i też od 4 miesięcy walczę z NO3.

czekamy na dalszą relację i przemyślenia, czekamy


Ostatnio żona bardzo zintesyfikowała hydroponikę, przez dodanie dużej ilości różnych roślin. Efekty powoli(!) zaczynają być widoczne

proponuję wepchnąć na maxa trzykrotkę. Na allegro np. sprzedają nasiona.


Jeżeli masz miejsce w swojej rurce tylko na jedną roślinkę, polecam papirus, bambus lub skrzydłokwiat (w tej kolejności, jeśli chodzi o skuteczność)

papirus może być, bambus - (Dracena Sandera, Lucky Bamboo)?, w moim przypadku wypuściła kilkucentymetrowe kłącza i stoi, skrzydłokwiat - ciężko jest go przenieść z ziemi. U mnie rozwój wegetatywny.


Jedyne co rośnie sensownie to trzykrotka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz pewnie mnie zabijecie jak Wam napiszę jakie mam ryby :) ale no cóż, to na tym forum się dużo naczytałem nt hydroponiki i widzę, że jest tu kilku na prawdę znawców tematu dlatego tutaj zdecydowałem się zapytać :)


No dobra po kolei:

akwarium 240L 120x40x50

obsada:

8x tropheus duboisi młodzież po 3cm - wiek ok 2 miesięcy

2x tropheus duboisi nieco starsi ok 9cm - wiek trudny do ustalenia - dostałem te rybki

Nie ma tam nic więcej.

parametry które teraz pamiętam (jestem w pracy)

ph - 7,8

NO2 - 0 (więc jak widać filtr biologiczny działa)

NO3 - >80 po podmniance zjeżdża do ok 30 (różnie, ale i tak za dużo) No nie podmieniam 100L na raz bo nie mam nawet czym tego zrobić.

Woda do podmianki stoi minimum 24h zawsze, po odstaniu NO3 w wodzie dalej ZERO.

Twardości nie pamiętam teraz.


Woda z kranu ma:

ph - 7

NO2 - 0

NO3 - 0

Więc całkiem wporzo


PO4 nie badam, bo nie mam testu, tak samo NH3/4


Na razie po tym widać, że w sumie filtr RO nie bardzo byłby tu potrzebny.

Filtr denitryfikacyjny przeraża mnie i to bardzo, choć może w ostateczności, ale nie chciałbym robić kolejnych baniaków czy wężów z wodą. Bo nie mam za bardzo na to miejsca.


Sławek - jak dojadę do domu to wrzucę schemat mojego pomysłu.


aha dodatkowo mam plagę okrzemka w akwa i pokryte jest prawie wszystko w środku. Przez tego okrzemka nawet wymieniłem ostatnio pokrywę na taką plastikową - bo miałem samorobną z ledami. Ale wydaje się jakby nic się nie stało, ba....okrzemek rośnie coraz lepiej przy mocniejszym świetle i nawet wychodzi już coś zielonego spod niego.

W pokrywie mam jedną świetlówe zwykłą a z przodu PowerGLO.

Cholera nie wiem już co może być przyczyną tak wysokiego NO3. Test mam taki w pasku do NO3 więc może coś on oszukuje, no nie wiem.

Narazie więcej mi nic do głowy nie przychodzi.

W każdym razie dziękuję za odpowiedzi i zainteresowanie tematem.

Pozdrawiam

Piotr



a ja bym oddał te ryby 120cm to stanowczo za mało dla trofci,absolutne min 150cm dla jakis 12szt ryba stadna. i tyle w tym temacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


No dobra po kolei:

akwarium 240L 120x40x50

obsada:

8x tropheus duboisi młodzież po 3cm - wiek ok 2 miesięcy

2x tropheus duboisi nieco starsi ok 9cm - wiek trudny do ustalenia - dostałem te rybki


Piotr



a ja bym oddał te ryby 120cm to stanowczo za mało dla trofci,absolutne min 150cm dla jakis 12szt ryba stadna. i tyle w tym temacie



Jak napisałem rybki narazie mają po 3cm, są wrzucone tam też dwie większe, które dostałem. Jak na razie nie pisałem też o innych baniakach, które posiadam i które zamierzam wymienić na większe. Więc takie komentarze zostaw sobie dla kogoś, kto w ogóle się nie orientuje w temacie. Poza tym w wielu poradnikach piszą, że dno o wymiarach 120x40 jest pierwsze, które by się nadawało na stadko 11, czy 13 rybek. Wiele osób uważa że 120x50, Ty twierdzisz, że 150cm. Więc wyobraź sobie, że ja jestem osobą z tych pierwszych :)

A tak btw. 8+2=10, a nie 12szt :)

A poza tym rozmawiamy tu o NO3 i hydroponicznym filtrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z postów wynika, że hydroponika jest tylko uzupełnieniem filtracji. Jeżeli tak, to po co Ci hydroponika?

W swoim baniaku mam tylko filtr hydroponiczny i też od 4 miesięcy walczę z NO3. Zobacz moje posty, dotyczace badań wody w Sanepidzie. Mam testery różnych firm, zarówno kropelkowe, jak i paskowe i przestaję w nie wierzyć - każdy pokazuje inne wartości. Świadomie nie podmieniam wody, a tylko uzupelniam deszczówką. Ostatnio żona bardzo zintesyfikowała hydroponikę, przez dodanie dużej ilości różnych roślin. Efekty powoli(!) zaczynają być widoczne. Jeżeli masz miejsce w swojej rurce tylko na jedną roślinkę, polecam papirus, bambus lub skrzydłokwiat (w tej kolejności, jeśli chodzi o skuteczność)

Pozdrawiam



Hydroponika potrzebna mi do niwelowania NO3. Mówisz, że efekty powoli widać - kurczę naczytałem się kilku wątków, w których w samych superlatywach ludzie wypowiadają się na hydroponiki i opowiadają, że niemal od razu to działa. Przy przeciętnym akwarium ok300L i doniczce 120cm działa to ponoć od ręki i po kilku dniach NO3=0. Kurcze, więc jak jest na prawdę?

Z tymi filtrami to jestem z lekka przerażony. Ale jak nie ufamy im to imho lepiej wybrać jedne i ich się trzymać. Tak mi się wydaje. Bo tak na prawdę na ile sanepid może być wiarygodny, może mieć też trafione testy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.