Skocz do zawartości

Ikra - jako uzupełnienie diety?


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Ikra jest wysokoenergetycznym ale i uwielbianym przez ryby pokarmem. Czy można ją podawać Mbunie dla urozmaicenia diety? Mam na myśli skarmianie małą ilością i okazjonalnie.

Pytam, bo jestem wędkarzem i czasami mam świeżą ikrę np. płoci.

Opublikowano

Nie wydaje mi się to dobrym pomysłem...

...w chwili obecnej mając dostępne pokarmy dobrej jakości nie kombinował bym z ikrą.

Nie wiadomo czy rodzime ryby nie mają jakiegoś cholerstwa na które pyszczaki nie są odporne.

Wg mnie przynieść to może więcej szkody niż korzyści.

Opublikowano

Myślałem aby podawać ikrę po sparzeniu wrzątkiem, wysuszeniu w wyższej temp. lub po przemrożeniu.

Jakoś mam obawy przed podaniem kupnych mrożonek a myślałem, żeby rybkom czasami zaserwować coś naturalnego.

W książce "Domowe Akwrium Słodkowodne" J. Lewczuka znalazłem coś takiego:

"Białka służą rybom do budowy ciała i tworzenia nieodzownych do życia hormonów i enzymów. Poszczególne białka różnią się składem chemicznym. Najbardziej odpowiednie jest białko rybie, nieco gorsze - krewetek, raków i ślimaków, znacznie zaś mniej wartościowe jest dla ryb białko ssaków."

Opublikowano

Akurat najwazniejsze w pożywieniu ryb są tłuszcze i białka a węglowodany najmniej istotne - generalnie ryby większość energii pozyskują z tłuszczy i białek. Więc ikra rybia to chyba najbogatszy pokarm jaki można podać rybom, ale tak czy inaczej ikry z ryb złowionych w jeziorze nie podawałbym jeśli jest ryzyko przywleczenia jakiegoś pasożyta. Poza tym dieta mbuny powinna składać się głownie z pokarmu roślinnego i spokojnie załatwisz sprawę płatkami.

Opublikowano

Bardzo ciekawy pomysł

gdzieś czytałem, że azjatyccy hodowcy karmią paletki ikrą krewetek, więc kto wie czy po odpowiednim przygotowaniu ikry rybiej nie było by to pewne urozmaicenie diety naszych pysi - oczywiście bardzo sporadycznie, tak jak podawanie latem owadów

Opublikowano
Bardzo ciekawy pomysł

gdzieś czytałem, że azjatyccy hodowcy karmią paletki ikrą krewetek, więc kto wie czy po odpowiednim przygotowaniu ikry rybiej nie było by to pewne urozmaicenie diety naszych pysi - oczywiście bardzo sporadycznie, tak jak podawanie latem owadów



Akurat azjatyccy hodowcy robia duzo przedziwnych rzeczy nie zawsze godnych nasladowania

Opublikowano

Oczywiście zakładałem, że każdy w miarę rozsądku pomyśli jakim pyszczakom można coś takiego podawać a jakie powinny mieć odpuszczone takie pokarmy, po drugie nie jest to pokarm typu serce wołowe od zwierząt ciepłokrwistych, a jeżeli chodzi o choroby to zapewne odpowiednie przygotowanie wyeliminuje to ryzyko, które może być podobne do stosowania mrożonek.

Ale po co to wszystko pisać i myśleć nad tym jeżeli mamy dalece przetworzone pokarmy typu płatki i sprawa załatwiona


głupi temat - lepsze są standardowe o .... np o kolejnej obsadzie do typowego zbiornika o wymiarach ....


albo poczytajmy ogłoszenia :)

Opublikowano

Można gdybać a pewnie równie dobrym żarciem (dla niembuny?) byłoby podawanie mięsa rybiego, skorupiaków, jaj krabów a to wszystko można dostać w mrożonkach albo przygotować samemu bez ryzyka sprowadzenia do siebie jakiegoś ichtio czy innych splewek .

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Mało prawdopodobne żeby rura spustowa i rewizja się zapchała przy prawidłowej konstrukcij komina.😀
    • To jest dokładnie ten sposób przez Ciebie opisany, tyle że dodałem celem wzmocnienia wielki płat gazy wykąpany w ,,zalewie z betonu,,  Odlewy są wielkie i będą miały po 2-3 wloty.  Będą pomalowane śnieżką i zabezpieczone żywicą epoksydową. Następne konstrukcje będą wykonane z siatki rabatowej - też opisany sposób na tym forum   Tyle że będą to już typowe głazy. No i ostatnie odlewy będą ze styropianu na tło, przyklejone do szkła za pomocą silikonu.
    • Elegancko, to bedą skorupy żeby ryby mogły wpływać do środka? Robiłem takie tylko prostszą metoda   
    • Produkcja modułów ceresit cr 65 plus duża gaza - to wszystko smarowane na folię zgodnie z techniką już podawaną na tym forum:
    • Witajcie.  jak rozwiązać taki przypadek.  gdy zatkają się rurą spustowa i rewizja spadająca woda do sumpa nie poleci. Mam w ostatniej komorze sumpa pompę i dolewkę z kranu na elektrozaworze. W takim przypadku woda z ostatniej komory cała poleci do Akwa i przeleje zbiornik a dodatkowo czujnik z dolewki będzie cały czas dolewać wodę do komory a pompa dalej będzie przelewać Akwa.  macie jakiś pomysł jak taki przypadek rozwiązać ?
    • Zestaw jest ok, dorzuciłbym do tego yellow i kilka maingano. Oprócz fire fish można też dorzucić te aulonocary łaciate OB i scieanochromis fryeri. Biorąc Twoje i moje propozycje razem to by wyszło 9 gatunków, ilości sztuk w poszczególnych gatunkach zależą od Twoich preferencji kolorystycznych, przykładowo jeśli ma być więcej jasnych jaskrawych kolorów to więcej sztuk brać yellow, red red, fire fish i OB a reszta w mniejszych ilościach jako dodatek innych barw lub odwrotnie jeśli preferujesz inne barwy w przewadze lub ma być wszystkiego po trochę.
    • A taki zestaw: po 10 sztuk młodych ryb: Acei, Red Red, Złocisty, Mpanga no i bardzo chciałem Fire Fish - popilnuje mi zarybienie 
    • Co do obsady to Twoje akwarium nadaje się dla wszystkich pyszczakow z zastrzeżeniem żeby nie mieszać największych drapieżnych z mniejszymi gatunkami i najdelikatniejszych z tymi " normalnymi". Wybierz te które się najbardziej podobają zwracając uwagę na kolor samic bo u niektórych gatunków samice są szare lub brązowe.
    • Witam wszystkich To będzie moje pierwsze akwarium w tym klimacie. 220x70x70 powstaje  w chwili obecnej w Sea Garden - termin realizacji  końcówka sierpnia. Przednia i lewa szyba opti, komin z 4 otworami czarny plus czarna szyba. Całość zabudowana czarnym lacobelem. Do filtracji mam 2 kubełki  - Aquel Ultramax 2000 oraz chińczyk SunSun hw-304. Akwarium będzie umieszczone w narożniku salonu na południowej ścianie - brak bezpośredniego oświetlenia słonecznego przez cały dzień. Dekorację spróbuję na początek wykonać sam - zakupiłem 25kg Ceresita cr 65 i od jutra ruszam z ,,produkcją,,  :). To będzie moje 3 akwarium - mam jedno 190x60x60 oraz 120x50x50 które zapełnione są pielęgnicami różnego rodzaju :). To akwarium ma pełnić rolę dekoracyjną. I tu moje pytanie - jak obsada będzie najlepsza do tego ,,zadania,,?  Wodę z wodociągów mam bardzo twardą - na wejściu do domu mam zmiękczacz oraz filtrację zakończoną filtrem węglowym. Dodatkowo mam RO. Więc raczej z wodą i jej parametrami nie powinno być problemu.
    • Tak zadałeś ogólne pytanie, że nic Ci nie podpowiemy. Warto posiadać chociaż minimalną wiedzę o akwarystyce zanim kupi się ryby. To temat tak szeroko opisywany na tym forum i wielu innych, że można napisać nie jedną książkę, zresztą nie jedną napisano. My nawet nie wiemy, czy Ty chcesz posiadać akwarium z naszym biotopem czy jakiekolwiek inne.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.