Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam

chciałbym Wam zaprezentować moje nowe akwarium, wymiary dość nietypowe bo 150x35x50cm łącznie 262l, pokrywę postanowiłem zrobić samemu wraz z oświetleniem bo jak cenę usłyszałem za aluminiowe pod wymiar to mi włosy się zjeżyły.

Akwa z przodu ma szybę optiWhite za przez co cena podniosła się o stówkę więcej :? ... zacznę trochę od opisu ze zdjęciami

Nie mogąc się doczekać akwarium postanowiłem zrobić tło strukturalne wg. informacji zamieszczonych na różnych forach w tym włącznie, które mi bardzo pomogły... Do wykonania tła użyłem styroduru, akurat padło na niego ponieważ mam firmę reklamową i dostęp do takich odpadów miałem niezmiernie łatwy :wink:

th_Image_00174.jpgth_Image_00172.jpgth_Image_00171.jpg

formowanie tła to długa i żmudna praca, radzę zaopatrzyć się w cierpliwość i odpowiednie płyny (chociaż z tym drugim nie przesadzać bo można się nożykiem śmignąć), uformowane kawałki skał przyklejałem do płyty 1cm dociętej pod wymiar tylniej ścianki akwa... poniżej pierwsza przymiarka tła do akwa

th_Image_00179.jpg niestety nie obyło się bez niespodzianek, mianowicie zapomniałem powiedzieć producentowi żeby nie dawał środkowego wspornika.... i przez to musiałem przeciąć tło na trzy części ... na szczęście nie było tego później widać. Dodatkowo dałem niewielkie urozmaicenie czyli 10 diod LED dla podświetlania nocnego

Po wszystkim na tło szedł ceresit cr65 (mam z 22kg do odstąpienia), o dziwo dałem tylko jedną warstwę i do tego niezbyt grubą by wszystko ładnie wyglądało. później zaczęło się malowanie, próbowałem aerografem ale zbyt żmudnie to szło więc postanowiłem dokończyć pędzlem, w sumie całyyy dłuugi wieczór na trzech kolorach w tym dwa mieszane (radzę unikać kolorów puszkowych, a najbardziej czarnego bo bez mieszania wyglądają strasznie płasko)

Po zrobieniu tła wkleiłem je na silikon akwarystyczny, pozostawiłem do wyschnięcia i zabrałem się za robienie pokrywy górnej

Od razu wpadłem na pomysł żeby wykonać je z PCV spienionego ponieważ mam sporawo odpadów, chciałem pokrywę czarną więc postanowiłem malować pokrywę lakierem akrylowym w dodatku matem żeby nie było niespodzianek z zaciekami itp. th_Image_00182.jpgth_Image_00181.jpg

dałem dużo wsporników aby z czasem PCV się nie powyginało, do tego zrobiłem dwie otwierane klapki na ew. prace porządkowe w późniejszych etapach. Do podświetlana użyłem samych taśm ledowych a raczej SMD bo na takie mi te diody wyglądają. Tu muszę napisać że diody diodom nie równe. W reklamie używam taśm które emitują z 5mb 3000 lumenów więc trochę za dużo jak na akwa więc dałem dwa paski po 1,5m słabsze (takie dostępne na allegro - ok 900 lumenów z 5m) i jeden pasek tego mojego wynalazku... o dziwo później myślałem (przed wlaniem wody) że ten jeden pasek mocniejszy będzie za mocno świecił... ale było ok. Pobór prądu z oświetlenia wychodzi 14W, czyli o wieelee mniej niż tradycyjne świetlówki. zdjęcia pokrywy + oświetlenia

th_Image_00192.jpgth_Image_00189.jpgth_Image_00187.jpg

th_Image_00186.jpgth_Image_00185.jpgth_Image_00184.jpg

Zrobiłem również włączniki na każdy pasek oddzielnie (dzięki temu będę mógł oświetlać różne partie w akwa), oraz włącznik na podświetlanie nocne. Następnie w pokrywie zrobiłem otwory na filtr zewnętrzny i wszystko postanowiłem zmontować w jedną całość. Do tego znajomy zdążył zrobić kawał dobrej robótki i dostałem piękną szafkę pod akwa...

Poniżej fotki tła + obsady po ok tygodniu od zalania:

th_DSC_0084.jpgth_DSC_0081.jpgth_DSC_0080.jpgth_DSC_0079.jpgth_DSC_0059.jpgth_DSC_0058.jpg

ciąg dalszy...

th_DSC_0046.jpgth_DSC_0045.jpgth_DSC_0043.jpgth_DSC_0053.jpgth_DSC_0051.jpgth_DSC_0037.jpg

th_DSC_0036.jpgth_DSC_0034.jpgth_DSC_0033.jpgth_DSC_0028.jpg

th_DSC_0022.jpgth_DSC_0020.jpgth_DSC_0018.jpgth_DSC_0016.jpg

th_DSC_0014.jpgth_DSC_0010.jpgth_DSC_0003.jpgth_DSC_0092.jpg

Po ok 3 dniach okazało się jednak ze klapki przy pokrywie zaczęły się lekko wygnać (pewnie od temp.) więc zakupiłem listwy narożnikowe i zamontowałem na krawędzi, teraz jest wszystko ok.

Jeśli chodzi o odsadę w akwa wciąż nie mogę się zdecydować pomiędzy Malawi, a Tanganika więc postanowiłem na razie połączyć obydwie dziedziny do momentu aż rybki podrosną. W sumie rybek jest 18szt od 3 do ok 5 cm. Cieszy mnie fakt że nie masakrują na razie roślinek. Do tego po lewej stronie dojdą dwa korzenie i wciąż szukam kamieni o podobnym kształcie do tych zrobionych ze styroduru.

Zapraszam do oceniania.

Opublikowano

Wszystko fajnie, efekt chyba ładny, chociaż ja mam podobno spaczony gust :)

Nie znam się na materiałach, ale zakładam, że sprawdziłeś iż wszystkie stałe i ciekłe materiały, których użyłeś, zachowują się neutralnie w środowisku wodnym?


Wydaje mi się, że trochę mało piasku no i nie ma maty amortyzującej a chcesz dawać kamienie.


Jaka jest filtracja?


Czy nie czytałeś o cyklu azotowym i o tym, że ryby się wpuszcza po miesiącu a nie po tygodniu? Na dniach z tego akwarium zacznie się robić komora śmierci i jak ryby przeżyją to może się to odbić na ich dalszym rozwoju.

Wszędzie o tym trąbią i to jest podstawa. Teraz będziesz miał problem bo będzie trzeba albo ryby wyeksmitować albo podmieniać codziennie 20% wody na dobrze odstaną, tylko to jeszcze wydłuży cykl.

Opublikowano
]Wszystko fajnie, efekt chyba ładny, chociaż ja mam podobno spaczony gust :)

Nie znam się na materiałach, ale zakładam, że sprawdziłeś iż wszystkie stałe i ciekłe materiały, których użyłeś, zachowują się neutralnie w środowisku wodnym?


Wydaje mi się, że trochę mało piasku no i nie ma maty amortyzującej a chcesz dawać kamienie.


Jaka jest filtracja?


Jednak czy nie słyszałeś o cyklu azotowym i o tym, że ryby się wpuszcza po miesiącu a nie po tygodniu? Na dniach z tego akwarium zacznie się robić komora śmierci i jak ryby przeżyją to może się to odbić na ich dalszym rozwoju.

Wszędzie o tym trąbią i to jest podstawa. Teraz będziesz miał problem bo będzie trzeba albo ryby wyeksmitować albo podmieniać codziennie 20% wody na dobrze odstaną, tylko to jeszcze wydłuży cykl.



Tak, sprawdzałem wszystko pod względem środowiska wodnego - co najwyżej problemem mogła być pokrywa bo malowana akrylem na bazie rozpuszczalnika, ale trochę odstała i wydaje mi się że wszystkie toksyczne związki wyparowały.


Filtrację zapewnia FILTR ZEWNĘTRZNY JEBO 838 o wydajności 1200l/h wraz z czterema złożami filtracyjnymi, ogrzewanie zapewnia grzałka z termostatem JEBO 2010 - 300W.

Jeśli chodzi o wpuszczenie rybek przed czasem to nie jestem specjalistą, wydawało mi się że wystarczą 4dni, tym bardziej że użyłem środek TETRA AQUA SAFE, wydaje się być wszystko w porządku, ryby bardzo chętnie jedzą, dodatkowo na ścianach akwa zauważyłem białe malutkie robaczki (chyba nicienie) które bardzo szybko się namnażały, ale ryby chyba polubiły tą formę pokarmu...

Opublikowano

Co do filtra 1200l/h to to trochę mało jak na takie akwarium. No, ale zobaczysz sam jak będzie wyglądac cyrkulacja wody w tym akwarium i czy nieczystości będą odpowiednio zasysane, podejrzewam, że nie bardzo i będziesz musiał cos wykombinować.


Co do dojrzewania akwarium, zerknij na ten obrazek:

dojrzewaniewykresyn5.jpg


Jak widać od około 10 dnia zaczyna się atak amoniaku a następnie azotynów (NO2), trwa to do 30 dnia.

Szkodliwe stężenie NO2 to 0.3mg/l a przy dojrzewaniu to stężenie jest dziesiątki razy większe. Odpowiedz sobie sam.


Jeżeli nie będziesz mierzył tego stężenia to za kilka dni ryby będą osowiałe, będą stały w jednym miejscu lub pływały pod powierzchnią wody, mogą zdechnąć a jak nie to zaszkodzi to ich zdrowiu.


Jedyna rada to albo eksmisja, albo kupno testów na NH3/4 i NO2 i utrzymywanie stężeń na poziomie niższym od 0.5mg/l to wymaga codziennej podmiany wody i minimalnego karmienia - 5 płatków pokarmu dziennie (nie więcej ! samica inkubująca nie je nic przez 30 dni, więc na 5 płatkach na całą obsadę to aż za dużo :-) ). I dobre natlenianie i filtracja wody 24/24. Jak to zrobisz to może wystarczy podmieniać 20% co kilka dni, ale podstawa to prawie zerowe karmienie i sprawdzanie stężeń.

Zrobisz jak uważasz, jednak jak nie zrobisz nic to wiedz, że znęcasz się nad rybami.


Żadne preparaty nie pomogą a jedynie zaszkodzą (bo większość to pożywka dla bakterii a nie bakterie a pożywka dodatkowo zwiększa trucizny). Pożywkę bakterie mają z odchodów ryb. Pomoże toxivec ale tylko na jeden dzień a nie jest tani.


A co do tego, że ryby można wpuszczać po 4 dniach - nie wiem kto takie bzdury wymyśla. Ryby można wpuszczać nawet w pierwszym dniu zalania akwarium, jednak trzeba je wyjąć po tygodniu bo wtedy zaczyna się atak a do tego czasu woda ma dobre parametry :-)

Sklepikarze mówią, że można puszczać dość szybko bo albo nie maja pojęcia albo jakby powiedzieli to klient nie kupiłby ryb i nie zostawił 1.500zł tylko kupiłby chomika i zostawił 300zł :)


Ja raczej rzadko panikuje na forum w przeciwieństwie do innych :) (zaraz Ci się dostanie za słabą filtrację, za złą obsadę, za rośliny, pitu pitu) Jednak dojrzewanie akwarium to jest killer i trzeba reagować.

Opublikowano

To jest skuteczny sposób, jednak pod warunkiem, że będzie to dość dużo wkładu.

Najlepiej odlać trochę wody do słoja z jego akwarium, tak żeby całość była zamoczona w wodzie, wsadzić tam jak najwięcej wkładu filtracyjnego i cokolwiek innego co Ci tylko da, mogą być kamyki, żwirek, piasek z wierzchu, roślinki. I potem w jak najkrótszym czasie wsadzić to do Twojego akwarium.

Nie czyść jego wkładu, nie płucz ! Jedynie przy wyjmowaniu ze słoika delikatnie potrząśnij jak są na nim odchody.

Dobrze by tez było jakby dał Ci trochę swojej wody, im więcej tym lepiej. Dlatego, że jak da Ci tylko wkład filtracyjny z samymi bakteriami to one mogą nie mieć co jeść i zginą bo u Ciebie w akwarium nie ma jeszcze związków azotu będzie dopiero jedynie amoniak.

Jego wkład filtracyjny powinieneś włożyć w miejsce gdzie jest ruch wody, najlepiej do swojego filtra.


Być może to załatwi sprawę dość szybko, ale nie ma pewności. Mimo tego powinieneś ryby karmić minimalnie i obserwować przez kolejne 2-3 tygodnie i jak ich zachowanie się zmieni to podmieniać wodę ale w innym przypadku nie podmieniaj wody bo to pogorszy sprawę, dopiero zacznij po miesiącu.


Ja u siebie kiedyś startowałem kotnik 50L. Wsadziłem do niego piasek, rośliny, wodę oraz 1 litr ceramiki, wszystko z dużego dojrzałego akwarium. I niestety niewiele to pomogło, przez 2 tygodnie co 2 dni musiałem podmieniać wodę bo NO2 dochodziło stale do 0.5mg/l. Wydawać by się mogło że nie miało prawa bo wszystko było z dojrzałego akwarium, no ale niestety. Być może dlatego, że normalnie karmiłem narybek, który tam był. Ale niektórym podobno startuje od kopa kiedy przełożą wkład filtracyjny i trochę wody.

Opublikowano

Żeby trochę rozwiaż te ponure rozważania nad katastrofą ekologiczną,musze pogratulować koledze udanego setupu, naprawdę kawałek solidnej roboty. Liczę,że pójdziesz jednak w stronę Malawi i zawitasz w naszych szeregach :)

Opublikowano

Ładnie to wszystko wygląda,szkoda że baniak ma tylko 35cm głębi a dodatkowe kilka zajmuje tło.

Korzeni nie wkładaj bo zakwaszą Ci wodę a to nie jest wskazana w Malawi.

Jak już ustabilizujesz cykl azotowy to zdecyduj się na jeden biotop,mam nadzieję że będzie to Malawi :wink:

Opublikowano

wszystko idzie na razie w dobrą stronę, widać z dnia na dzień inwazję okrzemków (nie spodziewałem się ich tak szybko) na kamieniach pojawiają się żółto brunatne plamki wielkości ok 1-3mm, muszę trochę przystopować ich wzrost zmniejszając ilość godzin świecenia światła (chciałbym mieć ich w miarę kontrolowany rozwój). Rybki czują się świetnie prawie wcale nie stoją w miejscu. roślinki od momentu wsadzenia urosły ok 3-4cm i puściły korzenie...

  • 5 tygodni później...
Opublikowano

baniaczek półtora miesiąca po zalaniu, zmieniłem trochę wystrój, zamieniłem korzenie, dodałem piaskowca (go też malowałem farbą pod kolor tła)

th_DSC_0171A.jpg

th_DSC_0200A.jpg

th_DSC_0174A.jpg

korzeń trochę zabarwił wodę, ale biorąc pod uwagę stan estetyczny w porównaniu do poprzednich ... o niebo lepszy, poza tym w filtrze mam zeoilt i węgiel aktywny więc z czasem kolor ustąpi.

Chciałem obsadzić korzeń mchami ale po tygodniu czasu już sam się robi zielony od glonów więc raczej tak pozostanie.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.