Skocz do zawartości

120cm,240l -powrot po latach


Marcin_ek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam malawistow...po 3 miesiacach majsterkowania akwa gotowe i czeka na ryby, wywalilem wapien filipinski jak sugerowaliscie bo ciezko bylo cos z tego ulozyc ,akwa dojrzewalo 2,5 miesiaca ,wiec wracam do obsady i tak wymyslilem


1.Cynotilapia Afra Cobue albo Metriaclima Aurora ,ale chyba bardziej Afra i cos pod ta afre ,na chwile obecna mam dostep do tych gatunkow:


*Melanochromis Dialeptos albo auratusa,ale czy akwa nie za male?? , auratus z tego co pisza starsznie zadziorny czy ten lagodniejszy?

*Labidochromis caeruleus

*Maingano

*Tropheops red cheek

*Iodotropheus sprengerae

*Labidochromis Mbamba

*Melanochromis Paralellus

*Pseudotropheus Red Zebra

*Tropheops Olive Tiger

*Tropheops red fin Kakusa

* Pseudotropheus Demasoni

Sorry ze ta lista taka duza ale moze latwiej bedzie cos doradzic.Przegladalem foty ryb gdyz nie mam mozliwosci ich zobaczyc na zywo ,stad moj problem z doborem tej obsady gdyz niektore foty pewnie nie oddaja uroku ryb Jesli ktos z was mial okazje hodowac wyzej wymienione gatunki ,prosze o wyroznienie tych najciekawiej ubarwionych(m+f) ,zalezy mi na 3 kolorowych gatunkach ,zeby nie bylo za zolto czy za niebiesko chcialbym uniknac szarych samic. |Dzieki za sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Labidochromis caeruleus , m.maingano i sprengerae bedzie najlepszym rozwiazaniem jak na poczatek w miare lagodna mbuna , ewentualnie za sprengeare C.afra -samice sa bure

2 opcja to P. demasoni +m. auratus obydwa gatunki sa bardzo agresywne,szczegolnie auratus dlatego jak masz pewniaka daj Melanochromisa Dialeptosa zamiast auratusa, jest podobny a do tego metaliczny , duzo mniej agresywny i osiaga podobne wymiary co demasoni.

Tropheopsy sobie odpusc tak samo m.paraleullusa sa to zbyt duze i agresywne ryby na Twoj zbiornik.


Pseudotropheus Red Zebra chodzi o Metriaclima estherae red ? jezeli tak to w ostatecznosci z demasoni, jezeli oczywiscie nie przeraza Cie wizja 14/15cm byczka w 120cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chcialbym uniknac szarych samic


Z tych gatunków co wymieniłeś,żadna z samic nie powala urodą :wink:


Tropheopsy sobie odpusc tak samo m.paraleullusa sa to zbyt duze i agresywne ryby na Twoj zbiornik.


Tropheops red cheek czy też olive akurat duży nie rośnie bo 11 max.12cm,ale agresywny jest to fakt.

Fajna obsada dla bardziej doświadczonych:

Tropheops red cheek

Pseudotropheus demasoni

Melanochromis dialeptos


Ja bym polecił taką obsadę dla Ciebie:

M.aurora

M.dialeptos

L.sp.mbamba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Fajna obsada dla bardziej doświadczonych:

Tropheops red cheek

Pseudotropheus demasoni

Melanochromis dialeptos


Ja bym polecił taką obsadę dla Ciebie:

M.aurora

M.dialeptos

L.sp.mbamba



Mysle ze sklanial bym sie w kierunku :

Demasoni(nieb pion pas) + Dialeptos(nieb poz pas f-zolta poz pas) +reed cheek (nieb zolty f-zolta)

tu mam pytanko czy nie bedzie zbyt dwukolorowo tzn zolto-niebiesko ,czy moglibyscie zasugerowac jakie ilosci ,gosc sprzedaje dialeptosa w parach ,co o tym myslicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..wlasnie czytalem artykul na stronie http://www.cichlid-forum.com/articles/p_demasoni.php ,ktory mowi min ,ze:


.......In the wild, these fish are found together in extremely large groups


...........First and foremost, a minimum of twelve should be kept in any size tank to help disperse aggression. This not only keeps a single male from being dominant over all others, it helps females and sub-dominant males from being chased to exhaustion (and death) by getting "lost in the crowd". A small group of 5 or 6 simply will not work, as the dominant male will systematically kill off each tank mate until only he remains.


wiec tu mi sie nasuwa pytanie czy mam szanse hodowac demasoni w 240l z innymi gatunkami ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....oj ciezko bylo zoorganizowac 3 gatunki u jednego hodowcy ,zawsze czegos brakowalo biorac pod uwage koszty wysylki i to ze niektore ryby sprzedawali parami ,zrezygnowalem,za duzo kombinacji jak dla poczatkujacego, podjechalem do lokalego hodowcy i skonczylo sie na 16 sztukach Demasoni ,tak wiec narazie poobserwuje ,poczytam, nabierze sie doswiadczenia a w przyszlosci pomyslimy nad zmianami. Swoja droga czy trzymacie demasoni z Labidochromis caeruleus ,bo gosc sugerowal ze moglbym je miec razem ,ale cos mi to nie pasowalo i sie niezdecydowalem.Chyba czytalem ze to wszystkozercy ,ale ze ryba jest pokojowa ,wiec pewnie dobrze zrobilem ,ale z drugiej strony demasoni podobno agresywny tylko wzgledem swojego gatuku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Pardon, zagalopowałem się. 😬
    • Od razu ucinam wszelkie dyskusje na temat wspomnianych ryb czy proponowania koledze obsady w tym temacie. Przypominam, jesteśmy w dziale DIY.
    • Też miałem 120 cm akwarium, więc baw się dobrze i poznawaj biotop, 
    • Właśnie. To nie temat, jakich wiele tu na forum, że nowicjusze opisują planowane zbiorniki z przekonaniem, że "większy nie wejdzie do salonu", po czym reszta przekonuje, że da się, delikwent stawia takowy i jest wdzięczny i zadowolony. 😉 Trudno, jest jak jest, przecież nie będziemy koledze kazać przestawiać ścian, zwalić wylanej płyty i zamurować otworu, bo zbiornik mógłby być większy. Oczywiście, aż prosiło się o taki na etapie projektowania domu. Inna sprawa, to niech rzuci kamieniem ten, kto nie zaczynał od 240-tki. 😁 Może faktycznie na piętrze (albo i na tym samym poziomie) stanie za jakiś czas 1000 litrów i jeszcze zadziwi wszystkich. 👍 Nie jest też tak, moim zdaniem, że nic nie da się wpuścić do takiego akwarium. @Lema pewnie jeszcze trochę zejdzie, zanim odpalisz zbiornik, mam np. do oddania harem niedużej i ciekawej rybki, jaką jest Labidochromis Perlmutt. Jeśli chodzi o wysokość akwarium, nie szalej, bo światło otworu w ścianie ma niecały metr, będzie Ci trudno serwisować zbiornik.  Chyba, że jako podstawę zamówić płytę ze sklejki, ale o wymiarze 130x50 cm i zrobić akwarium wystające o 10 cm od obu narożnych ścian. Pomyśl, może to jest dobry kierunek, ale nie wiem, jak z bezpieczeństwem i ciągami komunikacyjnymi przy ścianach. Zabudowa akwarium od góry też musiałaby być wysunięta o te 10 cm. Moim zdaniem mogłoby to dać ciekawy efekt bryły szkła i wody wystającej ze  ściany; serwis byłby łatwiejszy, niż gdyby szyby były zlicowane ze ścianami.
    • Co do wielkości, to strzeliłeś sobie w kolano. Taki baniak mocno ogranicza Ci możliwość doboru obsady i spotka Cię to, co w Malawi najmniej fajne. Wykastrowana obsada, problemy z agresją nawet wśród najspokojniejszych mbuna, bo łagodnych nie ma. O rybach z grupy non mbuna możesz zapomnieć przy takich wymiarach. Nie gniewaj się, brutalnie, ale takie są fakty. Ćwiczę ten biotop jakiś czas i wielkość zbiornika jest lekarstwem na wszystkie problemy, jakie się pojawiają. "Zaczynanie małymi kroczkami" w tej konkretnej sytuacji jest błędem. Złe założenie, które przynosi więcej szkody niż pożytku. I nie musisz na nas robić wrażenia wymiarami zbiornika. To nie konkurs na największe akwarium. Powinieneś stworzyć zbiornik, w którym ryby będą się czuły dobrze, bo tylko w taki sposób Ty będziesz z niego zadowolony. Inna sytuacja, jak wbijasz akwarium do ciasnego mieszkania. Tutaj kompromisy wielkościowe są uzasadnione i zrozumiałe.  Ale jak komponujesz akwarium  z nowo budowanym domem, to taki mały zbiornik jest błędem i tyle. Tak myślę, czysto subiektywnie😉 Szukanie litrażu w podnoszeniu wysokości nie ma sensu. Dla ryb niewielka korzyść, a Ty będziesz miał znacznie utrudnioną pielęgnację zbiornika. Jeżeli ma to mieć sens to zwiększaj powierzchnię dna.
    • Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i zainteresowanie się tematem. Odpowiadając na pytania odnośnie czy będzie to malawi, to tak, taki jest właśnie plan. Z tego co wiem, to w tym biotopie chodzi o jak największą powierzchnię dna. Niestety, ale nie mogę zwiększyć powierzchni podstawy. Na prawo od akwarium jest ściana nośna, które wolałbym nie naruszać, a za akwarium jest wąska ścianka z gazobetonu, podtrzymująca wylane nadproże nad akwarium. Wewnątrz tego wąskiego murka zatopiłem pręty, żeby całość wzmocnić. Jedyny kierunek w jaki mogę iść to do góry, ale też nie ma co przesadzać bo później zacznie widać środek spiżarni oraz będzie utrudniony dostęp do dna. Wy to widzicie z innej perspektywy - ograniczenia jednak są, muszę rzeźbić w tym co mam na tą chwilę. Co do wielkości i tego, że na początku popełniłem błąd to może i macie racje, ale wolę zaczynać małymi kroczkami. Nie wiem jak to się finalnie skończy. Oby bakcyl pozostał. Planuję z czasem urządzić swoje biuro na drugiej kondygnacji i tam będę miał pole do popisu. Akwarium 120x40x60 na Was pewnie wrażenia nie robi, ale na mnie już tak. Widziałem podobne kiedyś u znajomych i strasznie mi się to spodobało. Akwarium zacznie się na około 122cm, do tego wysokość 60cm to już się robi 182cm, a to dosyć wysoko według mnie. Czy może jednak warto iść do góry? Co do tematu sumpa, przelewu itp. to macie racje - lepiej zrobić na zewnątrz i nie zabierać przestrzeni już z tak małego akwarium. Rozumiem, że przez to jestem skazany na akwarium na zamówienie. Jesteście w stanie polecić firmę/osobę, która się specjalizuje w takich tematach? Wolałbym coś sprawdzonego. Najważniejsza informacja, która została wyjaśniona na tak wczesnym etapie, czego się bardzo cieszę, to właśnie te otwory w płycie betonowej. Całe szczęście nie będę musiał ich robić. Dziękuję za porady.   @yaro Płyta granitowa to takie trochę na szybko wybrane rozwiązanie. Muszę się rozeznać cenowo jak to wygląda. Rozważę płytę meblową albo coś podobnego, a pod akwarium gąbeczka, to wiem   @TomekT Widzę, że kolega z Torunia, także rzut beretem. 😛 Dzięki za pomysł z żywicą, jest spoko, ale wymaga szalowania itd. Wolałbym mimo wszystko kupić coś twardego i sztywnego, co mogę jedynie przykleić na klej i wypoziomować delikatnie młoteczkiem. Sklejka wodoodporna brzmi bardzo spoko. Już miałem z takimi do czynienia i są naprawdę bardzo solidne.  
    • Słuszna uwaga☝️Zakładamy jednak, będąc na forum o tematyce Malawi, że będzie to właśnie ten biotop.
    • Uprzejmie założyłem, że tak. 😉 @Lema Najpewniej tak będzie, że szybko akwarium "skurczy" się i będziesz żałował, że nie zaprojektowałeś większego, jak pisali wyżej koledzy. Nie ma już możliwości np. odchudzenia tego słupa, by weszło chociaż 50 cm szerokości akwarium? Pisałeś, że kucie i rozwalanie w granicach rozsądku Ci nie straszne. 😉
    • Również o tym pomyślałem, ale nie o pudełku przelewowym, a o kominie zewnętrznym jak na filmie poniżej. Tyle, że w tym przypadku odpada kupno w sklepie, akwarium trzeba robić na zamówienie, a komin musiałby być na tylnej szybie. Ogólnie projekt fajny, ale jednak, podzielając zdanie @pulpet, nie przemyślany. Mając (prawie) nieograniczone możliwości stawiasz najmniejszy możliwy baniak pod Malawi. Powodzenia  
    • Nie warto, jednak nie rezygnował bym z sumpa, a komin bym zrobił poza akwarium. Z tyłu jako pudełko przelewowe. Po za tym nie wiemy czy to ma być malawi
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.