Skocz do zawartości

oswietlenie LED


kedzio

Rekomendowane odpowiedzi

Moja 13W swietlowka led kosztowała mnie ~190zł, 9 bialych led i 4 niebieskie. Z tym, ze przepłaciłem co najmniej 65zł bo mozna bylo kupic inne tansze i mocniejsze diody oraz tanszy profil alu.


Sir Yaro- mam pytanie co do takich diód. Mam zamiar kilka takich powerledów zainstalować testowo w kotniku na pleksie (od wewnątrz) którą przykrywam akwarium . Czy skraplająca się woda nie będzie miała złego wpływu na nie, zwarcie itp? Pokrywa jest dość szczelna i ilość skraplającej się pary dość duża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozesz to zrobic z powodzeniem przy uwzzglednieniu 2 małych "ale".


1sze ale) woda nie moze sie skraplac na diodach

2gie ale) diody musza miec mozliwosc odprowadzenia ciepła.


pierwsze mozesz rozwiazac montujac wiatrak ktory bedzie wyciagał/wydmuchiwał wilgoc.

drugie (absolutnie koniecznie!) najprosciej rozwiazujesz montujac diode do radiatora (moze byc grubszy kawał metalu.


Ja w twoim przypadku bym zrobil to jeszcze inaczej. Czesciowo stosuje sie to w tych drogich lampach led.

- nakresl sobie linie na pleksie, wylicz odstepy miedzy diodami, oznacz.

- ostroznie i powoli wywierc w oznaczonych miejscach otwory o srednicy ~5-7mm tak aby dioda weszła w otwór

- diode mozesz lekutko przykleic silikonem do plexy aby para wodna tam nie właziła

- przyklej do modulu (do MCPCB dokladnie) radiator


pamietaj, ze malutkie radiatorki nie odprowadza ciepla. Wbrew pozorom mały 1W led potrafi sie baaardzoo nagrzac. Ma to zwiazek z gestoscia pradu (ale pewnie nikogo to nie obchodzi). A dioda ktora sie grzeje swieci słabiej i zmiejsza sie jej zywotnosc. Optymalna temperatura to 25C. W sumie nie wiem czy przy obnizaniu temperatury ponizej 25C swieci mocniej - bede musial jakos sprawdzic.

Normalne radiatory sa generalnie drogie wiec tam gdzie moge stosuje zwykly kawał grubego zelaza. Np w jednym miejscu uzyłem 70cm kawałek sztaby od drzwi, a w innym kwadratowy kawałek zelaznej połki o grubosci 2mm.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie nie wiem czy przy obnizaniu temperatury ponizej 25C swieci mocniej - bede musial jakos sprawdzic.


Ustaw aparat w tryb M, zrób zdjęcie, a potem potraktuj diodę sprężonym powietrzem ale z pojemnika do góry nogami i na takich samych ustawieniach zrób drugie zdjęcie.


PS

Zamówiłem siatkę dyfrakcyjną, pobawię się rozkładem widma różnych źródeł światła do świecenia w baniaku, zobaczymy na ile producenci nabijają nas w butelkę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustaw aparat w tryb M, zrób zdjęcie, a potem potraktuj diodę sprężonym powietrzem ale z pojemnika do góry nogami i na takich samych ustawieniach zrób drugie zdjęcie.


tylko po co? jeśli dla satysfakcji to ok, bo przeciez nikt przy zdrowych zmysłach nie zapuści chłodziarki żeby mu diody jaśniej świeciły :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko po co? jeśli dla satysfakcji to ok, bo przeciez nikt przy zdrowych zmysłach nie zapuści chłodziarki żeby mu diody jaśniej świeciły :P


Próbujemy poszerzyć rzeczywistość, aby zobaczyć więcej. :wink:



PS

W sumie to podsunąłeś mi pomysł: Yaro, myślałeś o ogniwach Peltiera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.